Michał KrajniakMichał Krajniakwtorek, 13 grudnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 850
Ilość komentarzy: 0

Czemu tektura jest najlepszym materiałem na opakowania?

Na rynku istnieje bardzo wiele różnych opakowań, a co za tym idzie – spotykamy całą gamę surowców i materiałów, z których te produkty zostały wykonane. Jednym z takich surowców jest tektura falista, która stała się już standardowy materiałem produkcyjnym. Jednakże, czy jest ona rzeczywiście najlepsza? A może ma jednak silną konkurencję? Trzeba pamiętać, że to, co czyni dany materiał użytecznym w produkcji zależy od wielu złożonych czynników, takich jak opłacalność dla producenta, ale też praktyczność w użytkowaniu przez klienta.

Czemu-tektura-jest-najlepszym-materiaem-na-opakowania

Co sprawia, że dany materiał jest dobry do produkcji opakowań?


Każdy, kto chce wytwarzać opakowania, musi na początku zadać sobie pytanie do jakiej grupy klientów chce skierować swój produkt oraz jakie praktyczne zastosowanie będzie miało dane opakowanie. Jedno z drugim łączy się i przenika, choć trzeba powiedzieć, że w bardzo wielu przypadkach grupy odbiorców się zacierają. Dopóki jest popyt to można spodziewać się zysku. Jednakże już trudniej wybrać odpowiedni rodzaj opakowania. Jeżeli kierujemy nasze opakowania do sklepu, to będą to torby, w których łatwo przenosić zakupy. Jeśli skupiamy się na aspekcie estetycznym, to będziemy mieli na myśli opakowania prezentowe, zaś w branży kurierskiej najlepiej sprawdzą się opakowania wykonane właśnie z tektury falistej.

Argumenty za tekturą falistą


Z tektury falistej będą powstawały przede wszystkim różnego rodzaju opakowania kartonowe. Można by przy tym zadać pytanie: czy nie ma lepszego materiału? Czy inny surowiec nie sprawdziłby się lepiej w produkcji? Szczerze mówiąc trudno znaleźć taką alternatywę dla tektury, która mogłaby z nią na równi konkurować. Naszym zadaniem tektura sama w sobie jest obecnie najlepszym materiałem na kartony, co możemy udowodnić podając konkretne argumenty.
Czemu-tektura-jest-najlepszym-materiaem-na-opakowania-1

Znakomita wytrzymałość w połączeniu z lekkością


Oto zagadnienie bardzo ogólne: stwórz coś, co będzie przede wszystkim wytrzymałe, ale też niech będzie lekkie. Jest to odwieczny dylemat, towarzyszący ludzkości od zarania dziejów. Dotyczył on wielu różnych rzeczy, gdzie priorytetem był wysoki wskaźnik odporności, ale też ważne było, by wytworzony przedmiot nie był zbyt ciężki. Za przykład sprzed wieków może służyć zbroja rycerska. Dopiero pod koniec średniowiecza udało się wynaleźć taką stalową zbroję, która znakomicie chroniła rycerza, ale też nie obciążała go zanadto, nie krępowała ruchów i była łatwa do założenia i zdjęcia. Ale co ma wspólnego zbroja z tekturą?

Otóż tektura to nic innego jak swoista zbroja ochronna dla zawartości naszej paczki. Nie ma w tym cienia szyderstwa, w praktyce po prostu tak jest – to nasz karton będzie przyjmował na siebie pierwsze uderzenia czy wstrząsy w trakcie transportowania przesyłki. Ważne jest także to, że w przypadku, kiedy przygotowujemy dużą paczkę karton wytrzymał ciężar. Decydując się na zakup tego rodzaju opakowania mamy gwarancję bezpieczeństwa w obu powyższych przypadkach. Do tego sam karton jest bardzo lekki, więc masa opakowania zewnętrznego nie wpłynie znacznie na wagę (a tym samym koszt wysyłki) całej paczki.

Ochrona przed przykrymi niespodziankami


Kartony tekturowe mają także to do siebie, że chronią zawartość naszej paczki nie tylko przed uderzeniami, wstrząsami, naciskami innych przedmiotów o dużej masie, odgnieceniami czy upadkami z wysokości. Stanowią także barierę zarówno przed wilgocią jak i różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogłyby się dostać do środka. Generalnie rzecz biorąc w transporcie kurierskim nasza paczka nie powinna być narażona na tego typu przykre niespodzianki, ale przecież w życiu mogą zdarzyć się wypadki, niezależnie od ludzkich starań i dobrej woli. Dzięki temu łatwo możemy z tej perspektywy dostrzec jak wielofunkcyjny jest karton.

Ekologiczność


W dzisiejszych czasach bardzo ważne są kwestie ochrony przyrody. Wybierając karton tekturowy decydujemy się równocześnie na rozwiązanie, które jest bardzo przyjazne dla naturalnego środowiska. Tektura falista jest bowiem surowcem w 100% biodegradowalnym, a co za tym idzie ekologicznym. Co to oznacza w praktyce? Otóż produkty wykonane z tektury, jak chociażby właśnie kartony ulegają naturalnemu rozkładowi w środowisku. Co ważniejsze, kiedy już te opakowania nie będą nam już potrzebne albo po prostu ulegną uszkodzeniu i nie będą nadawały się do dalszego użytkowania, to można bez żadnych obaw oddać je do recyklingu.
Czemu-tektura-jest-najlepszym-materiaem-na-opakowania-2

Niska cena


Ten aspekt jest niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia producenta jak i klienta. W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, że producent chce sprzedać swoje opakowania do sklepu po jak najniższej cenie, a następnie sklep chce je sprzedać jak najtaniej klientowi. Jednak żeby cena była choć relatywnie niska, to najpierw trzeba dany produkt pozyskać z taniego surowca. I właśnie w tym momencie na scenę wkracza tektura falista. Dzięki temu, że naprawdę niewiele płaci się za jej większą ilość, również później klienci mogą bardzo tanio kupić produkty tekturowe.

Wielorazowość w użyciu


Opakowań tekturowych możemy używać także poza branżą pakowniczą i to niejeden raz. Jest to bardzo ważna właściwość, gdyż każdy klient może mieć pewność, że zaopatrzy się w produkt, którego nie musi wyrzucać po pierwszym użyciu. Dokonuje zatem zakupu tylko jeden raz, a potem korzysta przez bardzo długi czas.

Przewaga tektury falistej nad innymi materiałami


Zastanówmy się teraz wspólnie, jakby wyglądały opakowania naturalnie wykonane z tektury, gdybyśmy w ich produkcji chcieli zastąpić tekturę jakimś innym materiałem. Plastik? Uzyskujemy nieporęczne, ciężkie i mało ekologiczne opakowanie. No to może zwykły, biały papier? Mało wytrzymały i stwarzający problemy przy montażu. Czy w takim razie mogłaby być to folia? Zbyt miękka i potrzebująca dodatkowego stabilizatora, a ponadto znów wraca problem braku ekologiczności w tym rozwiązaniu.

Wysoka użytkowość


Wspominaliśmy już wielokrotnie o kartonie, ale przecież z tektury falistej można wyprodukować całą masę innych opakowań, charakteryzujących się rozmaitym kształtem, a co za tym idzie – znajdującym dla siebie inne zastosowania. Dzięki tekturze powstały bowiem także takie produkty jak podłużne tuby kartonowe, kartony wykrojnikowe czy pudełka ozdobne. A to tylko część z bardzo wysokiego stopnia użytkowości tego materiału.
Czemu-tektura-jest-najlepszym-materiaem-na-opakowania-3

Tektura falista to także wielorakie zastosowania


Produkty wykonane z tektury są niezwykle przydatne w szerokiej branży pakowniczej. Jednakże służą one także na bardzo wielu innych polach. Przykładowo mogą pełnić funkcję materiałów dydaktycznych dla dzieci w domu i szkole. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tektura ze względu na swoją wysoką plastyczność spełnia znakomicie swoją rolę w wykonywaniu prac artystycznych. Z takich produktów można też bez problemu wykonać domowym sposobem zabawki.

Poza tym kartony tekturowe to produkty, które sprawdzą się zarówno w biurze jak i w domu. Możemy w nich przechowywać segregatory z dokumentami czy akcesoria biurowe. W domu będą nam służyły do przechowywania chociażby ubrań. Jest to z całą pewnością godna podziwu uniwersalna cecha.
Czemu tektura jest najlepszym materiałem na opakowania?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie