Bandowanie

Bandowanie jest jednym z elementów procesu pakowania przedmiotów, mającym na celu dokładne zabezpieczenie przedmiotów. Proces ten polega na niezwykle szczelnym oplocie zabezpieczanego przedmiotu, wykorzystując w tym celu specjalistyczne taśmy, które następnie są spinane za pomocą spinek cz też klamr. Zwyczajowo proces bandowania dotyczy dużych opakowań kartonowych jak również produktów, które znajdują się na paletach.

Takie działanie pozwala nie tylko dobrze zabezpieczyć produkt przed ewentualnym upadkiem z palety, lecz również nadaje odpowiedniej sztywności całej konstrukcji, co jest niezwykle istotne w czasie transportu.

Najczęściej wykorzystuje się cztery rodzaje taśm:

  • metalowe
  • poliestrowe
  • polipropylenowe
  • taśmy tkane

Rodzaj stosowanej taśmy powinien być dopasowany do asortymentu, który będzie zabezpieczany. Każdy z tych rodzajów taśm ma inną charakterystykę, różnią się nie tylko wytrzymałością, ale również elastycznością. To właśnie te dwa czynniki powinny być szczegółowo brane pod uwagę, mając na celu prawidłowo zabezpieczyć ładunek przed ewentualnym obaleniem w czasie transportu.

Same taśmy nie wystarczą, by produkty zostały dobrze zabezpieczone. Wykorzystuje się również napinacze, czyli urządzenia ręczne, których celem jest mocniejsze naciągnięcie taśmy, jak również połączenie jej dwóch końców. Mocne dociągnięcie taśm jest wręcz kluczowym elementem procesu zabezpieczania ładunku, z racji tego, iż nadmierny luz może negatywnie wpłynąć na jakości zabezpieczenia jak również jego stabilności, zwłaszcza w czasie transportu.

Poza napinaczami wykorzystuje się również odwijacze do taśm - proste urządzenia, będące swoistym podajnikiem taśmy, zapobiegającym również jej skręcaniu, no negatywnie mogłoby się odbić na jakości zabezpieczenia. Wykorzystuje się również zapinki, czyli wykonane z blachy, drutu lub polipropylenu elementy mające na celu łączenie taśm i niejako zamykające proces pakowania i zabezpieczania przedmiotu.

 Jakie są rodzaje taśm do spinania palet?

 

Gospodarka magazynowa wymaga od przewoźników i kontrahentów coraz lepszej jakości dostarczanych produktów w nieskazitelnym stanie. Samo używanie stretcha ręcznego już nie wystarcza, by bezpiecznie spakować paletę z ładunkiem. Zazwyczaj sama folia niejednokrotnie potrafi się ześlizgnąć lub zwyczajnie rozerwać, co może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. By uniknąć szeregu nieprzyjemności warto zatem skorzystać z taśm do bandowania. Trwałe i wytrzymałe paski polipropylenowe nawinięte na szpule o średnicy kilkunastu centymetrów potrafią uratować nie jeden strategiczny transport. Te wersje są oczywiście najpopularniejsze i najczęściej kupowane przez magazyny w całym kraju, dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się w większości typowych zastosowań. Do zadań specjalnych posiadamy natomiast taśmy stalowe, ciężkie i praktycznie niezniszczalne, są predysponowane do olbrzymich ładunków, które ze względu na swoje gabaryty nie mogą się przesunąć na palecie choćby o centymetr. Po drugiej stronie użyteczności i łatwości aplikowania stoją miękkie taśmy poliestrowe PET, wygodne w użyciu, elastyczne, ale równocześnie niebywale wytrzymałe.

 

Zastanawiasz się jakie akcesoria do bandowania wybrać?

 

Sama taśma PP jest niczym bez odpowiednich akcesoriów do pakowania. Teoretycznie można ręcznie naciągnąć taśmę PET, lecz bez zapinki całość nie będzie się dobrze trzymać. Dlatego do zabezpieczenia ładunków polecane są specjalne napinacze, odwijacze i wspomniane wcześniej zapinki druciane tudzież blaszane. Posiadające cały zestaw jesteśmy wyposażeni po zęby i możemy przystąpić do bandowania. Dobrze dobrane produkty pomogą nam zaoszczędzić czas i pieniądze, nie ma co oszczędzać w tej materii, a solidny sprzęt będzie nam służył przez lata. Po wybraniu konkretnego napinacza, będziemy musieli dokupywać jedynie materiały eksploracyjne w postaci samej taśmy i zapinek. Chociaż o częste uzupełnianie zapasów nie musimy się martwić, taśmy sprzedawane są w nawojach przekraczających dwa kilometry długości, co spokojnie wystarczy na kilkadziesiąt sporych ładunków.

 

Jak zaplanować bandowanie? Od czego zacząć?

 

Przede wszystkim musimy zebrać cały komplet potrzebnych materiałów, by w ogóle móc zacząć przygodę z bandowaniem. Dziedzina pakowania i zabezpieczania wymaga od nas posiadania przynajmniej średnio półkowy zestaw do bandowania w postaci taśmy, napinacza i garści zapinek. Po sprawdzeniu naszego zbioru śmiało ruszamy do magazynu, by spakować nasz pierwszy towar na palecie. Pierwszym krokiem jest nałożenie taśmy polipropylenowej, poliestrowej lub stalowej na szpulę naszego odwijacza, zapewni nam to komfort rozwijania taśmy, która nie będzie się przez to plątać pod nogami. Następnie jeden koniec poliestru przeciągamy pod opakowaniem i od góry ciągniemy do siebie. W tym momencie odcinamy nadwyżkę produktu i do rąk bierzemy zapinkę i napinacz łącząc obydwa końce taśmy. Po prawidłowej aplikacji pozostaje nam tylko energiczne ściskanie rękojeści narzędzia i... voila, wszystko gotowe. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie z różnych stron, by mieć pewność, że taśma spinająca perfekcyjnie stabilizuje paletę.

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie