Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnypiątek, 29 września 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 228
Ilość komentarzy: 0

Jakie koperty papierowe do oficjalnych pism?

Jakie koperty papierowe do oficjalnych pism?


Pomimo tego, że mamy XXI wiek, to nadal duża część instytucji, firm oraz innych organizacji, korzysta z pism oficjalnych, kierowanych do swoich adresatów na papierze. Oficjalne pisma wysyłane przez instytucje finansowe, rachunki za gaz, prąd czy inne media to normalność nawet w dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej firm zabiega o to, by wysyłać swoje faktury i inne ważne pisma drogą elektroniczną, chociażby ze względy na ekologię (choć każdy wie, że bardziej chodzi o oszczędność).

W tym artykule przyjrzymy się nieco krótkiej historii kopert, jakie koperty są najczęściej używane w dzisiejszych czasach? Dowiemy się również tego, jakie koperty papierowe powinny być i są używane do oficjalnych pism?

oficjalne koperty papierowe


Krótka historia kopert papierowych


Koperty wykonywane z papieru mają naprawdę ciekawą historię, która zaczyna się jeszcze starożytności. To właśnie wtedy ludzie początkowo zaczęli używać papieru (oczywiście w takiej formie jak wtedy był dostępny – papirus oraz pergamin) do tego, by przechowywać informacje, a później je również wysyłać. W średniowieczu natomiast zaczęto powszechnie używać papieru, który co ciekawe w Chinach był produkowany już w drugim wieku przed naszą erą. W chinach papier został rozpowszechniony dopiero na przestrzeni VII-X wieku naszej ery przez dynastię Tang. Europa dobrodziejstwa papieru oraz jego popularności doznała dopiero na przełomie XIII i XIV wieku.

Na samym początku nie używano kopert w takiej formie, jaką teraz znamy. Papier najpierw służył do zwojów oraz składanych kart, które miały formę kopert, ale nie były w dosłownie takiej samej formie. Sklejanie i składanie papieru w formę kopert znamy dopiero z XVII wieku, kiedy to w takiej formie zaczęły pojawiać się między innymi we Francji oraz Anglii. Dopiero wiek XIX wraz z rozwojem technologii druku pozwoliły na znaczne spopularyzowanie kopert mniej więcej w takiej formie, jaką znamy po dziś dzień (choć oczywiście nie było jeszcze wtedy kopert z oknem). Do powszechności kopert papierowych przyczynił się również znaczny rozwój usług pocztowych, korespondencji, komunikacji.

Obecnie koperty papierowe są nieodłącznym elementem komunikacji pocztowej, biurowej i biznesowej, choć wraz z rozwojem technologii cyfrowych ich znaczenie zmienia się, a korzystanie z nich może ulegać ograniczeniom na rzecz komunikacji elektronicznej.

papierowa koperta pocztowa
Koperty papierowe białe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty papierowe białe


Jakie koperty papierowe wyróżniamy, do oficjalnych zastosowań?


Choć raczej nie znajdziemy nic konkretnego jeśli chodzi o kategorię oficjalnych kopert papierowych to tak naprawdę, mniej oficjalnie przyjęło się, że istnieje kilka rodzajów kopert używanych oficjalnie przez urzędy państwowe, instytucja finansowe czy inne podmioty działające w biznesie.

Najpopularniejsze na chwilę obecną papierowe koperty oficjalne to C5, C6 oraz DL. Cóż to znaczy? Jakie dokładnie znaczenie ma tego typu oznaczenie? Już tłumaczymy:

Koperta C5 to koperta z papieru o wymiarach 162 na 229 milimetrów, do którego zmieści się papier o formacie A5 lub arkusz papieru A4 złożony na pół. Koperta C6 to z kolei wymiary 114 na 162 milimetry. Do takiej koperty możemy zmieścić arkusze w rozmiarze A6 lub złożony na pół arkusz A5. Koperta DL może z kolei kojarzyć nam się w znacznym stopniu z rachunkami, pismami z banku, firmy dystrybuującej gaz czy prąd. To podłużna koperta papierowa o wymiarach 110 na 220 milimetrów, do takiej koperty zmieści się arkusz papieru w rozmiarze A4 złożony na równe części wzdłużnie do szerszego boku.

koperta papierowa DL z oknem do oficjalnych pism


Jakie rodzaje kopert używane są oficjalnie przez różne firmy?


We wcześniejszym akapicie wymieniliśmy najpopularniejsze rozmiary oficjalnych kopert papierowych. W tym akapicie przyjrzymy się ich różnym konfiguracjom. Dla przykładu koperty papierowe DL mogą posiadać specjalne okienko wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki któremu na oficjalnym piśmie możemy każdorazowo umieścić inne dane adresowe odbiorcy. Każdy z nas chyba zna tego rodzaju kopertę z pismem, które dostał na przykład ze swojego banku.

Koperty papierowe oficjalne mogą posiadać również uprzednio nadrukowane dane nadawcy, coś w rodzaju papieru firmowego, jednak w postaci kopert. Znacznie przyśpiesza to całą procedurę wysyłania korespondencji oficjalnej, w szczególności, jeśli firma ma podpisaną umowę z operatorem pocztowym. Dodatkowo na takich kopertach można umieścić logo czy inne dane, na odwrocie na przykład informację zwrotną, dlaczego pismo nie zostało odebrane przez odbiorcę. Koperty papierowe mogą posiadać również różną kolorystykę, jednak przyjęło się, że koperty z oficjalnymi pismami muszą być białego koloru.

biała koperta papierowa C5 oficjalna


Gdzie kupić koperty papierowe do oficjalnych pism?


Koperty papierowe możemy w dzisiejszych czasach kupić praktycznie wszędzie, począwszy od hipermarketów, poprzez sklepy papiernicze, drukarnie, kioski czy nawet (co oczywiste) urzędy pocztowe. Jeśli jednak nie masz czasu na podróżowanie po mieście w celu poszukiwania najlepszej dla Ciebie oferty to już dziś skorzystaj z szerokiego wachlarza produktów w naszym internetowym sklepie znajdującym się pod adresem neopak.pl.

W naszym sklepie oferujemy jedne z najniższych cen, jakie znajdziesz na rynku. Duży wybór i dobre ceny sprawią, że na pewno znajdziesz u nas poszukiwane przez siebie produkty. Już teraz sprawdź nasz sklep.
oficjalne koperty papierowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie