Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 24 czerwca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 10838
Artykuł oceniony na 1.50 / 5Ilość komentarzy: 0

Adresowanie listu do rąk własnych

Adresowanie listu do rąk własnych - co na ten temat mówi savoir-vivre?


Dziś największą popularnością cieszą się wiadomości SMS, maile oraz wszelkiego rodzaju komunikatory. Sztuka pisania tradycyjnych listów, gdzieś zaginęła w natłoku nowoczesnych technologii. Nie mniej jednak zdarza się jeszcze, że w życiu zawodowym, lub nawet prywatnym musisz zaadresować kopertę i pójść na pocztę. Warto przy tych okazjach pamiętać o podstawowych zasadach korespondencji. Chcesz je poznać?

Osoba starsza adresująca kopertę

Składanie papieru i wybór koperty


Używając w korespondencji papieru formatu A4 możesz wybrać koperty w czterech różnych rozmiarach:
  • koperty C4 - wkładasz do niej tego rodzaju kartkę bez zaginania;
  • koperty C5 - w tym przypadku zginasz kartkę na pół;
  • koperty DL - składasz list na trzy części - zaczynając od dołu;
  • koperty C6 - najpopularniejszy rodzaj koperty, do której wkładasz list złożony na cztery - najpierw w pionie, a następnie w poziomie. Jeśli używasz koperty C6 pamiętaj o tym, aby umieścić list dłuższym zgięciem do dołu. Dzięki temu osoba otwierająca lis przy użyciu specjalnego noża nie przetnie zawartości.
Koperty papierowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty papierowe

Adresowanie koperty


Adresowanie koperty jest wyjątkowo prostym zadaniem. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim artykule "Banalne i proste adresowanie koperty". Przypomnimy tylko, że adres odbiorcy listu znaleźć się powinien w prawym dolnym rogu, a adres nadawcy w lewym górnym rogu.

Długopis i trzy otwarte koperty leżące na biurku

Jakich skrótów można używać na kopertach?


Skrót, o którym Ci teraz wspomnimy, raczej nie należy do zbyt często używanych. Choć zostawiając list w sekretariacie szkoły lub uczelni albo w recepcji biurowca można byłoby do spokojnie zastosować. O jakim skrócie jest mowa? Chodzi nam o oczywiście o skrót "ł.o.r". Znajdować się on powinien w lewym dolnym rogu. Pamiętaj jednak, że dotyczy to korespondencji zostawionej w umówionym miejscu, przeznaczonej do odbioru dla konkretnej osoby. No dobrze, ale co ten skrót oznacza? Mianowicie "łaskawie odebrać raczy".

Lewy dolny róg jest też miejscem, w którym znaleźć się powinien dopisek "do rąk własnych" lub "osobiste", gdy wysyłasz list, który chcesz, aby trafił do konkretnej osoby.

Kobieta trzymająca w dłoniach kopertę

Ciekawostki na temat adresowania kopert


Ciekawostką, o której warto wspomnieć z zakresu tematu, jakim jest adresowanie kopert, jest m.in. to, że w momencie, gdy przesyłasz list, za pośrednictwem bliskiej Ci osoby, np. kogoś z rodziny zamiast pocztą, koperta powinna być otwarta. Zaklejenie koperty, byłoby oznaką braku zaufana do osoby, która poprosiłeś o przekazanie listu. Czy to znaczy, że list powinien dotrzeć do odbiorcy niezaklejony? No cóż, nie. Jak się okazuje osoba, która została poproszona o przekazanie korespondencji, powinna zakleić list w Twojej obecności. Nie możesz jej tego jednak nakazać.

Drugą ciekawostką jest to, że wysyłając pojedynczy dokument, np. umowę lub fakturę, nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie obszernego listu. Jednocześnie nie wypada nie umieszczać zupełnie nic. Dlatego możesz w takiej sytuacji użyć niewielkiej kartki, na której napiszesz np. Dziękujemy za dokonanie zakupów. Przesyłam fakturę i życzę udanego dnia.
Mężczyzna podający zamkniętą kopertę
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie