Edyta SiedleckiEdyta Siedleckisobota, 22 października 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1303
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Bindownica do papieru, gdzie kupić i jak używać?

Lubisz mieć porządek w dokumentach? Chcesz przedłużyć żywotność faktur i ważnych umów z uwagi na wymogi stawiane podatnikom przez urzędy skarbowe lub inne instytucje? Koniecznie wypróbuj bindowanie, dzięki któremu zaprowadzić ład w papierach i przechowasz je w estetyczny sposób przez wiele lat. Sprawdź zatem, na czym polega bindowanie. Dowiedz się jak stosować bindownicę i gdzie można ją kupić w atrakcyjnej cenie. 


Czym jest bindowanie?


Bindowanie jako technologia introligatorska pozwala na połączenie luźnych kartek papieru za pomocą specjalnego metalowego kanału lub plastikowej spirali. Dzięki tej metodzie powstaje efekt trwałego połączenia, a dokumenty zyskują nową, wyższą wartość estetyczną. Bindowanie jest niezwykle popularne w instytucjach użyteczności publicznej, w urzędach, w biurach i w punktach ksero, ale doskonale sprawdza się także w warunkach domowych. 


Jak jest bindownica po angielsku?


Klasyczna bindownica po angielsku nazywa się „binding machine”. Bindownica grzebieniowa to z kolei „comb binding machine”.


Jakie są rodzaje bindowania?


Proces bindowania papieru może przebiegać na kilka różnych sposobów, które w efekcie prowadzą do trwałego połączenia luźnych kartek. W najprostszy sposób, bindowanie można opisać jako połączenie arkuszy papieru z pomocą bindy. Jeśli dalej zastanawiasz się, jak działa bindownica do papieru, czytaj dalej. 

Bindownica-do-papieru-gdzie-kupi-i-jak-uywa
Zdjęcie Mikael Blomkvist z Pexels


Bindowanie grzebieniowe


Bindowanie grzebieniowe to najbardziej klasyczna i jednocześnie najtańsza łączenia różnych dokumentów. W każdej stronie powstaje linia otworów, przez które bindownica przeciąga plastikową spiralę. Bindownica grzebieniowa może połączyć ze sobą około 500 kartek.


Bindowanie kanałowe


Proces ten polega na łączeniu kartek tak zwaną metodą zaciskową przy użyciu metalowego kanału. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia w papierze otworów, a tym samym metoda jest postrzegana jako bardzo estetyczna. Bindowanie kanałowe umożliwia połączenie do około 300 (w zależności od gramatury papieru) kartek. 


Bindowanie zwojowe 


Bindowanie zwojowe określane jest też czasami jako drutowe. To bardzo trwały sposób łączenia pojedynczych kartek papieru i pozwala na przewracanie stron o 360 stopni. Jak sama nazwa wskazuje, kartki są spajane ze sobą z pomocą sprężyny lub specjalnego drutu. W ten sposób można łączyć nawet do 500 kartek jednocześnie. 


Bindowanie termiczne


Bindowanie termiczne to łączenie kartek przy pomocy klejenia na gorąco. Można w ten sposób łączyć około 500 kartek. Należy przy tym pamiętać, że kartek zbindowanych termicznie nie można rozdzielić w sposób nieniszczący papieru. 


Bindowanie listwowe


Oprawa kartek za pomocą listwy nasuwanej sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się estetyczny wygląd dokumentów. Listwy do bindowania dostępne na rynku są wykonane z metalu lub z tworzywa sztucznego.


Jaki sposób bindowania jest najlepszy?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, jaki sposób wybierzesz jest uzależnione od Twoich osobistych preferencji, zasobności portfela, a nawet warunków lokalowych. Metoda bindowania powinna być dobrana również w zależności od ilości stron przeznaczonych do łączenia oraz oczekiwanego efektu końcowego.

Bindownica-do-papieru-gdzie-kupi-i-jak-uywa-1
Zdjęcie Craig Adder z Pexels
Bindownice grzebieniowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Bindownice grzebieniowe


Jak obsługiwać bindownicę?


Obsługa klasycznej bindownicy jest łatwa i nie wymaga specjalnych umiejętności, ani tym bardziej przeszkolenia. Przede wszystkim należy zgromadzić niezbędne dokumenty, a potem poukładać kartki w taki sposób, aby została zachowana ich kolejność. Następnie należy włożyć plik dokumentów do urządzenia i postępować według instrukcji dla danego modelu. 


Bindowanie grzebieniowe krok po kroku

 • otwórz zaczepy na bindownicy w taki sposób, aby doszło do rozwarcia plastikowego grzebienia (grzbietu),
 • wykonaj w kartkach dziurki wzdłuż wybranej krawędzi,
 • nałóż kartki na rozwarte zęby grzebienia,
 • zwolnij zaczepy na bindownicy,
 • upewnij się czy wszystkie zęby znalazły się w wykonanych otworach. I GOTOWE!
Dokumenty można także bindować z wykorzystaniem innego grzbietu, takiego jak plastikowa wkręcana spirala lub metalowa zamykana listwa.


Co zamiast bindowania?


Istnieje sporo alternatyw dla bindowania dokumentów. Najbardziej powszechne jest przechowywanie dokumentów w postaci luźnych kartek w pudłach archiwizacyjnych lub wpięte w segregatory i skoroszyty. 


Ile kosztuje bindowanie dokumentów?


Ceny za bindowanie są uzależnione od ilości kartek, które mają się znaleźć w jednym pliku. Bindowanie 30 stron w formacie A4 przy pomocy plastikowej spirali to zazwyczaj koszt nie mniejszy niż  3 - 4  zł. 


Czy warto kupić własną bindownicę?


Notatki i ważne dokumenty, które wymagają archiwizacji można przechowywać na różne sposoby. W zależności od własnych preferencji można sięgnąć pod kartony archiwizacyjne, segregatory, albo bindownice. Estetyczna oprawa, którą gwarantuje bindowanie szczególnie dobrze sprawdza się w niewielkich biurach i w mieszkaniach.

Własna bindownica to doskonały pomysł, jeśli nie chcesz przepłacać za usługi. Bindownica grzebieniowa to inwestycja, która się opłaca.  

Bindownica-do-papieru-gdzie-kupi-i-jak-uywa-2
Zdjęcie Karolina Grabowska z Pexels 


Gdzie kupić bindownicę do papieru w atrakcyjnej cenie?


Wysokiej jakości bindownica to najlepsza droga do porządku w Twoich dokumentach. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić bindownicę, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego NEOPAK na akcesoria do bindowania i laminowania. W tej kategorii produktów znajdziesz wszystko, czego potrzeba do tego, aby zachować porządek w dokumentach w domu, w biurze i w firmie, w tym:

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, staramy się na bieżąco aktualizować naszą ofertę na urządzenia biurowe, dlatego zachęcamy do kontaktu poprzez formularz dostępny na stronie. Jednocześnie gwarantujemy system atrakcyjnych rabatów oraz szybką realizację zamówień. 

Zapraszamy także na nasz blog NEOPAK. Codziennie dodajemy nowe treści poradnikowe oraz informacyjne.
Czarna bindownica grzebieniowa
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie