Marta M.K.Marta M.K.poniedziałek, 17 stycznia 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 4627
Ilość komentarzy: 0

Lot kartonem. Papierowe samoloty i rakiety

Lotnika, który rozbił się na Saharze, obudził cichy głos. Domagał się pozornie prostej rzeczy. Powtarzał "Proszę cię, narysuj mi baranka". Zadanie okazało się trudniejsze, niż się wydawało. Jednak dzielny lotnik znalazł rozwiązanie problemu, które postawił przed nim Mały Książę. Powiedział: "To jest skrzynka. Baranek, którego chciałeś mieć, jest w środku".

Skrzynka z barankiem skrywała idealne zwierzątko. Małe, młode, zdrowe, piękne i pełne życia! To nic, że narysowane pudełko było zamknięte. Były w nim przecież wycięte dziurki, przez które można było zajrzeć do środka.

W ten sposób Antoine de Saint-Exupéry pisał o sile wyobraźni. Skąd jednak autor czerpał dystans i pomysły do tworzenia swoich świetnych tekstów - głębokich, a zarazem pełnych ciepła?

Antoine de Saint-Exupéry, autor Małego księcia, poeta i lotnik wyznał kiedyś: Latam, bo to uwalnia mój umysł z tyranii nieistotnych rzeczy. Czy możemy zatem od Saint-Exupérego nauczyć się… latać?

Choć nie wiemy jeszcze, czy to się uda, możemy przecież spróbować. Pójdźmy więc drobnym tropem pozostawionym na piasku przez stopy Małego Księcia. I zacznijmy od samolotów z kartonu.

Takie samoloty to nie tylko złożone kartki papieru i maleńkie modele. To również całkiem spore konstrukcje z tektury, kartonu i innych materiałów.

Niektóre skrywają się w rysowanych skrzętnie planach. Inne latają po niebie. Sprawdźmy, które z nich pozwolą nam najlepiej wyrwać się z tyranii nieistotnych rzeczy.

Maszyna kartonowego lotnika

Pierwszym konstruktorem kartonowych maszyn latających, jakiego chcemy wam dzisiaj przedstawić jest Kiel Johnson. Jego wspaniały model samolotu zrobiony z kartonu lądował już w niejednej galerii sztuki.

Lot-kartonem-Papierowe-samoloty-i-rakietyŹródło: kieljohnson.com

Kartonowy samolot pomagało tworzyć niemal 300 studentów. Maszyna mierzy ponad 6 metrów długości. A zrobiona została głównie z kartonu, papieru i kleju użytego do łączenia elementów.

Samolot Kiela Johnsona to dzieło wyobraźni, artystycznego kunsztu i ogromnej ilości praktyki i czasu, poświęconych na przygotowanie szczegółów modelu. Jego samolot to nie tylko dopracowane, kartonowe skrzydła, koła i tekturowe śmigła.

Lot-kartonem-Papierowe-samoloty-i-rakiety-1Źródło: kieljohnson.com

Ta kartonowa maszyna jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Kokpit kartonowej awionetki jest wyposażony w stery, przyciski i wskaźniki. Dziecięca wyobraźnia artysty łączy się tutaj z wiedzą i cierpliwością dojrzałego modelarza.

Kiel Johnson i niezwykła codzienność

Kiel Johnson opowiada o swoich kartonowych rzeźbach w takich słowach:

Moje prace opowiadają o moich podróżach i przygodach w codziennym życiu prowadząc wielowarstwową narrację i opowiadając historie. Myślę o sobie jako odkrywcy, wyruszającym codziennie niezbadaną ścieżką medytacji rysowaną za pomocą szkiców i rzeźb. Moje prace są sposobem badania świata, w którym żyję. Używam kreski żeby eksplorować miejsca, przedmioty i przestrzenie, które istnieją w mojej wyobraźni. Kataloguję moje obserwacje i utrwalam je w czasie.

Zabawa kartonem

Deklaracja artysty brzmi jak dotąd bardzo poważnie. Jego wykonane z kartonu prace są dla niego przede wszystkim źródłem zabawy.

Lot-kartonem-Papierowe-samoloty-i-rakiety-2Źródło: patch.com

Jak pisze Kiel Johnson na swojej stronie internetowej,

Idea pracy jako zabawy jest kluczowa dla mojej praktyki: ręczna, ciężka praca i zabawa. Wierzę w laboratoryjne podejście do eksperymentowania z problemami, które nie mają ostatecznego rozwiązania. Inspiruję się dziwnymi odkryciami, zbiegami okoliczności i przypadkiem, starając się personifikować nieożywione obiekty. Moją intencją jest wzbudzenie w widzu ciekawości i chęci eksploracji, zaproszenie go do samodzielnej nawigacji. Podchodząc do życia dociekliwie i z nastawieniem na zabawę, wymyślam wciąż nowe formy komunikacji."

Podróż poza planetę ludzi

Jednak czy loty kartonem muszą ograniczać się do eksploracji atmosfery Ziemi? Konstrukcje tworzone z tektury i kartonu przez Lilly i Leona dowodzą, że można polecieć jeszcze wyżej. Ich fantastyczne kreacje można podziwiać na stronie Cardboard Box Office, czyli Kartonowa poczta.

Kartonowi Korelianie

Korelianie byli pierwszym społeczeństwem, które stworzyło statki zdolne do podróży w nadprzestrzeni. Byli znani z ich zdolności do pilotowania. A robili to tak świetnie, że mówiono, że mają we krwi paliwo rakietowe!

Lot-kartonem-Papierowe-samoloty-i-rakiety-3Źródło: cardboardboxoffice.com

Tą legendę o jednym z ludów przedstawionych w Gwiezdnych wojnach potwierdza nie tylko lot Hana Solo na Endor. Lecz także Lilly, Leon i ich synowie - odtwarzając w kartonie koreliański statek kosmiczny.

Karton, klej i co jeszcze?

Żeby stworzyć model koreliańskiego pojazdu kosmicznego z kartonu i papieru potrzebujemy następujących elementów:

neopak.pl-pudełko-karton-opakowanie
Wyślij emailem
  • Co można zrobić z kartonu?

    Pudełka kartonowe to nie tylko uniwersalne opakowania. Karton gwarantuje również mnóstwo kreatywnych sposobów spędzania czasu. Dla hobbystów zachwyconych samolotami pudełka kartonowe sprawdzą się jako doskonały materiał do budowy własnego prototypu. Wystarczy do tego celu pudło archiwizacyjne, karton ozdobny lub zwykły karton pocztowy. Do tego przyda się nieco kleju, taśmy do pakowania, a także mnóstwo kreatywności i duża wyobraźnia przestrzenna. Można w ten sposób stworzyć nieszablonową zabawkę dla dziecka lub zaprosić go do wspólnej zabawy. 
     
  • Jak zrobić samolot z kartonu?

    Aby samodzielnie zrobić samolot z kartonu niezbędne jest duże pudło archiwizacyjne. Im więcej kartonu, tym samolot będzie większy. Do budowy można zatem wykorzystać również pudełka ozdobne, kartony wykrojnikowe lub fasonowe oraz dowolną ilość tektury. Poszczególne elementy samolotu należy wyciąć z kartonu, a następnie skleić na gorąco specjalnym klejem do tektury. Gotowy model warto pomalować farbami i okleić kolorowymi naklejkami. W sklepie internetowym NEOPAK można znaleźć niemal wszystko do stworzenia własnego samolotu.
     

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie