Paweł SaigomadePaweł Saigomadewtorek, 7 czerwca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 5208
Ilość komentarzy: 0

Adresowanie listów na Ukrainę

Adresowanie listów na Ukrainę - jak robić to poprawnie?


Choć naszym światem niemalże w pełni zawładnęły komputery i telefony, to mimo wszystko od czasu do czasu zdarzyć się może, że będziesz "zmuszony" wysłać list. Kilkukrotnie wspominaliśmy już o tym, w jaki sposób należy poprawnie adresować kopertę, kiedy wysyłasz list na terenie naszego kraju. W swoich artykułach poruszaliśmy też kwestie wysyłki listów do takich państw jak Niemcy czy Włochy. Dziś chcemy powiedzieć kilka słów na temat prawidłowego adresowania kopert w przypadku wysyłki listu na Ukrainę. Choć może Ci się wydawać to niepotrzebne, to jednak zachęcamy do zapoznania się z tymi wiadomościami. Nawet jeśli nie będziesz musiał wysyłać prywatnych listów, to może zdarzyć Ci się nawiązanie współpracy z firmą, której siedziba znajduje się na Ukrainie. Wtedy możesz nie mieć wyjścia. Dlatego warto poświęcić te kilka minut na przeczytanie naszego artykułu.

Wkładanie listu do skrytki pocztowej

Jak należy zaadresować list na Ukrainę? O tym nie możesz zapomnieć


O takich sprawach, jak pozyskanie dokładnego adresu odbiorcy listu, nie musimy wspominać. Jest to oczywiste. W końcu są to dane, które pozwalają na to, aby koperta dotarła w określone miejsce. Ważne jest też to, w co zapakujesz list. W naszej ofercie znajdziesz koperty papierowe, które idealnie sprawdzą się w przypadku tego zadania. Jeśli chcesz wysłać w kopercie dodatkowo jakiś drobiazg warto wziąć pod uwagę koperty bąbelkowe. Również, jeśli wysyłasz ważne dokumenty, dobrze jest zabezpieczyć list dodatkowo. Koperty bąbelkowe sprawdzą się w tym przypadku idealnie. O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku adresowania koperty na Ukrainę?
 1. Na samym początku umieszczasz dane osobiste adresata - imię i nazwisko. Znajdować się one mają podobnie jak w przypadku wysyłki listów na terenie naszego kraju w prawym dolnym rogu. To o czym musisz pamiętać to fakt, że w przypadku wysyłki listu do osoby pochodzącej z Ukrainy, konieczne jest wstawienie pomiędzy imieniem a nazwiskiem, imienia odojcowskiego. Jest to nazw osobowa stosowana w krajach słowiańskich. Tworzona jest od imienia ojca.
 2. Przed nazwą ulicy, należy zastosować skrót "вул", który oznacza skrót od słowa ulica. Tuż za nim podajesz nazwę ulicy oraz numer domu. Jeśli list adresujesz do konkretnego mieszkania lub lokalu, który przynależy do większego budynku, musisz postawić przecinek i umieścić po nim skrót "кв", czyli oznaczenie lokalu a dopiero na końcu numer lokalu.
 3. Jak już zauważyłeś w przypadku skrótów, tak i w przypadku ogólnie całych adresów problemem może być to, że na Ukrainie obowiązuje inny alfabet niż u nas. A dokładniej rzecz ujmując cyrylica. Właśnie to sprawia, że ich adresy będą znacznie różniły się od naszych.
 4. Trzecia linijka adresu odbiorcy listu zarezerwowana jest dla nazwy miejscowości. A co z kodem pocztowym? Jak się okazuje, tutaj masz pełną dowolność. Możesz zapisać go obok nazwy miejscowości, jak również pod nią. Pamiętaj też, że kod pocztowy na Ukrainie składa się z 5 cyfr pisanych łącznie.
 5. W ostatniej linijce nie zapomnij dopisać nazwy kraju, do którego wysyłasz list - zarówno po polsku, jak i po ukraińsku - „Ukraina / Україна”.
Napis cyrylicą

Jeśli zastanawiasz się, czy w obecnej sytuacji możliwe jest wysyłanie listów na Ukrainę, to z przyjemnością Cię informujemy, że owszem, jest taka możliwość. Według informacji znajdujących się na stronie Poczty Polskiej w dalszym ciągu realizowane są usługi związane z przesyłką listów - zarówno zwykłych, jak i poleconych. Jak również paczek pocztowych oraz EMS. Oczywiście sytuacja ta może ulec zmianie, dlatego warto kontaktować się bezpośrednio z Pocztą Polską. Z nami skontaktuj się, jeśli potrzebujesz kopert lub np. kartonów oraz taśm pakowych do wysyłki paczki. W ofercie sklepu Neopak znajdziesz wszystko, co może być niezbędne do tego.
Pisanie listu i serce w kolorach Ukrainy
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie