Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Co to jest flizelina i do czego jej używać?
Kto z naszych Czytelników słyszał nazwę „flizelina”? Zapewne większość. A ile zastosowań ma ten znakomity rodzaj materiału? Wbrew pozorom to nie tylko krawiectwo czy sposób na spełnianie swoich artystycznych wizji. Flizelina to coś więcej niż tylko kawałek włókna. Czy wiesz o tym, że flizelina znajduje swoje zastosowanie także w budownictwie, ogrodnictwie, a nawet medycynie? A to nie wszystkie zaskakujące możliwości, z których może skorzystać każdy, kto nabył ten produkt.
Czym właściwie jest flizelina?
Zacznijmy od samej nazwy. Otóż nazwa tego materiału pochodzi z języka niemieckiego. Nasi zachodni sąsiedzi powiedzieliby, że jest to Vlieseline. Każdy, kto choć trochę zna język niemiecki i umie poprawnie wypowiadać rzeczowniki potwierdzi fonetyczne podobieństwo obu wyrazów. To, że po polsku używamy określenia flizelina jest efektem spolszczenia niemieckiego Vlieseline, podobnie jak w przypadku innych germanizmów, takich jak burmistrz, ratusz, majstersztyk i inne.
Jeżeli zaś chodzi o materiał to musimy tutaj powiedzieć, iż jest to rodzaj włókniny. Flizelina powstaje wskutek połączenia w sposób termiczny włókien syntetycznych. Przeważnie są to włókna polieterosulfonowe bądź polipropylenowe. Flizelinę można także uzyskać w wyniku sklejenia tychże włókien. Warto wiedzieć, że niekiedy można się spotkać z językową alternatywą nazewniczą dla tego produktu, a mianowicie: fizelina.
Liczne zastosowania produktu
Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć flizelina posiada wiele różnorakich zastosowań. Jak należy zatem podchodzić do tak złożonego i szerokiego zagadnienia? Przede wszystkim należy poklasyfikować flizelinę ze względu na branże, w których znalazła one zastosowanie. Następnie, posługując się prostymi, wybranymi produktami będziemy wykazywać, do czego możemy używać tego jakże praktycznego materiału.
Flizelina odzieżowa
Branża odzieżowa to pierwszy i najbardziej podstawowy segment, w którym to flizelina zaczęła z powodzeniem spełniać swoją rolę. Historycznie to wyglądało tak, że flizelina w ogóle powstała po to, aby służyć przy produkcji ubrań. I tak pierwsi producenci zaczęli stosować ten materiał do wytwarzania takich produktów jak marynarki, żakiety czy bluzki. W fabrykach wykorzystywano flizelinę do tego, aby nadawać odzieży odpowiedni kształt oraz żeby ją usztywnić. To ostatnie zadanie flizelina odzieżowa spełnia także w hafciarstwie. Dzięki niej można usztywnić haft, co z kolei powoduje, że proces haftowania będzie przebiegał po linii prostej. Flizelina znalazła także swoje zastosowanie jako wypełniacz tapicerski do kołder oraz poduszek.
Flizelina tapicerska
Materiał ten idealnie sprawdza się jako podbicie do foteli, kanap czy innych mebli. Stanowić ona może świetną izolację, między właściwą strukturą mebla a gąbką tapicerską. Flizelina tapicerska ma to do siebie, że z powodzeniem możemy używać jej przy produkcji materaców. Przemysł tapicerski zyskał niezwykle wiele na tym produkcie i do dziś nie widać lepszej alternatywy jeżeli chodzi o wyżej wymienione zastosowanie.
Flizelina artystyczna
Flizelina dekoracyjna zwana jest także niekiedy artystyczną. Warto tutaj podkreślić, że mówimy o równoległym, dwojakim zastosowaniu flizeliny. Po pierwsze musimy wiedzieć, że flizelina sprawdzi się znakomicie przy organizacji świąt bądź też innych uroczystości rodzinnych. Możemy bowiem w sposób wysoce estetyczny przygotować zarówno ozdoby na urodzinowe party jak i na świąteczny strój. Wiele osób przekonało się już osobiście jak wspaniałe efekty daje flizelina przy przyrządzaniu stroika na Boże Narodzenie.
Po drugie zauważmy, iż flizelina znajdzie znakomite zastosowanie jako materiał wykorzystywany przy pracach artystycznych. Jeżeli wykonujemy na co dzień jakieś dzieła plastyczne, to flizelina sprawdzi się tutaj idealnie jako wyjątkowy ozdobnik. Z tego powodu, że flizelinę możemy naklejać na powierzchnię jaką jest papier jej zastosowanie w tym przypadku ogranicza właściwie tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.
Flizelina medyczna
W branży medycznej również okazało się, że potrzebna jest flizelina. Dobitnie świadczy o tym sytuacja sprzed dosłownie dwóch lat. Flizelina jest bowiem znakomitym materiałem wykorzystywanym do szycia maseczek. W dobie pandemii koronawirusa zastosowanie tej włókniny było więc nieocenione.
Flizelina budowlana
A jakie jest zastosowanie flizeliny w branży budowlanej? Otóż odnalazła się ona doskonale we wzmacnianiu powierzchni sufitów i ścian. Pozwala ona także na niwelowanie nierówności gładzi. Służy także w łączeniach płyt kartonowych oraz gipsowych.
Flizelina ogrodowa
Także w swoim ogrodzie możemy z pełnym powodzeniem wykorzystać flizelinę. Jeżeli użyjemy jej, kładąc ją na podłożu to wówczas powstrzymamy chwasty przed wzrostem. Pozwala to również zapewnić naszym roślinom najlepsze warunku do tego, aby wzeszły. Bardzo ważną właściwością fizyczną włókniny jest tutaj przepuszczanie wody, dzięki czemu możemy podlewać nasze rośliny, zapewniając glebie odpowiedni poziom wilgotności.