Edyta SiedleckiEdyta Siedleckipiątek, 21 października 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1537
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Co można wysyłać w pudełkach kartonowych, a czego nie?

Nie ma drugiego tak uniwersalnego opakowania jak pudełka kartonowe. Dostępne w wielu formatach, stanowią idealny sposób transportu rozmaitych przedmiotów na małe i duże odległości. Nie oznacza to jednak, że w kartonach można wysyłać wszystko, co tylko chcemy. Poszczególni przewoźnicy szczegółowo precyzują, co można, a czego nie można transportować w pudełku z tektury. Jednocześnie, ze względu na specyfikę samych opakowań, istnieją pewne ograniczenia natury fizycznej warunkujące rodzaj towarów,  które w różnym stopniu nadają się do transportu w takim opakowaniu. Sprawdźmy!


Przedmioty zakazane, czyli czego nie możesz wysłać w pudełkach kartonowych


W pudełku z kartonu nie można wysłać przedmiotów, które są zakazane lub niedozwolone prawem. Zaliczamy do nich ponad wszelką wątpliwość narkotyki, broń palną czy też towar wymagający specjalnych warunków transportu i określonych zezwoleń (np. żywe rośliny i zwierzęta, ludzkie organy i spopielone szczątki). Z transportu wyłączone są także przedmioty znacznie mniej oczywiste. Sprawdź zatem, czego nie możesz wysłać kartonie.


Pieniądze i dokumenty


​Na liście przedmiotów, których nie powinno się wysyłać w kartonie są pieniądze -  zarówno banknoty, jak i monety, także kolekcjonerskie. Ponadto w pudełku nie należy wysyłać kart płatniczych, papierów wartościowych, czeków, ani dokumentów (np. paszport, dowód osobisty, akty notarialne itp.).

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie
Zdjęcie David McBeez Pexels 


Alkohol i substancje płynne


Na liście przedmiotów zakazanych u większości przewoźników jest alkohol i inne płyny w szklanych opakowaniach. Ze względu na kruchość szkła może dojść do jego uszkodzenia, co z kolei stwarza niebezpieczeństwo dla osób postronnych. W praktyce wysyłka alkoholu jest dopuszczalna pod warunkiem, że pudełko kartonowe posiada specjalne zabezpieczenia (np. kratownica) lub wypełniacze do paczek, które amortyzują wstrząsy i chronią zawartość przesyłki przed uszkodzeniami mechanicznymi. 


Organizmy żywe lub martwe


Transport żywych organizmów oraz ich części, takich jak futra, poroża, skóry nie powinien odbywać się w kartonach. Decydując się na taką wysyłkę koniecznie zapoznaj się z zasadami przewozu wybranej firmy transportowej. Wyjątek stanowią wyroby galanteryjne, a także odzież i obuwie wykonane z materiałów pochodzenia odzwierzęcego. 


Przedmioty o dużej wartości


W kartonie nie należy wysyłać przedmiotów o dużej wartości. Zaliczamy do nich ​antyki, dzieła sztuki, kamienie szlachetne, metale szlachetne, itp. W praktyce można to zrobić, natomiast decydując się na wysyłkę kosztownych przedmiotów w pudełku z kartonu, łamiesz zazwyczaj regulamin przewoźnika. 


Substancje niebezpieczne - wybuchowe, żrące, toksyczne


Transport materiałów niebezpiecznych (żrących, trujących) reguluje europejska umowa ADR, która w naszym kraju obowiązuje już od 1975 r. Grupa ADR obejmuje wszystkie substancje (ciecze, gazy, ciała stałe) wybuchowe, łatwopalne i toksyczne, w tym farby, niektóre środki czystości, a nawet płyny motoryzacyjne, itp. Pudełko kartonowe, nawet wykonane z wielowarstwowej tektury, zdecydowanie nie nadaje się do transportu takich przedmiotów.

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-1
Zdjęcie Alena Darmel z Pexels 


Przedmioty dozwolone, czyli co możesz wysłać w pudełkach kartonowych


Pudełka kartonowe doskonale nadają się do transportu większości przedmiotów, które nie zostały wykluczone z transportu. W zależności od ich kształtu, wielkości, gramatury czy sposobów zamykania, w pudełku kartonowym transportować większość przedmiotów codziennego użytku, a w tym:


Książki, prasa, kalendarze, materiały reklamowe


Specjalistyczne kartony na książki, tak zwane owijki, to pudełka dedykowane do wysyłki wydawnictw papierowych. Tekturowe opakowanie perfekcyjnie chroni towar przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. W odróżnieniu od koperty z folią bąbelkową, owijka na książki jest w wykonana z materiały w 100% biodegradowalnego, a co za tym idzie jest neutralna dla środowiska. 

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-2

Laptopy i telefony


Dedykowane pudełka na laptopy zrewolucjonizowały transport sprzętu elektronicznego. Sprzęt elektroniczny, szczególnie narażony na uszkodzenia, musi być transportowany w opakowaniu, które gwarantuje bezpieczeństwo na każdym etapie dostawy. W pełni dopasowane do potrzeb pudełka do laptopów, notebooków i tabletów są wykonane z super mocnego papieru o podwyższonej gramaturze, a dzięki wewnętrznym wkładkom można oddzielić główny sprzęt od kabli, zasilaczy, dokumentacji i innych elementów zestawu. Do wysyłki telefonów najlepiej sprawdzą się natomiast tzw. fix boxy z folią polietylenową w środku, która pełni rolę stabilizatora.

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-3

Plakaty i grafiki


Wbrew pozorom, pudełka kartonowe to idealne opakowanie na plakat lub papierową grafikę. Płaskie kartony wykrojnikowe lub kartony tubowe stanowią doskonałe zabezpieczenie delikatnej faktury papieru przed rozdarciem, wilgocią i brudem.

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-4

Obrazy


W kartonie z powodzeniem można wysyłać obrazy, pod warunkiem, że nie są to cenne dzieła sztuki o znacznej wartości. Do tego celu najlepiej nadaje się płaski karton klapowy, który dobrze zniesie trudy transportu nawet na duże odległości. Pudełka na obrazy powinny być wykonane z wielowarstwowej tektury, który wytrzyma działanie wilgoci oraz amortyzuje wstrząsy, a nawet upadek paczki z wysokości. 

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-5

Płyty winylowe


Płyty winylowe, pomimo delikatnej struktury wrażliwej na uszkodzenia, można z powodzeniem wysyłać w kartonie. Warto natomiast pamiętać, że analogowe winyle mocno tracą na jakości dźwięku pod wpływem kurzu i najdrobniejszych nawet zarysowań. Aby cieszyć się idealnie czystym dźwiękiem, należy je więc zapakować w specjalistyczne pudełka na płyty wykonane z trójwarstwowej tektury, które stanowią najlepszą ochronę podczas transportu i przechowywania. 

Co-mona-wysya-w-pudekach-kartonowych-a-czego-nie-6

Felgi


Wiele osób zastanawia się czy felgi można wysłać w kartonie. Odpowiedź jest prosta - jak najbardziej. Do tego celu należy jednak przygotować odpowiednio duży karton klapowy na felgi ze wzmocnionej tektury, najlepiej pięciowarstwowej. Należy bowiem pamiętać, że aluminiowe i stalowe felgi nie są lekkie i konieczny jest transport w opakowaniu, które wytrzyma ten ciężar, a jednocześnie zamortyzuje potencjalne wstrząsy i drgania. 
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Gdzie kupić pudełka kartonowe w atrakcyjnej cenie?


Wiesz już, co można wysłać w pudełkach kartonowych, a czego nie. Tym samym zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego NEOPAK na opakowania tekturowe, takie jak kartony e-commerce, duże i małe kartony, pudełka fasonowe i kartony klapowe oraz wiele innych. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i szybką realizację zamówień. 
Po więcej ciekawych treści zapraszamy na nasz blog NEOPAK. Każdego dnia  znajdziesz tutaj coś nowego. Zachęcamy do odwiedzin. 

Zdjęcie Ron Lach z Pexels 
Skarpetki w pudełku z kartonu
Wyślij emailem
 • Czy pudełka kartonowe to wystarczające zabezpieczenie podczas transportu?

  Pudełka kartonowe to jedno z najtańszych i najpopularniejszych opakowań wysyłkowych. To czy takie pudełko jest wystarczającym zabezpieczeniem podczas transportu, zależy od tego, co w nim chcemy wysłać. Jeżeli nie są to delikatne przedmioty, jak np. ciuchy to jak najbardziej karton w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak chcemy wysłać kruche przedmioty jak kubki czy talerze, warto dodatkowo owinąć je w folię bąbelkową. W takim przypadku należy też wypełnić wolne przestrzenie w kartonie, można je wypełnić papierem pakowym czy poduszkami powietrznymi.
  Dobrej jakości pudełka kartonowe w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.
 • Czy karton to dobre opakowanie do wysyłki kitchen helpera?

  Jak najbardziej karton to dobre opakowanie do wysyłki kitchen helpera. Warto go jednak najpierw rozkręcić i dobrze zabezpieczyć. Idealnie sprawdzi się do tego folia bąbelkowa, która świetnie amortyzuje wstrząsy. Kartonowe pudełko należy kupić we właściwym rozmiarze, tak aby po zapakowaniu między kartonem, a kitchen helperem nie było wolnej przestrzeni. Wszystkie śrubki, które wykręcimy, można zapakować w torebkę strunową. Tak zapakowany pomocnik kuchenny z pewnością dotrze do adresata w nienaruszonym stanie.
  Dobrej jakości kartony w różnych rozmiarach, a także folię bąbelkową można kupić na stronie sklepu Neopak.pl. Sklep ma konkurencyjne ceny i szeroki asortyment do wyboru. 
   

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie