Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiponiedziałek, 3 kwietnia 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1333
Ilość komentarzy: 0

Kreatywne kartonowe rzeźby trójwymiarowe 3d

Tektura to niezwykle uniwersalny materiał, po który chętnie sięgają artyści z całego świata. Kartonowe rzeźby w 3D to niezwykle popularny trend łączący w sobie kreatywny design, ekologię i zupełnie nowe podejście do pracy twórczej. Specjalnie z myślą o osobach lubiących nieszablonowe rozwiązania, przygotowaliśmy zestawienie rzeź wykonanych z kartonu. Przeczytaj i zainspiruj się z NEOPAK.


Kartonowa sztuka i jej początki


Kartonowa sztuka narodziła się w 1848 r.. Właśnie wtedy Anne Brontë w The Tenant of Wildfell Hall wspomniała o niej po raz pierwszy.

Karton o dużej wytrzymałości przybiera różne formy, jego zastosowanie jest przez to niesamowicie szerokie. 

Nie ulega wątpliwości, że styl, estetyka, a nawet forma sztuki nie są objęte żadną definicją, dlatego artyści znajdują wszechstronne możliwości wyrażania siebie poprzez trójwymiarowe rzeźby z kartonu. 

Ważnym elementem definiującym sztukę kartonową, choć niekoniecznie w tradycyjnych kategoriach, jest współczesna moda na bycie eko. Społeczeństwa na całym świecie dążą do tego, aby prowadzić życie bardziej spójne z naturą. Tutaj na scenę artystyczną wkracza tektura, będąca materiałem jak najbardziej przyjaznym dla środowiska.

Ze względu na rodzaj surowca, z którego produkowany jest karton, rzeźby z tego materiału nadają się do recyklingu, co z kolei odpowiada powszechnej potrzebie korzystania ze źródeł odnawialnych w każdej dziedzinie życia. Z tego też powodu tekturowe rzeźby są często postrzegane jako zielona i ekologiczna. 

Trójwymiarowa rzeźba z kartonu


Tektura w sztuce - różne zastosowania


Tektura w sztuce jest wykorzystywana w wielu różnych formach. Artyści często postrzegają stary i zużyty karton, jako materiał najlepiej nadający się do wizualizacji ich krytycznych ataków na współczesną kulturę konsumpcyjną.

Narzędzia używane do obróbki tektury są stosunkowo proste i zazwyczaj obejmują tylko klej i przyrządy do cięcia. W tej drugiej kwestii najlepiej sprawdzą się nożyki bezpieczne i nożyki uniwersalne, dostępne między innymi w asortymencie sklepu internetowego NEOPAK w wielu różnych wersjach. Dzięki takim akcesoriom można przecinać nawet gruby karton, zachowując jednocześnie jego ostre krawędzie. 

Sprawdź, czym ciąć karton?

Tekturę można obrabiać na różne sposoby - zarówno w projektowaniu, jak i w sztuce czy rzemiośle. Cięcie, malowanie, zginanie, klejenie lub łączenie elementów jest możliwe przez manipulowanie samą teksturą. W rękach prawdziwych artystów, karton traci swoją rozpoznawalność wizualną, przez co zyskuje zupełnie nowe oblicze.


Źródło: youtube.com/johnnymorris


Rzeźbiarz tektury, Jözef Sumichrast, wyjaśnia, w jaki sposób inspiruje go tektura z recyklingu i jak ją przekształca: 

„Wykorzystanie tektury to sprzeciw wobec technologii. Odkryłem, że kiedy ten niepozorny materiał podczas szlifowania, staje się wyjątkowo aksamitny”. 

Z  kolei w pracy Paula Orzecha karton jest tylko materiałem pomocniczym. Rzeźbiarz wykorzystuje wrodzoną kruchość tektury. W piecu wypala karton pokryty innym, bardziej sprężystym materiałem, a wypalone ubytki wypełnia stopionym brązem. Karton w jego twórczości nie jest więc głównym medium, a tylko dodatkiem. Oprócz kreatywnych manipulacji materiałem, na estetykę sztuki Orzecha wpływają także różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kartonu. 
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura


Techniki wykonywania rzeźby z kartonu


Istnieje wiele kreatywnych technik wykonywania trójwymiarowych rzeźb z kartonu. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapoznaj się z materiałem filmowym, który znajdziesz poniżej. 


Źródlo: youtube.com/bethanythiele


Trójwymiarowe kartonowe rzeźby 


Nowy lub pochodzący z recyklingu karton to atrakcyjny cenowo i łatwy w obróbce materiał będący idealnym materiałem dla rzeźbiarzy. 

Dzięki umiejętnościom artystów pracujących z tekturą, ten powszechnie dostępny materiał, który w naszych domach występuje zazwyczaj pod postacią pudełka z kartonu, zamienia się w piękne i misterne dzieła sztuki, pokazując swoją wszechstronność i nieskończone wiele możliwości wykorzystania. 

Wśród artystów rzeźbiarzy, którzy pracują z tekturą można wymienić takie nazwiska jak:
 • Peeta,
 • Ana Serrano,
 • David Sleeth,
 • James Lake,
 • Tom Sachs,
 • Chris Gilmour,
 • Johnny Morris,
 • Ann Weber i wielu innych.
Trójwymiarowa rzeźba z kartonu

Nowoczesna sztuka kartonowa


W epoce definiowanej przez zaawansowane technologicznie, zdigitalizowane, połączone hiperłączami media wizualne, nie brakuje artystów pracujących w dalszym ciągu analogowo. W tym nowym podejściu do sztuki tektura jest postrzegana jako medium nie tylko estetyczne, ale też bogate koncepcyjnie. 

Z tektury powstają obecnie prawdziwe dzieła sztuki, poczynając od klasycznych zabawek, kostiumów i ubrań, a kończąc na rzeźbach poruszających kwestie tożsamości, kultury popularnej, a nawet polityki. W słynnym na całym świecie projekcie, Dismaland Banksy stworzył wejście bezpieczeństwa – z realistycznymi wykrywaczami metali – w całości z tektury. Była na tyle realistyczna, że wiele osób przez nią przeszła w celu weryfikacji. To chyba najlepszy dowód na to, że kartonowe rzeźby czeka świetlana przyszłość. O ile nie zostaną poddane recyklingowi.

Zdjęcie autorstwa Patrick Langwallner z Unsplash
Choinki z kartonu
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie