Charakterystyka opakowań foliowych

Folia - opakowania. Charakaterystyka.

 

Opakowania foliowe produkowane są z tworzyw sztucznych. Stanowią alternatywę wobec  opakowań papierowych. Folia jest bezbarwna, co pozwala na identyfikację produktu wewnątrz opakowania z niej wytworzonego, a wiadomym jest, że pierwszy kontakt produktu z nabywca ma wielkie znaczenie w handlu. Torebki foliowe najczęściej zamyka się za pomocą taśm samoprzylepnych lub dzięki zamknięciu strunowemu, które umożliwia wielokrotne otwieranie i zamykanie takiej torebki.

 

Opakowania foliowe są trwałe i estetyczne.  Coraz częściej, w trosce o środowisko naturalne, do ich produkcji używa się surowców biodegradowalnych.

 

Opakowania bąbelkowe

 


 

Rodzaje opakowań foliowych

 

- torebki strunowe,

 

- woreczki z taśmą,

 

- folia stretch,

 

- woreczki bąbelkowe.

 

Foliowe

 


 

Torebki strunowe  

 

Spotykane są w różnych miejscach, służą do przechowywania i segregowania wielu przedmiotów i drobiazgów. Używa się ich podczas pakowania produktów spożywczych (przechodzą badania pod tym kątem), farmaceutycznych, elektronicznych i biurowych. Niezastąpione w hurtowniach, sklepach, magazynach, fabrykach i warsztatach. Zagościły też w naszych domach. Służą nam do przechowywania nie tylko produktów żywnościowych czy owoców, zachowując na dłużej ich świeżość, ale i małych drobiazgów (guzików, haczyków, koralików), dokumentów, pieniędzy czy nawet ubrań. Istotą jest, że ich zawartość nie zginie. Łatwo też zidentyfikujemy zawartość poszczególnych woreczków.

 

Najczęściej torebki strunowe wykonane są z folii LDPE o dużej wytrzymałości, są bezbarwne (chociaż występują także torebki barwione lub z nadrukiem), ze struną w górnej części torebki o możliwości wielokrotnego otwierania i zamykania.

 

Zastosowanie torebek strunowych to przede wszystkim:

 

- przechowywanie drobnych przedmiotów,

 

- pakowanie lekarstw, żywności itp.,

 

- zabezpieczanie produktów przed wilgocią,

 

- grupowanie drobnych części.

 

Torebki strunowe, w związku z ich szerokim zastosowaniem, dostępne są na rynku w wielu rozmiarach – od maleńkich, kilkucentymetrowych, do większych – nawet o pojemności kilku litrów.  

 

  

Opakowania strunowe


 

Woreczki z taśmą

 

 

Wykonywane są przeważnie z folii szeleszczącej i sztywnej, nie rozciągliwej, lub miękkiej i nie szeleszczącej (rozciągliwej), w zależności od potrzeb. Woreczki posiadają w górnej części klapę z taśmą dwustronną do klejenia (można to robić kilka razy).

 

Spełniają wszystkie funkcje opisane powyżej (w przypadku woreczków z zamykaniem strunowym). Najczęściej używane do przechowywania odzieży, koców, pościeli.

 

   Folia opakowaniowa

 


 

Folia stretch

 

 

Używana do pakowania i zabezpieczania produktów z uwagi na jej uniwersalność. Jest wysoce elastyczna i rozciągliwa. Gwarantuje stabilność transportowanych towarów. Doskonale chroni je przez zabrudzeniami, wilgocią.

 

Coraz częściej folie stretch spotykane są  w sklepach spożywczych, meblowych i w gospodarstwach domowych. W branży spożywczej i w domach folia służy głównie do zawijania i przechowywania żywności. Często też „sklejamy” folią sezonowe ubrania (aby się nie kurzyły czy nie wilgotniały), czy kartony w pomieszczeniach gospodarczych dla uzyskania większej przestrzeni.

 

Z uwagi na różne jej rodzaje i grubości, kolor można dobrać odpowiednią do danego produktu czy funkcji, jaka ma spełniać. Prawidłowo dobrana folia umożliwia pakowanie czy zabezpieczenie różnego rodzaju towarów począwszy od kartonów czy butelek, poprzez listewki czy cegły. Zapobiega zsuwaniu się produktów, jest odporna na mechaniczne uszkodzenia.

Główną funkcja jest stabilizacja i utrzymanie podczas transportu. Folia produkowana jest z polietylenu o średniej wadze i grubości.

    

Folia stretch

 


 

Woreczki bąbelkowe

 

 

Worki z folii bąbelkowej o różnej gramaturze zapewniają ochronę pakowanym w nie elementom. Zastosowanie folii pęcherzykowej jest bardzo duże, zatem i woreczki znajdują wiele zastosowań. Folia bąbelkowa (pęcherzykowa) produkowana jest  ze sprężystego plastiku. Zbudowana jest z bąbelków wypełnionych powietrzem, rozmieszczonych w ustalonych odstępach.

 

Zaletami stosowania woreczków będą zatem:

 

- produkowane z folii bąbelkowej, bez użycia produktów szkodliwych,

 

- podlegają recyklingowi,

 

- wodoodporne,

 

- niepalne,

 

- paroszczelne,

 

- odporne na pleśń,

 

- neutralne chemicznie,

 

- praktyczne i proste w użyciu.

 

 

Często stosuje się w woreczkach bąbelkowych zamykanie strunowe, częściej klejące dla ułatwienia odpowiedniego zabezpieczenia towaru w worku.

 

Neopak | Opakowania z klasą

NEOPAK

ul. Leonidasa 51

02-239 Warszawa

email:

kontakt@neopak.pl

sklep@neopak.pl

tel:

(22) 853-16-89

(22) 225-26-62

(22) 353-33-88

Certyfikat Zaufania Klientów