Bartosz TyrkaBartosz Tyrkasobota, 27 sierpnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2592
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Najpopularniejsze rękodzieła z kartonu i tektury

Kreatywne rzemiosło z kartonu to znakomity sposób na ponowne wykorzystanie zalegających opakowań kartonowych. Jeśli więc mamy pod ręką kilka rozpakowanych pudełek, to w mgnieniu oka możemy przerobić je na coś, co stanie się zarówno praktyczną ozdobą, jak i ciekawym tworem manualnym. Pomysłów na spożytkowanie zużytego kartonu jest wiele, ale nie wszystkie z nich będą możliwe do wykonania. Jeśli dysponujemy mocno zużytą tekturą, która na dodatek jest zawilgocona – raczej powinniśmy ją odstawić na bok. W poniższej treści wyróżniam kilkanaście pomysłowych idei na to, aby zużyć opakowania w sposób nieszkodzący środowisku.

Dlaczego warto zabrać się za rękodzielnictwo kartonu?


To nie tylko przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale i interesująca rozrywka dla wielu osób. Jeśli chcemy spożytkować kilka chwil w sposób maksymalnie pożyteczny, bez nadkładania ani grosza, możemy zabrać się za tworzenie artystycznych projektów z kartonu. Większość z nich nie wymaga ani specjalnych umiejętności plastycznych, ani głowienia się nad kreacjami. Wszystkie z nich mamy niemal na wyciągnięcie ręki. W niniejszym artykule zebraliśmy zestawienie topowych pomysłów na rękodzieła tekturowe, które wcale nie są specjalnie trudne do wykonania. Warto poświęcić swój czas, aby stworzyć coś wyjątkowego. Coś, co będzie cieszyło nasze oko przez bardzo długi czas.

ryba-rekodzielo

Rękodzieła z kartonu przyjazne środowisku


Co istotne, są to pomysły eco-friendly, a zatem przyczyniamy się do mniejszego zaśmiecania środowiska. Recykling grubych kartonów jest procesem dosyć energochłonnym. Według obliczeń, wymaga on zastosowania dużej ilości wody, znacznie przekraczając wartość potrzebną do przetworzenia plastiku. Zatem jeśli nie musimy wyrzucać dobrego kartonu, to po prostu tego nie róbmy. Kiedy nie mamy pomysłu na jego kreatywne zastosowanie rękodzielnicze, możemy po prostu zużyć go w kontekście zapakowania przesyłki zwrotnej, albo wykorzystać do przechowywania różnych przedmiotów w domu.
Zastosowanie

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Zastosowanie

Kilka pomysłów na stworzenie czegoś fajnego z kartonu


nowoczesny-budynek-kartonowy

Wyroby rękodzielnicze z kartonu


Karton to materiał poddatny, który można dowolnie przycinać i modyfikować. Dzięki takim właściwościom otwiera się nam furtka do stworzenia pomysłowych wyrobów rękodzielniczych, w ramach których nie będziemy musieli spożytkować wielu dodatkowych produktów. Można zatem stwierdzić, że jest to działanie zgodne z zasadami zero-waste, czyli zużywamy to, co w zasadzie nie byłoby w innym kontekście potrzebne. Po co jednak wyrzucać do śmieci przedmiot, który ma tyle wspaniałych zastosowań? Poniżej wyróżniam 4 pomysły na wyroby rękodzielnicze z kartonu.
 • Tajemnicza ścianka do zabaw. To jedna z najbardziej pomysłowych idei, która bazuje na użyciu zwykłego tekturowego fragmentu kartonu. Wystarczy wykonać dwa otwory na dłonie, najlepiej w dolnej części kartonu. Na górze tektury rysujemy duże koło, które będzie imitować buźkę. Zadaniem dziecka będzie przyklejenie wyciętych wcześniej i pomalowanych: oczu, ust i nosa. Mało komu udaje się zrobić to w sposób perfekcyjny! Zniekształcona buźka będzie powodem do dużego zadowolenia oglądających. Zabawa może być przeprowadzona zarówno w warunkach domowych, jak i w przedszkolu.
 • Papierowa gitara, która naprawdę gra. Niezwykle pomysłowym przedmiotem, który może zostać stworzony z kawałka bezużytecznego kartonu jest gitara. Co prawda będzie ona niewielkich rozmiarów, ale to zawsze coś! Wycinamy z kartonu wzór gitary o długości kilkudziesięciu centymetrów. Następnie tworzymy mini-pudło rezonansowe i przytwierdzamy mocno napiętą żyłkę. Papierowa gitara będzie wydawać z siebie prawdziwe dźwięki.
 • Trzymacz do kartek papieru. Jeśli często zdarza Ci się drukować w domu, to kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie organizer do bryzy papierowej. Z kartonu wycinamy podstawę, elementy wzmacniające i odrysowane dłonie. Całość kleimy substancją na gorąco, a między papierowe dłonie wkładamy kartki papieru. Tak przygotowany organizer, a ujmując to ściślej – trzymacz, będzie ekologicznym sposobem na urządzenie swojego biura.

Meble z kartonu


Czy z kartonu da się stworzyć coś, co będzie spełniało rolę mebli? Oczywiście, że tak! Nie jest to wcale takie trudne, o ile nasz pomysł będzie mieścił się w granicach rozsądku. Jednocześnie warto podkreślić, że meble kartonowe są bardzo lekkie, a co za tym idzie, mniej odporne na wstrząsy i uderzenia. Poniżej wyróżniam 3 pomysły na meble tekturowe, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są to elementy praktyczne rzeczywiście spełniające walory użytkowe.
 • Regał kartonowy. Wystarczy wybrać dosyć mocne kartony, ułożyć jeden na drugim wcześniej klejąc ich boki. Stworzymy miejsce do tymczasowego przechowywania ubrań, dokumentów czy zabawek – niewiele trudząc się przy procesie twórczym. Wiele zależy oczywiście od jakości opakowań kartonowych. Te, które są zbyt miękkie po prostu nie będą się do tego celu nadawać.
 • Kufer z tektury. To pojemny przedmiot, który pomieści w swoim wnętrzu wiele niewielkich przedmiotów, których składowanie jest z różnych powodów nieintuicyjne. Aby zrobić taki kufer, musimy użyć dwóch kartonów. Jeden będzie stanowić podstawę i pojemnik, drugi zaś domknie całość. Kuferek wymaga klejenia i zaginania wieka, tak aby miało ono wypukły kształt. Można całą konstrukcję wzmocnić tasiemkami i zamknięciem rzepowym.
 • Zabawkowy stoliczek. Ostre ranty tradycyjnych mebli mogą być zwyczajne niebezpieczne dla małych dzieci. Jeśli jesteśmy na etapie wyposażania pokoju malucha, to warto stworzyć coś niezwykłego z kartonowego pudełka. Ciekawym pomysłem jest biurko – albo stoliczek – wykonany z tektury. Należy posiadać przynajmniej kilka wytrzymałych egzemplarzy pudełek, aby stworzyć z nich lekki – i bezpieczny dla pociechy - pierwszy w życiu mebel. Możemy być tym samym spokojni, że nasza pociecha nie zrobi sobie krzywdy podczas zabawy. Czas na kupienie właściwych mebli jeszcze przyjdzie!
sztuka-z-kartonu

Sztuka z kartonu


Pomysłów na wykonanie wartościowych tworów z kartonu jest tak wiele, że nie sposób przedstawić je w zwięzłej formie. Postanowiłem zatem wyróżnić kilkanaście z nich w liście poniżej. To propozycje na stworzenie swoistych dzieł sztuki, do wykonania których nie potrzeba specjalnych umiejętności plastycznych. Oto one:
 • statek z kartonu,
 • zamek papierowy,
 • ażurowa ramka na zdjęcie,
 • płaskorzeźba o dowolnym kształcie,
 • maska imitująca antyczną rzeźbę,
 • wazon na kwiatki,
 • pojazd szynowy,
 • greckie kolumny,
 • stojak dekoracyjny,
 • igloo z tulei kartonowej,
 • tekturowe zabawki,
 • papierowy telefon stacjonarny,
 • makietę z budynkami,
 • sowę z rurek kartonowych.

Papieroplastyka


Papieroplastyka to znana od dawna technika tworzenia przedmiotów dekoracyjnych z papieru. Aby wykonać rękodzieło, wystarczy mieć – dosłownie – kawałek zbędnego kartonu. W naszym kraju prekursorem takiej metody tworzenia ozdób jest profesor Jan Kurzątkowski. Jego idea polegała na tym, aby tworzyć ze stosunkowo tanich przedmiotów coś, co będzie użyteczne w życiu codziennym. Początkowo chodziło o to, aby ozdobić salę szkolną pod kątem uroczystości balowych. W krótkim czasie metoda ta zdobyła popularność, a dziś mianem papieroplastyki określa się całą gamę tworów papierowych, niekoniecznie związanych z działalnością profesora.
 • Formy płaskie papieroplastyki z kartonu: wycinanki regionalne, wyklejanki plastyczne, tworzenie wzorów ażurowych w kartonach,
 • Formy przestrzenne papieroplastyki z kartonu: modelarstwo, origami i kirigami, papier-mâché.

Domki z kartonu


Są to wszelkiego rodzaju konstrukcje kartonowe, które służą dzieciom do beztroskiej zabawy. Dzięki projektom internetowym jesteśmy w stanie stworzyć zdumiewającą konstrukcję, która zwyczajnie da sporo frajdy najmłodszym. Z papierowych opakowań można wykonać duży zamek, fortecę albo pomieszczenie dla lalek. Jeśli kartonów mamy wystarczająco dużo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pomysłowy labirynt, w którym nasze pociechy będą poszukiwać drogi do wyjścia. Wszystko oczywiście w ramach wesołej zabawy.

rekodzielo-kartonowy-domek


Niestandardowe pomysły na rękodzieła z kartonu – w co się wyposażyć?


Tworzenie takiej "domowej sztuki" nie wymaga predyspozycji plastycznych. Jednak aby znacząco ułatwić sobie pracę, warto skorzystać z narzędzi pomocniczych, dzięki którym nasze dzieło będzie solidniejsze i bardziej wytrzymałe. Wśród takich produktów można wyróżnić przede wszystkim nożyczki, klej i tasmę klejącą – jest to absolutna podstawa. Możemy wykorzystać także kredki, papier dekoracyjny, tuleje kartonowe, a nawet światła LED. Oprócz tego warto zastosować:
 • wstążki ozdobne,
 • bibułę,
 • kokardki,
 • wypełniacze ozdabiające;
 • folię bąbelkową,
 • gumki recepturki,
 • naklejki,
 • filce,
 • sizal,
 • fizelinę,
 • brystol,
 • zszywacze,
 • gilotyny,
 • magnesy,
 • agrafki,
 • i wiele innych dodatkowych akcesoriów.

Gdzie szukać dodatkowych pomysłów na rękodzieła tekturowe?


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami dostępnymi na naszym blogu. Przedstawiliśmy w nich wiele niekonwencjonalnych metod pożytkowania zużytych opakowań kartonowych. Okazuje się, że wkładając nieco pracy jesteśmy w stanie zrobić z nich prawdziwe arcydzieło. Jeśli z kolei szukasz pomysłów multimedialnych, np. w formie materiałów wideo, z pewnością wiele idei odnajdziesz na serwisach streamingowych, czyli m.in. na YouTube. Masz niezłożony karton, który chcesz wykorzystać do innych celów, niż wysyłka? Zapoznaj się z poniższym materiałem i dowiedz się, jak precyzyjnie złożyć tekturowy karton – aby go wykorzystać w dowolnym celu.


Najpopularniejsze rękodzieła z kartonu i tektury: podsumowanie treści


Wyróżniłem kilkanaście popularnych pomysłów na ręczne twory, które możemy samodzielnie wykonać w warunkach domowych. To dowód na to, że karton nie jest jedynie zwykłym przedmiotem służącym do pakowania produktów – może stanowić podstawę czegoś naprawdę wielkiego! Stworzymy z niego zabawki, ozdoby, przedmioty funkcjonalne a nawet dzieła, które mogłyby stanowić wyposażenie muzeum nowoczesnego. Jeśli masz jakieś pomysły, których nie wymieniłem wyżej – koniecznie podziel się nimi wszystkimi w komentarzu.
wycinanie-kartonu-rekodzielo
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie