Bartosz TyrkaBartosz Tyrkawtorek, 11 kwietnia 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 483
Ilość komentarzy: 0

Przewodnik po kartonach i pudełkach

Tektura, z której sporządza się opakowania kartonowe, należy do najczęściej używanych materiałów. Skala produkcji pudełek z kartonu jest niezwykle duża. W samej Wielkiej Brytanii zużywa się kilkanaście milionów ton papieru rocznie. Statystyki są systematycznie aktualizowane, a coraz większa rola handlu online sprawia, że zapotrzebowanie na produkcję będzie stale wzrastać. W poniższym artykule wskazujemy, dlaczego tekturowe opakowania są najlepszym sposobem na zabezpieczenie pakowanych towarów. Podpowiadamy, czym poszczególne typy kartonów różnią się od siebie. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przewodnikiem po kartonach i pudełkach!

Dlaczego kartony opakowaniowe są tak szeroko stosowane?


Ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić, że kartony są elementem bardzo lubianym i chętnie stosowanym w wielu branżach. Korzystają z nich niemal wszyscy: począwszy od gigantów logistycznych, przez niewielkie przedsiębiorstwa sprzedażowe, kończąc na użytkownikach indywidualnych. Kartony są najczęściej pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl w kontekście materiałów opakowaniowych. Karton jest lekki, wystarczająco solidny i może podlegać recyklingowi. Korzyści eksploatacyjne sprawiają, że nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek branży sprzedażowej, magazynowej czy logistycznej, która ignoruje potrzebę używania tekturowych opakowań. Skąd jednak wzięła się ich popularność?

karton-opakowanie


Pierwsze kartony w użytku - co o nich wiemy?


Historia wykorzystania kartonów w praktycznym ujęciu jest nierozerwanie związana z niegdysiejszymi wynalazkami. Podstawą do ich tworzenia jest tektura, którą zaczęto użytkować pod koniec XIX wieku. Wcześniej tektura służyła do zabezpieczenia lamp naftowych, produktów szklanych i innych obiektów. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto ją wykorzystywać na znacznie szerszą skalę, już jako tekturę falistą. Protoplastą wynalazku byli Amerykanie, a dokładniej pomysłodawca o nazwisku Long. Sporządził on tekturę sklejając dwa arkusze ze sobą, a także wzmacniając całą konstrukcję pilsowanym papierem. Przez kolejne dziesięciolecia stosowano właśnie tak sporządzoną tekturę do zabezpieczania różnych towarów.

Zmiany w produkcji kartonu na przełomie wieków


Kolejny przełom nastąpił ok. 1900 roku, kiedy opakowania tekturowe zaczęto wykorzystywać jako zamiennik skrzynek drewnianych. Pozwoliło to znacząco zmniejszyć cięzar przewożonych pakunków. Wykorzystanie coraz lepszej jakości surowców sprawiło, iż kartony z tektury stały się bardzo mocne i dobrze przygotowane do przemierzania nawet bardzo długich tras. Wraz z upływem lat zmieniało się wiele uwarunkowań związanych z produkcją opakowań. Zaczęto wytwarzać je na masową skalę w wielu różnych krajach świata. W XX i XXI wieku kartony "opanowały" cały świat, stając się materiałem tanim i powszechnym w użytku. Rys historyczny w przypadku kartonów nie jest tak burzliwy, jak było to w przypadku innych wynalazków tamtego czasu.

brudne-opakowanie
Rozmiar

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Rozmiar


Karton idealny - czyli jaki?


Wybór odpowiedniego opakowania ma niebagatelne znaczenie w kontekście ochrony produktów umieszczanych wewnątrz. Należy zwrócić uwagę, że najczęściej podaje się rozmiary kartonów w milimetrach. Jest to najszybszy i najbardziej uniwersalny sposób na zmierzenie tektury. Wykorzystanie zbyt dużego kartonu w przypadku przewożenia małych elementów wewnątrz może prowadzić do zniszczeń. Chodzi w tym przypadku nie tylko o uszkodzenie powłoki tekturowej, ale również o zniszczenie towarów w środku. W takim przypadku warto zadbać o to, aby opakowanie miało nieco większe wymiary, niż pakowany przedmiot. Najlepiej użyć kartonów, które są o 15-20% większe od "wsadu". Resztę miejsca uzupełniamy specjalnymi wypełniaczami, np. spełniającymi standardy eko.

Praktyczne porady dotyczące kartonów


W jaki sposób określić wielkość kartonu? Co wsadzać do środka? Jak zabezpieczyć karton przed wpływem czynników zewnętrznych? Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma wyróżnionymi niżej wskazówkami dotyczącymi opakowań kartonowych.
 • Kartony mierzy się w milimetrach, a poszczególne wymiary podawane są w formie 100x100x100. Pierwsza wartość odnosi się do długości, druga do szerokości, trzecia zaś do wysokości bryły.
 • Mierzenie kartonu powinno uwzględniać wewnętrzną ściankę, nie zaś zewnętrzną. To częsty błąd, który może prowadzić do nieporozumień. Wartości podczas mierzenia zewnętrznej strony mogą się różnić i "poszerzać" pudełko.
 • Nie zapomnij wziąć pod uwagę rozmiaru materiałów ochronnych określając rozmiar opakowania. Może się zdarzyć, że owinięty wieloma warstwami folii karton stanie się znacznie większy, niż wynikałoby to z pierwszych pomiarów.
 • Nie każdy karton może nadawać się do recyklingu. Zanieczyszczona tektura nie zostanie przerobiona ponownie, ponieważ centrum recyklingowe nie będzie w stanie odzyskać tak uszkodzonego materiału. Chodzi zarówno o uszkodzenia związane z ubrudzeniem farbą, jak i zanieczyszczenia pochodzące z żywności. Przykładowo, ubrudzony karton po pizzy powinien trafić do kontenera z odpadami zmieszanymi.
 • W zależności od ilości zastosowanych warstw tektury karton będzie posiadał różne przeznaczenie. Pakowanie najcięższych towarów powinno być praktykowane przy użyciu kartonów z podwójną lub potrójną ścianą. Lekkie rzeczy można z kolei spakować do lekkich opakowań z jedną warstwą wewnętrznej tektury karbowanej.


Hasła, które są często stosowane przy oznaczaniu kartonów


Jedną z najczęściej podawanych wartości jest gramatura papieru. Może ona wynosić np. 150g/m2. Najczęściej widełki dotyczące gramatury wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset gramów na metr kwadratowy. Dokonując wyboru pudełka warto zwrócić uwagę na tę wartość - im większa gramatura, tym zazwyczaj większa wytrzymałość materiału. Podczas wybierania kartonów w sklepach można natkąć się także na oznaczenia produktów, np. FEFCO. To skrót, który wskazuje na to, iż pudełko posiada ustandaryzowany styl. Można również spotkać się z pozostałymi symbolami, np.:
 • Fala BC,
 • Fala C,
 • Fala EB,
 • Mikrofala E.

karton-pizza

Są to znaki, które odnoszą się do typu zastosowanej tektury. Przykładowo, tektura fala B cechuje się gramaturą ok. 499 g/m2 przy parametrach grubości wynoszących od 2,5 do 3 milimetrów.

Kartony opakowaniowe - pudełka na każdą okazję


Opakowania z kartonu stosuje się nie tylko do ochraniania przesyłek, ale również do wielu innych celów. Przykładem są chociażby pudełka produktowe, które spełniają szereg funkcji marketingowych. Nie da się zatem zawęzić przeznaczenia opakowań z kartonu wyłącznie do funkcji bezpieczeństwa. Niektóre z nich, np. ze specjalnymi wytłoczeniami, zdobieniami czy grawerami mogą być sposobem na skuteczną identyfikację produktu. Udowodoniono, że kształt opakowania ma niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów, stąd producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to lepszych projektów. Przykładowo, podłużny karton soku może optycznie zwiększać jego pojemność, jeśli postawimy go obok kartonu niższego, ale szerszego. 

Pudełka kolorowe - atrakcyjna forma kartonu


Szeroka dostępność opakowań kartonowych sprawia, że wiele produktów pakowanych w ten sam sposób zaczyna prezentować się niemalże identycznie. Zaistniała potrzeba związana z wyróżnieniem swojego produktu, czy też generalnie usług wysyłkowych, na tle pozostałej konkurencji. Jednym ze sposobów na tego typu działanie jest wybranie nietypowej formy opakowania. Może być nią pudełko kolorowe, które stanowi jedną z najbardziej klasycznych i najprostszych kombinacji dotyczących opakowań. Dostępne są m.in. opakowania w kolorze zielonym, które kojarzą się z naturą i mogą być stosowane do zabezpieczania naturalnych produktów, roślin, artykułów spożywczych. Każdy kolor ma nieco inne znaczenie, zatem do dyspozycji sprzedawców pozostaje ostateczny wybór koloru.

tekturowe-warstwy

Przewodnik po kartonach i pudełkach - podsumowanie


Temat kartonów i pudełek jest w zasadzie nieskończony. W artykule przedstawiliśmy naważniejsze punkty dotyczące zastosowań, historii czy typów kartonów używanych współcześnie. Wskazliśmy na rolę, jaką odgrywają pudełka kolorowe w dzisiejszej sprzedaży - także internetowej. 
opakowania-pizza
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie