Adam BorutaAdam Borutapiątek, 27 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1635
Ilość komentarzy: 0

Efektywna praca folią stretch

Czy możesz zrobić więcej przy mniejszej ilości folii stretch?

Czym jest folia stretch?

Folia typu stretch (ang. rozciągać) to rewolucyjne narzędzie, które obecnie służy do wielu przeróżnych rzeczy. Przede wszystkim jest to materiał zabezpieczający, którym na co dzień owijane są przesyłki. Głównym celem folii jest nadanie owym przesyłkom dodatkowej warstwy, która zabezpieczać będzie paczkę przed wilgocią, brudem oraz uszkodzeniami mechanicznymi takimi, jak rozdarcie. Folia stretch jest bardzo cieniutka oraz bardzo rozciągliwa.

Efektywna-praca-foli-stretch

Skąd wzięła się folia stretch?

Ten wszechstronny materiał zaczął powstawać w okolicach końca XIX wieku. To właśnie wtedy Hans von Pechman odkrył polietylen poprzez podgrzanie diazometanu. Ten niemiecki chemik odkrył substancję, która konsystencją przypominała wosk. Badania nad nowopowstałym związkiem chemicznym trwały kilkadziesiąt lat, a folia stretch trafiła na rynek w okolicach lat 40. ubiegłego wieku.
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch

Co takiego specjalnego jest w folii stretch?

Przede wszystkim folia stretch jest bardzo lekka. Ten materiał jest niebywale cienki, co przekłada się na jego wagę. Owijanie przesyłek folią stretch nie dodaje im znacznie wagi, co jest bardzo ważnym aspektem podczas wysyłania przesyłek. Jak wiadomo, większa waga to większa opłata za usługi przewozowe.

Folia jest oczywiście również rozciągliwa, co jest jej główną cechą charakterystyczną. Rozciągliwość czyni ten materiał niezwykle wydajnym, gdyż folia stretch może rozciągać się nawet o 300%. Cecha ta wpływa na to, że folia lepiej trzyma się owijanego przedmiotu i tworzy warstwę zabezpieczającą przed wilgocią, brudem, kurzem, a także przed urazami mechanicznymi, do których potencjalnie może dojść podczas transportu.

Ten wszechstronny materiał odznacza się także swoją elastycznością. To dzięki elastycznym właściwościom folii pakowanie przesyłek jest łatwym zadaniem, które dodatkowo staje się przyjemne. Elastyczna folia znakomicie przylega do pakowanej powierzchni, co oszczędza nam potrzeby korzystania z innych materiałów.

Mówią o folii stretch nie można nie wspomnieć oczywiście o jej znakomitej wodoodporności. Nie ma szans, że dobrze ostretchowany towar nam przemoknie. Folia szczyci się również swoją różnorodnością. Możemy ją kupić w wielu kolorach – od czarnego, po przezroczysty.

Jak możemy zauważyć, folia stretch to wszechstronny, wielozadaniowy materiał pakowniczy, który warto mieć w swoim arsenale.

Jak korzystać z folii stretch?

Mamy już naszą rolkę folii stretch gotową do akcji. Jak z niej korzystać? Jest to bardzo łatwe. Możemy albo odwijać folię ręcznie, albo posłużyć się dyspenserem. Narzędzia te są bardzo pomocne, gdyż znacznie przyspieszają pracę z folią stretch. Jakikolwiek sposób wybierzemy, musimy znaleźć początek folii – miejsce, w którym się odwija. Następnie zaczepiamy to miejsca na jednym z boków oklejanego produktu i przeciągamy przez wszystkie boki, aż folia zaczepi się na swoim początku. Po pierwszym obkręceniu folia nabiera "punktu zaczepienia" i od tej pory obklejamy nasz przedmiot zwracając uwagę na to, aby kolejne nałożone warstwy stopniowo zakrywały całą powierzchnię.

Zastosowanie folii stretch

Zastosowanie tego uniwersalnego produktu jest naprawdę szerokie. Przede wszystkim jest to niezbędne narzędzie w takich miejscach, jak sklepy wysyłkowe. Wszędzie tam, gdzie codziennie wysyłana jest duża ilość towaru, folia stretch to niezbędne narzędzie, aby towar ten przygotować do wysyłki. Jest to również bardzo ważny element w każdym magazynie. Zwłaszcza, jeśli odkładamy towary w magazynie na dłuższy czas. Warto je ofoliować, aby zabezpieczyć przed niechcianą wilgocią i brudem.

Folia stretch to również częsty gość branży spożywczej. Mamy z nią do czynienia cały czas – zarówno kupując w sklepie takie produkty jak szynka, ser, mięso ale również znakomicie sprawdza się w kuchni podczas pakowania resztek w celu włożenia ich do lodówki. Często robimy przecież tak, że owijamy miskę z jedzeniem folią spożywczą. Dzięki temu izolujemy zapachy, które nie rozlecą się po lodówce, a także sprawimy, że nasza żywność pozostanie świeża na dłużej.

Efektywna-praca-foli-stretch-1

Kolejne miejsce, gdzie folia idealnie się sprawdza to gabinety kosmetyczne i fryzjerskie. Materiał ten służy do nakładania maski lub oleju na włosy. Włosy, na które nałożyliśmy olejek możemy owinąć ręcznkiem, a nastepnie folią. Folia ta również przydaje się w studiach tatuażu, gdzie po skończonym procesie tatuowania służy jako ochrona dzieła na skórze klienta przed słońcem.

Branża budowlana oraz remontowa, to kolejna popisowa przestrzeń dla folii stretch. Dzięki temu materałowi możemy przykładowo owinąć worki z gipsem, przez co zapobiegniemy jego rozsypaniu się podczas transportu. Oprócz tego prowadząc prace budowlane na zewnątrz, możemy zabezpieczyć nasze materiały przed niespodziewanym (lub spodziewanym) deszczem. Podczas remontu z kolei, folia stretch to świetny sposób na zabezpieczenie pewnych elementów podczas malowania, tynkowaniem itd. Wystarczy kilkukrotnie okleić przedmiot, który chcemy zabezpieczyć. Po skończonej pracy pozbywamy się folii stretch i cieszymy się nieuszkodzonymi elementami pomieszczania, jak na przykład kaloryfer.

Oprócz wspomnianych płaszczyzn, folia stretch jest również bardzo użyteczna w ogrodzie. Jeśli paramy się ogrodnictwem i chcemy zabezpieczyć nasze rośliny przed zimnem, możemy posłużyć się folią stretch. Wystarczy nawinąć ją na 4 patyczki wokół rośliny i w ten oto sposób mamy gotową osłonkę przed zimnym wiatrem. Możemy również zabezpieczyć dach budy dla psa lub altanki przed śniegiem. Poprzez owinięcie folią stretch, nie tylko zapobiegniemy wchłanianiu się wilgoci w drewno ale umożliwimy także białemu puchowi stopniowe osuwanie się w dół na ziemię.

W domu również folia się przydaje. Jeśłi chcemy zmagazynować ubrania na strychu lub w piwnicy, a boimy się, że ubrania zatęchną i nabiorą nieprzyjemnego zapachu, wystarczy owinąć je folią. Nie tylko zapobiegnie ona przedostawaniu się zapachów ale zabezpieczy także ubrania przed molami, brudem i wilgocią.


Czy możemy zrobić więcej przy mniejszej ilości folii stretch?

Oczywistością jest, że zawsze staramy się zmaksymalizować efektywność oraz zminimalizować koszty czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Nastały takie czasy, że niemal każdy musi zastanawiać się, jak zmniejszyć koszty, gdyż te rosną ciągle w górę. Oprócz tego, warto zastanowić się nad ekologicznym podejściem w każdej dziedzinie życia. Jak wiadomo, branża wysyłkowo-pakownicza zużywa bardzo dużo materiałów, które nieczęsto są ekologiczne dla środowiska. Na szczęście możemy temu zaradzić poprzez zmianę używanych materiałów oraz uefektywnianie naszej pracy korzystając z nich. Jak wiadomo, folia stretch zrobiona jest z polietylenu, którego rodzaje mogą być recyklowane ale niestety same w sobie nie posiadają dobrej biodegradowalności.

Oczywiście, nie pozbędziemy się tego przydatnego materiału z dnia na dzień, gdyż niestety nie ma obecnie dobrego, bardziej ekologicznego zamiennika. Możemy próbować owijać nasze towary papierem kraftowym, ale jego właściwości nie są takie same jak te, od folii stretch. Na szczęście możemy zyskać na efektywności i ekologiczności poprzez lepsze posługiwanie się materiałami takimi, jak folia stretch.
Jedną z metod uefektywniających naszą pracę z folią stretch jest łączenie kilku przedmiotów naraz. Dzięki rozciągliwości folii możemy bezproblemowo połączyć ze sobą dwa przedmioty, co oszczędza nam pracy przy ich przenoszeniu. Trik ten pozwala nam również zaoszczędzić nieco folii. Najlepiej przed rozpoczęciem foliowania zastanowić się, czy możemy jednocześnie ofoliować kilka rzeczy naraz. Zaoszczędzi to nam nieco folii, ale także pracy i potencjalnie miejsca, gdzie możemy te ofoliowane towary składować.

Kolejną metodą jest korzystanie z dyspenserów do folii stretch. Te ręczne narzędzia nie tylko sprawiają, że praca z folią jest bardziej komfortowa, ale także ograniczają nasze błędy, które łatwiej popełnić odwijając folię samymi rękoma. Wystarczy zaopatrzyć się w dyspener, który jest bardzo dobrą inwestycją, jesli dość często korzystamy z folii stretch. W przypadku, jeśli korzystamy z mniejszych rolek (tzw. minirap), zwróćmy uwagę na dyspensery do minirapów. Są one mniejszymi, bardziej poręcznymi dyspenserami, które są równie efektywne jak te do wielkich rolek. Są bardzo łatwe w użyciu – wystarczy nałożyć rolkę z folią na rozwijacz i rozpocząć owijanie.

Efektywna-praca-foli-stretch-2

Rodzaje folii stretch

Folie stretch dostępne na rynku różnią się pod względem przeznaczenia, koloru i gramatury. Kwestią preferencji osobistych na pewno jest kolor, których w naszym sklepie internetowym posiadamy wiele.

W ofercie sklepu Neopak znajdziesz następujące folie stretch:
 • Folia spożywcza
 • Minirapy
 • Folia stretch transparentna
 • Folia stretch biała
 • Folia stretch czarna
 • Folia stretch czerwona
 • Folia stretch niebieska
 • Folia stretch różowa
 • Folia stretch zielona
 • Folia stretch żółta
Efektywna-praca-foli-stretch-3
Polecamy również akcesoria do folii stretch:
 • Dyspensery
 • Odwijacze
 • Ucinarki do folii

Jeśli nadal masz pytania dotyczące folii stretch, nie wahaj się i skontaktuj się z nami


Inne artykuły

Na naszej stronie znajdą Państwo o wiele więcej artykułów, do których serdecznie zapraszamy. Dzielimy się w nich wiedzą na temat materiałów pakowniczych oraz akcesoriów z nimi związanych. Zdradzamy tajemnice związane z przechowywaniem oraz wysyłką towarów, a także omawiamy szczegóły jak najlepiej opakować najbardziej problematyczne przedmioty do transportu. Oto lista artykułów, które mogą Cię zainteresować:
folia-stretch
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie