Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaczwartek, 21 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 4151
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Recykling papieru i tektury. Jak się odbywa?

Recykling papieru i tektury. Jak się odbywa?


Papier to materiał, z którym spotykasz się każdego dnia – w domu, w pracy. Korzystasz z książek, gazet lub wybierasz sklep internetowy, który Twoje zamówienie dostarczy w kartonowym pudełku. Tak naprawdę ciężko byłoby wyobrazić sobie obecne czasu bez papieru, dlatego jego segregacja jest tak ważna. Tekturę wykorzystaną raz, możesz ponownie przywrócić do obiegu – wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł i wprowadzisz kilka kluczowych zasad do swojego życia. Jak odbywa się recykling papieru i tektury? 

recykling papieru – jak przebiega?

Czym jest recykling? 


Recykling to umowna nazwa na pewne czynności i procesy, które zostały wprowadzone, aby skutecznie odzyskiwać materiały z odpadów komunalnych, na przykład plastik. Do tego celu używa się, jak najmniejszej ilości energii, a koszt odzysku ma być o wiele niższy, niż w przypadku ponownej produkcji surowców odzyskanych. Za podstawę podstaw uważa się prawidłową segregację odpadów, czyli korzystanie ze specjalnych koszy przeznaczonych do sortowania śmieci. Pojemniki oznaczone są specjalnymi kolorami i stoją w miejscach do tego wyznaczonych. Niektóre surowce, takie jak papier i tektura można odzyskać kilka razy, a więc czemu by nie korzystać z tej możliwości? Materiał ten trafiać do utylizacji powinien dopiero wtedy, kiedy utraci swój cały potencjał, a prędko się to nie dzieje. Recykling jest pierwszym krokiem do ekologicznego życia i wprowadzenia do swojego życia zasad zero waste oraz less waste. 
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura

Jaki sens ma recykling makulatury? 


Czy wiesz, że 59 kilogramów makulatury ratuje jedno drzewo? Pewnie nie raz spotkałeś się z teorią, że wszystkie śmieci, nawet te segregowane wpadają do jednej śmieciarki. Jest to oczywiście mit. Twoja praca nie idzie na marne! Prawdą jest to, że jedna śmieciarka zabiera wszystkie śmieci – nawet te, które zostały posegregowane, ale nie miesza ich ona ze sobą. Najnowsze pojazdy wyposażone są w specjalne przegrody. Pracownicy odpowiedzialni za odbiór odpadów wiedzą, gdzie powinny trafić śmieci z danego kosza. Jest to o wiele przyjemniejsza możliwość niż używanie 5 różnych śmieciarek – generowałoby to dodatkowe spaliny, a przecież zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach. 

Kosze do segregacji papieru

Recykling papieru i tektury – podstawa segregacji makulatury 


Pierwszym etapem jest rozpoczęcie właściwej segregacji już w gospodarstwie domowym. Wszystkie skrawki papieru i tektury, takie jak: kartki papieru, faktury, wydruki, książki, magazyny itd. trafić powinny do przeznaczonego na makulaturę pojemnika w kolorze niebieskim. Ważne jest jednak to, że nie możesz wrzucić tam brudnego papieru, mokrych chusteczek lub zatłuszczonych ręczników papierowych. Wszystkie przedmioty stworzone z tektury, które zostały w jakiś sposób zanieczyszczone, nie mogą zostać poddane recyklingowi. Do niebieskiego kosza na śmieci nie wrzuca się również kartonów po sokach i mleku, tapet, pieluch dziecięcych i wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych jest to zakazane. Mało tego, wrzucenie do niebieskiego pojemnika brudnych opakowań może skutkować koniecznością likwidacji tektury, która już wcześniej została do niego wyrzucona, ale została ubrudzona na skutek złej segregacji. 

Jak przebiega właściwy recykling papieru? 


Jeśli chcesz, by wykorzystana przez Ciebie tektura została odzyskana, a drzewa uratowane musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Tylko to pozwoli na skuteczny recykling: 

Przed wyrzuceniem makulatury dokładnie obejrzyj papier z każdej strony. Nie może być on mokry, zanieczyszczony tłuszczem lub sosami, ani nawet wilgotny. Następnie złóż tekturę lub potnij ją na mniejsze kawałki, aby nie zajmowała cennego miejsca i inni mieszkańcy Twojego osiedla mogli skorzystać z niebieskiego kosza. 

Powinieneś mieć na uwadze, że nie każdy wyrób papierowy stworzony został do recyklingu. Wcześniej zostało przez nas wspomniane już, jakie produkty nie mogą trafić do kosza, ale chcemy dodać jeszcze: kalki, papier foliowy, zużyty papier do pieczenia, papier lakierowany i artykuły higieniczne. 

papier do recyklingu

Co dalej dzieje się z makulaturą? 


Przestrzegałeś zasad recyklingu papieru i tektury, sprawdziłeś dokładnie wyrzucaną makulaturą i czekasz na efekty? Musimy Cię zasmucić. Droga, którą pokonać musi ten materiał, aby ponownie zostać wykorzystany, jest bardzo długa i wiele zależy od osób pracujących w sortowniach. To nie jest tak, że wszystko, co zostało wrzucone do niebieskiego pojemnika, trafia do specjalnej maszyny, jest mieszane i na koniec wypluwa ona gotową tekturę. Najpierw śmieci segregowane są, a ich stan oceniany – jeśli pracownik sortowni uzna, że papier nie nadaje się do ponownego wykorzystania (mimo, że w Twoich oczach wyglądał on idealnie), zostaje on zutylizowany.
makulatura segregacja
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie