Marta M.K.Marta M.K.wtorek, 22 marca 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 13182
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak zrobić ozdobną kopertę?

Szukasz pomysłu, jak sprawić, żeby twoje zaproszenia, listy i kartki wielkanocne były naprawdę wyjątkowe? Spróbuj samodzielnie wykonać kopertę z papieru! W ten piękny wiosenny dzień podpowiadamy, jaki papier wybrać, jak składać i sklejać, żeby koperta DIY wyglądała naprawdę profesjonalnie.

Źródło: tenor.com

Z pewnością poczta email jest szybsza, łatwiej dostępna i do tego darmowa… Jednak o ile więcej znaczy otrzymanie listu zamkniętego w pięknej, samodzielnie zrobionej kopercie! Jest to rozwiązanie staromodne i pełne uroku. Jeśli więc chcesz przesłać ważnej dla ciebie osobie pozdrowienia lub życzenia, pokażemy krok po kroku, jak wykonać piękną kopertę z ozdobnego papieru.

Zaczniemy od najłatwiejszych wzorów wykorzystujących kolorowy papier ozdobny i klej lub taśmę klejącą. By pod koniec przyjrzeć się misternym wzorom pozwalającym wykonać koperty origami. Możecie zarezerowować je na naprawdę szczególne okazje. Zaczynamy?

Prosta koperta na wymiar

Nasza pierwsza propozycja to prosta koperta, którą możecie wykonać na przykład z ekologicznego papieru kraftowego. Pokażemy wam krok po kroku, jak ją zrobić. Zaczynamy?

Materiały na kopertę

Do wykonania prostej koperty z papieru potrzebne będą:

 • czysty, pusty stół,na którym będziemy składać kopertę z papieru
 • ostre nożyczkido przycięcia odpowiedniego wymiaru papieru
 • linijka oraz ekierka,żeby przyciąć papier do odpowiedniego wymiaru
 • ołówek
 • arkusz alborolka papieruz którego wykonamy kopertę DIY
 • kartka pocztowa, fotografia, albo elegancko złożony list,do którego dopasujemy wielkość koperty
 • klej, albo kolorowa taśma klejącaczerwona albo możeniebieskado zaklejenia koperty

Opcjonalnie, może przydać się też kartka czy dwie zwykłego papier ksero, a najlepiej jego ekologicznego odpowiednika. Możemy wtedy wypróbować wzór bez niszczenia naszego ładnego papieru!

Instrukcja krok po kroku - prosta koperta

Wszystkie materiały są już gotowe? Zatem do roboty! Najpierw delikatnie oznacz ołówkiem środek dłuższego boku kartki. Pamiętaj, żeby zrobić do po "brzydszej" stronie papieru, jeśli twój kolorowy papier ozdobny ma prawą i lewą stronę!

Teraz przyłóż do środka kartki swoją pocztówkę, zdjęcie lub złożony list, tak jak na zdjęciu:

Źródło: paperiaarre.com

W ten sposób będzie łatwiej zgiąć kartkę pod równym kątem 45 stopni. Teraz włóż swoją pocztówkę umieszczając jej krótszy bok w zgięciu. Powtórz złożenie z drugiej strony, tak jak tutaj:

Źródło: paperiaarre.com

Teraz zostaje nam opakować dłuższe boki zdjęcia lub kartki pocztowej składając papier z obydwu stron. Tak jak na poniższym obrazku:

Źródło: paperiaarre.com

Na papierze są już widoczne zagięcia wyznaczające format naszego zdjęcia. Czas więc na złożenie skrzydełek, które umożliwią zamknięcie ręcznie robionej koperty.

Rozłóż papier i ułóż zdjęcie tak jak pokazano na obrazku poniżej. złóż Ponownie dwa pierwsze zgięcia. A następnie zagnij dolny róg do wnętrza naszej ozdobnej koperty.

Źródło: paperiaarre.com

Gotowe! Teraz pozostaje tylko zakleić kopertę klejem, albo taśmą klejącą w wybranym kolorze. No i wysłać własnoręcznie zrobioną ozdobną kopertę do wybranej osoby, albo wręczyć ją osobiście.

Koniecznie sprawdź nasze koperty ozdobne:

Źródło: tenor.com

Papier dwustronny - stwórz idealną kopertę origami!

Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty

Elegancka koperta origami

Jeśli przećwiczyliście już swoje umiejętności na najprostszej kopercie, czas na coś trudniejszego. Ale też znacznie bardziej efektownego! Pokażemy wam, jak swoje piękne koperty origami tworzy Cristina Colli, artystka, fotografka i pisarka.

Źródło: cristinacolli.com

W przypadku tej koperty jej rozmiar będzie zależał od rozmiaru użytego papieru. Na początek proponujemy użycie standardowego wymiaru A4, na przykład korzystając z efektownego papieru ksero eko. Jeśli jednak potrzebujecie innego wymiaru, możecie dociąć odpowiedni rozmiar z dowolnego papieru ozdobnego. Sprawdzi się tutaj nawet bardzo gruby papier.

Źródło: tenor.com

Trzymajcie się, instrukcja składania będzie długa! Jednak dzięki instrukcji krok po kroku na pewno dacie sobie radę ze złożeniem koperty z papieru.

Instrukcja składania koperty

Zacznij od złożenia papieru na trzy równe części wzdłuż dłuższej krawędzi. Następnie zagnij zewnętrzne części tak, żeby utworzyły skrzydełka:

Źródło: cristinacolli.com

Teraz odwróć papier skrzydełkami do dołu i zagnij rogi tak, jak pokazano na zdjęciu poniżej:

Źródło: cristinacolli.com

A teraz odwróć go z powrotem do poprzedniej pozycji. I zagnij boki koperty z obu stron, tak żeby ładnie i równo spotkały się na środku:

Źródło: cristinacolli.com

Brawo! Jesteśmy już w połowie drogi do pięknej, samodzielnie złożonej koperty origami. Teraz jednak musimy rozłożyć naszą misterną papierową konstrukcję i złożyć ją ponownie w ten sposób:

Źródło: cristinacolli.com Źródło: cristinacolli.com

Teraz czas na kolejny krok. Złóż górny i dolny róg jednego skrzydła papierowej koperty do środka, tak jak na obrazku:

Źródło: cristinacolli.com

A teraz obróć papier i zagnij wewnętrzne skrzydełka w ten sposób:

Źródło: cristinacolli.com

A następnie do środka, aby uzyskać taki kształt:

Źródło: cristinacolli.com

Teraz czas na powtórzenie tych kroków z drugiej strony. Aż do momentu, kiedy uzyskamy symetryczną papierową kopertę origami:

Źródło: cristinacolli.com

Gotowe! Możesz teraz otworzyć kopertę pociągając delikatnie na boki jej skrzydełka. Będzie świetnie się prezentować wykonana na przykład z zielono-różowego papieru o wiosennej kolorystyce.

Źródło: cristinacolli.com

Papier dwustronny - stwórz idealną kopertę origami!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił was do stworzenia własnej papierowej koperty origami. To naprawdę fajna umiejętność, która sprawi, że wasze wiadomości, pocztówki i zaproszenia uzyskają niepowtarzalny urok!

A jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat sztuki składania papieru, zapraszamy do lektury naszych wpisów poświęconych tradycyjnym wschodnim sposobom składania i wycinania papieru - origami i kirigami, albo technikom składania origami na sucho i na mokro.

neopak.pl-koperta-papier-opakowanie
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie