Aneta BurzyAneta Burzyniedziela, 23 października 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1356
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

12 sprytnych sposobów użycia folii pęcherzykowej

Folia pęcherzykowa, inaczej zwana folią bąbelkową, to bardzo wszechstronny materiał. Folia ta charakteryzuje się umieszczonymi na jej powierzchni w regularnych odstępach niewielkimi pęcherzykami powietrza. Dzięki nim materiał ma właściwości amortyzujące i izolacyjne.

Folia pęcherzykowa jest wykorzystywana głównie do pakowania i zabezpieczania przedmiotów w transporcie. Można dla nie znaleźć wiele sprytnych sposób użycia - zarówno zgodnych z jej głównym przeznaczeniem, jak i w zastosowaniach alternatywnych. Przyjrzyjmy się 12 wybranym sprytnym sposobom użycia folii pęcherzykowej.

1. Folia pęcherzykowa do zabezpieczenia okien na zimę


Ceny energii i ogrzewania są coraz wyższe. Zwłaszcza w starszych mieszkaniach i domach zamontowane okna nie zawsze spełniają współczesne standardy izolacyjności termicznej. Wobec szalejącej inflacji każda oszczędność na kosztach ogrzewania jest istotna.

Właściwości izolacyjne folii pęcherzykowej można wykorzystać do zabezpieczenia okien na zimę. Oklejając okna folią bąbelkową można zmniejszyć ilość uciekającego przez ich powierzchnię ciepła. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią wentylację. Nie należy zaklejać nawiewników okiennych. 

Do zabezpieczenia okien wybrać można bezbarwną folię pęcherzykową. W ten sposób nie zmienimy istotnie barwy światła wpadającego do pomieszczeń. Pracę ułatwić możemy sobie wybierając samoprzylepnąfolię bąbelkową.

W przypadku starych okien skrzynkowych, izolację możemy zapewnić upychając po prostu folię bąbelkową pomiędzy wewnętrzne i zewnętrzne skrzydła okienne. Najlepszy efekt uzyskamy jednak jeśli arkusz folii będzie przylegał do całej powierzchni szyby.

2. Ochrona szyb samochodowych folią pęcherzykową


Folię pęcherzykową możemy wykorzystać również do ochrony szyb samochodowych przed dwoma rodzajami zjawisk atmosferycznych. Po pierwsze - folia bąbelkowa położona na przedniej szybie zmniejszy ryzyko jej wybicia w przypadku spodziewanych opadów gradu. Można ją również ułożyć na dachu naszego pojazdu w celu zmniejszenia ryzyka powstania wgnieceń. 

Pamiętajmy, że skuteczność ochrony naszego samochodu przed gradobiciem będzie zależała od wytrzymałości użytej folii pęcherzykowej, intensywności opadu i wielkości gradowych kulek. Warto wybrać materiał o dużej gramaturze jak folia bąbelkowa B3 lub folia bąbelkowa B4.


Folia pęcherzykowa pomoże nam również oszczędzić czas na odśnieżaniu i odszranianiu szyb samochodowych. Parkując pod gołym niebem w jesienny lub zimowy dzień wystarczy przykryć szybę folią bąbelkową i przycisnąć ją wycieraczkami. Kolejnego dnia rano zaoszczędzone minuty będą bezcenne. Do tego zastosowania wystarczy materiał o mniejszej gramaturze - przykładowo folia bąbelkowa B1.

 kreatywne zastosowania folii pęcherzykowej, zabezpieczenie szyby samochodu folią bąbelkową
Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa

3. Wykorzystanie folii bąbelkowej przy malowaniu ścian


Dzięki zastosowaniu folii pęcherzykowej przy malowaniu, można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Sztuczka polega na oklejeniu wałka do malowania folią bąbelkową. Ścianę, lub inną malowaną powierzchnię, należy najpierw pomalować na jednolity kolor zwykłym wałkiem. Następnie używając wałka z folią pęcherzykową, na poprzednią warstwę należy nanieść farbę w innym kolorze. Odpowiednio dawkując nacisk uzyskamy ciekawą fakturę powierzchni.

Różne efekty przy malowaniu powierzchni w ten sposób można uzyskać stosując folię bąbelkową o mniejszym lub większym rozmiarze bąbla - przykładowo folię bąbelkową z dużymi bąblami BKS o średnicy 3 cm. Oczywiście dobrać do niej trzeba odpowiednio duży wałek.

wykorzystanie folii bąbelkowej przy malowaniu ścian, wałek do malowania

4. Folia pęcherzykowa jako płótno artysty


Folia bąbelkowa może stać się płótnem dla artysty. Przykładowo - w dniu 27 października 2021 roku w Londynie wykonano przy użyciu 100 litrów farby obraz na folii pęcherzykowej o całkowitej powierzchni 16 m2. Czterech artystów - Chirag Patel, Yash Patel, Jignesh Patel i Akshay Pandya przy udziale 45 wolontariuszy połączyło akcję malowania obrazu ze zbieraniem pieniędzy dla rodzin dotkniętych skutkami pandemii Covid-19.

5. Ciekawy pomysł na użycie folii bąbelkowej w kuchni


W kuchni folię pęcherzykową można wykorzystać do wyłożenia wnętrza szafek czy lodówki albo nawet do pakowania żywności. Innym ciekawszym zastosowaniem jest jednak wykorzystanie jej faktury. Przy dekorowaniu za pomocą kremów ciast i tortów, folię bąbelkową można odbić w ich powierzchni. Dzięki temu uzyskamy efekt przypominający plaster miodu.

6. Folia pęcherzykowa na zakupach


Na zakupach można wykorzystać właściwości izolacyjne folii pęcherzykowej. Kupując mrożone produkty, ich zawinięcie w bąbelkową folię, pomoże bezpiecznie przetransportować je do domu do momentu umieszczenia w zamrażalniku.

Można także pokusić się o stworzenie własnej torby termicznej. W tym celu wykorzystać można  torbę materiałową lub reklamówkę z foli LDPE. Wnętrze wykleić należy przyciętą na wymiar folią bąbelkową, najlepiej samoprzylepną. Alternatywnie folię przykleić można wewnątrz za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

7. Wyścielenie skrzynki na narzędzia folią pęcherzykową


Ciekawy sposób na użycie folii bąbelkowej to również wyścielenie nią skrzynki na narzędzia. Dzięki jej właściwościom amortyzacyjnym narzędzia nie będą się tłuc przy przenoszeniu. Ponadto skrzynka nie będzie się tak szybko niszczyła od środka.

Najlepsza do wyłożenia wnętrza skrzynki będzie folia pęcherzykowa samoprzylepna. Ewentualnie wykorzystać można taśmę klejącą dwustronną. Oprócz skrzynki na narzędzia folią bąbelkową wyścielić można również inne pudełka - przykładowo na klocki dla dzieci.

8. Odzież z folii pęcherzykowej


Folię bąbelkową można wykorzystywać również w sztuce użytkowej. Przykładowo w projektowaniu odzieży. Linię odzieży z folii pęcherzykowej stworzy projektant Craig Green i zaprezentował na London Fashion Week w 2019 roku.

Nie można zaprzeczyć, że ubrania z folii bąbelkowej byłyby nieprzemakalne. Co do ich praktyczności, wygody i samopoczucia w nich po dłuższym noszeniu w upalny dzień trzeba byłoby się wypowiedzieć na podstawie własnych doświadczeń. Nie można jednak zaprzeczyć, że pomysł na wykorzystanie folii do tworzenia ubrań jest przede wszystkim symboliczny. Jednym z przesłań jest z pewnością popularyzacja upcyclingu, czyli kreatywnego wtórnego wykorzystania surowców. Być może wobec kurczącej się ilości surowców kiedyś wszyscy będziemy nosili odzież rodem z filmu Blade Runner. 

odzież z folii pęcherzykowej, ubrania z folii bąbelkowej

9. Folia pęcherzykowa jako okładka na książkę


Innym, prostszym sposobem na upcycling folii bąbelkowej może być wykonanie z niej okładki na książkę. Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście przyklejenie na oryginalną zniszczoną okładkę folii bąbelkowej samoprzylepnej. Jeżeli jednak książka jest w dobrym stanie i chcemy jedynie zabezpieczyć ją przed zniszczeniem, można wykonać okładkę w inny sposób.

Folię pęcherzykową przytnijmy na wielkość nieco większą niż obwoluta na książkę. Po obłożeniu książki, wystające krawędzie folii można zgrzać zgrzewarką impulsową lub skleić biurową taśmą klejącą.

10. Ochrona dłoni za pomocą folii pęcherzykowej


Właściwości amortyzacyjne folii bąbelkowej wykorzystać można do ochrony dłoni w trakcie prac domowych i ogrodowych. W trakcie tych prac używamy wielu narzędzi, które mogą powodować odciski, skaleczenia lub wbić nam drzazgi. Dotyczy to miotły, grabi, łopaty i wielu innych. Najczęściej aby chronić dłonie nosimy rękawice robocze. Można jednak zamiast tego wykonać uchwyty na narzędzia z folii pęcherzykowej.

11. Przeciwdziałanie skraplaniu wody ze spłuczki toaletowej


Oto mniej oczywiste i znane zastosowanie folii pęcherzykowej. Jeżeli posiadamy w łazience WC z zewnętrznym zbiornikiem na wodę do spłukiwania, np. popularny kompakt WC, możemy spotkać się ze zjawiskiem skraplania się na nim wody. Zjawisko wynika z różnicy temperatur. Do spłuczki napływa zimna woda z sieci wodociągowej o temperaturze dużo niższej niż temperatura powietrza w łazience. W związku z tym pojemnik schładza się i następuje na nim kondensacja zebranej w pomieszczeniu pary wodnej.

Dzięki zastosowaniu folii bąbelkowej możemy przeciwdziałać „poceniu się” spłuczki. Wystarczy zaizolować zbiornik od środka. Należy zakręcić dopływ wody, spłukać jej resztki a następnie wykleić zbiornik folią bąbelkową od środka za pomocą silikonu sanitarnego. Po wyschnięciu silikonu można ponownie napełnić spłuczkę wodą.

12. Folia bąbelkowa do udzielania pierwszej pomocy


Nikomu nie życzymy, aby znalazł się w sytuacji w której trzeba będzie mu udzielić pierwszej pomocy albo w której folii pęcherzykowej będzie musiał użyć do udzielenia pomocy komuś innemu. Jeśli jednak przydarzy się niefortunne zdarzenie, folia bąbelkową może pomóc uratować zdrowie.

Oczywiście opatrując rany najlepiej używać przeznaczonych do tego sterylnych opatrunków. Co jednak zrobić w nagłej sytuacji jeśli nam ich zabraknie, a będziemy musieli zabezpieczyć ranę przed zanieczyszczeniem na czas transportu poszkodowanego do szpitala lub przyjazdu pogotowia. Nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy w naszym zasięgu będziemy posiadali większy zapas folii niż środków opatrunkowych - przykładowo w trakcie przeprowadzki. 

Folia pęcherzykowa jest szczelna - nie przepuści wilgoci, brudu ani pyłu. Dlatego nada się do tymczasowego zabezpieczenia rany przed zabrudzeniem. Ranę zabezpieczyć można kawałkiem jakiekolwiek czystego materiału, np. ręcznika, a następnie owinąć folią i jeśli mamy pod ręką taśmę klejąca zakleić.

W przypadku urazów ortopedycznych, ich zabezpieczenie folia bąbelkową pomoże zmniejszyć dyskomfort w trakcie transportu na pogotowie.


udzielanie pierwszej pomocy za pomocą folii pęcherzykowej, folia bąbelkowa przy pierwszej pomocy

Gdzie kupić folię pęcherzykową?


Znając już różne ciekawe zastosowania folii bąbelkowej, pojawia się pytanie, gdzie ją kupić. Bogaty wybór różnych rodzajów folii pęcherzykowej dostępny jest w sklepie Neopak.

Folię bąbelkową można nabyć w rolkach o różnej szerokości - od 20 cm aż do 250 cm. Folia pęcherzykowa dostępna jest również na metry. Dostępna jest również folia bąbelkowa antystatyczna, która nada się do zabezpieczania w transporcie przedmiotów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne - przykładowo komponentów elektronicznych.

Do zabezpieczenia w transporcie szczególnie wrażliwych przedmiotów nada się również folia pęcherzykowa wzmocniona pianką.
12 sprytnych sposobów użycia folii pęcherzykowej, folia bąbelkowa w zbliżeniu
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie