Adam BorutaAdam Borutaponiedziałek, 28 lutego 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1590
Ilość komentarzy: 0

Bandowanie, czyli jak dobrze zabezpieczyć ładunek

Niezależnie od tego, czy prowadzisz zakład produkcyjny, mały sklep internetowy lub czy okazyjnie sprzedajesz rzeczy na Allegro – zależy Ci, by paczka, którą wysyłasz dotarła bezpiecznie i w nienaruszonym stanie do odbiorcy. W przeciwnym przypadku zaczynają się schody – nieprzyjemne maile, telefony, odmowa zapłaty, składanie reklamacji a nawet wkraczanie na drogę sądową z powodu uszkodzenia cennego towaru. Wszystko to na linii nadawca – spedytor – odbiorca. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie paczki czy palety. Jednak nie każdy wie, jakich narzędzi i materiałów użyć, by to zrobić, kiedy w grę wchodzi cięższy ładunek. Niezależnie, czy jesteś laikiem, czy od lat pracujesz na magazynie w dużej firmie - w poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Taśma to podstawa


Oplatanie wytrzymałą taśmą paczek oraz palet, czyli bandowanie, jest obecnie wymogiem stawianym przez wiele firm transportowych. Owinięcie wytrzymałą taśmą paczki przede wszystkim zabezpiecza ją, ale także sprawia, że jest ona łatwiejsza w przenoszeniu. Z kolei towar spakowany na palecie po zbandowaniu jest stabilny i nieruchomy. Ryzyko, że kartony spadną z palety podczas rozładunku lub załadunku spada więc właściwie do zera. Rodzaj stosowanej taśmy powinien być dopasowany do asortymentu, który będzie zabezpieczany. Każdy z tych rodzajów taśm ma inną charakterystykę, różnią się nie tylko wytrzymałością, ale również elastycznością. To właśnie te dwa czynniki powinny być szczegółowo brane pod uwagę, mając na celu prawidłowo zabezpieczyć ładunek przed ewentualnym obaleniem w czasie transportu.

Wśród taśm spinających znajdziemy takie z różnymi oznaczeniami: PP, PET, PES, CS a także stalowe. Poniżej dowiesz się, czym się różnią.


Taśmy spinające staloweBandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek-


Taśmy spinające stalowe ze stali nierdzewnej cechują się wysoką wytrzymałością na urazy mechaniczne, a także warunki atmosferyczne. Służą do zabezpieczenia głównie palet, czyli ciężkich ładunków, lecz nie tylko. Taśmy stalowe wykorzystuje się także do zabezpieczania konstrukcji stalowych, betonowych wyrobów oraz tarcic. Można je wiązać za pomocą spinek metalowych dostosowanych szerokością i grubością lub metodą bezspinkową. Stosowane są najczęściej w przemyśle ciężkim, budowlanym lub odlewniczym.

Podczas stosowania taśmy stalowej należy zabezpieczyć dłonie przed jej ostrymi krawędziami specjalnymi rękawicami ochronnymi!

Taśmy spinające polipropylenowe (PP)
Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--1


Taśmy spinające polipropylenowe to najbardziej popularne wśród taśm spinających. Z powodzeniem zepniesz nimi ciężki ładunek, jak i plik gazet czy listów. Cechują się wytrzymałością i wydajnością. Co ważne – nie rozciągają się podczas napinania. Są uniwersalne w użyciu – można stosować je zarówno ręcznie jak i maszynowo. Można łączyć je za pomocą spinek drucianych, blaszanych lub plastikowych. Taśmy spinające polipropylenowe doskonale sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, dzięki czemu możesz wykorzystać ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wysoka wytrzymałość na działanie promieni słonecznych sprawia, że oplecioną tą taśmą paczkę możesz bezpiecznie przechowywać również w otwartej przestrzeni. Dlatego taśma polipropylenowa jest tak ceniona nie tylko w logistyce, ale również w takich branżach, jak tartaki, drukarnie, urzędy pocztowe czy budowlanka.

Taśmy spinające poliestrowe PET
Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--2

Taśmy spinające poliestrowe PET są niezawodne wszędzie tam, gdzie musimy zabezpieczyć niestabilny, ciężki ładunek o nietypowych gabarytach. Z powodzeniem zepną mniejszy i większy ładunek, w pojedynczej lub zbiorczej postaci. Są niezwykle wytrzymałe, elastyczne i odporne na warunki atmosferyczne czy korozję. Wielką zaletą tych taśm jest to, że dzięki wysokiej elastyczności nie odkształcają się i dłużej pozostają napięte. Taśmom PET nie straszne są niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć, promienie UV. Taśmy PET dzielą się na WG (klejone) i SW (tkane).

Taśmy spinające poliestrowe PES (WG)Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--3


Taśmy spinające poliestrowe PES posiadają włóknistą strukturę. Świetnie nadają się do zabezpieczania ciężkich ładunków. Podobnie jak taśmy PET charakteryzują się wysoką elastycznością i sprężystością, przez co dłużej pozostają napięte i nie odkształcają się. Można stosować je do spinania ręcznego spinką drucianą.

Taśmy spinające poliestrowe CSBandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--4


Taśmy spinające CS to kompozytowe taśmy poliestrowe charakteryzujące się zwiększoną wytrzymałością na przetarcia, ponieważ taśmy kompozytowe oprócz poliestru posiadają dodatkową warstwę tworzywa sztucznego. Włókna wzdłużne i poprzeczne znakomicie zwiększają wytrzymałość taśmy. Chętnie wykorzystywana jest w branży przeprowadzkowej, a także transporcie morskim, drogowym i kolejowym. Jako że jest ona praktycznie niezawodna, polecamy ją każdemu, kto chce mieć gwarancję, że jego paczka pozostanie nienaruszona. Dopasujesz do niej zapinki druciane i blaszane.


Zapinki i narożniki


Zapinki, czy też spinki lub klamerki, służą do łączenia taśm spinających. Narożniki z kolei chronią ładunek przed otarciami spowodowanymi przesuwającą się napiętą taśmą.


Zapinki blaszane


Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--5

Zapinki blaszane wykonane są z wysokiej jakości blach stalowych o grubości 0,8 - 1 mm. Dzięki temu nadają się nie tylko do mocowania taśm polipropylenowych, ale także stalowych. Spinki nie tylko przyklejone są do taśmy za pomocą taśmy klejącej, ale również dociśnięte za pomocą specjalnych narzędzi, w których dodatkowa obrotowa spirala znacznie ułatwia ten proces. Wewnętrzna perforacja zapinek świetnie łączy się z taśmą spinającą, zapobiegając wysunięciu się taśmy spod klipsa.

Zapinki polipropylenoweBandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--6


Zapinki wykonane z wysokiej jakości polipropylenu podczas napinania taśmy spinającej zachowują sztywność, a co za tym idzie nie rozciągają się. Są także na tyle elastyczne, by zapobiec pękaniu taśmy. Można spinać nimi zarówno taśmy polipropylenowe jak i poliestrowe. Trzeba pamiętać jednak, że są mniej wytrzymałe niż zapinki druciane, dlatego polecamy je węższych i słabszych taśm, a co za tym idzie – także do niewielkich paczek, kartonów o wadze do 50kg.

Zapinki druciane


Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--7


Wśród zapinek drucianych znajdziemy zapinki ocynkowane oraz fosforowane, z których te drugie te drugie cechują się większą wytrzymałością na spięcia. Zapinki druciane powstają z wysokiej jakości stopu stali. Zapinki druciane stosowane są do taśm polipropylenowych oraz polietylenowych. Do nabycia są w wielu rozmiarach, co pozwala na precyzyjne dopasowanie spinek do taśmy. Można je z łatwością używać do ręcznego spinania, choć użycie napinacza przyspiesza proces bandowania.

Narożniki ochronne


Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--8


Narożniki ochronne, wykonane najczęściej z wysokiej jakości polietylenu. Ochraniają one rogi ładunku przed przetarciami spowodowanymi ocieraniem się taśmy spinającej, także unieruchamiają taśmę zapobiegając jej zsuwaniu. Równie skutecznie narożniki zabezpieczają ładunek przed urazami, wstrząsami i upadkami. Wytrzymały polietylen uniemożliwia taśmie wbijanie się w pakunek. Często występują w opcji z kolcem, który wbija się w materiał, którym owinięta jest paczka, sprawiając, że narożnik jest nieruchomy.
Bandowanie

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Bandowanie

Napinacze, odwijacze i paskowacze – co to takiego?Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--9


Napinacze to ręczne narzędzia do napinania taśm spinających. Dzięki użyciu napinacza nie ryzykujemy przecięć i skaleczeń, które często zdarzają się podczas bandowania. Krawędzie taśm, zwłaszcza stalowych, są bardzo ostre, a w dodatku potrzeba siły, by poprawnie je napiąć. Z pomocą przychodzi nam nieskomplikowane a niezwykle przydatne urządzenie w postaci napinacza. W dodatku są one lekkie i poręczne. W zależności od napinacza, zmieścimy w nim taśmę o szerokości od 9mm do 19mm. Najpopularniejszymi modelami napinaczy są napinacze H-21 oraz H-22. Służą one do napinania taśm polipropylenowych oraz polietylenowych za pomocą spinek drucianych. Łączenie polega na zaciśnięciu taśmy wokół klamry pod wpływem jej naciągu. Dobrze naciągnięta za pomocą napinacza taśma nigdy się nie zsunie a jej zdjęcie jest możliwe jedynie po przecięciu. Napinacze zaleca się stosować do zabezpieczania palet oraz pakunków o niestandardowych wymiarach.


Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--10


Paskowacz do taśm to rodzaj napinacza. Te dwa narzędzia różnią się jednak od siebie sposobem łączenia taśm. Paskowacze łączą taśmy spinką metalową (blaszaną) za pomocą zaciśnięcia i zgniecenia taśmy w blaszce. Istnieją również paskowacze do bandowania bezspinkowego. Takie urządzenie sprawia, że nakładana taśma jest nacinana i zagniatana. Paskowacze stosujemy głównie do kartonów i pakunków płaskich i równych.


Bandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--11


Odwijacze do taśm polipropylenowych można spotkać w postaci wózka lub stojaka. Dzięki temu urządzeniu zaoszczędzisz czas podczas bandowania, a także zachowasz porządek w miejscu pracy. Odwijacze można nabyć z posuwem ręcznym lub automatycznym. Odwijacze automatyczne wyposażone są w stałą fotokomórkę lub elektroniczną fotokomórkę z regulacją od 150 do 900 obr/min, połączoną z regulowanym ogranicznikiem prędkości. Odwijacze w postaci wózka są wygodne w przenoszeniu, dzięki kółeczkom nie trzeba przenosić ciężkich zwojów taśm po całej powierzchni magazynu. Często wyposażone są w szufladkę w górnej części, w której można przechowywać zapinki lub inne potrzebne akcesoria. Dzięki hamulcowi taśmy spinające są zabezpieczone przed samoczynnym rozwijaniem się.

Wiązarka czyli sprzęt większego kalibru dla profesjonalistówBandowanie-czyli-jak-dobrze-zabezpieczy-adunek--12


Wartym uwagi urządzeniem jest także bez wątpienia wiązarka akumulatorowa. To solidne urządzenie wspaniale zabezpieczy ciężki ładunek o dużych i nieregularnych gabarytach. Stosowany do szerokich taśm poliestrowych i polipropylenowych o szerokości do 16mm do 19mm. Wiązarki akumulatorowe mogą pracować w trzech trybach – ręcznym, półautomatycznym oraz automatycznym. Bandowanie odbywa się metodą bezspinkową. Najlepiej sprawdzają się w zakładach o średnim i wysokim poziomie produkcji.


Podsumowanie


Bandowanie to nieskomplikowana, za to konieczna czynność, którą należy wykonać, by zabezpieczyć paczkę lub paletę. We wszystkie potrzebne narzędzia zaopatrzysz się w sklepie Neopak.
Bandowanie, czyli jak dobrze zabezpieczyć ładunek
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie