Adam BorutaAdam Borutaponiedziałek, 28 lutego 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2358
Ilość komentarzy: 0

Jak wybrać właściwą kopertę dekoracyjną?

Często kiedy przychodzi nam wybierać odpowiednią, elegancką kopertę, do której włożymy nasze zaproszenie na daną okoliczność, spotykamy się z tak szerokim asortymentem, że nasze zakupy kończą się zawrotem głowy i nie wiemy co wybrać. W tym artykule pokażę Ci jak podejść do tematu wybierania odpowiednich kopert na odpowiednie okazje. Dowiemy się także tego, czym jest papier oraz jak powstaje.
Przede wszystkim przybliżymy sobie kilka parametrów, które są kluczowe w wyborze pomiędzy różnymi rodzajami artykułów papierniczych. Parametry te czasem "na papierze" różnią się nieznacznie, jednak to właśnie ich wyszukany dobór przełoży się na najlepsze odczucia odbiorcy. Do parametrów tych należą:
 • Kolor
 • Gramatura
 • Materiał
 • Zamknięcie
Na wyjątkowe okazje warto zaopatrzyć się w wyjątkowe koperty. Stworzą one pozytywne wrażenie, a przydadzą nam się do opakowania:
 • zaproszeń
 • materiałów promocyjnych
 • voucherów
 • pieniędzy
 • listów
 • kontraktów i korespondecji biznesowych
Tak pięknie przygotowane zawartości z pewnością zachwycą odbiorcę oraz postawią nas jako nadawców w lepszym świetle.

Sprawdź nasze koperty ozdobne:


Kolor koperty


Temat wadawałoby się dość błahy, jednak jest to najważniejszy parametr, co do którego musimy być pewni przed zakupem. Do koloru można z jednej strony podejść bez zbędnej analizy. "Podoba mi się niebieski – biorę". Jest to jak najbardziej naturalne podejście, które nie tylko oszczędzi nam masę czasu i myślenia ale także pozwali zakomunikować odbiorcom pewne nasze cechy w momencie dostarczania koperty z zaproszeniem.

Z drugiej strony można poświęcić chwilkę na zapoznanie się z podstawami psychologii koloru, co w końcowym efekcie przełoży się na bardzo elegancki i wyszukany efekt oraz spotęguje pozytywne wrażenia u odbiorcy. Znając te zależności między kolorami i uczucia, które wywołują, jesteśmy w stanie dobrać idealną kopertę do odpowiedniej okazji. Tych okazji może być wiele ale rynek dysponuje także szeroką gamą kolorystyczną w przypadku kopert. Poniżej przedstawiamy sposoby doboru kopert ozdobnych w zależności od koloru.

Czerwone koperty


Czerwony kolor wywołuje uczucie ekscytacji i kojarzy się z ciepłem, dreszczykiem emocji ale także niebezpieczeństwem. Kolor ten jednak najczęściej kojarzony jest z uczuciem miłości. Koperty w tym kolorze są bardzo odpowiednie na zaproszenia ślubne, a także kartki walentynkowe. Czerwony kolor jest bardzo intensywny, więc wyrazi także nasze zdecydowanie. Ciekawostką jest, że przymiotnik "red-letter" w języku angielskim oznacza "o wysokim znaczeniu". Często w ten sposób anglicy nazywają bardzo ważny dzień.

Niebieskie koperty


Kolor niebieski jest zimnym kolorem, który kojarzy się ze spokojem oraz zaufaniem. Jest to dobry wybór na kolor koperty, w której umieścimy jakiekolwiek materiały, którymi chcemy zachęcić potencjalnego klienta. Niebieski to jeden z podstawowych kolorów, który także w pewnym stopniu kojarzy się z biznesem.

Zielone koperty


Zielony to kolor natury, spokoju oraz bogactwa. Możemy użyć tego koloru koperty do sprzedaży organicznych produktów, a także do wysłania materiałów zachęcających do współpracy. Ciemniejszy odcień koloru zielonego – szmaragdowy, to bardzo elegancki, zapraszający kolor, który z pewnością zaintryguje odbiorców.


Szare koperty


Kolor szary jest bardzo neutralny, przy czym jest bardziej interesujący, niż zwykły, biały kolor koperty. Szary odcień w subtelny sposób dodaje elegancji kopercie, co może zaintrygować potencjalnego odbiorcę. Zdecydowanie nadaje się na intrygującą zawartość.


Czarne koperty


Czarny kolor jak wiadomo, nie należy do wesołych. Może kojarzyć się z żałobą, smutkiem ale także z elegancją i bezpieczeństwem. Jest to idealny kolor koperty, który zachwyci swoją elegancją i wywoła wrażenie "premium".

Różowe koperty.


Kolor różowy to taka mało intensywna wersja koloru czerwonego. Ta subtelna barwa jest bardzo przydatna w okazaniu naszego uczucia dla odbiorcy. Szczególnie, jeśli jest to zauroczenie, troska lub fascynacja. Różowe koperty świetnie nadadzą się także do przekazywania zaproszeń na ślub i podobne uroczystości.

Żółte koperty


Żółty to przede wszystkim optymizm i radość. Jest to jeden z najlepiej dostrzegalnych kolorów dla ludzkiego oka. Kolor ten działa znakomicie jako tło dla reklamy. Energię bijącą z koloru żółtego zawdzięczamy przede wszystkim przez skojarzenie ze słońcem.
Koperty ozdobne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty ozdobne


Gramatura papieru


Czym jest gramatura papieru? Jest to parametr tego materiału, który najprościej mówiąc wskazuje na jego wagę oraz objętość. Gramatura wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy, a im wyższy jej współczynnik, tym papier jest grubszy i co za tym idzie – cięższy. Nasz mózg z reguły uważa, że jeśli coś jest cięższe, to wydaje się solidniejsze. Parametr ten warto dobrać tym większy, im ważniejsza dla nas jest zawartość koperty lub okoliczność, na którą przyda nam się nasza koperta.
Wyroby z papieru jesteśmy w stanie nazwać ze względu właśnie na ich gramaturę:
 • bibułka – maksymalnie 28 g/m²,
 • papiery – 28-160 g/m² (ew. 200 g /m),
 • bibuła – 65-250 g/m²,
 • karton – 160-315 g/m²,
 • tektura – powyżej 315 g/m².
Standardowa gramatura zwykłej pocztowej koperty wynosi około 75g/m². Podobną gramaturę ma ryza papieru do drukowania. Taka grubość papieru nie stanowi najbezpieczniejszego oraz jakościowego w dotyku produktu, jednak jest wystarczająca, aby spełnić najbardziej podstawowe wymagania. Najgrubsze koperty, jakie można u nas znaleźć mają 120g/m² i stanowią perfekcyjny wybór na ozdobne koperty. Koperty te są przyjemne w dotyku oraz grubsze niż standarowe rozwiązania, co przekłada się na wyższą nierozerwalność. Wysoka gramatura zapewnia także sztywność papieru, dzieki czemu koperta ładnie prezentuje się podczas wręczania i nie zgina się pod wpływem nacisku lub wiatru. Koperty o wysokiej gramaturze mają jeszcze jedną zaletę – są bardziej zdatne do wielokrotnego użytku niż standardowe koperty o niskiej gramaturze. O ile taka koperta nie ulegnie zniszczeniu lub zabrudzeniu, z pewnością posłuży jeszcze nowemu właścicielowi.


Zamknięcie


Cecha koperty, jaką jest zamknięcie pełni kluczową rolę w ogólnym odbiorze przez osobę, która ją otwiera. To właśnie podczas otwarcia da się odczuć ogólną jakość koperty.
Standardowe, najtańsze pocztowe koperty posiadają zamknięcie klejone na mokro, które wymaga zwilżenia paska z klejem przed zamknięciem. Otwarcie takiej koperty natomiast wiąże się z rozerwaniem jednego krańca, najlepiej nożem do kopert.

Zamknięcie samoklejące to bardziej wyszukana forma konstrukcji koperty. Wystarczy złożyć skrzydełko koperty, które schludnie przyklei się do niej.

Trzecim rodzajem zamknięcie jest zamknięcie samoklejące z paskiem. Zamknięcie to posiada pasek, z którego przed zamknięciem koperty ściągamy osłonkę, a następnie składamy klapę skrzydełka do środka.

Każde z tych rodzajów zamknięć jest dobre, a ich dobór pozostaje w kwestiach gustu i preferencji.


Czym jest papier?


Mimo, że z artykułami papierniczymi mamy do czynienia na co dzień, nie wszystkie są zrobione z tego samego papieru. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat papieru używanego do produkcji kopert ozdobnych, musimy najpierw zapoznać się z kilkoma rodzajami papieru ale przede wszystkim – czym jest papier?

Papier to materiał, który najprościej rzecz ujmując jest zestawieniem włókien tworzących masę ułożoną na sicie. Materiał ten jest otrzymywany z celulozy, która powstaje przez ścieranie i mielenie sosnowych bali. W zależności od przeznaczenia produkowanego papieru, proces jego produkcji przebiega w różny sposób. Proces ten jednak ma stałe etapy produkcji jak odwadnianie, prasowanie, suszenie oraz gładzenie. Zmienia się tylko długość i technika poszczególnych etapów.

Jak-wybra-waciw-kopert-dekoracyjn

Najogólniejszy podział papieru składa się z papieru powlekanego oraz niepowlekanego.

Najczęściej używany jest papier niepowlekany. Na ten rodzaj nie zostaje nakładana warstwa, która wpływa na polepszenie trwałości oraz efekt nabłyszczenia. Warstwa ta jednak jest standardem w przypadku papieru powlekanego. To dzięki niej papier nabiera takich cech jak:
 • matowość
 • półmatowość
 • połysk
Oprócz ogólnego podziału na papier powlekany i niepowlekany, surowiec ten kategoryzujemy także w zależności od jego przeznaczenia, a jest ich wiele:
 • syntetyczny
 • kartonowy
 • tektura
 • samoprzylepny
 • ekologiczny pochodzenia organicznego
 • ozdobny

Materiał kopert


Najczęściej używanym materiałem do produkcji kopert ozdobnych jest papier barwiony w masie. Jest to papier niepowlekany, który koloryzowany jest barwnikami już w fazie produkcji. Technologia ta pozwala na uzyskanie papieru o wysokiej nieprzezroczystości i wspaniałych walorach estetycznych. Ten rodzaj papieru ma wiele świetnych właściwości, jak:
 • wysoka ostrość
 • niebywale gładka powierzchnia (pozwala na lepszy druk)
 • dostępny w wielu formatach
 • umożliwia laminowanie wydrukowanych materiałów
 • wysoka nieprzezroczystość
 • trwały kolor
Wiemy już jak powstaje papier, znamy podstawowe zagadnienia psychologiczne związane z różnymi kolorami oraz jesteśmy w stanie dopasować parametry artykułu papierniczego do naszych potrzeb. Reasumując więc cały omówiony temat wyboru koperty ozdobnych oraz to, czego dowiedzieliśmy się dziś o papierze możemy wyznaczyć sobie 3 główne zasady, którymi możemy się śmiało kierować przy organizacji jakichś specjalnych uroczystości lub gdy po prostu chcemy podarować komuś coś w kopercie.
 1. Im większa gramatura papieru, tym wyrób jest grubszy, solidniejszy, sztywniejszy i bardziej elegancki. Jeśli chodzi o ozdobne koperty i podobne artykuły papiernicze, celujmy w gramaturę ok. 120g/m².
 2. Kolor koperty dobierajmy według istniejących zasad tradycji i psychologii. Zaproszenie na ślub w czarnej kopercie to pomysł, który nie będzie pasował większości ludzi.
 3. Zamknięcie kopert jest kwestią osobistych preferencji. Żaden ze sposobów zamknięcie nie jest lepszy od innego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kopert ozdobnych. Jesteśmy pewni, że znajdą Państwo to, czego potrzebują. Dysponujemy szeroką gamą kolorystyczną oraz wieloma rozmiarami.
Jak wybrać właściwą kopertę dekoracyjną?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie