Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyczwartek, 6 kwietnia 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1808
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Czym jest bigowanie i dlaczego się je wykonuje?

Czym jest bigowanie i dlaczego się je wykonuje?


Proces pakowania różnych przedmiotów do wysyłki wydawać by się mógł bardzo łatwy. Śmiało możemy stwierdzić, że na pewno tak jest, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dany przedsiębiorca ma nieduży asortyment produktowy i posiada specjalne opakowania do każdego z tychże produktów. Co jednak w przypadku, jeśli w swojej ofercie posiadamy więcej niż sto produktów, a tylko kilka rodzajów opakowań? Pakowanie towarów do wysyłki w większości sklepów internetowych, które sprzedają pełne zamówienia, nie jest takie proste, jakby się nam mogło wydawać. Zapakowanie kilku towarów, o różnych kształtach jest dość problematyczne w przypadku posiadania niewielkiej ilości różnorodnych opakowań. Co będzie lepsze? Wykorzystanie dużej ilości wypełniaczy do pustych przestrzeni w kartonie czy może odpowiednia modyfikacja kartonowego opakowania?

Rozwiązań oczywiście jest wiele, nie każde musi być idealne dla poszczególnych przedsiębiorców, jednak jest jeden proces dotyczący kartonowych i tekturowych opakowań, o którym warto wspomnieć. Chodzi rzecz jasna o bigowanie kartonowych opakowań. Na czym polega bigowanie? Czego potrzebujemy do bigowania kartonowego opakowania? Do czego stosuje się bigowanie? Gdzie kupić niezbędny sprzęt do bigowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części tego artykułu.

opakowanie kartonowe


Na czym polega bigowanie?


Kartonowe i tekturowe opakowania słyną z tego, że są niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Każdy z nas widział na pewno nie jedno kartonowe opakowanie, takich produktów jak kosmetyki, są to pudełka kartonowe, które w odpowiedni sposób zostały zgięte, jak jednak łatwo  skutecznie zginać pudełka kartonowe tak jak w przypadku opakowań do kosmetyków czy innych produktów?

Potrzebne do tego jest bigowanie. Bigowanie to proces, w którym powierzchnia arkusza kartonu czy tektury otrzymuje specjalne przetłoczenia, zagniecenia, by w późniejszym etapie można było łatwo go zginać i formować do odpowiedniego kształtu. Bigowanie powstaje w wyniku zgniatania arkusza kartonowego w odpowiednich miejscach, najczęściej jest to wykonywane za pomocą wykrojnika, czyli specjalnej metalowej matrycy, która przede wszystkim wykraja odpowiedni kształt z arkusza kartonowego lub tekturowego. Dodatkowo taki wykrojnik może posiadać elementy na swojej roboczej części, które będą wytłaczały lub delikatnie nacinały arkusz, dzięki czemu późniejsze zginanie takiego wytłoczonego arkusza będzie o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim mniej problematyczne pod względem absorbowania czasu.

paleta z tekturowymi opakowaniami
Bigownice do kartonów

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Bigownice do kartonów

Do czego stosuje się bigowanie?


Aby móc precyzyjnie składać papier, tekturę czy karton powinno wykonać się odpowiednie bigowanie, czyli zaginanie odpowiedniego partii arkusza tekturowego, według wcześniej wykonanego projektu. Zagniatanie tego rodzaju pozwala na odpowiednie kształtowanie formy kartonowego opakowania.

Do bigowania zaliczamy również tworzenie specjalnych perforacji na powierzchni kartonowego lub tekturowego opakowania. Tego rodzaju zabieg sprawdza się przy grubszych opakowaniach kartonowych i tekturowych, kiedy musimy zmniejszyć jego objętość po zapakowaniu zamówionych przedmiotów. Przykład – zapakowaliśmy kwadratowy karton o długości boku jednego metra, jednak wykorzystaliśmy jego kubaturę tylko w 75 procentach – aby nie marnować specjalnych wypełniaczy, wystarczy w odpowiednim miejscy przeprowadzić zabieg bigowania, a następnie rozciąć ścianki po bokach, by móc złożyć i zamknąć kartonowe opakowanie do wysyłki bez zbędnego zużycia wypełniaczy. Poniżej zamieszczamy specjalny film prezentujący to, w jaki sposób powinno się bigować kartonowe opakowanie:


Co jest potrzebne do bigowania?


Skoro wiemy, na czym polega samo bigowanie, to przyjrzyjmy się również temu, co jest potrzebne do bigowania opakowań. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bigowanie może następować już w momencie procesu wykrajania opakowań. Specjalne wykrojniki, wykonane z wytrzymałego metalu mogą posiadać w swojej matrycy odpowiednie sekcje, które zadbają o to, by kartonowe opakowanie podczas procesu wykrajania otrzymało od razu odpowiednie linie powstające w wyniku bigowania.

Oprócz specjalnego wykrojnika możemy nawiązać także do specjalnego urządzenia nazywanego bigownicą, zostało ono zaprezentowane na filmie umieszczonym powyżej. Jest to proste, ręczne urządzenie, wykonana z niezwykle wytrzymałych materiałów takich jak tworzywo sztuczne oraz metal. Posiada specjalne ostrze, miarkę oraz ergonomiczną rękojeść, która ułatwi nam pracę podczas odpowiedniego bigowania kartonowego opakowania. Warto wspomnieć, że jest to urządzenie wytrzymałe, niedrogie i niezwykle proste w obsłudze, a dzięki niemu, będziemy mogli oszczędzić zarówno na materiałach do pakowania, jak i samej wysyłce.

bigownica ręczna


Gdzie można kupić sprzęt do bigowania?


O ile mówimy o matrycach do wykrajania opakowań z arkuszy tektury lub kartonu, to niestety są to produkty, które zazwyczaj produkuje się na zamówienie dla producenta opakowań. Nie są tanimi produktami i tylko w przypadku producentów opakowań opłaca się składać zamówienia na tego typu matryce.

Jednak bigownica to urządzenie, które będzie w zasięgu finansowym praktycznie wszystkich sklepów prowadzących sprzedaż wysyłkową. Koszt takie urządzenia jest bardzo niski, a możliwości, jakie nam oferuje nieporównywalnie większe. Takie urządzenie możemy kupić w sklepach specjalistycznych. Jednak już teraz zapraszamy do naszego sklepu pod adresem neopak.pl w celu sprawdzenia naszego asortymentu urządzeń i narzędzi ułatwiających proces pakowania przesyłek. Oferujemy jedne z najlepszych cen na rynku, szybką wysyłkę i profesjonalną obsługę.
bigownica
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie