Przemysław KrawiecPrzemysław Krawiecczwartek, 23 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1168
Ilość komentarzy: 0

A3 - wymiary w opakowaniach, rodzaje


Przeglądając ofertę różnych hurtowni internetowych czy też udając się osobiście do sklepu stacjonarnego spotkamy opakowania w różnych rozmiarach. Dzięki temu bez żadnych trudności można dobrać pudełko czy kopertę dobrze dopasowaną do przesyłanych przedmiotów. Zobacz jakie rozmiary opakowań są najczęściej stosowane oraz kiedy format A3 znajdzie swoje zastosowanie. Sprawdź także jak odpowiednio zabezpieczyć każdą przesyłkę.

Jakie wymiary opakowań możemy dostać?


Rozmiar opakowania może być podawany w jednostkach miary, takich jak milimetry czy centymetry, ale również w formatach, do których są przystosowane. Zobacz jakie formaty są spotykane najczęściej w działalności na dużą skalę.
 • A5
Z pewnością każdy spotkał się kiedyś z jakimiś dokumentami czy plikami właśnie w takim rozmiarze. Format A5 ma 14.8x21.0cm. Właśnie w takich wymiarach są najczęściej sprzedawane zeszyty szkolne. Pamiętaj jednak, że w kopertach czy kartonach tego typu nie wyślemy wyłącznie dokumentów, ale również możemy zapakować do środka zupełnie inne przedmioty. Opakowania te mogą mieć różną wysokość, więc z pewnością dostosujesz coś do swoich potrzeb. Jeżeli zaś decydujesz się na koperty papierowe i posiadasz większe pliki możesz wybrać opcję poszerzaną, do której za jednym razem zapakujesz znacznie więcej. W tym formacie są równie często spotykane koperty bezpieczne transparentne lub kryjące. 

A3--wymiary-w-opakowaniach-rodzaje
 • A4
Format A4 jest z pewnością najczęściej spotykany. Na papierze w tym rozmiarze drukowana jest większość dokumentów czy czasopism sprzedawanych w sklepach. Również wiele książek będzie miało te same wymiary. Jeśli chodzi o konkretne dane to A4 będzie miało 21.0x29.7cm. Będzie to już sporo więcej porównując do poprzedniej opcji. Kartony A4 będą dosyć często wybierane przez wielu użytkowników biznesowych, ale także osoby prywatne mogą wykorzystywać koperty papierowe do wysyłki wielu formalności. 
 • A3
Jak możesz zauważyć im mniejsza cyfra przy literze "A" tym wymiary arkusza są większe. Dokładnie tak samo będzie w tym przypadku. Kartki o wymiarach 29.7 x 42cm są najczęściej wykorzystywane przy drukowaniu gazet oraz większych plików reklamowych. Koperty w takim formacie są bardzo rzadko spotykane ze względu na małą praktyczność. Ciężko przecież jest wysłać tak duży format bez zniszczenia. Konieczne okaże się użycie kartonu, który wzmocni całość, ale mimo wszystko może okazać się, że to nie wystarczy, aby całość dotarła bez żadnych uszkodzeń. Jeżeli więc chcesz mieć pewność najlepiej będzie wybrać tubę tekturową. Różne grafiki będą wtedy zabezpieczone najlepiej jak tylko jest to możliwe. 

Jaką tubę tekturową wybrać?


Przesyłanie obrazów czy innych wielkoformatowych plików jest dosyć skomplikowanym przedsięwzięciem. Zabezpieczenie przy pomocy koperty lub cienkiego kartonu może okazać się po prostu niewystarczające. Przeglądając ofertę różnych sklepów znajdziemy tuby kartonowe o okrągłej lub kwadratowej podstawie. Te drugie będą znacznie praktyczniejsze pod wieloma względami. Jako główną ich zaletę możemy uznać łatwe przechowywanie większej ilości. Możliwe będzie przecież położenie jednego opakowania na drugim, a co za tym idzie utworzymy stos opakowań bez większych problemów. Jeżeli wybierzemy okrągłą tubę to nie będzie to już takie łatwe. Wymagany będzie specjalny stojak lub inna konstrukcja, która utrzyma wszystko w całości. Dodatkowo warto zapamiętać, że opakowania o kwadratowym dnie są dużo łatwiejsze w montażu i do zamknięcia będziemy potrzebowali wyłącznie taśmy klejącej. Zaś drugi rodzaj tub będzie wymagał zakupu specjalnych dekielków plastikowych

A3--wymiary-w-opakowaniach-rodzaje-1
Kartony A3

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony A3

Jak dobrać kopertę do dokumentów w danym formacie?


Dobór odpowiedniego opakowania jest bardzo istotny i może zagwarantować zadowolenie klienta z jakości obsługi. Wybranie dopasowanych kopert sprawi również, że pakowanie wszystkich produktów stanie się dużo łatwiejsze. Zbyt małe opakowania mogą przecież powodować znaczne utrudnienie, a przy tym nie będzie wyglądało to elegancko. Dlatego też jeżeli mamy do czynienia z formatem A5 najlepiej będzie wybrać kopertę C5. Jest ona nieco większa i zmieszczą się do środka nawet większe pliki dokumentów. 
 • Rodzaj zamykania
Patrząc na ofertę różnych sklepów znajdziemy koperty z dwoma najpopularniejszymi rodzajami zamykania. Pierwszy z nich, czyli taki z warstwą klejącą aktywowaną pod wpływem wilgoci (NK) jest znacznie tańszy, a więc za opakowania tego typu zapłacimy nieco mniej. Wiele osób nie jest jednak przekonanych czy takie zabezpieczenie jest wystarczające i dodatkowo używają taśmy pakowej. Nie dość, że nie będzie wyglądało to zbyt dobrze to dodatkowo generujemy tym samym dodatkowe koszty i więcej czasu będzie potrzebne na zapakowanie całości. Zaś druga opcja, czyli pasek samoprzylepny sprawdzi się znacznie lepiej w każdej sytuacji. Samo użycie jest banalnie proste. Wystarczy odkleić warstwę zabezpieczającą i przytknąć jedną część do drugiej. Jest to banalnie proste i praktycznie każdy poradzi sobie z zamykaniem tego typu. Ten typ zamykania stosowany jest także w wielu opakowaniach kartonowych oraz foliopakach.
 • Kolor
Być może wydaje ci się, że kolor opakowania nie będzie miał kompletnie żadnego znaczenia. Jeżeli chodzi o właściwości techniczne czy wytrzymałość na różne uszkodzenia to faktycznie tak będzie. Pamiętaj jednak, że poza parametrami istotny jest również wygląd. Każdy kupujący ocenia sklep już od samego momentu odebrania przesyłki. Białe opakowanie może zostać zabrudzone na bardzo wiele sposobów, co będzie bardzo dobrze widoczne. Zaś brązowy kolor znacznie lepiej maskuje różne uszczerbki. Wielu producentów decyduje się na koperty w mniej popularnych odcieniach. Mogą być to na przykład: zielony, niebieski, żółty, złoty czy nawet srebrny. Inni dają także możliwość wyboru błyszczącej lub matowej warstwy wierzchniej. Ta pierwsza z pewnością będzie podatna na zarysowania, co może sprawiać, że całość nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. Popularniejszy mato jest więc polecany przy wysyłce na duże odległości.

Opakowania najczęściej spotykane w e-commerce


Oferowanie różnych produktów i usług za pośrednictwem internetu jest w ostatnich latach coraz popularniejsze. Wynika to z faktu, iż można bez większych trudności dotrzeć do dużej grupy odbiorców z całej Polski lub całego świata. Sprzedaż artykułów wymaga użycia odpowiedniego opakowania oraz zabezpieczenia wnętrza. Wtedy klient będzie w pełni zadowolony z oferty i chętniej zdecyduje się na ponowne zakupy.
 • Kartony
Opakowania tekturowe są z pewnością najczęściej spotykane. Wynika to z bardzo dobrych właściwości zabezpieczających. Przy wykonaniu z odpowiedniej tektury całość będzie odpowiednio chroniona na wszystkich etapach transportu. Przygotowanie do użycia kartonów wykrojnikowych nie będzie wymagało używania żadnych dodatkowych narzędzi. Jedynie do zamknięcia wykorzystamy czasem taśmę pakową, ale w niektórych zastosowane są paski samoprzylepne i wtedy nie będzie ona w ogóle potrzebna. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup drugiego rodzaju, czyli opakowań klapowych to taśma klejąca będzie już niezbędna, aby zapakowanie całości było możliwe. 
 • Koperty papierowe lub tekturowe
Koperty papierowe, jak możesz się domyślić, będą znacznie gorzej ochraniały produkty znajdujące się wewnątrz. Są jednak sytuacje, takie jak wysyłka dokumentów czy drobnych akcesoriów, kiedy aż tak dobra ochrona nie będzie konieczna. Zaś koperty tekturowe zapewnią nieco lepsze zabezpieczenie, ale i tak nie będzie on w żadnym stopniu porównywalny do porządnych pudełek kartonowych. Dużą zaletą kopert będzie niska cena zakupu w przeliczeniu na jedną sztukę.

A3--wymiary-w-opakowaniach-rodzaje-2
 • Koperty foliowe (foliopaki)
Innym rodzajem kopert będą te foliowe, które są w ostatnich latach wykorzystywane dosyć powszechnie przez sporą część firm sprzedających odzież oraz inne dodatki. Odpowiednio zamknięte opakowanie foliowe gwarantuje, że do wnętrza w razie zachlapania nie dostanie się woda ani inne zabrudzenia. Zaś sam proces pakowania może ulec znacznemu skróceniu ze względu na dobre dopasowywanie się opakowania do artykułów wewnątrz. Koperty foliowe wyposażone są w mocną warstwę klejącą, a zamknięcie całości wymaga wyłącznie oderwania powłoki ochronnej. Jest to banalnie proste i bez żadnych trudności poradzi sobie z tym każdy pracownik. Jeśli więc masz wielu nowych i niedoświadczonych pracowników będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

Jak zabezpieczyć delikatne przedmioty przed uszkodzeniem?


Wybranie nawet najsolidniejszego opakowaia może nie być wystarczjące, aby całość dotarła do domu klienta bez żadnych uszczerbków. Będzie to bardzo istotne w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z delikatnymi produktami, takimi jak: porcelana, szkło, sprzęt elektroniczny oraz inne podobne. Zobacz jakie zabezpieczenia wykorzystywane są obecnie najczęściej.
 • Odpowiedni wypełniacz
Wypełnienie wszystkich pustych przestrzeni jest bardzo ważne przy przesyłaniu za pośrednictwem firmy kurierskiej. Wówczas każde wolne miejsce w kartonie może spowodować, że zawartość będzie się przemieszczała. Może wtedy dojść do uszkodzenia, stłuczenia czy innych uszkodzeń. Najczęściej stosowanymi wypełniaczami będą poduszki powietrzne oraz chrupki skropak. Pierwszy z nich sprawdzi się idealnie przy produktach o niewielkiej masie, a ten drugi polecany będzie do cięższych przedmiotów oraz takich o ostrych krawędziach.
 • Folia bąbelkowa
Folia bąbelkowa z pewnością jest używana niemal na każdym magazynie. Wynika to z dobrych właściwości ochronnych oraz niskiej ceny zakupu. Chroni ona przed zgnieceniem przesyłanych produktów oraz spełnia funkcję izolatora termicznego, więc nagłe zmiany temperatury nie będą już takie straszne. W sklepach odnajdziemy folię sprzedawaną na metry oraz taką w postaci woreczków. Zaś dla drobnej elektroniki dobrze będzie wybrać woreczki ESD, które zabezpieczają dodatkowo przed wyładowaniami elektrostatycznymi mogącymi sprawić uszkodzenia delikatnych podzespołów.
fot.pexels
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie