Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 31 maja 20232 minuty czytanialiczba wyświetleń: 584
Ilość komentarzy: 0

Do czego służy pianka dylatacyjna?

Polietylenowa pianka PE, która przez fachowców nazywana jest również taśmą dylatacyjną, przede wszystkim wykorzystywana jest do izolacji elementów stałych budynku. Między innymi ścian, posadzek oraz kolumn. W sklepie Neopak oprócz takich przedmiotów, jak kartony, taśmy, koperty i folie znajdziesz także taśmy dylatacyjne wykonane z pianki PE. Chcesz wiedzieć, jakimi cechami się charakteryzują i do czego służą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy Cię do jego przeczytania.

Pianka polietylenowa w rulonach ułożona na podłodze w remontowanym pokoju
 

Dylatacja - co to jest?


Zanim przejdziemy do taśm z pianki PE, warto powiedzieć w ogóle, czym jest dylatacja. Jest to stworzona zamierzenie przerwa lub szczelina, której zadaniem jest oddzielenie od siebie poszczególnych elementów budynku. Niektóre materiały wykorzystywane w budownictwie, pod wpływem różnicy temperatur zmieniają swoją objętość. I to właśnie dzięki pozostawionym szczelinom zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia.
 

Zastosowanie szczelin dylatacyjnych w domach jednorodzinnych


Jak się okazuje szczelina dylatacyjna to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które ma dużą liczbę zastosowań. Calem tego zabiegu jest zwiększenie trwałości elementów konstrukcyjnych m.in. w budynkach jednorodzinnych. Tym samym zastosowanie szczelin przyczynia się do minimalizowania zniszczeń, jakie mogłyby powstać, gdyby owych prześwitów nie było. Dylatacja powinna również zapobiegać pojawianiu się rys i pęknięć. Po pierwsze nie wyglądają one zbyt estetycznie. A pod drugie mogą w przyszłości stanowić zagrożenie.

Rulon pianki polietylenowej stojący na panelach w pokoju
 
Pianka Polietylenowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Pianka Polietylenowa

Dylatacja wylewki podłogowej


Oprócz budynków jednorodzinnych szczeliny dylatacyjne mają bardzo duże znaczenie w przypadku zabudowy szeregowej lub bliźniaczej. To jednak nie wszystko. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów szczelin dylatacyjnych należą bez wątpienia te, które tworzy się przy wylewkach podłóg. Zadaniem pozostawionego prześwitu jest zapobiegnięcie pękania wylewki, a w późniejszym czasie również posadzki.
 

Pasy dylatacyjne stosowane podczas wylewek - co warto wiedzieć?


Jak już wspomnieliśmy, pozostawianie szczelin dylatacyjnych ma wiele zalet. W niektórych przypadkach jest to wręcz konieczność. I właśnie tego typu sytuacja zachodzi podczas robienia wylewki oraz kładzenia posadzki. Podłoga jest narażona na różnego rodzaju odkształcenia mogące powstać z uwagi na różnice temperatur, pęcznienie materiału, zbyt wysoką wilgotność, osiadanie gruntu lub ze względu na obciążenia związane z codziennym użytkowaniem. To prowadzi nas do konkluzji, jaką jest konieczność wykorzystania pasów dylatacyjnych.

Są one najczęściej kładzione przy ścianach oraz pionowych elementach. A ich zadaniem jest zapewnienie efektownej izolacji od podłogi. Jej wykorzystanie znacznie zmniejsza ryzyko powstania pęknięć.

Pianka PE w rulonach
 

Pianka polietylenowa - inne formy zastosowania


Pasy dylatacyjne, które dostępne są w sklepie Neopak doskonale sprawdzają się m.in. przy izolacji przylegających do siebie elementów konstrukcyjnych. Jednak pianka polietylenowa, z której wykonane są wspomniane pasy ma znacznie więcej zastosowań. Podobnie, jak folia bąbelkowa oraz papier nacinany chroni wysyłane towary podczas transportu. Znajduje zastosowanie przy zabezpieczaniu sprzętów AGD oraz mniejszej elektroniki. Jednak nie tylko. Przy jej użyciu można zabezpieczać książki, szkło i meble. Dzięki wyjątkowym właściwościom pianki możesz magazynowany lub transportowany towar chronić przed zarysowaniami, wilgocią i wstrząsami.
Mężczyzna układający piankę polietylenową na posadzce
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie