Małgorzata BuchkovskaMałgorzata Buchkovskawtorek, 19 kwietnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3751
Ilość komentarzy: 0

Oznakowania na pudłach tekturowych

Każdy z nas widział karton z oznaczeniem, które miało informować przewoźnika czy klienta przesyłki o tym, co znajduje się w środku i jak postępować z taką paczką. Niektóre oznakowania są na stałe zawarte na kartonie a niektóre można dodatkowo zakupić np. w naszym sklepie i nakleić na kartonie. Warto wyposażyć się w takie infografiki, ponieważ dzięki nim przestrzeżesz wiele osób przed chemicznymi substancjami, szklanymi rzeczami i innymi kruchymi elementami. Takie infografiki powinny być prawidłowo rozmieszczone i zgodne z normami. Aby jednak dobrze je nakleić, należy znać przepisy, które narzucone są przez ustawodawstwo w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Dlatego jeśli nie są Ci do końca znane oznakowania dla pudeł kartonowych, wszelkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Dlaczego należy dobrze przygotować się do wysłania przesyłki?


Każdy, kto zakłada swoją firmę wysyłkową, w końcu chce wysyłać swoje towary za granicę, ponieważ dzięki temu dana marka może być bardziej rozpoznawalna. Nie jest to aż tak proste, ale nie oznacza to, że nie do zrobienia. W końcu coraz więcej osób kupuje w ten sposób elektronikę, muzykę, książki i odzież. Wynika to z faktu, że ceny za granicą są często po prostu niższe, ale i łatwiej jest kupić rzeczy, których nie można znaleźć na terytorium naszego kraju. Wejście na zagraniczny rynek może być kłopotliwe, dlatego warto zapoznać się z wszelkimi regulacjami i certyfikatami. W naszym kraju istnieje więcej niż 30 ustaw prawnych mówiących o opakowaniach. W poniższym artykule dowiesz się jakie regulacje opakowaniowe istnieją na rynku UE.

Co trzeba wiedzieć o oznaczeniach i symbolach na opakowaniach?


Niewiele osób zwraca uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Jednak, jeśli chcesz prowadzić biznes wysyłkowy, nie masz innego wyjścia i Twoim obowiązkiem jest ich poznanie. Każde z oznakowań jest regulowane przez prawo i dostarcza ludziom odpowiednich informacji. Symbole mogą dotyczyć logistyki, materiału, jak i kwestii środowiskowych, ale nie tylko.

Zawartość opakowania – najważniejsze symbole


Oznakowania-na-pudach-tekturowych

Ten symbol jest jednym z najpopularniejszych a jego rozwinięcie brzmi Conformité Européenne. Widząc, taki znaczek, możesz być pewny, że spełnia on regulacje wynikające z dyrektywy unijnej „nowego podejścia”. Dodatkowo oznacza to, że zawartość opakowania jest całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi. Są to obowiązkowe regulacje prawne, dzięki którym można swobodnie obracać towarem.

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-1

Znaczek ten mówi o tym, że masa podana na opakowaniu jest zgodna ze stanem faktycznym w opakowaniu. Jeśli chcesz sprzedawać kosmetyki, pamiętaj, ze na opakowaniu powinny znaleźć się jeszcze te dwa oznakowania:


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-2

Pierwszy mówi o terminie przydatności kosmetyku a drugi mówi o dodatkowych informacjach o produkcie, które znajdują się na ulotce lub na etykiecie.


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-3

Kolejny symbol oznacza, że zawartość opakowania ma wysoką jakość.

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-4

Certyfikat „Teraz Polska” oznacza usługi i produkty wysokiej jakości i o charakterze innowacyjnym.


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-5

Znaczek „Q” to symbol jakości, który mówi nie tylko o cechach produktu, ale i o procesie jego przygotowywania.

Symbole na opakowaniach

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-6

Pierwszy symbol mówi o tym, że opakowanie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-7

Drugi informuje o tym, że produkt nie może być narażony na wilgoć, a więc dotyczy sposobu transportowania towaru.

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-8

Ten znaczek oznacza „Ostrożnie, kruche!”, który mówi o tym, że w opakowaniu znajdują się towary szklane lub z innego, kruchego tworzywa.

Oznakowania-na-pudach-tekturowych-9

Kolejny znaczek „Góra, nie przewracać”, informuje dostawcę o tym, aby nie przewracać towaru podczas transportu.

Symbole oznaczające materiał


Symbole na kartonie mówią nie tylko o zawartości kartonu, ale i o materiale samego opakowania. Wiele osób żyje dziś w sposób ekologiczny, dlatego interesuje ich z czego wykonany jest karton. Dzięki temu wiedzą, że właściciele danej firmy wysyłkowej prowadzą odpowiedzialny biznes.
PET 1 – oznacza politereftalanu etylenu, który występuje np. w plastikowych butelkach.
HDPE 2 – oznacza polietylen wysokiej gęstości, dotyczy np. foli i pojemników do pakowania.
PVC 3 – polichlorek winylu, np. folie i rury.
LDPE 4 – polietylen niskiej gęstości np. opakowania farmaceutyczne.
PP 5 – polipropylen m.in. opakowania na żywność.
PS 6 – polistyren np. szczoteczka do zębów.
PAP 20 – tektura falista.
PAP 22 – papier.
GL 70 – szkło bezbarwne,
GL 71 – szkło zielone,
GL 72 – szkło brązowe.
PapPet 81 – oznacza to, że opakowania stworzone jest z kilku materiałów. 

Symbole związane z ochroną środowiska


Dziś jest to jedna z ważniejszych grup symboli, do których zalicza się:


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-10

Oznakowania mówiące o tym, że materiał spełnia wymagania dotyczące środowiska naturalnego. Jedną z najpopularniejszych jest wstęga Mobiusa, która mówi o tym, że opakowanie może zostać wykorzystane do recyklingu.


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-11

Ten znaczek oznacza biodegradowalność i kompostowalność materiałów. Dzięki temu wiadomo, że kompostowanie jest wskazane dla tego opakowania. Może być ono wyrzucane do bioodpadów.


Oznakowania-na-pudach-tekturowych-12

Istnieją również znaczki informujące o tym, że dane opakowanie może być kompostowane w przydomowych kompostownikach i biodegradowalne w glebie, wodzie morskiej i wodzie.
Znaczek dwóch strzałek skierowanych w przeciwne strony, oznacza opakowanie wielokrotnego użytku. 
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jakie jeszcze etykiety znajdziesz w sklepie Neopak?

 • „Ostrożnie, nie rzucać” – dedykowane dla przesyłek, w których znajdują się delikatne towary. Dzięki temu, że posiadają nie tylko napis, a również grafikę, może być wysyłana także za granicę. Mogą być one przyklejone do różnego rodzaju powierzchni.
 • „Otwórz ostrożnie” – dzięki nim odbiorca wie, że powinien otworzyć karton z przesyłką ostrożnie.
 • „Sprawdź zawartość w obecności kuriera” – czasem warto sprawdzić zawartość przesyłki prze kurierze, ponieważ podczas transportu wydarzają się różne nieoczywiste rzeczy. Kurierzy mają duże tempo pracy, dlatego czasem może dojść do uszkodzenia przesyłki. Jeśli sprawdzisz zawartość przy kurierze i okaże się, że coś jest zniszczone, wówczas możesz spisać protokół i odzyskać pieniądze za przesyłkę.
 • Priorytetoznakowanie koperty czy kartonu musi być bardzo dobrze widoczne. Dlatego, jeśli coś ma bardzo szybko dotrzeć do odbiorcy, należy nakleić na karton naklejkę właśnie z tym napisem.
 • Faktura wewnątrz – jeśli chcesz poinformować klienta o tym, że dokumenty dotyczące zakupu są w opakowaniu, wystarczy nakleić naklejkę na karton. To samo tyczy się naklejki z napisem „Dokumenty w środku”.
 • „Zwrot dokumentów” – dzięki naklejce z takim napisem, poinformujesz odbiorcę o umieszczeniu ważnych dokumentów w przesyłce. Sprawi to, że cenna zawartość, takie jak m.in. papiery wartościowe czy inne dokumenty, nie ulegną uszkodzeniu poprzez zawilgotnienie i inne zjawiska.
 • „Nie zamoczyć” – konkretna informacja o tym, aby przesyłka nie uległa zamoczeniu.
 • „Nie otwierać” – to również konkretna informacja dla osób, które chciałyby otworzyć zawartość przesyłki za prawidłowego odbiorcę.
 • „Danger” – informuje dostawcę, jak i odbiorcę o tym, że w opakowaniu znajdują się niebezpieczne produkty np. chemia lub inne.
 • „Nie zginać” – ważne w przypadku delikatnych przedmiotów, które nie mogą zostać zgięte podczas przewozu.
 • „Unikać wstrząsów” – może się to tyczyć produktów kruchych, komputerów, telewizorów i innych przedmiotów, które pod wpływem wstrząsów mogą zostać zniszczone.
 • „Chronić od zimna” – to ważna informacja dla kurierów, którzy dostarczają towary do klientów zimą.
 • „Nie piętrować” – oznacza, że nie można ustawiać na tym towarze innych towarów.
 • „Promocja” – tą naklejką można oznaczyć przesyłane towary promocyjne. 

Dlaczego warto stosować etykiety produktowe?


Celem umieszczania etykiet produktowych jest informowanie kurierów i odbiorców o tym, co jest umieszczone w przesyłce, z czego jest zrobiona i czy jest odpowiednia dla środowiska naturalnego. Etykiety są też bardzo wygodne w użyciu, ponieważ można je nakleić szybko i sprawnie. W sklepie Neopak znajdziesz duże etykiety pojedyncze oraz mniejsze, umieszczone na pasku. Etykiety informacyjne mają też estetyczny wygląd i niskie ceny.
Oferowane naklejki prezentują się bardzo efektownie i sprawiają, że przesyłka prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Dodatkowo odbiorca, jak i kurier wiedzą, jak obchodzić się z daną przesyłką. Dodatkowo naklejki nie potrzebują żadnych dodatkowych narzędzi do naklejania. Wystarczy odkleić je z paska i przykleić w dane miejsce. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli prowadzisz firmę wysyłkową, jest zainwestowanie w naklejki z indywidulanym napisem. Dzięki temu będziesz budować markę osobistą.
Etykiety są bardzo praktyczne, ponieważ zabezpieczają np. kopertę przed otwarciem przed osobą niepowołaną, ponieważ nie da się ich nakleić jeszcze raz bez ich uszkodzenia.

Z czego tworzone są etykiety?


Najczęściej etykiety tworzone są z:
 • Papieru – ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych surowców do zadruku. Może być półbłyszczący lub matowy. Surowiec ten jest stosunkowo tani i najlepiej sprawdza się w przypadku kartonów, które nie mają styczności z wilgocią.
 • Folia propylenowa i polietylenowa – odporna na wodę, nieagresywne środki chemiczne i zmienną temperaturę. Dodatkowo są elastyczne, dlatego można je nakleić na każdej powierzchni.
 • Poliester – surowiec bardzo odporny na chemikalia, zmienną temperaturę, zmienne warunki atmosferyczne.
 • Winyl – bardzo trwały surowiec, dlatego przeważnie wybierany jest na bardzo trudne powierzchnie, nawet najbardziej zabrudzone.
 • Folie plombujące – służą do zabezpieczenia produktów przed niechcianymi czynnikami. Nie pozwalają na odklejenie się etykiety, a jeśli ktoś niepowołany będzie chciał dostać się do zawartości, nie będzie w stanie już przykleić jej z powrotem. 
Warto również zwrócić uwagę na zastosowany klej, ponieważ to on świadczy o tym, jak długo naklejka utrzyma się na danej powierzchni. Najczęściej stosowane kleje to standardowy, łatwoodklejalny i wzmocniony. Wybieraj również etykiety z ciekawymi kolorami i grafikami przyciągającymi wzrok. Wszystko to znajdziesz w naszym sklepie Neopak.pl.
Oznakowania na pudłach tekturowych
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie