Worki na śmieci i ich rola

Worki niezbędne

  

 

W 1950 r. Kanadyjczycy Harry Wasylyk i Larry Hansen wpadli na pomysł wytwarzania specjalnych worków na odpady. Ich wynalazek w pierwszej kolejności trafił do szpitali i zakładów produkcyjnych. Polietylenowe torebki umożliwiały zachowanie czystości przy magazynowaniu odpadów, szybko zatem trafiły do gospodarstw domowych i od blisko pięćdziesięciu już lat towarzyszą nam na co dzień.

 

Worki śmieciowe

 

Z czego produkuje się worki na śmieci?

 

 

Wynalazek kanadyjskiego duetu stał się możliwy dzięki wynalezieniu polietylenu, na masową skalę produkowanego od 1939 r. Właściwości tego materiału – miękkość, elastyczność, wodoodporność i nieprzepuszczanie powietrza sprawiły, że stał się idealny do produkcji worków na odpady.

 

 

Twarde polietylenowe granulki podgrzewane są do wysokiej temperatury (około 200°C). Roztopiony surowiec miesza się z innymi składnikami, które nadają masie kolor i giętkość, a następnie poddaje się go wysokiemu ciśnieniu. Następnie całość wdmuchiwana jest w odpowiednią formę, spłaszczana, chłodzona i przycinana do postaci worka z jednej strony otwartego lub perforowanego.

 

 


  

Worki

 

Na co komu worek?

 

 

Na wszystko! Organizacja ekologiczna WWF podaje, że Polacy rokrocznie wyrzucają około 12 milionów ton odpadków. Zakładając, że w każdym domu stoi kubeł na śmieci o pojemności 60 litrów, każdego roku zużywamy co najmniej 200 milionów worków na śmieci.

 

 

Worki używane są nie tylko do zbierania odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Są one przydatne   w każdej dziedzinie działalności człowieka. Ułatwiają przechowywanie, sortowanie i transport nie tylko śmieci. Często są wykorzystywane po prostu do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne sprawiła, że w ofercie producentów pojawiły się też:

  

 

·         worki na opony

·         worki na gruz

·         worki typu BIG BAG

  

    

160l
Worki 160 litrowe
16l
Worki 16l do koszy łazienkowych

 

 

 

240l
Worki 240 litrowe
 
 

Odpady

 

 

 

Cechują je: wykonanie ze wzmocnionego tworzywa i duże wymiary. Te ostatnie mają pojemność nawet 1 000 litrów i służą do zbierania odpadów budowlanych oraz transportu np. węgla, zbóż, substancji sypkich, odzieży.

 


 

 

Worki do wyboru, do koloru

 

 

Wygląd i funkcjonalność worków na śmieci rozwijane są tak, żeby mogły być jak najczęściej przydatne i łatwe w użyciu. Produkowane są w wielu kolorach i z różnym stopniem przejrzystości. Wyposażane są w taśmy ściągające lub uszy ułatwiające zamknięcie worka. Można dobrać odpowiednią do zastosowania grubość folii i pojemność.  Sprzedawane są w rolkach z perforacją do oddzielania kolejnych worków oraz w paczkach z już pociętymi torebkami.

 

 

Odpadowe worki na śmieci

  

 

W ostatnich latach na rynku pojawiły się biodegradowalne worki na śmieci – nowa generacja opakowań, będąca odpowiedzią na protesty ekologów przeciwko torbom polietylenowym. Trzeba bowiem zaznaczyć, że wytrzymałość polietylenu na czynniki zewnętrzne wiąże się z tym, że materiał ten nie ulega rozkładowi. Wszystkie worki z niego wykonane zostaną z nami już na zawsze. Jeżeli ktoś zwraca uwagę na aspekty środowiskowe, wybór worka biodegradowalnego, wykonanego z poliestrów pochodzenia roślinnego, będzie dobrym rozwiązaniem.

Neopak | Opakowania z klasą

NEOPAK

ul. Leonidasa 51

02-239 Warszawa

email:

kontakt@neopak.pl

sklep@neopak.pl

tel:

(22) 853-16-89

(22) 225-26-62

(22) 353-33-88

Certyfikat Zaufania Klientów