Paweł SaigomadePaweł Saigomadeniedziela, 16 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2246
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak wykorzystać tekturę i kartony w ogrodzie?

Opakowania tekturowe w ogrodzie – sposoby na ich ciekawe wykorzystanie


Ogród dla wielu osób jest miejscem, w którym mogą oni znaleźć odrobinę wytchnienia od codziennych problemów - zarówno tych związanych z pracą, jak i z domem. Tak, tak wiem, że idzie zima - choć trzeba przyznać, że obecne temperatury nas mocno rozpieszczają - a ja będę mówić o urządzaniu ogrodu. No cóż, inspiracji nigdy za wiele. Wiosną, gdy opustoszałe ogródki działkowe i te przydomowe będą zaczynały tętnić na nowo życiem, będziesz mógł wykorzystać ciekawe sposoby na wykorzystanie tektury i kartonów. Chcesz wiedzieć, co możesz z nich zrobić i w jaki sposób spożytkować je do urządzenia ogrodu?

Kobieta stojąca w ogrodzie z kartonem na głowie

Różnice między kartonem i tekturą


Tektura i karton są pojęciami, które bardzo często używa się wymiennie. Czy jest to poprawne? Jak się okazuje, nie do końca. Jedną z podstawowych cech odróżniających jeden materiał od drugiego jest gramatura. Tektura jest najgrubszym produktem, jaki powstaje z masy papierniczej. Bardzo często parametr ten przekracza 315g/m2. A na jej strukturę składają się jedna lub dwie warstwy. Karton natomiast jest wyrobem zdecydowanie cieńszym - gramatura wynosi od 160 do 315 g/m2. To też sprawia, że karton jest bardziej elastyczny, dzięki czemu znajduje zastosowanie w większej ilości branż.
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura

Upcykling - co to jest?


Upcykling jest - podobnie jak recykling - formą przetwarzania wtórnego odpadów. Jednak jest pewna różnica. W przypadku upcyklingu produkty, jakie powstają, są o znacznie wyższej wartości, niż te, których użyto. Celem tego jest oczywiście zmniejszenie zużycia surowców naturalnych. Tak samo, jak ilości powstałych odpadów. Co ważne, przy upcyklingu zużycie gazu czy energii elektrycznej zaniża się do minimum, a to bez wątpienia także przyczynia się do dbania o środowisko. To, co przede wszystkim liczy się w upcyklingu to wyobraźnia i kreatywność. Sam też możesz wykorzystać karton lub tekturę w jakiś innowacyjny sposób i podzielić się tym z nami w komentarzach. Zapraszamy.

Rośliny w doniczkach ustawione w kartonach

Wykorzystanie tektury i kartonów w ogrodzie - kreatywność na wysokim poziomie


Lubisz dbać o ogród i jednocześnie wykorzystywać materiały, np. w których przychodzą do Ciebie paczki z zakupami ze sklepów internetowych? W jednym miejscu zebrałam dla Ciebie ciekawe propozycje na wykorzystanie kartonów i tektury w ogrodzie. Zapraszam Cię do zapoznania się z nimi:
  1. karton doskonale sprawdzi się do ściółkowania, co sprawi, że zadziała jak materiał termoizolacyjny dla ziemi. W zależności od tego, w jaki sposób chcesz wykorzystać karton, możesz użyć większych jego kawałków lub rozdrobnić go i wymieszać np. z korą. Chcąc uzyskać wspomniany efekt termoizolacyjny rozłóż karton wokół rabatów - zarówno kwiatowych, jak i warzywnych, a następnie zwilż wodą. Pozwoli Ci to na zatrzymanie w ziemi ciepła oraz wilgoci. Jednocześnie sprawisz, że ziemia nie będzie się zbyt mocno nagrzewała. Rozłożenie kartonów może zapiec rozrostowi chwastów, które jak każdy ogrodnik wie, rosną niezależnie od pogody i warunków;
  2. czym jest kompostowanie? Jest to naturalna metoda unieszkodliwiania oraz zagospodarowywania odpadów. Polega ona na rozkładzie substancji organicznych przez mikroorganizmy. Żeby do tego doszło, potrzebne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy materiałami, które zawierają węgiel i azot. Jak się okazuje karton, to materiał o wysokiej zawartości węgla. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w celu przygotowania kompostu ilości kartonów będą znaczne. W celu przyspieszenia jego rozkładu możesz podrzeć go na mniejsze kawałki;
  3. lubisz seler naciowy i chcesz poprawić jego walory smakowe? Jak się okazuje, przy pomocy tektury możesz wesprzeć naturalny proces bielenia. Jak to zrobić? Dojrzałe, gotowe do zbioru pędy, poniżej liści owiń tekturą na około 10 dni;
  4. tekturowe tuby w natarciu - wykorzystać je można do przygotowania doniczek na sadzonki. Wystarczy, że potniesz tubę na mniejsze kawałki, wypełnisz je ziemią i zasiejesz nasiona. Gdy sadzonka odpowiednio się rozwinie, możesz je przesadzić do ogrodu.

Doniczki z kwiatami ustawione w kartonach

Coś na koniec sezonu - tektura jako ochrona drzewek owocowych


Spóźniłam się jakieś dwa tygodnie z tą wiadomością, nie mniej jednak dobrze jest wiedzieć, że również podczas prac porządkowych, możesz wykorzystać tekturę. Doskonale sprawdzi się ona przy zabezpieczaniu roślin na zimowy okres przed zimówkami, owocówkami oraz przedzimkiem. Jak zabezpieczyć drzewka przy pomocy tektury? Owiń materiałem pień na wysokości około 30 cm nad ziemią i zostaw na około 4 tygodnie. Po upływie miesiąca zdejmij opaskę. Usuń z niej owady użyteczne - jeśli są, pozostałe zostaw do utylizacji. Ostatnim krokiem będzie założenie kolejnej opaski.

Kartony i tektura w ogrodzie - wykorzystaj materiały, które masz w domu


Zawsze w domu znajdziesz jakieś kartony lub tekturę. Masz tych materiałów za mało, bo np. chcesz użyć ich do przechowywania warzyw i owoców zawijając każdy? W naszej ofercie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować. W dodatku, w bardzo korzystnych cenach. Jak widzisz, są to materiały, które mają wyjątkowo szerokie zastosowanie.
Tekturowe figurki w doniczkach
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie