Aneta BurzyAneta Burzywtorek, 29 marca 202214 minut czytanialiczba wyświetleń: 3636
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Kartonowe Q&A - co, jak i gdzie?

Pudełka kartonowe są niezwykle przydatnymi przedmiotami, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie. Tak jak każde powszechnie wykorzystywane przedmioty, temat kartonów rodzi wiele pytań, a my postaramy się odpowiedzieć na większość z nich!

Czym jest karton?


Kartony to przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez niemal każdą branże do przechowywania i wysyłania przedmiotów. Karton to nie tylko opakowanie z tektury falistej, ale też  surowiec, który produkuje się nierzadko z materiałów pochodzących z recyklingu. Karton oraz kartonowe pudełka to produkty jak najbardziej ekologiczne, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jaka jest definicja kartonu odsyłamy do artykułu przytaczającego definicję kartonu

Jak nazwać kartony po angielsku? 


Angielska nazwa kartonu będzie oczywiście zależała od rodzaju kartonu. Ogólnie rzecz biorąc karton to „Cardboard box”.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jak powstaje karton? 


Pewnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że karton wytwarzany jest z tektury. Tektura natomiast powstaje z makulatury i grubszego ścieru drzewnego, która po odpowiedniej obróbce zamienia się w warstwę papierniczą. Złożenie kilku tego typu warstw pozwala na powstanie tektury 2, 3, 4, 5, 5 i 7 warstwowej. 

W artykule Z czego wykonany jest karton wspominamy o wpływie rodzaju drzew na finalny wygląd papieru oraz przybliżamy dokładniej proces powstawania kartonów.

Ile drzew potrzeba do zrobienia kartonu?


Zastanawialiście się kiedyś ile drzew jest potrzebnych by wyprodukować tonę papieru? Oficjalnie przyjęto, że produkcja tony papieru lub tektury pochłonie 17 drzew, a z jednego drzewa można wytworzyć 8500 kartek. Te ogromne liczby pozwalają uzmysłowić sobie, jak ogromne znaczenie ma odzyskiwanie makulatury w zmniejszeniu ilości ścinanych drzew. 

Co jest grubsze tektura, czy karton?


Prosta odpowiedź brzmi: karton. Karton jest zdecydowanie cieńszy, a jego gramatura mieści się w zakresie 160 i 315 g/m², tektura natomiast powstaje z kilka warstw kartonu i jej gramatura przekracza 315 g/m². O różnicach i podobieństwach tektury i kartonu piszemy w artykule Czym różni się karton od tektury

Jakie są rodzaje kartonów?


Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów kartonów, a to ze względu na zróżnicowane zastosowania, wytrzymałości i wymiary. Dobór kartonów nie powinien być przypadkowy - powinniśmy dobrać go do rozmiaru i wagi przedmiotu. Tym samym powinniśmy zwrócić uwagę na parametry pudełek podczas zakupu, by jak najlepiej dopasować je do pożądanego przeznaczenia. Przykłady? Pudło archiwizacyjne z wiekiem i otworami ułatwiającymi przenoszenie sprawdzi się w domowym biurze, archiwum, czy na strychu, ale niekoniecznie do wysyłki ciężkich przedmiotów. Pudełka z oknem świetnie sprawdzą się do eksponowania wypieków i rękodzieła, ale niekoniecznie sprawdzą się do przesyłania elektroniki, która wymaga lepszego zabezpieczenia.

Pozostałe rodzaje kartonów wymieniamy w artykule Rodzaje kartonów, gdzie wspominamy o cechach charakterystycznych poszczególnych typów kartonów.

Do czego służą kartony?


Kartony wykorzystuje się przede wszystkim do wysyłki towarów - zarówno w sklepach oferujących sprzedaż internetową, hurtowniach przesyłających zamówienia na dużą skalę, ale i do przesyłania prywatnych przesyłek. Poza tym są niezastąpione również do: 
 • Przechowywania dokumentów i archiwizacji - dostępnych jest sporo rozmiarów od A7 do A3. Pozwalają na przechowywanie dokumentów, również przechowywanych w segregatorach i teczkach, ale pomogą też w segregacji czasopism i magazynów. 
 • Przesyłania paczek pocztą  - rodzajów kartonów nadających się do wysyłki jest naprawdę wiele i mogą różnić się między sobą wymiarami, powłoką, a także rodzajem otwarcia. Możemy wyróżnić wiele rodzajów kartonów, między innymi:
  • Kartony z regulowaną wysokością
  • Owijki na książki
  • Kartony płaskie
  • Kartony długie
  • Opakowania do wysyłki plakatów
  • Kartony teleskopowe
  • Kartony do paczkomatów
 • Przeprowadzek - pudełka wykonano z mocnej tektury falistej trójwarstwowej bądź pięciowarstwowej, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe i zabezpieczają zawartość przed wilgocią. 
 • Przechowywania win i butelek - zostały zaprojektowane tak, by jak najlepiej zabezpieczyć delikatną zawartość. Posiadają specjalne przegródki z mocnej tektury falistej, oddzielające kolejne butelki od siebie. 
 • Przechowywania przedmiotów - mogą być stosowane również jako dodatkowe miejsce do przechowywania i segregacji szpargałów. 


Co kreatywnego można zrobić z kartonu? 


Kartony nie muszą służyć jedynie do przechowywania przedmiotów i do ich przesyłania. Kartony i pudełka kartonów będą idealnym materiałem bazowym do stworzenia niezliczonej ilości kreatywnych projektów zarówno dla dzieci, jak i do domu. Przykłady? Kostium robota wykonany z kartonów, drapak dla kota, czy pudełko do przechowywania zdjęć. 


organizer na komiksy, drugie życie pudełek, kreatywność


Co zrobić z kartonu dla dzieci?


Dzieci sprawiają, że spoglądamy na przedmioty użytku codziennego zupełnie inaczej. Wzbudzona w ten sposób kreatywność pomaga zmienić niepozorne kartony w edukacyjne materiały albo zabawki dla dzieci. Co można zrobić z kartonu? W artykule podajemy instrukcję do wykonania dinozaura, maski oraz domku dla lalek. 

Co zrobić z kartonu dla domu? 


Karton można również wykorzystać ponownie nadając mu inne funkcje niż ich pierwotne. Kreatywnych rozwiązań jest bardzo dużo, ale jednym z nich jest stworzenie organizera z kartonu, który można wykorzystać do przechowywania dokumentów, odzieży, czy materiałów plastycznych. Instrukcję krok po kroku opisaliśmy w artykule Co kreatywnego zrobić z kartonu?


Jak zmierzyć karton?


W jaki sposób zmierzyć karton poprawnie? Ustalenie wymiarów kartonu będzie uzależnione od rodzaju paczki, którą chcemy nadać. Standardowo jednak należy zważyć paczkę, a następnie określić jej trzy typowe parametry, czyli długość, szerokość i wysokość. 

Jak podaje się wymiary pudeł?


O ile nie wskazano inaczej, wszystkie wymiary pudełek są podawane jako wymiary wewnętrzne w milimetrach, zgodnie z poniższą kolejnością:

Długość (L) x Szerokość (B) x Wysokość (H)

 • Długość (L) - dłuższy z wymiarów opakowania.
 • Szerokość (B) - krótszy z wymiarów opakowania.
 • Wysokość (H) - wymiar pomiędzy podstawa a górą opakowania.

W artykule Jak zmierzyć karton wspominamy o ograniczeniach związanych z wyborem paczek standardowych, niestandardowych, paczkomatowych, dłużycowych i gabarytowych. 

Jak zmniejszyć karton?


Czasem karton, którym dysponujemy jest dużo za duży dla produktu, który chcemy spakować. Co można zrobić by zabezpieczyć przesyłane przedmioty na czas wysyłki? Opcji jest kilka: 
 • Użycie większej ilości wypełniaczy w za dużym kartonie, które będą w stanie zabezpieczyć zawartość przed uszkodzeniem
 • Zmniejszenie kartonu przy użyciu nożyka uniwersalnego lub nożyczek
 • Zmniejszenie kartonu przy użyciu bigownicy

Czym jest bigownica? Dowiecie się z tego artykułu

Jak zrobić pudełko z kartonu? 


Instrukcję krok po kroku w jaki sposób wykonać pudełko z kartonu opisaliśmy w tym artykule. Znajdziecie w nim też bardziej szczegółowe instrukcje jego złożenia. Ale gdybyśmy mieli określić po krótce jak zrobić pudełko z kartonu, skrócona instrukcja brzmiałaby następująco: do stworzenie pudełka z kartonów, poza odpowiedniej wielkości kartonem, potrzebne będą linijka, ołówek, nożyk uniwersalny bądź ostre nożyczki oraz, w zależności od typu pudełka klej lub taśma do jego zamknięcia. A jeśli chcemy spersonalizować pudełko przydadzą się również materiały dekoracyjne. Na arkuszu kartonu wystarczy odrysować kształt kartonu, który chcemy stworzyć, wyciąć go, następnie poskładać i skleić - nic prostszego!

Samodzielne wykonanie pudełka pozwoli na jego personalizację. W ten sposób można decydować nie tylko o idealnie dopasowanym do produktu rozmiarze, ale też o poszczególnych elementach wykończenia. Można dopasować kolory, dekoracje oraz nadać pudełku osobistych akcentów. 

Jak przechowywać ubrania w kartonach?


Zmiany pory roku oznaczają zmianę garderoby. Ubrania noszone zimą lądują w kartonach, by spokojnie doczekać kolejnego sezonu. Jak przechowywać ubrania w kartonach, by ich nie zniszczyć i jak najlepiej zabezpieczyć je przed kolejnym użyciem? Najlepiej umieszczać kilka sztuk odzieży na warstwie folii i dopiero potem schować je w kartonowych pudełkach. W ten sposób zabezpieczymy dodatkowo ubrania również przed wilgocią i przebarwieniami. Folia ograniczy też przesiąkanie zapachów.

Umieszczenie kartonów z ubraniami na półkach również ma znaczenie. Ważne jest, by zapewnić kartonom cyrkulację powietrza. Lepiej zostawić przestrzeń między ścianą i podłogą, czy sufitem i dać zawartości oddychać. Co jeszcze warto zrobić chowając ubrania w kartonach? Możecie sprawdzić czytając przygotowany przez nas artykuł

Dlaczego karton do pizzy jest kwadratowy?


Na pewno każdy choć raz w życiu zastanawiał się dlaczego karton do pizzy jest kwadratowy, chociaż umieszczona w nim pizza najczęściej jest okrągłym plackiem i to w dodatku pokrojonym w trójkąty! Na te pytania odpowiadamy w artykule Dlaczego karton do pizzy jest kwadratowy.

Odpowiedź na pytanie dlaczego karton do pizzy jest kwadratowy, wcale nie jest bardzo skomplikowana. Kwadratowe pudełko jest tańsze i łatwiejsze do wyprodukowania niż podobnych rozmiarów pudełko okrągłe. Poza tym przechowywanie takich kartonów zajmie zdecydowanie mniej miejsca, bo rozłożone na płasko z łatwością utworzą na magazynie pokaźny stosik. 

W takim razie dlaczego nie wkładamy kwadratowej pizzy w kwadratowe pudełko?


Jeśli kiedykolwiek widzieliście w jaki sposób prawdziwi pizzaiolo formuje pizzę, odpowiedź zdaje się oczywista. Formowanie okręgu jest znacznie łatwiejsze podczas podrzucania ciasta niż uformowanie z niego kwadratu. Poza tym znacznie trudniej wyjmowałoby się z kwadratowego pudełka, kwadratową pizzę.

Jak złożyć kartony?


Kartonowe pudełka najcześciej dostarczane są w formie płaskiej do złożenia. To ma ogromne znaczenie podczas składowania kartonów w magazynach - tak rozłożone kartony zajmują zdecydowanie mniej miejsca od kartonów już w pełni poskładanych.  Pozostaje tylko pytanie w jaki sposób złożyć kartony. W artykule Jak złożyć kartony znajdziecie krótkie instrukcje składania najpopularnieszych kartonów, które przydadzą się podczas pakowania wraz z instrukcją wideo. 

Które kartony są szybkie i łatwe do złożenia?


Najszybciej można złożyć kartony automatyczne, które zakleja się przy pomocy wbudowanego paska taśmy. Wykorzystuje się je, nie bez powodu w branży wysyłkowej - użycie ich przyspiesza proces pakowania.

Gdzie wyrzucać kartony po meblach?


Kartony po meblach można wrzucić do pojemnika na papier. Produkuje się je z tektury falistej, nierzadko pochodzącej z surowców pochodzących z recyklingu. Pudełka z tektury falistej są biodegradowalne. 

Gdzie wyrzucać kartony po mleku?


Karton po mleku nie jest stworzony wyłącznie z papieru, jego warstwy pokrywają tworzywa sztuczne przez co nie może być wrzucony do pojemnika na papier, powinien natomiast trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal. 

Gdzie wyrzucać kartony po pizzy?


Do niebieskiego pojemnika nie może trafić cały karton po pizzy mimo, że wytwarza się go z tektury falistej. Tylko czysta, nie zabrudzona jedzeniem część kartonu powinna trafić do pojemnika na papier, folia aluminiowa powinna trafić do żółtego pojemnika, a resztki jedzenia i zabrudzony karton do odpadów zmieszanych. 

Gdzie wyrzucać kartony po proszku do prania?


Karton po proszku do prania, który wykonano z tektury można bezpiecznie wrzucić do niebieskiego pojemnika na papier.

Gdzie wyrzucać kartony po soku?


Kartony po sokach, jak i te po mleku są pokryte dodatkowymi warstwami z tworzyw sztucznych, także i je należy wrzucać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal. 

Gdzie wyrzucać karton z taśmą?


Pudełko kartonowe powinno trafić do pojemnika na papier, natomiast taśma, którą zostało oklejone powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Ile czasu rozkłada się karton? 


Rozkład papieru szacuje się na kilka tygodni do pół roku. Natomiast każda dodatkowa warstwa kleju, folii, czy laminatu utrudnia proces rozkładu wydłużając go. Przykładowo karton mleka może się rozkładać nawet 5 lat.

Jak zapakować paczkę?


By poprawnie zapakować paczkę poza odpowiednim rozmiarem pudełka kartonowego potrzebujemy także wypełniaczy, które zabezpieczą zawartość przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Poza tym przyda się taśma pakowa do zaklejenia kartonu oraz etykieta z adresem, która powinna być czytelna i dobrze widoczna.


Karton - jaki karton wybrać?


Wybór odpowiedniego kartonu powinien być uzależniony od dwóch aspektów - wagi produktu, który zapakujemy, bo od tego będzie zależał rozmiar i typ pudełka oraz waga przedmiotu, która zdeterminuje wybór gramatury kartonu. 

Rodzaj kartonów można z łatwością dopasować do produktu, który chcemy wysłać. Przykładowo do przechowywania dokumentów w archiwum najlepiej sprawdzą się kartony archiwizacyjne z wiekiem i uchwytami, dzięki którym z łatwością można będzie przenosić pudełka z miejsca na miejsce. Laptopy i telefony można wysłać używając fixboxów, które dzięki specjalnej membranie utrzyma je w miejscu i nie ulegną uszkodzeniu w trakcie transportu.

Dobrym pomysłem w wybraniu kartonu, byłoby zapoznanie się z katalogiem opakowań fefco.

Prezenty można wręczyć w ozdobnych pudełkach wykończonych warstwą laminatu, które będą się prezentowały elegancko, a które dzięki szerokiemu asortymentowi dopasujemy do każdej okazji. Wypieki i rękodzieło można wyeksponować używając pudełek z oknem. Znajdą się także specjalne pudełka na butelki wina.

Co jeszcze będzie potrzebne do zapakowania paczki? 

 • Wypełniacz - zabezpieczą produkty przed uszkodzeniem i zniszczeniem, w tym celu można użyć między innymi
  • Bibuły do pakowania
  • Wioliny inaczej zwanej wełną drzewną
  • Sizzlepak
  • Folii bąbelkowej
  • Papieru nacinanego
  • Poduszek powietrznych 
  • Chrupek skropak i flopak
 • Taśma pakowa - do zaklejenia większości kartonów przyda się również taśma, która zabezpieczy kartony przed otwarciem podczas transportu. W asortymencie neopak można wybierać spośród wielu rodzajów taśm, między innymi:
  • Taśmy papierowe
  • Taśmy brązowe
  • Taśmy akrylowe
  • Taśmy kolorowe
  • Taśmy z nadrukiem
 • Kangurki bądź etykiety samoprzylepne
 • Uwaga szkło - etykiety fragile do oznaczenia przesyłek o delikatnej zawartości.

Ile kosztuje karton tekturowy?


Cena kartonu będzie mocno uzależniona od rozmiaru pudełka. Cena kartonu tekturowego rozpoczyna się od 0,60 zł za mały karton wykrojnikowy z trzywarstwowej tektury.


Ile kosztuje karton do wysyłki?


Cena kartonu do wysyłki będzie uzależniona od wymiarów pudełka. Najtańszy karton wykrojnikowy dostaniemy już od 0,80 zł.

Ile kosztuje karton do przeprowadzki?


Najtańsze pudełko, które można wykorzystać w celu przenoszenia rzeczy w trakcie przeprowadzki kupimy już od 8 zł. Cena kartonów będzie wzrastać wraz ze wzrostem wymiarów kartonów. 

Ile kosztuje duży karton?


Ceny dużych kartonów wahają się między 3,50, do nawet 41 zł za sztukę. Oczywiście podobnie, jak w przypadku innych kartonów ich cena również uzależniona jest od rozmiaru pudełka. Do produkcji kartonów na przedmioty wielogabarytowe wykorzystuje się grubą tekturę falistą, która umożliwia bezpieczne przenoszenie ciężkich przedmiotów

Jak kupić kartony najtaniej?


Najtańsze kartony to oczywiście te najmniejsze. W zbiciu ceny pomaga również zakup większych ilości pudełek. Przy większych zamówieniach neopak oferuje możliwość negocjacji cen, a tym samym uzyskanie korzystniejszej ceny.

Dlaczego koty lubią kartony?


Wszyscy właściciele kotów pewnie mogą poświadczyć, że ich czworonogi bardzo chętnie korzystają z wszelkiego rodzaju pudełek, które przynoszą do domu. Pewnie niejednokrotnie zastanawialiśmy się dlaczego właściwie koty tak bardzo lubią kartony i co ich do nich tak bardzo ciągnie. A my postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

kot.w kartonie, koty w pudełku

Dlaczego koty lubią przesiadywać w pudełkach? 

 • Pudełka dają kotom bezpieczeństwo
 • Pomagają kotom się przystosować
 • Karton jest świetnym izolatorem
 • Kocia ciekawość 
 • Tworzą świetne miejsca do spania


Czym wypełnić karton z prezentem? 


Wypełniacze pozwalają na zabezpieczenie zawartości przed wstrząsami, które mogą zdążyć się podczas transportu, a także zapobiegają przemieszczaniu się towarów po pudełku, które może nie być idealnie dopasowane wymiarowo do wymiarów produktu. Ale może też sprawić, że przesyłane przedmioty będą prezentowały się korzystniej, a proces odpakowywania stanie się o wiele przyjemniejszy. Jeśli chodzi o wypełniacze to wybór jest całkiem spory - można wykorzystać folie bąbelkową lub jej ekologiczny odpowiednik papier bąbelkowy, można postawić na  poduszki powietrzne, nacinany papier lub chrupki styropianowe. Każde z tych rozwiązań spełni swoje zadanie, ale jeśli zależy nam również na odbiorze wizualnym powinniśmy postawić na Sizzlepack, wiklinę albo bibułę dekoracyjną. 

Kiedy potrzebny jest wypełniacz w opakowaniu?


Dodatkowe zabezpieczenie przyda się wszędzie tam, gdzie pakowany jest przedmiot delikatny bądź taki, który podczas transportu mógłby ulec uszkodzeniu. Wypełnienie przydaje się też wtedy, gdy w kartonie znajduje się sporo wolnej przestrzeni przez co produkty mogłyby się nadmiernie przemieszczać. I jak już wspominaliśmy wypełniacz jest często estetycznym dodatkiem, który podbija wygląd paczki. Przykładem dekoracyjnych wypełniaczy są: 
 • Wiolina - wełna drzewna
 • Papier nacinany 
 • Bibuła dekoracyjna
 • Sizzlepak


Czym pomalować karton?


Prace artystyczne z kartonów dają sporo satysfakcji i tak naprawdę spore pole do popisu. Można z nich stworzyć przebranie na bal kostiumowy, dekoracje na przedstawienie, piękny domek dla lalek, czy makietę miasta na zaliczenie zajęć z techniki. Można je dekorować techniką decoupage albo ozdobić i stworzyć z nich funkcjonalne pojemniki do przechowywania. Czasem ich naturalny brązowy kolor nie wystarcza i wtedy przydadzą się farby. Kartony można malować farbami bez użycia wody, które nie będą odkształcać kartonu, zatem nadadzą się farby akrylowe, olejne oraz farby w sprayu.

O wskazówkach ułatwiających malowanie kartonów poszczególnymi rodzajami farb pisaliśmy w artykule - Czym pomalować karton? 

Czym okleić karton?


Powierzchnia kartonów mimo, że na pozór nieciekawa i szara może stanowić bazę dla ciekawszego wykończenia nie tylko przesyłek, ale również i projektów artystycznych, czy dekoratorskich. Co nadaje się do oklejenia kartonów?
 • Papier pakowy, ale również papier pakowy dekoracyjny w wielu ciekawych kolorach.
 • Arkusze foliowe, celofanowe w wielu metalizowanych kolorach 
 • Sznurek jutowy i lina jutowa przymocowane do kartonów przy użyciu kleju na gorąco pozwolą na przemianę zwykłego kartonu w gustowne pudełka do przechowywania.
 • Kawałki tapety mogą posłużyć jako element dekoracyjny i pomogą stworzyć pasujące do wnętrza pudełka.
 • Gazety
 • Dekorowanie techniką decoupage
 • Materiały lub skrawki materiałów  


Czym sklejać kartony?


Zamykanie kartonów przed wysyłką umożliwi taśma pakowa. Dostępne na neopak taśmy zawierają dobrej jakości warstwę klejącą, dzięki czemu możemy mieć pewność, że taśma nie odklei się podczas transportu, czy przenoszenia paczek. Warstwa ta wykonana jest najczęściej z kauczuku syntetycznego lub naturalnego, ale dostępne są również taśmy na bazie kleju akrylowego.

Kartony tekturowe można również skleić przy użyciu mocnych klejów introligatorskich, czy polimerowych. Są to kleje silnie sklejające powierzchnie, które przydadzą się podczas dekorowania, czy oklejania powierzchni kartonów. Pomogą również przy sklejaniu powierzchni kilku kartonów ze sobą. Do sklejania modeli z kartonów można też z powodzeniem użyć lakierów modelarskich. 

Taśma dwustronna przyda się podczas oklejania kartonów warstwą dekoracyjną, na przykład papierem dekoracyjnym, ułatwi też przyczepianie innych elementów dekoracyjnych, jak chociażby kokard satynowych.

Czym ciąć kartony? 


Do cięcia kartonów najlepiej sprawdzą się nożyki bezpieczne i uniwersalne, które dostępne są w asortymencie neopak w wielu różnych wersjach. Ich ostre ostrze pozwala na przecięcie kartonu niemalże bez wysiłku, przy jednoczesnym zachowaniu ostrych krawędzi kartonów.

Karton można też przeciąć nożyczkami biurowymi. Jednak w przypadku nożyczek należy upewnić się, że ich ostrze jest wystarczająco ostre, by nie postrzępić brzegów kartonu. 

Czy do reklamacji potrzebny jest karton? 


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji tylko z powodu braku oryginalnego opakowania. Zawarcie klauzuli o konieczności odesłania produktu w oryginalnym opakowaniu jest niedozwolone i może zostać zgłoszone do Urzędu Ochrony Praw Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, że nie musimy trzymać latami pudełek po sprzętach. 

Czy do reklamacji w sklepach stacjonarnych potrzebny jest karton? 


Reklamacje powinny być uznawane bez jakiegokolwiek opakowania, a sprzedawca nie ma prawa odmówić przyjęcia reklamacji z powodu jego braku. Przedmiotem reklamacji jest w końcu wadliwy produkt, nie jego opakowanie. 

Wyjątkami, które powinny zostać zwrócone w oryginalnych opakowaniach są nagrania audiowizualne oraz nośniki zawierające programy komputerowe. 


Czy karton potrzebny jest podczas zwrot towarów?


Przyjęcie zwrotu produktów zakupionych przez internet nie powinno być uzależnione od wysłania ich w oryginalnych opakowaniach. 

Czy karton jest potrzebny do gwarancji?


Potrzeba posiadania kartonu podczas napraw czy zwrotów gwarancyjnych jest określana przez producenta. Taki zapis powinien być określony w karcie gwarancyjnej.
kartony, rodzaje kartonów, wszystko o kartonach, typy kartonów, kartonowa wiedza,
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie