Pianka wygłuszająca

Pianka poliuretanowa jest rodzajem spienionego tworzywa sztucznego. Zwykle wykorzystywana jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie różnych przedmiotów przed uszkodzeniem. Miękka i uginająca się pianka doskonale przylega do zapakowanego w nią produktu, chroniąc go przed wstrząsami, czy innym rodzajem uszkodzenia.

Kolejnym popularnym sposobem użycia pianki PE jest wygłuszenie pomieszczeń budynków.Pianka wygłuszająca pochłania fale dźwiękowe i mocno redukuje efekt odbicia dźwięku. Dostępna jest zarówno w formie płaskiej pianki jak i z odpowiednią strukturą. Popularnym wyborem jest pianka moletowana - posiada nieco pofalowany kształt, który świetnie sprawdza się do izolacji akustycznej. Obok pianki stożkowej jest najczęściej spotykanym materiałem wygłuszającym w różnych studiach nagraniowych, kinach, czy salach koncertowych.
 

Pianka wygłuszająca - izolacja od hałasu na wysokim poziomie


Kiedy warto wybrać piankę wygłuszającą? Najczęściej jest bardzo dobrym wyborem, jeśli pojawia się potrzeba odcięcia się od głośnych dźwięków. Z jednej strony może więc pełnić rolę wygłuszenia dla pomieszczenia,w którym chcą Państwo zachować zupełną ciszę. Możne jednak postąpić odwrotnie i zastosować piankę wygłuszającą w pomieszczeniu, w którym jest głośno, aby dźwięk nie był tak głośno słyszalny dla innych osób. Można więc wygłuszyć ściany pomieszczenia, w którym słuchają Państwo muzyki lub zrobić to we własnym kinie domowym.

pianka wygłuszająca

Warto dodać, że pianka wygłuszająca jest również atrakcyjna z wizualnej strony. Może być więc ciekawym elementem aranżacji wnętrza. Szczególnie warto rozważyć taki sposób zastosowania jej, gdy pomieszczenie nawiązuje do muzyki, czy podobnych tematów.
 

Jaki rodzaj pianki akustycznej wygłuszającej wybrać?


Pianka wygłuszająca zwykle dostępna jest w formie arkuszy pianki wygłuszającej. Mogą mieć różną grubość. To ona w dużym stopniu wpływa na to, jakie właściwości będzie miałą pianka. Najlepszą izolację głośnych dźwięków posiada pianka wygłuszająca o większej grubości. Najczęściej grubość pianki wygłuszającej to od jednego do kilku centymetrów. Można też po prostu ułożyć kilka warstw pianki, żeby poprawić jej właściwości - izolację akustyczną.

Najlepsze parametry mają jednak specjalne odmiany pianek, których powierzchnia nie jest płaska. Nie tylko pochłaniają fale dźwiękowe, ale też rozpraszają je, co zmniejsza poziom hałasu. Taka pianka wygłuszająca ma też znacznie ciekawszy wygląd, może więc stać się ciekawym elementem wyposażenia pomieszczenia. Zmniejszenie poziomu hałasu jest korzystne zarówno w domu, firmie, czy w innym miejscu, gdzie przebywają ludzie.

Pianka wygłuszająca w Neopak


Kiedy przydaje się pianka wygłuszająca? Warto używać jej w pomieszczeniach, do których dociera hałas - z zewnątrz, z sąsiednich pomieszczeń, itp. Także pomieszczenia, w których jest dość głośno (na przykład ze względu na pracujące maszyny lub wiele osób w jednym pomieszczeniu) warto wyposażyć w panele akustyczne z pianki wygłuszającej. Pozwoli to zmniejszyć poziom hałasu. W jaki sposób działa taka pianka? Pochłania fale akustyczne, a także rozprasza je. Takie działanie wprost wpływa na obniżenie natężenia hałasu.

Dużym plusem pianki wygłuszającej jest jej ciekawy wygląd. Nawet wyłożenie nią całej ściany nie sprawi pogorszenia aspektów estetycznych pomieszczenia. Wręcz przeciwnie - pianka wygłuszająca prezentuje się bardzo ciekawie i może nadać sporo charakteru każdemu pomieszczeniu.
 

Dlaczego warto zadbać o izolację akustyczną?


Używając pianki polietylenowej wygłuszającej można znacznie zmniejszyć natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Długotrwałe przebywanie w głośnym miejscu jest dość niekomfortowe i może skutkować obniżeniem wydajności pracy. W skrajnych przypadkach kontakt z hałasem o wysokim natężeniu może być nawet niebezpieczny dla pracowników, czy osób znajdujących się w danym miejscu.

Zmniejszenie poziomu hałasu w miejscu pracy jest równie ważne, co zapewnienie odpowiedniego oświetlenia stanowiska, czy zadbanie o wygodne krzesło dla pracownika biurowego. To szczególnie istotne w miejscach, w których pracuje wiele osób. Takim pomieszczeniem może być biuro z pomieszczeniami typu open space. Otwarta przestrzeń i wiele osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie sprawiają, że praca może być dość męcząca. Pracownikom trudno się skupić, a prowadzenie rozmów telefonicznych, czy uczestnictwo w spotkaniach także mogą być problematyczne.
 

Pianka wygłuszająca - dobry wybór do każdej firmy, punktu usługowego, biura i mieszkania


Pianka wygłuszająca jest produktem, który dobrze się sprawdzi w niemal każdym pomieszczeniu. Obniżenie poziomu hałasu, a także eliminacja nieprzyjemnego pogłosu (echo) zawsze są korzystne. Dodatkowo słaba akustyka pomieszczenia negatywnie wpływa na możliwość odsłuchu muzyki, czy nawet zrozumienia rozmówcy. Z tego względu warto zadbać o jej poprawę.

Wygłuszenie pomieszczenia można wykonać na kilka sposobów. Czasem sam układ ścian i mebli sprawia, że dźwięk pozostaje na akceptowalnym, niskim poziomie. W niektórych sytuacjach, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużymi przestrzeniami, pojawia się natomiast nieprzyjemne echo, czyli nakładające się na siebie dźwięki. Sprawiają, że w pomieszczeniu panuje wyższe natężenie dźwięku, przez co komfort przebywania tam mocno spada.
 

Jak wygłuszyć pomieszczenie?


Stosowanie pianki wygłuszającej nie jest jedynym sposobem na obniżenie natężenia dźwięku w pomieszczeniu. Ujmując ten problem w dużym skrócie - w dbałości o jak najlepszą akustykę w dużej mierze chodzi o pozbycie się powierzchni, w których fale dźwiękowe ulegają odbiciu. Także wyjątkowo duże przestrzenie, które nie mają przeszkód dla dźwięku (np. mebli, ścianek działowych, itp.) zwykle mają złą akustykę. Jako przykład wystarczy przypomnieć sobie sytuację wejścia do pustego mieszkania - na przykład w trakcie remontu lub malowania. Gdy w pokoju nie ma mebli, zasłon, dywanu, czy innych dodatków - nawet najmniejszy dźwięk jest wyraźnie słyszalne. Kroki wiążą się z efektem odbicia dźwięku, a podczas rozmowy słyszymy nieprzyjemne echo. Wystarczy jednak, że w pomieszczeniu pojawią się dodatkowe przedmioty, a poziom dźwięku od razu spada. Dzieje się tak, ponieważ redukujemy możliwości odbijania się i nakładania na siebie fal akustycznych, co zwielokrotnia ich słyszalność.

pianka wygłuszająca

W praktyce do wygłuszania pomieszczeń bardzo dobrze nadają się “mięsiste”, często tapicerowane przedmioty. Przykładem może być kanapa - ten mebel świetnie pochłania dźwięk i wstawienie go w pomieszczeniu zmniejszy poziom hałasu. Kanapy, sofy i tapicerowane fotele spotkamy więc w wielu biurach, czy studiach nagraniowych. Czasami ich rolą jest właśnie ograniczenie natężenia hałasu oraz kwestia estetyczna. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości (kanapa zajmuje wiele miejsca…) warto użyć grubych zasło, firan,czy właśnie pianki wygłuszającej. Pianka wygłuszająca umieszczona na ścianie rewelacyjnie sprawdza się w zmniejszaniu poziomu dźwięku.
 

Rodzaje pianki wygłuszającej


Jest kilka rodzajów pianki wygłuszającej, które zwykle różnią się grubością, kształtem i wielkością arkusza. Do najbardziej popularnych odmian pianki wygłuszającej należą: Grubość pianki wygłuszającej ze strukturą piramidy lub bardziej pofalowaną (pianka moletowana) podawana jest przez dwie liczby. Oznaczają maksymalną i minimalną wysokość, co pozwala sprawdzić, jak duże są te wypustki.

pianka wygłuszająca

Warto wiedzieć przede wszystkim, że grubsza pianka wygłuszająca ma lepsze właściwości akustyczne.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie