Worki na śmieci - podział i przeznaczenie

O workach na śmiecie..

 

Historia worka na śmieci zaczęła się w XIX wieku, kiedy we Francji  wprowadzone zostało prawo dotyczące składowania śmieci i porządkowania ulic.

  

Worki śmieci

 

Aż do lat pięćdziesiątych XX wieku trwały eksperymenty związane z tworzywem, mającym posłużyć do wyrobu pojemników do składowania śmieci. W Kanadzie, w 1950r. Harry Wasylyk, w przydomowej kuchni, tworzy worek z polietylenu. Masowa produkcja zielonego worka na śmieci  rozpoczyna się w końcu lat sześćdziesiątych.

Do dnia dzisiejszego trwają prace nad udoskonaleniami produktów. 

 

Śmieci

 

Zastosowanie worków na śmieci

 

Worki na śmieci mają szerokie zastosowanie - poczytaj więcej

Z uwagi na różnorodność rozmiarów, rodzajów folii, z której są produkowane, rodzajów zamknięć worków ułatwiających ich przenoszenie znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, do przechowywania materiałów biurowych czy w domu do segregowania pamiątek, ubrań i innych rzeczy, z których chwilowo nie korzystamy. Są wszędzie, nie tylko tam, gdzie są śmieci.

Najczęściej worki na śmieci używane są do przechowywania, gromadzenia i selektywnej zbiórki różnych rodzajów odpadów i przechowywania czy zabezpieczania wielu rzeczy.

  

Worek na śmiecie niebieski

 

Podział worków foliowych

 

Torby na śmieci produkowane są najczęściej z polietylenu. W zależności od ciśnienia zastosowanego przy produkcji polietylenu można je podzielić na: 

 

- HDPE czyli polietylen o wysokiej gęstości, stosowany do produkcji worków o niewielkiej grubości, ale mimo to odpornych na rozdarcie, ale już z mniejszą odpornością na dalsze zniszczenia,

- LDPE czyli polietylen o niższej gęstości; worki są bardziej miękkie i rozciągliwe, co zapobiega dalszemu rozrywaniu. Nadaje się do produkcji worków służących do składowania odpadów o ostrych, spiczastych krawędziach. Są idealne do wypełniania pojemników na śmieci i odpady, nadają się do segregowania dokumentów i przedmiotów w gospodarstwach domowych czy firmach.

- biofolia (nadająca się do kompostowania)

 

Przeczytaj:  Worki na odpady: Niezbędne

   

  

Kolejny podział opiera się na kryterium pojemności worków. Można na rynku znaleźć worki o pojemności od 16 litrów do nawet 240 litrów. Większość z nich ma specjalne taśmy ściągające, ułatwiające ich przenoszenie.

 

Worki foliowe

 

Z uwagi na przeznaczenie specjalne worki dzielimy na:

 

- worki na śmieci (z różnych rodzajów folii, w różnych rozmiarach w zależności od przeznaczenia i potrzeb),

 

- worki na odpady medyczne( z grubej, barwionej na czerwono lub żółto folii, zapewniają bezpieczeństwo i higienę w pracy w placówkach medycznych. Mają wzmocnioną, odporną na rozerwania strukturę, są trwałe i ekonomiczne)

 

- worki na gruz (wykonane z trwałej, mocnej folii mogą być stosowane również do gromadzenia ciężkich przedmiotów. Zgrzewane, odporne na przetarcia i nie dziurawiące się to idealne rozwiązanie dla firm remontowych)

 

- worki na opony (solidne worki służące do przechowywania nieużywanych opon samochodowych, odpowiedniej wielkości i wytrzymałości),

 

- worki budowlane(podobnie jak worki na gruz niezbędne w działalności budowlanej, ale i transportowej, trwałe, solidne, niezastąpione),

 

-worki biodegradowalne (wykonywane z poliestrów pochodzenia roślinnego).

   

Worki budowlane

 

Obecnie, na skutek obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, stosowane są umowne kolory worków dla różnych rodzajów odpadów. W większości worek koloru żółtego służy do gromadzenia odpadów plastikowych i wielomateriałowych, worek pomarańczowy służy segregacji metali, repliki zegarków rolex zielony jest umownym workiem składowania szkła a niebieski – papier i tekturę.

Stosowane są także kolory worków fioletowe (odpady biodegradowalne, np. odpady kuchenne, liście, trawa i owoce czy warzywa) i czarne – na śmieci niesortowalne, nie podlegające przetworzeniu.

  

Worki

 

Cechy worków

 

Ważne jest, aby worek na śmieci spełniał swoją rolę w należyty sposób. Musimy jednak zadbać, aby worek dobrany był odpowiednio do wyrzucanych materiałów i do pojemnika, w jakim będzie umieszczony (najlepiej, by jego końce „zwisały” ok. 10-15 cm z brzegów kubła). Nie zawsze najgrubszy worek spełni nasze oczekiwania.

 

 Znając specyfikę, podział i zastosowanie różnych worków będzie nam łatwiej dobrać ten, jakiego potrzebujemy.

Worki na śmieci wytwarzane są z trwałych, wytrzymałych materiałów. Są dostępne w różnych rozmiarach i dla niemal każdej branży.

 Są kolorowe, co ułatwia m. in segregację śmieci i są coraz bardziej wygodne (często ze specjalnymi „uszami” do ich zawiązywania lub z taśmami, dla ułatwienia ich przenoszenia). Worki są rozciągliwe i niezawodne, jeśli będą dobrane zgodnie z ich przeznaczeniem. Są obecne w życiu każdego z nas, a ich zastosowanie jest obecnie wszechstronne.

 

Na śmieci worek

 

Ustawa śmieciowa o workach na śmiecie

 

Zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat ustawy śmiecniowe  2013

Neopak | Opakowania z klasą

NEOPAK

ul. Leonidasa 51

02-239 Warszawa

email:

kontakt@neopak.pl

sklep@neopak.pl

tel:

(22) 853-16-89

(22) 225-26-62

(22) 353-33-88

Certyfikat Zaufania Klientów