Paweł SaigomadePaweł Saigomadeniedziela, 7 sierpnia 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 8249
Artykuł oceniony na 3.00 / 5Ilość komentarzy: 1

Czy platforma CDA jest bezpieczna i legalna?

Czy platforma CDA jest bezpieczna i legalna? Legalność i bezpieczeństwo serwisu CDA


Platformy typu VOD zyskują coraz większą popularność. Prawdziwy szał był w momencie, gdy rządy zamknęły restauracje, galerie, kina i inne miejsca, do których można było się udać w poszukiwaniach rozrywki i odpoczynku. Gdy została kanapa w pokoju dziennym i telewizor, trzeba było sięgnąć po ciekawe produkcje kinowe lub telewizyjne. Jedną z platform tego typu jest polskie cda.pl. Jednak dla większości osób serwis ten nie kojarzy się z legalnym a przede wszystkim bezpiecznym oglądaniem filmów i seriali. Czy tak jest faktycznie? To wszystko zależy od okoliczności i od tego, w jaki sposób korzystasz z tego serwisu. Nie ma wątpliwości co do tego, że na samym początku istnienia CDA było platformą, na której umieszczane były filmy nielegalnie. Właśnie na tym zyskała ta platforma na popularności. Przejdźmy jednak do odpowiedzi na pytanie, czy CDA jest już dzisiaj platformą legalną i bezpieczną?

Telewizor na którym znajdują się filmy do wyboru i trzymany w dłoni pilot

Jak działa serwis CDA?


Główną funkcjonalnością, jaka została postawiona przed serwisem, jest stworzenie możliwości umieszczania filmów przez użytkowników zewnętrznych. Jak w przypadku większości przypadków na platformie zaczęły pojawiać się zarówno materiały, które łamały prawa autorskie, jak i tak zwane własne treści osób, które postanowiły same dobrowolnie się nimi podzielić. Sprawa jest bardzo delikatna i dlatego w razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z serwisem CDA. Tam możecie uzyskać informacje, których potrzebujecie. Tym bardziej że twórcy platformy CDA zaprzeczają kategorycznie, że jakoby mieli kiedykolwiek umieszczać i publikować treści pirackie. Jakby tego było mało, osoby, które odpowiedzialne są za projekt cda.pl zapewniają, że nie popierają piractwa i walczą z nim. Jednocześnie powołują się przy tym na jeden z największych, jak nie największy serwis, jakim jest YouTube, gdzie przecież swojego czasu także można było znaleźć filmy, które zostały umieszczone bez zgody autora. Często nawet teraz jeszcze można ten proceder zaobserwować. Jednak nie da się ukryć, że jest to już zdecydowanie rzadsze zjawisko.
Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro

CDA a YouTube - jaka jest różnica?


Dlaczego w takim razie, skoro zarówno w jednym, jak i drugim serwisie można znaleźć nielegalne treści, nikt nie zastanawia się nad tym, że YouTube jest serwisem pirackim? Przede wszystkim dlatego, że platforma ta aktywnie walczy z treściami, które zostały zamieszczone w sposób nielegalny. Co to oznacza dokładnie? Jeśli użytkownik postanowi umieścić tego typu treści na serwisie YouTube kanał taki jest jak najszybciej banowany - mają ona najczęściej od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Choć nie powinien też dziwić fakt, w którym zdarza się, że kanały takie mają po kilka lat. Dlaczego nie powinno to dziwić? Cóż, wydaje nam się, że w tym kontekście liczby mówią wiele. Miesięcznie, średnio z YouTube korzysta 1,8 miliarda widzów. Dlatego jak się domyślamy, czasami może zdarzyć się, że coś zostanie przeoczone.

Kobieta oglądająca film na laptopie

Dla kogo CDA jest legalne?


W przypadku CDA sytuacja wygląda analogicznie jak z serwisem YouTube. Bez problemu wpisując w wyszukiwarkę frazy w postaci tytułów filmów i typu "gdzie obejrzeć" pojawić się może link do strony cda.pl, gdzie udostępniony będzie film, który będzie można obejrzeć od pierwszej do ostatniej sekundy. Biorąc pod uwagę, że twórcy platformy walczą z tego typu praktykami oraz to, że serwis ten jest znacznie mniejszy od YouTube, nie można byłoby się spodziewać, że filmy tego rodzaju będą usuwane na bieżąco? Teoretycznie tak. Jednak prawda jest taka, że zdarzają się różne sytuacje i pomyłki. Nawet jeśli wykorzystywane są w celu sprawdzania różnego rodzaju programy, które sprawdzają zamieszczane filmy pod względem legalności.

Zgłaszanie nielegalności filmów - czy CDA jest bezpieczne?


Czy w takiej sytuacji, mając wszelkie dane, które udało się zdobyć, można powiedzieć, że CDA jest platformą legalną? W zasadzie, żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrobić jedną bardzo ważną rzecz. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz oglądać, czy umieszczać. Oglądanie treści, które zostały umieszczone na serwisie nielegalnie, nie jest łamaniem praw autorskich. Sprawa wygląda inaczej, jeśli to Ty umieszczasz te filmy na platformie. W tej sytuacji faktycznie będzie mowa o łamaniu prawa. Zgodnie z informacjami, które znajdują się w regulaminie serwisu wszelkie treści umieszczone na platformie nielegalnie i zgłoszone do administratora będą natychmiast usuwane. Co oznacza słowo "natychmiast"? Ciężko powiedzieć, jednak w przypadku niektórych filmów, wydawać by się mogło, że czas ten jest zbyt długi. Nie posiadamy też żadnych informacji, jeśli chodzi o to, czy filmy, które są na platformie od kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcy zostały zgłoszone za naruszanie praw autorskich. Jednak, czy serwis powinien zrzucać odpowiedzialność za dostępność nielegalnych treści na użytkowników? Czy powinien sam się tym zająć? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Jednak bez wątpliwości zostaje to, że właśnie tego typu działania sprawiły, że wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy korzystanie z CDA jest legalne i bezpieczne.

Serwis VOD na tablecie, którego trzyma w dłoni kobieta

Dlaczego CDA jest legalne?


W wielu źródłach oraz opiniach użytkowników można znaleźć informacje, tudzież przypuszczenia, że popularność serwis cda.pl zbudował właśnie na bazie nielegalnych treści. Skąd tego typu głosy? Przede wszystkim stąd, że w latach, w których powstał wspomniany serwis, powstało także wiele innych tego typu serwisów, o których dziś już niemalże nikt nie pamięta. Oczywiście od 2003 roku wiele nowych platform też powstało lub nabrało rozgłosu tak jak np. Netflix. Jednak nie da się ukryć, że Netflix działa na zupełnie innych zasadach. Podobnie jak Amazon Prime czy HBO.

Jak jest różnica między CDA a CDA premium?


Czy w takim razie CDA ma jeszcze rację bytu, skoro jest tak dużo innych platform, które oferują wiele ciekawych treści? No cóż, zacznijmy od tego, że wszystkie te platformy są płatne. Oczywiście, jeśli chodzi o CDA to również masz wersję płatną do wyboru - CDA PREMIUM. Po drugie platformy te nie zawsze oferują to, co chcesz obejrzeć. Może też być taka sytuacja, że Netflix oferuje jeden serial, który chcesz obejrzeć, a Amazon inny. Teraz jeszcze do tego zacnego grona dołączyła Disney+. Jak więc widzisz, jest z czego wybierać. A przy wyborze warto mieć na uwadze to, że w roku 2018 oraz 2021 CDA premium znalazło się na liście Motion Picture Association of America, czyli amerykańskiego stowarzyszenia mającego na celu dbanie o interesy amerykańskich studiów filmowych jako jeden z największych serwisów pirackich na całym świecie.

Trzy koleżanki oglądające serial i jedzące popcorn

Usługa CDA premium - czy jest legalna?


Czy korzystanie z CDA premium jest legalne? Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości - tak, jest legalne. Filmy, które są udostępniane dzięki tej usłudze, pochodzą od dystrybutorów i CDA ma z nimi podpisane stosowne umowy, które pozwalają na ich publikację. Ogromne znaczenie ma także to, że CDA premium jest wpisane na listę dostawców audiowizualnych usług multimedialnych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Więc z przyjemnością odpowiemy jeszcze raz - korzystanie z CDA premium jest w pełni legalne. Mało tego, masz pewność, że filmy pochodzą ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła.

Jak sam widzisz, odpowiedź na pytanie, czy CDA jest legalne i bezpieczne jest dwojaka. Jedno jest jednak pewne, jeśli martwisz się o ewentualne konsekwencje prawne z uwagi na oglądanie plików, które zostały udostępnione w sposób nielegalny, to nie ma żadnych. To od Ciebie zależy, czy chcesz wspierać legalną stronę biznesu, czy raczej tą stojącą na granicy.
Kobieta oglądająca film na laptopie i popijająca wino
Wyślij emailem

  Komentarze o artykule

  1 komentarzy
  czy moge dostas się do cda zuzia09 września 2023

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie