Folia bąbelkowa – jak powstała i jak jej używać?

 
Folia bąbelkowa to chyba pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl o pakowaniu przedmiotów do wysyłki. To lekkie i elastyczne tworzywo chroni owinięte nim towary, a dodatkowo sprawdza się doskonale jako wypełnienie wolnej przestrzeni w kartonach. Oprócz tego, że stanowi doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami, kojarzyć się może także z popularną formą relaksu. Folia bąbelkowa składa się z pęcherzyków powietrza, które zostały umieszczone pomiędzy jej poszczególnymi warstwami. Te przestrzenie, wypełnione powietrzem, pełnią funkcję izolacyjną i amortyzacyjną w czasie transportu. Wykorzystuje się ją do pakowania szkła, elektroniki, sprzętu AGD, a nawet instrumentów muzycznych. Pakowanie i wysyłka są integralną częścią branży e-commerce. Z uwagi na fakt, że ludzie kupują coraz więcej produktów online, oczekują towaru najwyższej jakości i jego odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu. Jeśli nie produkt nie dotrze do konsumenta w dobrym stanie, jest bardzo prawdopodobne, że towar zostanie zwrócony, a sprzedawca poniesie stratę. Co więcej, żyjemy w dobie technologii i mediów społecznościowych, a pojedyncze negatywne opinie w sieci są w stanie drastycznie zepsuć reputację marki. Aby temu zapobiec, niezbędne jest używanie przez sprzedających odpowiednich materiałów opakowaniowych. To one robią pierwsze wrażenie i budują zaufanie klienta do marki. Jeśli produkt jest zapakowany prawidłowo, zwiększy to popularność firmy, a zadowolony klient z pewnością wróci. To właśnie folie bąbelkowe, przystępne cenowo i ekonomiczne produkty, zapewniają wyjątkową ochronę przesyłek oraz zabezpieczają przedmioty podczas transportu i przechowywania w magazynach.

Arkusz folii bąbelkowej


Przypadkowy eksperyment, który zmienił świat

Folia bąbelkowa istnieje od ponad 60 lat. W 1957 roku amerykańscy inżynierowie - Alfred Fielding i Marc Chavannes - wpadli na pomysł stworzenia tapety o specyficznej teksturze. Eksperyment polegał na tym, że przepuścili dwa arkusze zasłony prysznicowej przez zgrzewarkę i tak powstała folia z uwięzionymi wewnątrz pęcherzykami powietrza. Początkowo produkt nie cieszył się aż taką popularnością, na jaką liczyli jego wynalazcy. Folia pęcherzykowa, choć to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, zniknęłaby, gdyby wynalazcy nie znaleźli jej idealnego przeznaczenia. Eksperymentowali z różnymi grupami docelowymi i wreszcie znaleźli swój podstawowy rynek.

 

Dalsze losy folii bąbelkowej

Aby kontynuować swoją działalność Fielding i Chavannes nazwali swój produkt “Bubble Wrap” i założyli Sealed Air Corporation w 1960 roku. Pomimo małej popularności wynalazku panowie nie poddali się. 28 lipca 1964 roku otrzymali patent na proces produkcyjny (jako metodę wytwarzania laminowanego materiału amortyzującego) oraz sprzęt i wyposażenie, niezbędne do wytłaczania i laminowania folii. Początkowo przeznaczenie folii pęcherzykowej było inne niż obecnie - sprzedawano ją jako izolację do szklarni, co również nie przyniosło spektakularnych efektów. Dopiero po trzech latach pracownik Sealed Air wymyślił lepsze zastosowanie dla tego produktu. Postanowił wykorzystać folię bąbelkową do ochrony nowych komputerów IBM w trakcie transportu. Startująca wówczas firma komputerowa potrzebowała łatwego w użyciu materiału do pakowania swoich produktów, które były wrażliwe na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Tak więc IBM stał się pierwszym klientem Sealed Air. I tak oto przypadkowy wynalazek i nieudany eksperyment zrewolucjonizował przemysł i sprzedaż wysyłkową, ułatwiając tym samym handel elektroniką. Małe przedsiębiorstwa, produkujące opakowania, szybko zainspirowały się nową technologią. Rozpoczęto zastępowanie wypełnienia w postaci papieru gazetowego lepszym sposobem ochrony przedmiotów w trakcie transportu. To rozpowszechnienie folii pęcherzykowej wpłynęło na rozwój Sealed Air Corporation. Ewolucja nastąpiła także w wyglądzie produktu - zmieniał się jego kształt, rozmiar, grubość, a co za tym idzie - wytrzymałość. Oprócz praktycznego zastosowania, folia bąbelkowa sprawiała dodatkowo radość osobie odpakowującej paczkę za sprawą przebijania pęcherzyków powietrza. Firma nadal nie generowała niestety oczekiwanych zysków. Z uwagi na fakt, że Marca Chavannesa uważano za wizjonera, a Al Fielding był zwykłym inżynierem, przedsiębiorstwo potrzebowało osoby zarządzającej. W 1971 roku dyrektorem generalnym został TJ Dermot Dunphy. Jego działalność przyniosła firmie miliardowe zyski. Jako przedsiębiorca z wykształcenia Dunphy pomógł Sealed Air Corporation ustabilizować działalność i zdywersyfikować bazę produktową. Rozszerzył nawet sprzedaż, proponując folię pęcherzykową producentom basenów. Przez kilka lat wyjątkową popularnością cieszyły się przykrycia basenowe Bubble Wrap. Dzięki dużym kieszeniom powietrznym osłony pomagały zatrzymać promienie słoneczne i ciepło, a to powodowało, że woda w basenie posiadała odpowiednią temperaturę.


Folia bąbelkowa obecnie

W XXI wieku folia pęcherzykowa przybrała różnorakie formy i jest powszechnie dostępna w sprzedaży w postaci kopert, woreczków bąbelkowych oraz rolek folii. Stała się fundamentem przygotowania paczek do transportu. Folia bąbelkowa w dzisiejszych czasach jest również materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ wytwarza się ją z surowców, pochodzących z recyklingu. Produkty, których bazą jest folia pęcherzykowa, wciąż są postrzegane jako innowacyjne. Dziś Sealed Air Corporation jest jedną z najbogatszych firm w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku Sealed Air wytwarza wystarczającą ilość folii bąbelkowej, aby rozciągnąć ją z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Wartość jej sprzedaży oscyluje wokół kilku miliardów dolarów rocznie, zatrudnia około 15 tysięcy pracowników, obsługujących klientów w ponad 100 krajach. Firma, pierwotnie zlokalizowana w New Jersey, przeniosła swoją światową siedzibę do Północnej Karoliny w 2016 roku. Aktualnie wytwarza i sprzedaje kilka rodzajów produktów, oferuje nawet folię pęcherzykową, pozbawioną pęcherzyków powietrza. To nadmuchiwana wersja popularnego zabezpieczenia. Zamiast dużych rolek napowietrzonej folii przedsiębiorstwo sprzedaje ciasno owinięte rolki folii wraz z urządzeniem mechanicznym, które w razie potrzeby pompuje do nich powietrze. Ten innowacyjny produkt jest znacznie wydajniejszy, a koszty jego transportu niższe.


Ciekawostki na temat folii pęcherzykowej

Folia bąbelkowa zyskała na popularności dzięki swoim właściwościom antystresowym. Przebijanie pęcherzyków powietrza traktowane jest również jako źródło rozrywki, o dziwo istnieje nawet Rekord Guinnessa w tym zakresie (71 bąbelków przebitych w czasie 15 sekund). Na cześć produktu został ustanowiony Dzień Doceniania Folii Bąbelkowej, który przypada na ostatni poniedziałek stycznia.


Właściwości folii bąbelkowej

Folia pęcherzykowa występuje w postaci elastycznego arkusza plastiku, a z jej powierzchni wystają pęcherzyki, wypełnione w środku powietrzem. Jej głównym przeznaczeniem jest pakowanie towarów delikatnych, typu: szkło, ceramika i plastik, a także ochrona przed uszkodzeniem w transporcie. Folia bąbelkowa dodatkowo stanowi izolację przed wstrząsami, chroniąc zawartość przed pęknięciem lub rozbiciem.


Kluczowe cechy folii bąbelkowej

Standardowa folia pęcherzykowa, dostępna w sprzedaży, jest:
 • bezzapachowa,
 • bezpyłowa,
 • neutralna pod względem chemicznym,
 • wodoodporna,
 • paroszczelna,
 • ekologiczna.


Polietylen - surowiec, z którego powstaje folia pęcherzykowa

Folia bąbelkowa wytwarzana jest z polietylenu, a dokładniej z folii polietylenowej (LDPE), która jest całkowicie bezpiecznym surowcem. Nie zawiera substancji szkodliwych dla ludzkiego życia i zdrowia. W całości może zostać poddana recyklingowi. Wyróżnia ją wodoszczelność, ponadto jest bezzapachowa, nie przepuszcza kurzu, pyłu i wilgoci. Pęcherzyki powietrza, znajdujące się w folii pęcherzykowej, posiadają właściwości termoizolacyjne, które sprawiają, że towar podczas transportu nie podlega gwałtownym zmianom temperatury. Istotną cechą folii polietylenowej jest jej kleistość, która wpływa na to, że folia bąbelkowa ściśle przylega do owiniętych nią przedmiotów. Warto podkreślić, że folia polietylenowa jest łatwa w barwieniu, więc w prosty sposób można zmieniać jej wygląd.


Jak powstaje folia bąbelkowa?

Produkcja folii pęcherzykowej rozpoczyna się od małych granulek żywicy polietylenowej, wielkości ziaren ryżu. Do jej powstania wykorzystywane są różne rodzaje żywicy, ze względu na ich odmienne właściwości. Małe kuleczki żywicy trafiają do długiego cylindra ze śrubą w środku, która biegnie przez całą jego długość. Następnie są przetapiane w temperaturze ponad 450°C i formują cienką warstwę - podstawę do produkcji folii bąbelkowej. Temperatura narasta wraz z dodatkowym ciepłem z tarcia ruchu śruby, a żywica przetapia się w ciecz. Wyciska się ją z cylindra na dwa ułożone na sobie arkusze przezroczystej folii z tworzywa sztucznego. Kolejnym krokiem jest spłaszczenie materiału bazowego do wymaganej grubości, a następnie przepuszczenie go przez rolę z wyciętymi otworami. Przesuwanie się folii po tym wałku powoduje, że powietrze jest w nią wdmuchiwane i umieszczane w małych otworach. Następnie kolejne rolki uszczelniają drugą warstwą folii powietrze, zatrzymując je wewnątrz. Finalnie folia pęcherzykowa jest przycinana do odpowiednich wymiarów i nawijana na rolkę. Wbrew pozorom proces produkcyjny folii bąbelkowej jest skomplikowany. Wynika to z porowatości polietylenu, która może powodować, że powietrze wydostanie się przez dziurki i zmniejszy właściwości amortyzujące folii. Dlatego też coraz więcej producentów zaczyna stosować dodatkową powłokę do uszczelniania powietrza w pęcherzykach. Opracowano również metodę hermetyzacji powietrza w polietylenie. Podsumowując, etapy procesu produkcyjnego folii pęcherzykowej zawierają się w poniższych czynnościach:
 • produkcja granulatu z żywicy polietylenowej,
 • wytłaczanie,
 • przetopienie żywicy na dwa arkusze folii,
 • tworzenie bąbelków na specjalnym bębnie,
 • laminowanie drugiej warstwy folii.
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie