Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyczwartek, 29 czerwca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 588
Ilość komentarzy: 0

Co jest potrzebne do bindowania?

Bindowanie, czyli magia łączenia kartek w harmonijną i estetyczną publikację


Każdy z nas korzystał kiedyś z zeszytów, notesów, brudnopisów czy innych produktów, które służyły nam do robienia notatek w pracy, szkole czy na studiach. Każdy z nas na pewno kojarzy również bardzo wygodne notesy ze spiralami lub grzbietami z tworzywa sztucznego. Proces powstawania takich notesów oparty jest o bindowanie. Powstaje teraz jednak pytanie, cóż to jest za proces, na czym on polega? Jakie posiada zalety? Jakie wady posiada bindowanie? Pytanie, które również nasuwa się w tej chwili to, jakie narzędzia są nam potrzebne do bindowania, gdybyśmy chcieli sami stworzyć taki notes lub publikację.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej takim zagadnieniom jak bindowanie, bindownica, a także sprawdzimy, czy w warunkach domowych jest możliwe wykonanie bindowania kartek (niezależnie czy będziemy chcieli stworzyć notes, czy elegancko oprawić naszą publikację, na przykład wierszy). Zapraszamy do dalszego czytania tego artykułu.

opakowanie z grzbietami do bindowania

Czym jest bindowanie?


Introligatorstwo to bardzo szeroka gałąź przemysłu poligraficznego, introligatorstwo to szereg różnych procesów i technologii mających na celu produkcję opraw, a także samo oprawianie wszelkiego rodzaju wydruków takich jak książki, czasopisma, broszury czy karty informacyjne. Bindowanie to nic innego, jak jedna z technik, czy prościej mówiąc sposobów, na oprawianie wydruków różnego rodzaju. Bindowanie polega na łączeniu kartek za pomocą specjalnego grzbietu lub spirali, elementy te łączą ze sobą kartki w sposób estetyczny, jak również trwały. Zarówno spirala jak i grzbiet mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, a w dodatku mogą występować w najróżniejszych kolorach w zależności do tego, jakie jest zapotrzebowanie klienta. W tym konkretnym artykule skupimy się na bindowaniu grzbietowym oraz bindowaniu zwojowym, choć warto wspomnieć, że wyróżniamy również bindowanie termiczne i kanałowe.
Akcesoria do Laminowania i Bindowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Akcesoria do Laminowania i Bindowania

biały grzbiet do bindowania

Co jest potrzebne do bindowania grzbietowego lub bindowania zwojowego?


Do bindowania po pierwsze potrzebne będą nam kartki, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, mogą to być czyste kartki w celu stworzenia nietuzinkowego notesu czy brudnopisu, jednak najczęściej bindowaniu poddaje się konkretne publikacje, czy to naukowe, czy techniczne opisy masz lub konstrukcji, planów budowy i tym podobne. Drugim elementem potrzebnym do bindowania będzie grzbiet (najczęściej z tworzywa sztucznego) lub spirala, sprężyna zamiast grzbietu. Ponadto jako pierwszą stronę najczęściej się wykorzystuje odpowiednio sztywną i przezroczystą przekładkę, a jako ostatnią stronę wykorzystuje się sztywną, papierową kartę. Na sam koniec, coś, bez czego nie moglibyśmy wykonać bindowania, czyli bindownica.

Bindownica to nic innego jak sprzęt, który umożliwia nam przygotowanie zarówno okładki jak i samego wydruku bądź czystych kartek do finalnego procesu bindowania, jakim jest nawlekanie na wcześniej wspomniany grzbiet lub spiralę. Dzięki bindownicy możemy również stworzyć otwory w okładkach jak i samych kartkach. Bindownica najczęściej jest przystosowana do formatu kartek A4, czyli najpopularniejszego formatu, w zależności od rodzaju bindownicy oraz grubości kartek, można wykonywać otwory w kilkunastu lub kilkudziesięciu kartkach na raz.

bindownica grzbietowa q-connect


Jakie są zalety bindowania?


Jeśli już wiemy, jak wygląda sam proces bindowania oraz co najczęściej jest poddawane procesowi bindowania, to warto teraz wymienić, jakie są główne zalety bindowania, dlaczego bindowanie jest lepsze od innych procesów introligatorskich. Dlaczego więc warto wybrać bindowanie?
  • Relatywnie niski koszt do jakości – bindowanie jest procesem, który nie wymaga od nas dużego nakładu finansowego, a jednocześnie daje skuteczne i trwałe połączenie wydruku.
  • Jakość i wytrzymałość – publikacja poddana procesowi bindowania jest odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, trwale połączona będzie mogła posłużyć o wiele dłużej niż po zwykłym użyciu zszywki czy innych prostszych metod.
  • Duży wybór pod względem estetyki – możliwości, jakie obecnie mamy pod względem wyboru kształtu grzbietu, spirali czy koloru poszczególnych elementów tworzących „okładkę” po procesie bindowania, dają nam możliwość indywidualnego zaprojektowania ciekawej formy zabezpieczenia wydruku.
Oczywiście istnieje więcej zalet wykorzystania procesu bindowania i bindownic, o których na pewno mogliby więcej powiedzieć specjaliści zajmujący się takimi procesami na co dzień.

notes spiralny


Gdzie kupić bindownicę i akcesoria do bindowania?


W przypadku pojedynczego zapotrzebowania na bindowanie, kupno bindownicy oraz pozostałych akcesoriów jest ekonomicznie nieopłacalne, jednak w przypadku kiedy jesteśmy pewni, że bindownica przyda nam się o wiele częściej, niż tak zwane „raz na ruski rok”, to warto mimo wszystko w taką się zaopatrzyć.

Bindownicę oraz niezbędne akcesoria do bindowania takie jak grzbiety, możesz kupić na stronie naszego sklepu internetowego neopak.pl. Znajdziesz u nas ciekawą propozycję w postaci bindownicy marki Q-Connect, którą w szczególności polecamy. Zapewniamy bardzo atrakcyjne ceny, szybką dostawę, a także profesjonalną obsługę naszego personelu.
notes bindowany spiralnie
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie