Ewelina W-WEwelina W-Wpiątek, 4 marca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2687
Ilość komentarzy: 0

Ekologiczny papier A4 i A5 do drukarki

Wylesianie spowodowało kryzys na skalę światową, z którym zmagamy się od wielu lat. Dla świadomych ekologicznie firm zakup odpowiedniego papieru wiąże się z dokonaniem ważnego wyboru. Papier jest materiałem eksploatacyjnym do druku, którego produkcja ma oczywiste skutki dla środowiska. Stosowanie na co dzień ekologicznego papieru do drukarki niewątpliwie skutkuje poprawą kondycji środowiska naturalnego. Asortyment dostępnych w sprzedaży papierów pochodzących z recyklingu zwiększył się z biegiem lat ze względu na coraz powszechniejsze stosowanie. Zarówno produkcja, jak i użytkowanie tego papieru są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, niż standardowego papieru ksero.


Znaczenie recyklingu


Recykling materiałów przede wszystkim pomaga chronić nasze środowisko, zmniejszając jego zanieczyszczenie i zużycie energii. Aby ograniczyć ilość odpadów oraz emisję dwutlenku węgla, warto korzystać z papieru ksero, pochodzącego z recyklingu. Świadomość ekologiczna biznesu i użytkowników indywidualnych nie tylko ratuje środowisko naturalne, ale pozwala również na tworzenie nowych miejsc pracy w zakładach przetwarzających odpady. Recykling powinien być pierwszą rzeczą na liście działań w ramach troski o planetę, zarówno w biurze, jak i w gospodarstwie domowym.


Jak drukować ekologicznie?


Już sama produkcja papieru przyczynia się do wysokiego zużycia energii i wody, dlatego wiele firm, które kładą nacisk na ochronę środowiska, decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania. Troska o planetę może być realizowana na dwa sposoby - poprzez używanie papieru produkowanego z makulatury lub papieru, który posiada certyfikaty eko. Do produkcji papieru, pochodzącego z recyklingu, nie jest konieczne karczowanie lasów. Z kolei certyfikowany papier do drukarki posiada specjalne oznaczenie, które potwierdza, że drewno, użyte do jego produkcji, pochodzi ze zrównoważonej hodowli leśnej (zazwyczaj w miejsce jednego ściętego drzewa zasadza się trzy nowe). W Unii Europejskiej najpopularniejszym certyfikatem, potwierdzającym ekologiczność produktu, jest EU Ecolabel. Na rynku jest również dostępny papier z oznaczeniem ECF, w produkcji którego toksyczny chlor zastąpiono mniej agresywnymi substancjami. Papier, produkowany bez użycia chloru, znakowany jest skrótem TCF.

Ekologiczny papier do drukarki
Papier ksero

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier ksero


Ekologiczny papier do drukarki - właściwości


Dostępne obecnie w sprzedaży warianty papieru ekologicznego zapewniają doskonałą jakość. Ekologiczny papier ksero produkowany jest z makulatury. Do jego wytworzenia nie stosuje się agresywnych substancji chemicznych, w tym wybielaczy oraz pozostałych związków chloru. Dzięki temu jego produkcja jest całkowicie bezpieczna dla kondycji planety.
Szary makulaturowy papier pakowy.
Wygląd ekologicznego papieru ksero nieco różni się od tradycyjnego papieru w kolorze białym - najczęściej przybiera on barwę brązową lub szarą. W skali białości ekologiczny papier ksero A4 najczęściej jest klasyfikowany jako C. Wyróżnia go ponadto nieprzezroczystość, a dzięki temu możliwy jest na nim dwustronny druk wysokiej jakości. Co więcej, papier z makulatury zachowuje odpowiednią sztywność i gładkość. Jest on również bezpieczny dla zdrowia ludzkiego i zwiększa komfort czytania. W porównaniu z tradycyjnym papierem białym, oczy nie ulegają takiemu zmęczeniu. Ekologiczny papier ksero może być stosowany we wszystkich rodzajach drukarek - laserowych i atramentowych, a także w faksach i urządzeniach kopiujących. Na papier ekologiczny może być również naniesiony druk offsetowy.


Ekologiczny papier do drukarki - na co zwrócić uwagę?


Jedyną widoczną wadą ekologicznego papieru ksero jest jego odcień, ale mając na uwadze jego przyjazne dla środowiska naturalnego właściwości, nie powinien on stanowić żadnego problemu. Na rynku pojawiają się ekologiczne papiery do drukarki w odcieniu białym, o co zadbała np. marka Navigator. Papier ekologiczny ksero najczęściej sprzedawany jest w formatach: A3, A4 i A5. Poszukując ekologicznego papieru do drukarki, warto zwrócić uwagę na jego cenę, ponieważ z pewnością będzie ona nieco wyższa od tradycyjnego papieru ksero. Ekologiczny papier do drukarki można zakupić już w cenie około 22 zł za 500 sztuk w ryzie, podczas gdy ta sama ilość standardowego papieru ksero oscyluje wokół 15-20 zł.


Rodzaje ekologicznego papieru do drukarek


Aby móc określić papier ksero jako ekologiczny, musi on zostać  wyprodukowany zgodnie z określonymi zasadami. Po pierwsze, do jego wytworzenia należy użyć surowców pochodzących z recyklingu (makulatury). Drugim ważnym aspektem jest niewykorzystywanie do jego produkcji związków chloru i innego rodzaju agresywnych substancji chemicznych. Różnice między papierem standardowym, makulaturowym i wielofunkcyjnym z certyfikatem FSC wskazują, że nie ma idealnego rozwiązania w produkcji papieru do drukarki przyjaznego dla środowiska. Ochrona środowiska nie kończy się wyłącznie na produkcji ekologicznego papieru, a sam recykling nie jest w stanie poradzić sobie z wpływem na środowisko rozwijającego się globalnego przemysłu.

Makulatura do produkcji ekologicznego papieru ksero


Tradycyjny papier ksero


Wbrew pozorom standardowy papier do drukarki może być rozwiązaniem ekologicznym. Producent takiego papieru niekoniecznie musi posiadać wymagane certyfikaty, aby wykazać dbałość o środowisko. W rzeczywistości producenci papieru mogą po prostu przy jego wytwarzaniu mogą korzystać z metod, które odzwierciedlają ich zrównoważone działanie. Tradycyjny papier ksero może być wyprodukowany bez użycia chloru. Konsumentom opłaca się dowiedzieć się jak najwięcej o marce produkującej papier oraz o zasadach jego wytwarzania. Nie wszystkie firmy, oferujące papier ksero, w jego produkcji kierują się dobrem planety.

Tradycyjny papier do drukarki


Papier z recyklingu


Istnieje wiele rodzajów papieru z recyklingu. Wielu konsumentom wydaje się, że ekologiczny papier z recyklingu jest w całości wykonany z wyrzuconej makulatury. Większość papieru makulaturowego jest wytwarzana z mieszanki różnego rodzaju makulatury, w tym z wyrobów papierniczych i ich resztek. Inni producenci makulatury mieszają ją z certyfikowanym papierem FSC lub standardowym papierem do drukarki. Warto jednak pamiętać, że z jednej strony recykling zmniejsza liczbę wycinanych drzew, ale za to zwiększa liczbę chemikaliów wykorzystywanych do wytwarzania wysokiej jakości papieru, ponieważ odpady pokonsumpcyjne muszą zostać rozdrobnione na miazgę i odbarwione przed ponownym użyciem. Jednak zmniejszenie ilości wycinanych drzew zmniejsza poziom zanieczyszczenia. W szczególności minimalizuje ilość emisji zanieczyszczeń generowanych przez maszyny do pozyskiwania drewna, które zwykle działają w delikatnych ekosystemach leśnych.


Sprawdź naszą ofertę - papier ksero A4:


Papier certyfikowany


Papier z certyfikatem FSC nie podlega recyklingowi, ale może być bardziej przyjazny dla środowiska niż niektóre papiery z recyklingu. Forest Stewardship Council certyfikuje produkty papierowe w oparciu o trzy główne czynniki:
 • FSC sprawdza, czy producenci papieru przestrzegają międzynarodowych umów dotyczących wylesiania i praw ludów tubylczych, takich jak mieszkańcy lasów deszczowych jednego z największych światowych producentów papieru, Brazylii; certyfikacja FSC zapewnia długotrwały dobrostan pracowników i otaczających ich społeczności,
 • FSC monitoruje starania producentów papieru na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w ekosystemach, w których pracują; mierzy wskaźniki wydajności dotyczące jakości wody i gleby, jednocześnie zmuszając producentów do generowania raportów na temat ich wpływu na lokalny ekosystem,
 • producenci z certyfikatem FSC posiadają kompleksowy plan gospodarki leśnej, który obejmuje odnawianie lasów w dokładnie monitorowanych warunkach; to gwarantuje, że w miejsce ściętych drzew zostaną posadzone nowe.


Papier z recyklingu - inne możliwości użycia


Ekologiczny papier ksero znajduje swoje zastosowanie nie tylko przy codziennym drukowaniu na kartkach w formacie A4 lub A5, gdzie z powodzeniem zastępuje tradycyjne kartki papieru. Sprawdzi się także podczas wydruku ulotek, wizytówek, a nawet zaproszeń. Jego specyficzna brązowa barwa może okazać się zaletą, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Materiały promocyjne, drukowane na papierze eko, pozwolą wyróżnić się marce na tle konkurencji. Ekologiczny papier do drukarki sprzedawany jest w wielu wersjach kolorystycznych i zróżnicowanej gramaturze, stąd jego szeroki zakres stosowania. Bielony papier ekologiczny do złudzenia przypomina standardowy papier ksero. Papier z recyklingu może być również wykorzystany do produkcji opakowań, wypełniaczy, papieru do pakowania i gadżetów biurowych (notatników, karteczek samoprzylepnych, a nawet artykułów piśmienniczych). Dzięki niemu firmy mogą połączyć świadome podejście do ochrony środowiska z atrakcyjnym wyglądem wydruków i kreować tym samym wizerunek ekologicznej marki.

Drukowanie na ekologicznym papierze ksero


Zalety stosowania ekologicznego papieru ksero


Drukowanie na papierze makulaturowym przynosi ogromne korzyści dla środowiska. Zwiększenie objętości lasów na ziemi i lepsze zarządzanie nimi może zrównoważyć emisję gazów cieplarnianych, zapewnić różnorodne siedliska dla dzikiej przyrody i zaoferować możliwości najbiedniejszym społecznościom na świecie. Aby produkcja papieru do drukarki była naprawdę ekologiczna, musi być częścią zrównoważonego systemu zasobów. Do największych zalet stosowanie ekologicznego papieru ksero zalicza się:
 • ilość wykorzystywanych zasobów - aby wyprodukować tonę papieru z włókien pierwotnych, potrzeba 24 drzew, podczas gdy do produkcji tony papieru, pochodzącego w 100% z recyklingu, potrzeba 1,1 tony makulatury,
 • mniejsze zużycie wody - papier, który jest w 100% odpadem pokonsumenckim, zużywa podczas produkcji około 75% mniej wody niż jego odpowiednik z włókien pierwotnych,
 • mniejsze zużycie energii - produkcja masy celulozowej z recyklingu wymaga o jedną trzecią mniej energii niż produkcja pierwotnej masy chemicznej,
 • rozkład surowca - papier wywożony na wysypisko rozkłada się i ostatecznie wydziela metan, który w ciągu 100 lat zatrzymuje do 25 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla,
 • wzrost zatrudnienia - każde 1000 ton zebranego papieru, który jest przetwarzany, tworzy nawet 7 nowych miejsc pracy.

Makulatura do produkcji ekologicznego papieru ksero
Ekologiczny papier A4 i A5 do drukarki
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie