Aneta BurzyAneta Burzyponiedziałek, 1 maja 20232 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1094
Ilość komentarzy: 0

Jak zrobić pudełko z okienkiem?

Wśród tekturowych opakowań do najbardziej popularnych należą pudełka z oknem. Cechą je wyróżniającą i zarazem największą zaletą jest okienko, które pozwala zobaczyć zawartość bez ich otwierania. Dzięki temu znalazły zastosowanie w handlu detalicznym oraz do pakowania upominków. 

Pudełka z oknem dostępne są w różnych kształtach. Najczęściej spotykane i najpopularniejsze są oczywiście prostokątne. Kupić można jednak również sześciokątne i trójkątne. Okienka również mogą przyjmować różne kształty. Mogą one odpowiadać kształtem samemu pudełku jak i być zupełnie inne. Pudełko z okienkiem w kształcie serca będzie doskonałe na prezent na walentynki, a w kształcie choinki lub gwiazdy - na Gwiazdkę.

Pudełka takie przeważnie występują w wersji z wiekiem, ale zdarzają się również z zamknięciem wykrojnikowym. Najpopularniejszym materiałem z którego się je robi jest tektura brązowa, karbowana lub laminowana. Okienko wykonuje się z przeźroczystego plastiku.


prostokątne płaskie pudełko z okienkiem

Jak zrobić pudełko z okienkiem z gotowego pudełka?


Samodzielne zrobienie pudełka to świetna zabawa, która pozwoli stworzyć niepowtarzalne opakowanie. Najłatwiejszym sposobem, aby zrobić samodzielnie pudełko z okienkiem, jest przerobienie istniejącego opakowania. Jako materiał wejściowy można wybrać zarówno pudełko z wiekiem jak i karton wykrojnikowy. Ważne aby wieko lub zamknięcie stanowiło jednolitą płaską powierzchnię w której możemy wyciąć pożądany kształt okna.

Po wycięciu okna w wieku, o czym za chwilę, jedyne co nam pozostanie to zasłonięcie otworu przeźroczystą folią. Można do tego wykorzystać przykładowo celofan do pakowania albo arkusze foliowe. Odpowiednio przycięty arkusz można przykleić wewnątrz pudełka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, przykładowo błony klejowej albo kleju na gorąco. W razie potrzeby możemy zamaskować miejsce klejenia przyklejając wewnątrz przycięte paski papieru pakowego.

Jak wyciąć okienko w pudełku?


Z pewnością zależy nam na tym, aby wycięte okienko w pudełku było estetyczne. Aby ułatwić sobie to zadanie należy narysować kształt do wycięcia za pomocą linijki i miękkiego ołówka. Otwór najlepiej wyciąć za pomocą noża tapicerskiego albo modelarskiego.

Jeśli mamy do czynienia z prostymi liniami cięcie najlepiej wykonać wzdłuż przyłożonej do tektury linijki. Jeżeli chcemy wyciąć skomplikowany kształt składający się ponadto z linii krzywych, najlepiej wyciąć go najpierw za pomocą nożyczek w grubej tekturze. W ten sposób uzyskamy szablon wzdłuż którego będziemy mogli wycinać pożądany kształt już w wieczku lub zamknięciu pudełka.

pudełko z oknem wysuwane


Pamiętajmy aby cięcie za pomocą noża wykonywać na twardej powierzchni, której nie szkoda nam zniszczyć. Jeśli nie dysponujemy matą do cięcia lub stołem poligraficznym, skorzystać możemy z kuchennej deski do krojenia.
Pudełka z oknem

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Pudełka z oknem

Jak zrobić pudełko z okienkiem od podstaw?


Plusem samodzielnego wykonania pudełka z okienkiem od podstaw jest brak ograniczeń wynikających z dostępnych gotowych pudełek. Możemy sami zdecydować nie tylko o kształcie okienka ale również samego pudełka.

Aby zrobić pudełko trzeba wyciąć z tektury siatkę geometryczną do jego sklejenia tak jak zapewne większość z nas robiła to na zajęciach z figur przestrzennych w szkole podstawowej. Możemy wybrać dowolną figurę jako podstawę i zamknięcie. Siatką geometryczną będzie więc ta figura oraz łączące się z jej krawędziami ścianki boczne. Pamietajmy aby przewidzieć zakładki do sklejenia ścian bocznych pudełka. W analogiczny sposób wykonujemy wieczko pamiętając, że musi być ono minimalnie szersze niż pudełko. W wieczku wycinamy odpowiedni kształt okienka oraz zaklejamy je przeźroczystą folią, tak jak to opisano powyżej.
pudełko z okienkiem, jak zrobić pudełko z wiekiem, rodzaje pudełek, projekty DIY, jak zrobić pudełko
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie