Małgorzata BuchkovskaMałgorzata Buchkovskaśroda, 9 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 5085
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Florystyka co to jest? Pierwsze kroki we florystyce


Kwiaty są wszechobecne w naszym życiu. Niejednokrotnie wywołują uśmiechy na twarzach i sprawiają, że nasze domy i biura są pięknie udekorowane. Dekoracje florystyczne są wykorzystywane na wiele okazji, ponieważ kojarzą się z ciepłem, naturą i przy okazji pięknie pachną. Jednak florystyka to nie tylko tworzenie kompozycji kwiatowych. To sztuka projektowania dzieł przy wykorzystaniu naturalnych lub sztucznych roślin. Interesuje Cię ten temat? W takim razie zapoznaj się z poniższym materiałem. 

Czym jest florystyka?

Kompozycja kwiatowa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że słowo florystyka wywodzi się od łacińskiego słowa flos lub floris, co oznacza kwiat. Praca w branży florystycznej nie opiera się tylko na tworzeniu bukietów czy stroików, ale także na aranżacjach kwiatowych większych przestrzeni np. ślubnych czy komunijnych. Bardzo często mylona jest z bukieciarstwem, które faktycznie skupia się głównie na projektowaniu bukietów, wiązanej czy wieńców. 
Jednak i florystka, i bukieciarka wykorzystują te same materiały ozdobne w mniejszym lub większym zakresie.

Jakie są rodzaje florystyki?


Florystykę dzieli się na kilka rodzajów, ponieważ sektor ten jest dość rozbudowany. Może więc dotyczyć:
 • Imprez okolicznościowych.
 • Świąt.
 • Komunii.
 • Ślubów.
 • Pogrzebów.  

Florystyka okolicznościowa


Związana jest z tworzeniem przeróżnych kompozycji kwiatowych z okazji mniejszych uroczystości np. urodzin czy walentynek. Bardzo często z ozdób kwiatowych korzystają organizatorzy baby shower i wieczorów panieńskich. W takich sytuacjach w ruch idą wszelkie dekoracje m.in. wełna drzewna, bibuły ozdobne do kwiatów i wiele innych akcesoriów.

Florystyka świąteczna


Inaczej mówiąc bożonarodzeniowa lub wielkanocna. W jej przypadku bardzo często wykorzystuje się naturalne gałązki sosnowe doczepiane do kompozycji kwiatowych. Florystki często tworzoną wieńce na drzwi lub stół. Dopełniają je suszonymi owocami np. jabłkiem lub pomarańczą, a także laskami cynamonu i innymi atrybutami, które pasują do grudniowych świąt. Wielkanoc nie może obyć się bez gniazdek wykonanych z wełny drzewnej i kolorowych, pachnących kwiatów. 

Florystyka komunijna 


Sala komunijna – kompozycja kwiatowa

W tym przypadku sprawa dotyczy przystrojenia kościoła i sali komunijnej. Wykorzystuje się do tego świeże, jasne kwiaty i dużo satynowych wstążek. Bukiety tworzone są z margerytek, małych różyczek lub stokrotek. Nie może zabraknąć również czegoś zielonego, np. świeżych gałązek jakiegoś krzewu. 

Florystka ślubna


Na żadnym ślubie i weselu nie może zabraknąć kwiatowych kompozycji i stroików. Bukiet panny młodej to nie wszystko. Kościół, sala weselna a nawet samochód państwa młodych musi być odpowiednio przygotowany. Warto przy takich uroczystościach korzystać z usług jednej firmy florystycznej, aby wszystko miało ten sam styl. W kompozycjach ślubnych nie może zabraknąć wstążek ozdobnych i pachnących kwiatów.

Florystyka pogrzebowa


Inaczej funeralna, która zajmuje się przygotowywaniem kompozycji na pogrzeby lub święta związane ze zmarłymi. W przypadku florystyki pogrzebowej tworzy się wieńce, girlandy, wiązanki i wiele innych kompozycji. Kościoły również wymagają choć niewielkiego przystrojenia, tak samo jak sale pogrzebowe. 
Produkty ozdobne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty ozdobne

Jakie style są spotykane we florystyce?


Osoby pracujące we florystyce mogą wykorzystywać różne style tworzenia kompozycji. Najczęściej mówi się o:
 • Florystyce dekoracyjnej – czyli tej, która dla potencjalnego klienta jest najbardziej powszechna. Polega na układaniu kwiatów lub innych roślin w przeróżne kompozycje. Najczęściej zawierają jakieś dodatki np. wstążki, kokardy czy inne ozdoby. Bardzo często w projektach tego typu, wykorzystuje się kilka rodzajów kwiatów, które mają tworzyć harmonijną całość.
 • Florystyka wegetatywna – bardzo często wykorzystywana jest przez osoby uwielbiające przebywanie w naturalnym środowisku. Kompozycje tego typu składają się z rozrastających się roślin, które na ogół rosną blisko siebie. Tego typu florystyka nie wymaga użycia dodatkowych ozdób. 
 • Florystyka formalno-linearna – w tym przypadku kompozycja posiada charakterystyczne linie, które mają pomóc w wyeksponowaniu danej rośliny. Jest to najtrudniejszy styl spośród tu wymienionych, ponieważ wymaga ona znajomości form i kształtów, które są obserwowane w naturze. Kompozycje najczęściej są umieszczane w pojemnikach o geometrycznej formie.  


Jak rozpocząć przygodę z florystyką?

Żywe róże


Naukę florystyki najlepiej rozpocząć od samodzielnej nauki, czyli autorskiego stroika, bukietu czy innej ozdoby. Aby tego dokonać, należy przygotować kilka atrybutów, w tym kwiaty, wstążki, dodatkowe ozdoby i inne florystyczne akcesoria. Z pewnością przydadzą się:
 • Dekoracje np. tasiemki, perełki, wstążki czy koronki.
 • Nożyk lub nożyczki.
 • Gąbki florystyczne.
 • Druty montażowe.
 • Pojemniki na ozdobę.  
 • Samodzielna nauka florystyki może przynieść dużo satysfakcji, choć nie należy do najtańszego hobby.

Chcąc nauczyć się florystyki, warto również zapisać się do szkoły policealnej florystycznej lub na warsztaty, podczas których można nabyć dużą dawkę niezbędnej wiedzy. 

Zanim zaczniesz tworzyć we florystyce


Pamiętaj, że we florystyce ważna jest znajomość doboru kolorów i ich znaczenie. Każda kompozycja musi mieć prawidłowy kształt, proporcje i ułożenie. Na samym początku najważniejsze jest dobranie kwiatów, następnie czegoś zielonego np. łodyg, a na samym końcu elementów ozdobnych np. sznurka jutowego czy wstążki. 

Zawsze, zanim zabierzesz się za tworzenie kompozycji zadaj sobie pytanie o jej cel i uwzględnij potrzebne materiały. Nie zapominaj o potrzebach klienta i dopasuj formę do aranżacji wnętrza, w którym kompozycja ma się znaleźć. Dodatkowo w przypadku niektórych kompozycji, warto zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu może zostać umieszczona – ciemnym, bardzo jasnym a może tylko wewnątrz lub na zewnątrz?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty z pewnością zaczniesz tworzyć wspaniałe kompozycje kwiatowe i roślinne. Niezależnie czy myślisz o tym, jak o biznesie, czy jak o hobby. 

Florystyka co to jest? Pierwsze kroki we florystyce
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie