Ewelina W-WEwelina W-Wśroda, 7 lutego 20245 minut czytanialiczba wyświetleń: 16984
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia bąbelkowa - jak powstała i jak jej używać?

 

Zalety folii pęcherzykowej

 
Od momentu jej wynalezienia, czyli od ponad 60 lat, folia pęcherzykowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wysyłki towarów na całym świecie. Oto jej najważniejsze zalety.

 

Doskonała izolacja

Folia bąbelkowa jest nie tylko idealna do ochrony przedmiotów, ale także stanowi dobry izolator. Powietrze w ograniczonej przestrzeni ma tendencję do opierania się zmianom temperatury, a to utrudnia przekazywanie energii. Dlatego też jest bardzo popularną opcją do izolacji domów i innych pomieszczeń. Folia pęcherzykowa odpowiednio izoluje przedmioty przed wstrząsami. Jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo owiniętych nią towarów podczas transportu. Bąbelki, które posiada folia, zachowują się jak małe poduszki, stanowiąc solidną barierę przed wstrząsami i uderzeniami. Jeśli przedmioty są zabezpieczone kilkoma warstwami folii, ich ochrona również wzrasta kilkukrotnie, więc niestraszne im będą nawet silne uderzenia. Używanie folii bąbelkowej jako izolatora ma kilka zalet. Po pierwsze, można ją łatwo przyciąć, aby dopasować arkusz do dowolnego kształtu lub rozmiaru.

 

Możliwość wielokrotnego używania

Folia bąbelkowa (o ile nie posiada przebitych pęcherzyków) może być wielokrotnie wykorzystywana. Niemal zawsze istnieje możliwość jej ponownego użycia, a jej trwałość najczęściej wynosi kilka lat. W zestawieniu z innymi opcjami pakowania towarów, folia pęcherzykowa stanowi rozwiązanie ekologiczne - nie trzeba jej wyrzucać po jednym zastosowaniu. Dzięki temu można również znacząco obniżyć koszty pakowania przesyłek.


Lekkość

Folia bąbelkowa to jeden z najlżejszych surowców, wykorzystywanych do pakowania przedmiotów. Wynika to z faktu, że znajduje się w niej głównie powietrze. Ze względu na jej małą wagę folię pęcherzykową można bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Lekkość tworzywa do pakowania gwarantuje brak zmian w kosztach wysyłki towaru. Dla tych, którzy wysyłają swoje produkty na duże odległości, jest to ogromna zaleta. Koszty wysyłki są zwykle obliczane na podstawie wagi całej paczki, więc wszystko, co jest lekkie, pozwala zaoszczędzić na dłuższą metę.


Ekonomiczne rozwiązanie

Folia bąbelkowa to nie tylko produkt wielokrotnego użytku. Sprzedawana jest w dużych rolkach, a jej zużycie podczas pakowania nie jest aż tak duże. To gwarantuje, że zapas folii pęcherzykowej wystarczy na długi czas.


Wszechstronność zastosowania

Ze względu na swoje liczne zalety folia bąbelkowa znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Można ją w łatwy sposób ciąć i owijać nią przedmioty nawet o skomplikowanych kształtach. Poza sprzedażą wysyłkową folia pęcherzykowa wykorzystywana jest również do innych celów, np. jako izolacja okien. Możliwości jej używania są właściwie nieograniczone.

Okno zabezpieczone folią pęcherzykową


Łagodzenie stresu

Już w momencie jej wynalezienia odkryto, że folia bąbelkowa wykazuje właściwości niwelujące stres. Przebijanie pęcherzyków powietrza uspokaja i koi nerwy. Przypisuje się jej działanie terapeutyczne.
Oprócz opisanych powyżej atutów folii pęcherzykowej można do jej walorów dodać jeszcze:
  • elastyczność,
  • odporność na wilgoć,
  • wytrzymałość na wstrząsy.

 

Dlaczego warto korzystać z folii bąbelkowej?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać folię pęcherzykową zamiast innych opcji pakowania. Aby zilustrować różnicę, trzeba porównać pozostałe wypełnienia paczek. Możliwości na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów jest wiele - styropian, poduszki powietrzne, papier pakowy, a nawet gazety. Chociaż wszystkie z wymienionych opcji mogą się sprawdzić, niektóre z nich mają wady, których nie posiada folia bąbelkowa. Poniżej opisano alternatywy dla folii pęcherzykowej podczas przygotowania towaru do wysyłki.


Styropian

Styropian był kiedyś podstawowym materiałem do wypełniania przestrzeni w kartonach, ale w ostatnich latach traci na popularności. Wynika to głównie z faktu, że w ogóle nie jest przyjazny dla środowiska. Niektórzy twierdzą, że rozkład styropianu zajmuje miliony lat, chociaż na razie nie ma dowodów naukowych, potwierdzających tę tezę.
Poduszki powietrznePoduszki powietrzne to małe - jak sama nazwa wskazuje - wypełnione powietrzem worki, które często znajdują się w pudełkach z delikatnymi przedmiotami. Wyglądem przypominają folię bąbelkową, ponieważ wykorzystują przestrzeń, wypełnioną powietrzem, do zabezpieczenia przedmiotu. Jednak ich główną wadą jest duży rozmiar i nieporęczność. Ponadto zajmują dużo przestrzeni i nie chronią towarów w takim stopniu, jak folia bąbelkowa.

 

Pianka

Pianka ze styroduru, tzw. flo-pak, to świetna opcja i jedyna alternatywa, która pod względem skuteczności zbliża się do folii bąbelkowej. Podobnie jak folia bąbelkowa wyściółka piankowa jest wystarczająco miękka, aby dopasować się do kształtu przedmiotu. To nie tylko amortyzuje uderzenie, ale także zapobiega przemieszczaniu się przedmiotów wewnątrz opakowania. Jedyny problem z wypełnieniem piankowym polega na tym, że jest to opcja droższa, niż folia bąbelkowa.


Gazeta

Owijanie przedmiotów w gazety to relikt przeszłości. Należy jednak pamiętać, że gazeta jest zbyt cienka, aby zapewnić odpowiednią ochronę podczas długich podróży lub trudnych warunków transportu. Gazeta jest wyłącznie w stanie zapobiec ocieraniu się o siebie przedmiotów, co zmniejsza ryzyko złamania. Mimo to nie może równać się z folią bąbelkową pod względem oferowanej ochrony.


Papier pakowy lub tektura

Papier pakowy lub tektura są wykorzystywane zarówno do owijania przedmiotów, jak i do amortyzowania towarów (w marszczonej lub zwijanej postaci). Aby zapewnić chociaż podstawową ochronę wysyłanych produktów, trzeba zużyć duże ilości tych wypełniaczy, co może być kosztownym przedsięwzięciem.


Folia stretch

To materiał, który może być wielokrotnie wykorzystany. Jest tani i łatwo się dopasowuje do przedmiotów, ale nie zapewnia dostatecznej ochrony. Ponadto jego wadą jest estetyka.

Tabela przedstawia porównanie folii bąbelkowej z innymi wypełniaczami do pakowania
 
Rodzaj wypełnieniaSurowiecPoziom ochronyEstetyka (1-3)Wymagana przestrzeń do przechowywaniaMożliwość recyklingu
Folia bąbelkowapolietylenduży2dużatak
Resztki folii stretchpolietylenśredni1małanie
Papier pakowypapierniski2małatak
Tekturapapierniski1średniatak
Kawałki gazetpapierniski1małatak
Poduszki z powietrzemplastikśredni2dużatak
Flo-pakpolistyrenduży1dużanie
Styropianpolistyrenduży1dużanie
Używanie folii bąbelkowej
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie