Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnywtorek, 14 lutego 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2257
Ilość komentarzy: 0

Czy folia bąbelkowa jest opakowaniem i podlega BDO?

Czy folia bąbelkowa jest opakowaniem i podlega BDO?


Przepisy w naszym kraju zmieniają się dosłownie co chwilę. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, niejednokrotnie wspierają się zewnętrznymi firmami, które pomagają w dostosowaniu działalności gospodarczej do aktualnych i obowiązujących przepisów prawnych.

Jednym z istotnych obowiązków praktycznie każdej firmy w naszym kraju jest zarejestrowanie się w BDO. Skrót BDO w pełni rozwinięty oznacza Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami, niemniej jednak w skrócie można powiedzieć Baza Danych Odpadowych. Czym jest BDO, do czego służy i przede wszystkim kogo obowiązuje?

Odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele innych zagadnień, możemy znaleźć w dalszej części tego artykułu, dlatego też kontynuuj czytanie, by dowiedzieć się tego, czy folia bąbelkowa to opakowanie i musi być zgłoszona do BDO?

segregacja odpadów


Czym jest BDO?


Rejestr Bazy Danych Odpadowych powstał po to, by jeszcze skuteczniej zawęzić system gospodarowania odpadami w naszym kraju. Główną ideą systemu teleinformatycznego BDO jest to by umożliwić przedsiębiorcom wygodniejsze, bo elektroniczne wypełnianie swoich obowiązków. Oczywiście rejestracja w BDO, a także tworzenie raportów sprawozdawczych oraz informacji ewidencyjnych dotyczących odpadów, nie dotyczy każdego przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia 2020 roku, zarejestrować się w tym systemie muszą firmy, które produkują towary w opakowaniach, wytwarzają odpady oraz nimi gospodarują. Dla przykładu, prowadząc salon kosmetyczny, w którym nie są oferowane usługi typowo medyczne, czyli operacje, a więc nie są wytwarzane odpady medyczne, a jedynie odpady po opakowaniach po kosmetykach, osoba prowadząca taką działalność nie ma obowiązku rejestrowania się w BDO. Wytwarza jedynie zwykłe odpady komunalne. Podobnie będzie w przypadku firm remontowych, które mówiąc wprost, podczas świadczenia swoich usług wytwarzają dużą ilość odpadów. Jednak jeśli zewnętrzna firma zajmuje się wywozem takich odpadów to nie ma obowiązku rejestrowania się w BDO.

Do zarejestrowania się w BDO będzie zobowiązany każdy przedsiębiorca oferujący jednorazowe torebki foliowe, które z kolei są objęte opłatą recyklingową. Będzie to dotyczyło zarówno sklepów spożywczych, monopolowych, a także restauracji, które pakują swoje dania na przykład w takie torebki foliowe.

segregacja śmieci
Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa


Czy folia bąbelkowa jest opakowaniem i podlega BDO?


Pytanie jest dość trudne, jednak prawo stwierdza jasno. Jeśli dany podmiot wprowadza do obrotu opakowania, musi być zarejestrowany w BDO i rozliczać się z wprowadzenia do obrotu takich opakowań. Tym samym, nieistotne jest czy mówimy o kartonowych opakowaniach, folii stretch, czy folii bąbelkowej, praktycznie każdy podmiot prowadzący sprzedaż internetową musi być zarejestrowany w tymże systemie.

odpady


Jakie obowiązki ma podmiot wprowadzający opakowania do obrotu?


Jeśli dany podmiot wprowadza na nasz rynek produkty w opakowaniach, takich jak folia bąbelkowa czy folia stretch, musi posiadać swój numer z rejestru BDO, posługiwać się nim, a jednocześnie prowadzić odpowiednią ewidencję roczną dotyczącą ilości kilogramów wprowadzonych odpadów w postaci opakowań. Raz do roku każdy podmiot musi złożyć odpowiednie sprawozdanie oraz uiszczenie odpowiedniej opłaty rocznej. Dodatkowym aspektem są również kampanie edukacyjne, publiczne.

segregowanie odpadów


Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania obowiązków wynikających z BDO?


Jak w przypadku wszystkich przepisów prawny, które obowiązują poszczególne podmioty gospodarcze, oprócz obowiązków przewidziane są również ewentualne konsekwencje, za nieprzestrzeganie tychże obowiązków. Konsekwencje to oczywiście kary finansowe, które mogą sięgać kwoty nawet miliona polskich nowych złotych. Kary do pięciu tysięcy złotych mogą zostać nałożone na te podmioty, które nie będą składać rocznych sprawozdań. Jeśli dany podmiot nie dokona rocznej opłaty wynikającej ze sprawozdania, również może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Każdy podmiot musi posługiwać się numerem wygenerowanym w BDO na oficjalnych dokumentach takich jak faktury czy paragony, ponadto brak dodatkowego finansowania Publicznych Kampanii Edukacyjnych.

W praktyce kary dotychczas nakładane na podmioty nigdy nie sięgnęły maksymalnych kwot, niewielkie naruszenia są traktowane pobłażliwie, odpowiedni organ weryfikuje obszar, a także negatywny wpływ działań danego podmiotu na środowisko.  Najbardziej narażone, na wysokie kary, mogą być te podmioty, które w ogóle nie zarejestrowały się w Bazie Danych Odpadowych, a dystrybuują opakowania. Nieznajomość prawa szkodzi.
recykling
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie