Gilotyny

Gilotyny do papieru to urządzenia, które pozwalają na przecięcie nawet bardzo dużych stosów papieru bez użycia dużej siły. Osiąga się to za pomocą zacisku z dwoma ostrzami, które obracają się bardzo szybko. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, przy czym większość z nich ma tę samą zasadę działania: sprawiając, że ostrzą przecinają z łatwością papier. Choć nie są one niebezpieczne, należy pamiętać o tym, że podczas ich używania ostrze jest odsłonięte.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy zaczynasz przecinać stosy papieru za pomocą gilotyny do papieru, jest sprawdzenie, czy ostrza są wystarczająco ostre. Włóż kilka papierów pomiędzy ostrza i sprawdź, czy przecinają one całą drogę bez użycia dużej siły. Upewnij się również, że nie ma żadnych przeszkód przed lub wokół urządzenia tnącego. Gdy upewnisz się, że wszystko jest w porządku, połóż stos na stole za osłoną ostrzy (część, na którą nasuwa się kartki, gdy są już gotowe do cięcia).
 

Ostrza gilotyny do papieru są niewiarygodnie cienkie, co sprawia, że są bardzo ostre.

 

Z czasem mogą się stępić, ale nie musisz ich sam ostrzyć. Po prostu wymień je, gdy się stępią.

I to nie tylko do papieru. Każdy materiał, który stawia pewien opór, może zostać przecięty przez gilotynę, w tym metal, arkusze plastiku, a nawet cegły. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar ostrzy, choć w większości gilotyn mają one zazwyczaj kilka cali długości.

Podczas cięcia papieru nożyczkami, trzeba wywierać nacisk na oba ostrza jednocześnie, co powoduje nierówne cięcie. Gilotyna natomiast wymaga nacisku tylko w jednym punkcie, co zapewnia znacznie większą kontrolę i precyzję.

Gilotyna to w zasadzie nożyce z dwoma ostrzami, z których jedno jest nieruchome, a drugie ruchome. Kiedy używasz jej do cięcia papieru (lub kartonu), umieszczasz swoją kartkę papieru na innej kartce, która działa jako podpora poniżej. Następnie kierujemy ostrze w dół, w kierunku kartki papieru, w ten sposób.

Powodem, dla którego to działa, jest to, że podczas cięcia czegoś, wszystko, co faktycznie robisz, to sprawiasz, że część tego czegoś ślizga się o siebie (pęknie w pewnych miejscach w zależności od tego, jak wytrzymałe może być). Na przykład, jeśli używam rąk, aby rozerwać arkusz zwykłego papieru do drukarki poziomo, to w rzeczywistości odrywam warstwy z obu stron, dopóki nie odpadną w różnym czasie, ponieważ jedna strona była grubsza niż druga.

Gilotyny do papieru działają w ten sam sposób, ale z dwoma ostrzami zamiast rąk - dociskasz kartkę papieru do górnego ostrza, które jest nieruchome, a dolne ostrze obraca się tak szybko, że bez problemu przetnie coś tak grubego jak karton. Oznacza to, że jeśli po prostu położysz jeden arkusz na drugim (tak jak ja to zrobiłem powyżej), to nie przetnie on do końca, ponieważ nie ma wystarczającego oporu wynikającego z faktu, że dotykają się one wzajemnie.


Gilotyny do papieru w ofercie sklepu Neopak


W sklepie Neopak pragniemy zaoferować Państwu wysokiej jakości gilotyny do papieru. Te urządzenia to produkt niezastąpiony w każdym biurze, zakładzie introligatorskim czy poligraficznym. Dzięki temu urządzeniu biurowemu przytniemy i wyrównamy krawędzie zbyt dużego dokumentu, wytniemy wizytówki z arkusza, przytniemy zdjęcia, zaproszenia, ulotki, a nawet przetniemy karton w celu jego dopasowania do porządnego rozmiaru.

W sklepie Neopak oferujemy zarówno gilotyny oparte o mechanizm nożyc gilotynowych z ruchomym ramieniem tnącym, jak i gilotyny krążkowe (trymer). Dostępne gilotyny umożliwiają jednoczesne cięcie od 10 do 20 sztuk kartek w popularnym formacie A4. Wyposażenie w podstawy z podziałkami ułatwi równe umieszczenie papieru w celu uzyskania cięcia pod odpowiednim kątem. Wyposażenie w osłony na ostrza zwiększa bezpieczeństwo korzystania.
 

Zalety gilotyny do papieru


Gilotyna do papieru to niedrogie i bardzo praktyczne urządzenie, które znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Ze względu na wartość i koszty pracy naszej oraz naszych pracowników, wydatek na gilotynę do papieru szybko się zwróci. Ponadto gilotyna zapewnia znacznie wyższą jakość i dokładność cięcia niż nożyczki czy noże bezpieczne. Za pomocą gilotyny można równocześnie przycinać wiele arkuszy papieru i to przy znacznie mniejszym wysiłku. Dzięki zastosowaniu gilotyny skrócimy czas realizacji zamówień i podniesiemy ich jakość.

Konstrukcja gilotyny do papieru


Gilotyna do papieru to w rzeczywistości tzw. nożyce gilotynowe. Głównym elementem całego urządzenia jest właśnie mechanizm nożycowy składający się z jednego noża przyczepionego na sztywno na płaskiej podstawie oraz drugiego noża umieszczonego na ruchomym ramieniu z uchwytem. Cięcie papieru lub kartonu następuje poprzez ręczne opuszczanie noża. Wiele gilotyn wyposażonych jest w specjalną osłonę ostrzy, która niweluje ryzyko skaleczenia. Na podstawie gilotyny znajduje się przeważnie podziałka, która ułatwia przycinanie papieru lub kartonu na różne wielkości odpowiadające konkretnym formatom. 

gilotyna do papieru, gilotyny, papier, nożyce gilotynowe, z podziałką, A4

Urządzeniem o podobnym działaniu, lecz nieco innej konstrukcji jest trymer, nazywany również gilotyną krążkową. Zamiast nożyc gilotynowych z jednym z ostrzy umieszczonym na ruchomym ramieniu przyczepionym za pomocą zawiasu, w przypadku trymera mamy do czynienia z ostrym ruchomym nożem umieszczonym na prowadnicy. Dobrze sprawdzają się noże w postaci krążków o ostrych krawędziach, stąd nazwy gilotyna krążkowa. Cięcie następuje nie poprzez ruch ramienia, ale poprzez przesunięcie w poziomie noża na prowadnicy po materiale, który chcemy przeciąć. Podstawa trymera może również być wyposażona w podziałkę pomagającą przyciąć dokumenty do porządnych wielkości.
 

Skąd się wzięła nazwa gilotyna?


Nazwa gilotyny do papieru nawiązuje do słynnego narzędzia używanego do wykonywania egzekucji poprzez ścięcie głowy za pomocą ciężkiego noża o skośnym ostrzu. Ten makabryczny wynalazek kojarzony jest z rewolucją francuską, jednak wykorzystywany był w wielu krajach świata jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Chociaż historia gilotyny jest starsza to jednak rzeczywiście udoskonalono ją i zastosowano jako standardowe narzędzie wykonywania egzekucji we Francji w czasach rewolucji. Wówczas gilotyna była uważana za rozwiązanie humanitarne. Nazwa pochodzi od pomysłodawcy jej zastosowania, a nie jak się powszechnie uważa wynalazcy, Josepha Ignace Guillotina. Ten deputowany do Zgromadzenia Narodowego podobno protestował wręcz przeciwko używaniu przez prasę tej nazwy. Dzisiaj nazwę od jego nazwiska przyjęła również gilotyna do papieru. 
 

Jak nazwać gilotynę do papieru po angielsku?


W angielskiej nazwie gilotyny do papieru słowo „gilotyna” nie występuje. Gilotyna do papieru po angielsku to po prostu „paper cutter” co można tłumaczyć jako „obcinarka do papieru”.
 

Zasady bezpieczeństwa korzystania z gilotyny


Pomimo tego, że wiele gilotyn do papieru wyposażonych jest w specjalną osłonę ostrzy, minimalizujących ryzyko skaleczenia się, to jednak należy wciąż zachować ostrożność, jak z każdym ostrym narzędziem. Jak zawsze, zalecamy aby przed użyciem nawet z pozoru tak prostego urządzenia, zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi. Z gilotyny należy korzystać zawsze zgodnie z jej przeznaczeniem. Jeśli gilotyna wyposażona jest w osłonę ochronną ostrzy, nie należy jej zdejmować.

 gilotyna do papieru, trymer, gilotyny, papier, gilotyna krążkowa, z podziałką, A4

W trakcie korzystania z gilotyny do papieru należy w pełni skupić się na tej czynności i nie rozpraszać się. Po ułożeniu papieru w porządnej pozycji należy upewnić się, że żadne niepożądane przedmioty nie znajdują się na lini cięcia - dotyczy to również naszych palców. Następnie papier należy przeciąć jednym szybkim cięciem. Nie należy jednak śpieszyć się bardziej niż jest to konieczne do sprawnego cięcia - większość wypadków wynika z pośpiechu. 

Jeśli występują problemy z przecięciem ułożonej przez nas warstwy kartek lub tektury, nie siłujmy się z urządzeniem. Być może chcemy przeciąć grubszy plik papieru niż gilotyna jest w stanie. Konieczne upewnijmy się czy przypadkiem w przecinanych kartkach nie znajdują się zszywacze ani zszywki. Spotkanie z takimi elementami może spowodować, że nóż szybko się stępi.

Bardzo ważne jest aby ustawić gilotynę na stabilnym blacie - zarówno gilotyna jak i trymer do papieru muszą charakteryzować się stabilną pracą - zarówno, aby zapewnić wysoką jakość cięcia, jak i ze względów bezpieczeństwa.

Warto też pamiętać o przechowywaniu gilotyny poza zasięgiem dzieci.
 

Konserwacja gilotyny do papieru


Dla bezpieczeństwa oraz zapewnienia jakości pracy warto raz na jakiś czas upewnić się, że ramię gilotyny jest dobrze przykręcone i w razie potrzeby je dokręcić. Elementy ruchome dobrze również nasmarować. Ostrze może wymagać co pewien okres używania naostrzenia. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia ani akcesoriów można zlecić to fachowcowi. W przypadku trymera może w grę wchodzić raz na jakiś czas konieczność zakupu nowych noży.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie