Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnywtorek, 7 lutego 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2819
Ilość komentarzy: 0

Tektura i karton, czy to, to samo?

Tektura i karton, czy to, to samo?


Żartobliwie zaczynając i nawiązując do pytania zadanego w nagłówku, moglibyśmy zadać inne pytanie, na przykład czy masło i margaryna to, to samo? Frywolnie odpowiadając, niby tak, niby nie. Obydwa produkty należą do tej samej „grupy”, jednak istnieje pomiędzy nimi wiele różnic. Podobnie jest w przypadku tektury oraz kartonu.
Dlatego też na samym początku musimy się przyjrzeć przede wszystkim podstawowym informacjom dotyczącym obydwu produktów, ich krótkiej historii, zastosowaniu, a także innych ciekawych aspektów, o których warto będzie wspomnieć. Przejdźmy więc do sedna i rozpocznijmy nasze dywagacje na ten temat.


opakowania i tektura


Czym jest karton?


Wbrew obiegowej opinii i potocznego użycia tego słowa, karton to nie jest gotowe pudełko czy opakowanie. Karton to po prostu materiał, który jest wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju towarów, między innymi przekładek do książek, twardych książeczek dla dzieci, pocztówek, biurowych akcesoriów, jak teczki czy okładki w skoroszytach. Według definicji jest to wyrób w kategorii papierniczej, którego gramatura waha się w granicach od 160 do 315 gramów na metr kwadratowy.

Do produkcji kartonu głównie wykorzystuje się materiały z recyklingu, dzięki czemu bez dwóch zdań możemy powiedzieć, że jest to materiał ekologiczny. Z racji swojej grubości, karton jest bardziej elastyczny niż tektura i mniej podatny na pęknięcia podczas zginania.

tektura
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Czym jest tektura?


Tektura to nic innego jak innego rodzaju materiał papierniczy, który ma nieco inne zastosowania. Określa się go jako najgrubszy materiał papierniczy, który się obecnie wykorzystuje, może mieć nawet do 4 milimetrów grubości. Jest to materiał papierniczy, opakowaniowy, który ma co najmniej dwie warstwy, powstaje w wyniku połączenia masy papierniczej i w zależności od procesu produkcji, może być bardzo wytrzymały, dzięki czemu opakowania wyprodukowane z najgrubszej tektury mogą być wykorzystywane do transportowania najbardziej delikatnych przedmiotów.


tektura falista


Jakie są rodzaje tektury?


Tekturę możemy podzielić na dwa rodzaje, pierwszy z nich to tektura lita. Jak sama nazwa wskazuje, jest to arkusz, który nie posiada żadnych dodatkowych udziwnień. Inaczej jest w przypadku tektury falistej, ta powstaje po połączeniu co najmniej dwóch warstw. Ilość warstw może dochodzić nawet do siedmiu warstw. Każda środkowa warstwa jest pofalowana, a obecnie wyróżnia się trzy najbardziej popularne „fale” wykorzystywane do produkcji opakowań z tektury.

Pełny podział tektury falistej wygląda następująco:
  • Tektura falista dwuwarstwowa – jedna warstwa jest pofalowana, to produkt ekologiczny, który wykorzystuje się głównie do zabezpieczania produktów na czas transportu, na przykład poprzez owinięcie. Jest elastyczna w porównaniu do kolejnych rodzajów tektury.
  • Tektura falista trzywarstwowa – jak sama nazwa wskazuje, posiada trzy warstwy, przy czym środkowa warstwa jest zawsze pofalowana. To właśnie tego rodzaju tektura jest najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji opakowań. Wyróżnia się trzy rodzaje fal stosowanych w tej tekturze, to fala B, fala C, fala E. Każdy rodzaj zastosowanej fali wpływa na grubość danego arkusza tektury falistej. Tektura w tej kategorii może mieć od 1,1 do 3,7 milimetra grubości.
  • Tektura falista pięciowarstwowa – to tektura podobna do wyżej wymienionej, przy czym posiada dwie pofalowane warstwy. Fala BC oraz fala BE, to dwie fale stosowane w tej tekturze, tektura z tej kategorii może mieć od 3,7 do 7 milimetrów grubości.
  • Tektura falista siedmiowarstwowa – podobnie jak przy poprzednikach, jednak w tym przypadku, jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia jest najwyższa, ze względu na trzy warstwy pofalowanej tektury wewnątrz.

tektura falista pięciowarstwowa


Czy tektura i karton to te same produkty?


Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście negatywna, udowodniliśmy to powyżej. Różnice możemy również wskazać, chociażby w samym procesie recyklingu, a więc odzyskiwania i ponownego wykorzystania danego materiału.
W przypadku kartonu jest to niezwykle banalne, kartony wystarczy sprasować i przekazać dla producenta do ponownej obróbki. W przypadku tektury, która często jest woskowana i poddawana dodatkowej obróbce (na przykład dodanie foliowej warstwy), proces wygląda nieco inaczej. Tekturę trzeba najpierw oddzielić od folii lub pozbyć się wosku.

Karton jest jednowarstwowy, tektura co najmniej dwuwarstwowa, nie trzeba więc długo się zastanawiać nad tym, czy proces produkcji obydwu produktów jest taki sam. Tektura to bardziej czasochłonny towar pod względem produkcji.


opakowania z tektury falistej


Gdzie kupić karton i tekturę?


Tektura i karton, choć stosowana powszechnie i spotykana praktycznie na każdym kroku w codziennym życiu, nie jest tak łatwo dostępna. Żeby ją nabyć, najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu zajmującego się sprzedażą towarów z branży opakowaniowej. Możemy też skorzystać z ofert sklepu internetowej neopak.pl, który posiada szeroką gamę różnego rodzaju kartonów, kartonowych przekładek, oraz tektury w gotowych formach opakowań tekturowych. 
tektura
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie