Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskawtorek, 28 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1165
Ilość komentarzy: 0

Czy tektura jest wytrzymała?

Czy tektura jest wytrzymała? 


Kartony produkowane są z jednego, z najczęściej wykorzystywanych w branży opakowań surowca – mowa oczywiście o tekturze.
Jest ona niezastąpiona, wytrzymała, a o jej rodzajach opowiadać można byłoby godzinami.
W obecnych czasach życie bez tektury mogłoby być zupełnie inne. W czym podawane byłyby gofry sprzedawane turystom w sezonie letnim? Z czego tworzone, byłby pudła ozdobne czy specjalne opakowania prezentowe?
Tektura używana jest w wielu branżach. Na każdym kroku spotkać można przedmiot stworzony z tego niezastąpionego materiału. Znajduje ona swoje zastosowanie w przypadku przeprowadzek, przechowywania przedmiotów, ich wysyłki czy też zabezpieczania miejsc i rzeczy przed uszkodzeniem (np. w przypadku remontu). Jaka jest tektura? Czy jest ona wytrzymała? A może wręcz przeciwnie?

Tektura w arkuszach

Czym jest tektura? 


Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym, który produkowany jest w kilku rodzajach. Stosuje się ją przy produkcji opakowań, pudełek,  torebek, a coraz częściej mebli lub innych produktów codziennego użytku. Powstaje ona z połączenia kilku (mogą to być dwie, a może być ich nawet siedem) warstw linerów. Bardzo często zdarza się, że warstwa znajdująca się w środku jest falowana, co sprawia, że otrzymany arkusz papieru jest po prostu sztywniejszy. O tekturze można napisać naprawdę wiele. Nic dziwnego jest ona przecież jednym z najbardziej popularnych materiałów dostępnych na świecie. Znajduje się na podium zaraz po drewnie i plastiku. Wyprzedza sztuczne tworzywa, ponieważ można poddawać ją procesowi recyklingu i wprowadzać ponownie do obiegu. Co warto wiedzieć o tekturze?

Wiele osób mylnie nazywa tekturę kartonem oraz karton tekturą. Są to dwie, zupełnie inne materiały. Z ich obu stworzyć można pudło, ale nie będzie to karton. Tektura składa się z kilku warstw konkretnej masy papierowej. Jest o wiele grubsza, bardziej wytrzymała i jakościowa niż karton. Nie wszystkie wyroby papierowe można nazwać tekturą – ponieważ ta osiąga gramaturę większą niż 315 g/m². Karton ma znacznie niższą, właśnie dlatego nie może on być uznawany za tekturę. Surowiec ma również swoje właściwości, które niekoniecznie ma karton. Tektura nie jest elastyczna, nie można jej wyginać w każdą stronę. Produkuję się ją, aby tworzyć z niej solidne opakowania, a nie lekkie pudełka wysyłkowe. Bardzo istotne jest też to, że tektura jest  poddawana obróbce termicznej – jaki jest powód wykonywania takiego zabiegu? Materiał ten staje się o wiele bardziej wytrzymały i odporny na działanie wody, czy też słońca – można by powiedzieć, że na wszystkie czynniki atmosferyczne. Wiele restauracji stawia na tekturę, bo właściciele wiedzą, że tłuszcz nie przedostanie się poza opakowanie przeznaczone do pakowania jedzenia na wynos. 

Tektura w rolce
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura

Czym jest karton? 


Skoro już wiadomo, czym jest tektura, to pora wyjaśnić, czym jest karton i jakie różnice zauważyć można pomiędzy tymi dwoma materiałami. Tektura charakteryzuje się wysoką gramaturą – co zostało już wspomniane wcześniej. Karton natomiast jest oczywiście ''chudszy'' oraz posiada zupełnie inną strukturę. Zazwyczaj używa się go do zupełnie innego celu niż tekturę. Może być świetnym opakowaniem przeznaczonym do wysyłki ubrań, dekoracji, akcesoriów i wiele więcej, ale niestety nie konicznie sprawdzi się podczas transportu ciężkich gabarytów – jego gramatura jest zbyt niska. Za to wyprzedza tekturę swoją elastycznością oraz jednolitością. Tworzy się z niego wiele niezbędnych akcesoriów biurowych, na przykład teczki, pudełka archiwizacyjne czy też specjalne aktówki.
Jaką więc gramaturę przyjmuje karton? Jest to zazwyczaj zależne od producenta i przeznaczenia. Może ona wynosić od 160 g/m² do nawet 315 g/m².  Niska wartość sprawia, że karton jest dość łatwy w obróbce. Nadrukowanie na nim loga czy też dowolnego napisu nie stanowi żadnej trudności. Karton jest idealnym surowcem do tworzenia materiałów reklamowych, a nawet nakładek na książki. Nie można powiedzieć, że jest on gorszy od tektury – jest niezastąpiony. Oba materiały sprawdzą się w zupełnie innych sytuacjach. 

Tektura


Jak powstała tektura? 


1856 rok to data, którą warto zapamiętać, bowiem wtedy został opatentowany papier falisty. To właśnie od tego momentu wszystko się zaczęło. Branża opakowań doznała totalnego przełomu, a pod koniec XIX była już nie do poznania. Czy to oznacza, że wcześniej nikt nie wiedział, czy jest tektura? Wręcz przeciwnie. Była ona używana znacznie wcześniej. I to w celach, które dziś nie przyszłyby do głowy – wystarczy popatrzeć na obrazy z tamtego okresu – dobrze się przyjrzeć, a zauważy się, w jaki sposób była wykorzystywana tektura. Służyła ona do usztywniania kołnierzy, które nazywane były kryzami. To nie koniec; choć w tamtych czasach nie przyszło nikomu do głowy, aby w tekturę pakować towary sprzedane w sklepie internetowym (ciekawe, jaki był tego powód), to stosowano ją jako element, który usztywniał kapelusze oraz cylindry. To oczywiście nie koniec tej historii. 

Przesuńmy daty o 20 lat. To właśnie wtedy Albert Jones pomyślał, że przecież tekturę falistą wykorzystywać można w jeszcze innym celu – do pakowania, zabezpieczania czy też wysyłania. I tak to Amerykanin postanowił opatentować swój nowy wynalazek – chociaż tektura opatentowana została już o wiele lat wcześniej, to tym razem w historię wpisała się jako materiał opakowaniowy. Używano jej również do zabezpieczania butelek i lamp naftowych. Czy to oznacza, że Albert został milionerem i do końca życia nie musiał już pracować? Nie do końca. Nie produkował on hurtowych ilości tektury. Nie było takiej potrzeby. Jego praca była ciężka i mało efektywna, a ludzie nie zbyt widzieli potrzebę kupowania tektury falistej. Ach i jeszcze jedna ważna kwestia – na opakowania z tektury mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, których było na nią stać. Nie był to produkt tak łatwo dostępny, tani i niezawodny, jak to jest obecnie. Dopiero w 1874 roku powstała pierwsza maszyna produkująca większe ilości tektury – wtedy też można było zacząć mówić o produkcji hurtowej. 

Tektura

Zatrzymajmy się w roku 1874, który był kluczowy, ale nie tylko z powodu tektury. Wydarzyło się coś jeszcze. Oliver Long wynalazł niespotykaną wcześniej metodę produkcji. Polegała ona na używaniu przy produkcji nie jednej warstwy kartonu, ale aż dwóch – każdy z innej strony. Miało to na celu jeszcze lepsze usztywnienie tektury. Pierwotny rodzaj zakładał, że karton znajdować się będzie tylko z jednej strony. Warto wspomnieć, że ten rodzaj produkcji został z nami przez lata i to właśnie go używamy obecnie. 

Jakie są rodzaje tektury? 


W związku z tym, że z tektury tworzy się naprawdę wiele ciekawych produktów – nie tylko pudełka prezentowe czy wysyłkowe, ale również meble – to niezbędne są różne rodzaje tego materiału, bo przecież z jednego nie będzie powstawało to wszystko, co obecnie oferuje rynek. Warto pod lupę wziąć szczególnie dwa rodzaje tektury – oczywiście te, które są najczęściej spotykane. Mowa tutaj o tekturze litej oraz falistej. W sklepie internetowym Neopak jest wiele tekturowych przedmiotów, dlatego warto poznać bliżej materiał, z którego są one tworzone. 

Tektura lita charakteryzuje się rzadko spotykaną gładkością, a wszystko to za sprawą gęstej strukturze. Mówi się, że jest ona wyjątkowo sztywna, co pomaga przy zabezpieczaniu palet z towarem, oraz wytrzymała – co sprawia, że ciężko zastąpić ją w branży transportowej oraz wysyłkowej. Nie straszne jej przebicia, wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, a nawet wilgoć. Zabezpiecza ona zawartość skutecznie i sprawia, że towar dochodzi do klienta w stanie, w jakim został wysłany z magazynu. Czy tektura lita odporna jest na czynniki atmosferyczne? Tak, natomiast zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć przesyłkę, kiedy prognoza pogody pokazuje duże opady – po co dodatkowo ryzykować? Materiał ten jest również elastyczny; może nie, aż tak bardzo jak karton, ale to zawsze coś. Tektura lita jest wyjątkowo popularna. Co, więc odróżnia ją od jeszcze częściej wybieranej przez klientów z branży wysyłkowej, tektury falistej? 

Tektura falista – to właśnie o niej powstają nasze wpisy blogowe. Można zauważyć, że wyjątkowo mocno lubimy się z tym rodzajem materiału powstającego z papieru. Nic dziwnego. Na tekturę falistą stawiają firmy transportowe, logistyczne, gastronomiczne i inne, które wymagają solidnych opakowań. Nie jest ona jednolita. Składa się z warstw zewnętrznych, czyli gładkiego papieru oraz zewnętrznych. Jeśli przekroimy tekturę na pół, zauważymy fale – właśnie stąd pochodzi jej nazwa. Fale mogą mieć różną wysokość, wielkość, a nawet grubość – wiele zależy od specyfikacji. Tektura ta może mieć wiele warstw, ale i tak najczęściej wybierane są trzy. Można by powiedzieć, że jest to optymalny wybór. Trzy warstwy to dokładnie dwie płaskie, delikatne, gładkie warstwy zewnętrze, a trzecia jest warstwą środkową – jest to właśnie fala, o której wspomnieliśmy wyżej. W sklepie internetowym Neopak dostępne są tektury faliste o wielu warstwach, nie tylko trzech. 

Tektura falista – czy jest ona wytrzymała? 


Materiał wykonany z wytrzymałej pulpy papierowej nazywany jest tekturą. Materiał ten możemy spotkać, chociażby w opakowaniach od mleka, chusteczek papierowych — generalnie w przypadku produktów spożywczych i higienicznych. Nie ma na rynku bardziej wytrzymałego materiału stworzonego z papieru niż ona. Jest ona niezastąpiona. Nawet karton nie jest, aż tak odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne jak  tektura – niezależnie, czy decyzja padnie na falistą, czy litą. Każda z nich jest tak samo wytrzymała. Po tekturę warto sięgnąć, kiedy szykowane są palety do wysyłki czy też dany przedmiot wymaga najbardziej jakościowego zabezpieczenia.Przez to, że całość wykonana jest z masy papierowej, ten lekki materiał jest przyjazny środowisku. Przez to, że można go wytwarzać z makulatury, jego cena jest również relatywnie niewielka.
Tektura falista
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie