Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnysobota, 15 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1243
Ilość komentarzy: 0

Co to jest opakowanie fasonowe?

Czym jest i do czego służy opakowanie fasonowe?

Branża opakowaniowa, czyli branża, bez której większość sklepów wysyłkowych, magazynów, hurtowni i wiele podobnych podmiotów zwyczajnie nie mogłaby istnieć. Na chwilę obecną gama produktów nie jednego producenta opakowań jest naprawdę ogromna, oczywiście znajdziemy tam zwykłe kartony klapowe, kartony teleskopowe, kartony fasonowe czy różnego rodzaju pudełka (z wiekiem, bez wieka, wykrojnikowe). Jednak w tym artykule przyjrzymy się bliżej czymś, co znacznie ułatwiło, a przede wszystkim skróciło czas pakowania towarów, a mianowicie opakowaniom fasonowym. Czym jest fasonowanie? Jak powstało opakowanie fasonowe? Jakie ma główne cechy i zalety karton fasonowy? Jaka jest różnica pomiędzy sztancowanym, a wykrojnikowym kartonem? Wszystkie odpowiedzi, na powyższe pytania znajdziemy w dalszej części tego artykułu.
opakowanie fasonowe

Jaka jest historia powstania opakowań fasonowych?

Nie będziemy tutaj cofać się, o ponad dwieście lat wstecz, kiedy to pierwsze komercyjne zastosowanie kartony miało miejsce, w Anglii (dokładnie w roku 1817). Przyjrzymy się jednak temu, jak powstały kartony fasonowe, wykrojnikowe. Cała historię powstania kartonowych opakowań znajdziesz pod poniższym linkiem:

Kartony – historia powstania, typy, zastosowania

Interesuje nas człowiek, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych Północnej Ameryki, mianowicie Robert Gair. Ten szkocki przedsiębiorca, od 1867 roku zajmował się produkcją papierowych toreb w jednej z nowojorskich dzielnic (Brooklynie). Na swoich specjalnie skonstruowanych maszynach, pod koniec Wojny Secesyjnej, produkcja toreb papierowych stawała się coraz bardziej opłacalna. Torby bawełniane stawały się coraz trudniej dostępne, dlatego też torby papierowe zyskiwały na popularności. W roku 1879 jednej z jego pracowników omyłkowo wyciął 20 tysięcy papierowych toreb do nasion. Maszyna była źle ustawiona, więc torebki nie nadawały się praktycznie do niczego. Szkot jednak po dłuższej chwili przyglądania się pociętym torebkom z papieru stwierdził, że można z nich stworzyć kartonowe opakowania, które łatwo można złożyć, a także rozłożyć. Jeszcze w tym samym roku, stworzył on proces mechaniczny, który bigował i dziurkował tekturę za jednym zamachem, następnie opatentował on maszynę przemysłową, która idealnie sprawdzała się w tym procesie.

Można by powiedzieć, że przez zupełny przypadek, swego rodzaju niesforność jednego z pracowników Roberta Gair’a dziś, możemy cieszyć się łatwymi w składaniu, wielorazowego użytku, kartonami fasonowymi (wykrojnikowymi).
Kartony fasonowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony fasonowe

Na czym polega fasonowanie kartonów?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że kartony fasonowe to nic innego jak kartony wykrojnikowe. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnego kłamstwa, po prostu fasonowe opakowania są nieco bardziej skomplikowane, ale nadal można je zaliczyć jako kartony wykrojnikowe, w końcu wykraja się je z jednego arkusza tektury. Fasonowanie to nic innego jak nadawanie, konkretnego, niejednokrotnie skomplikowanego kształtu, tyczy się to również opakowań kartonowych. Specjalna maszyna wycina wcześniej przygotowany projekt, który może posiadać niezliczoną ilość linii, nacięć, skrzydełek, specjalnych zakładek, które potem przyczynią się w trakcie składania do tego, by opakowanie nabrało odpowiedniego kształtu.

Sztancowanie może być nieco bardziej skomplikowane niż wykrawanie. Choć w procesie sztancowania również jest wykorzystywany wykrojnik, to tak naprawdę dzięki sztancowaniu mogą powstać dodatkowe przetłoczenia, zagłębienia i innego rodzaju cechy, które sprawią, że karton będzie jeszcze bardziej zaawansowany.

Różnica pomiędzy sztancowanym, a wykrojnikowym kartonem, jest taka, że wykrojnikowy karton jest prostszą konstrukcją, bez zaawansowanych elementów takich jak przetłoczenia, zagięcia, nacięcia.
kartonowe opakowanie na alkohol

Jakie zalety posiada karton fasonowy?

Skoro opakowania tego typu są wykonane z papieru, tektury, to na samym początku trzeba stwierdzić, że są po prostu ekologiczne, a więc jedną z zalet takich opakowań, jest jasna informacja, że producent danego towaru dba o środowisko, nie wykorzystuje plastikowych opakowań do swoich produktów. Estetyka wykonania i precyzyjna możliwość złożenia bez wykorzystania kleju czy taśmy klejącej – jest to kolejny duży plus. Ponadto pudełko fasonowe jest projektowane tak, by zwiększyć oszczędność również na wypełniaczach do pudełek, ponieważ umieszczony produkt zazwyczaj przylega ściśle do ścianek wewnątrz opakowania i nie ma prawa się przemieścić. Nawet najbardziej skomplikowany projekt pudełka fasonowego bardzo łatwo da się złożyć, wcześniej wspomniany brak konieczności wykorzystania taśmy klejącej znacząco zmniejsza czas, jaki jest potrzebny do złożenia tego pudełka.
czarne opakowanie kartonowe

Gdzie kupić kartony fasonowe?

Oczywiście kartony fasonowe to najczęściej indywidualne projekty poszczególnych firm, na poszczególne, konkretne zapotrzebowanie. Jednak w naszym sklepie, neopak.pl, możemy kupić podstawowe kartony fasonowe, o typowych, uniwersalnych rozmiarach i zastosowaniach. Najtańsze opakowania fasonowe zaczynają się cenowo od kilkudziesięciu groszy. Wejdź już dziś w odpowiedni dział z kartonami fasonowymi i sprawdź naszą ofertę!
karton fasonowy
Wyślij emailem
  • Czy warto kupić kartony i pudełka fasonowe?

    Kartony i pudełka fasonowe mają wiele zalet, zdecydowanie warto je wybrać. Są niezwykle łatwe w złożeniu, nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych narzędzi. To ekologiczne, a zarazem ekonomiczne opakowanie, ponieważ można używać ich wielokrotnie, a ich cena jest niska. Dostępne są w wielu różnych rozmiarach, wiele z nich jest przeznaczonych do konkretnych przedmiotów jak karton wykrojnikowy na butelki czy do pizzy. Takie kartony świetnie sprawdzają się do wysyłki, jako opakowanie na prezent czy do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. 
    Dobrej jakości opakowania fasonowe w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie