Magdalena SzafrańskaMagdalena Szafrańskawtorek, 6 lutego 202411 minut czytanialiczba wyświetleń: 11900
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia bąbelkowa - jak pakować szklane przedmioty?

Szklane przedmioty są zazwyczaj bardzo kruche i delikatne. Nic zatem dziwnego, że podczas transportu wymagają specjalnego traktowania. W tej kwestii podstwą sukcesu jest dobór odpowiedniego opakowania. Zastanawiasz się jak spakować szklane przedmioty, aby przetrwały wysyłkę lub przeprowadzkę w nienaruszonym stanie? Doskonale nadaje się do tego folia bąbelkowa - uniwersalna i łatwo dostępna, a przy tym niedroga. Sprawdź, jak to możliwe!


Folia bąbelkowa - cechy i rodzaje

 

Folia bąbelkowa jest uniwersalna i można ją stosować do pakowania różnorodnych produktów. Dostępna jest w różnych wymiarach. Najpopularniejsza jest folia z bąbelkami o średnicy od 10 mm do 12 mm, która chroni zarówno lekkie przedmioty, jak i delikatne powierzchnie, takie jak lustro. Folia z bąbelkami o średnicy 18 mm jest często używana do transportu. Sprawdza się świetnie do zabezpieczania delikatnych, ciężkich lub ostrych przedmiotów. Natomiast folia z bąbelkami o średnicy 32 mm służy do ochrony bardzo delikatnych lub bardzo ciężkich przedmiotów.Folia bąbelkowa jest wykonana z dwóch konwencjonalnych folii polietylenowych. Aby wytworzyć pęcherzyki powietrza, jedną z nich umieszcza się na gorącym cylindrze z półkolistymi wnękami zdolnymi do zasysania powietrza. Następnie są one zgrzewane, aby uzyskać folię wypełnioną pęcherzykami powietrza. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów folii bąbelkowych:
 • Klasyczna folia bąbelkowa -  przezroczysta folia w rolkach, która jest przeznaczony do ochrony większości przedmiotów, przechowywania, jak i do transportu. Rolki folii bąbelkowej mają różne długości i szerokości, dzięki czemu łatwo możesz je dostosować do swoich potrzeb.
 • Koperty bąbelkowe - są idealne do wysyłki lub pakowania małych przesyłek. Są wytrzymałe, dlatego często stosuje się je do wysyłki dokumentów, ale także do delikatnych przedmiotów, takich jak książki, biżuterii, a nawet małych, szklanych przedmiotów.
 • Antystatyczna folia bąbelkowa - ten typ jest preferowany w przypadku urządzeń elektronicznych, ponieważ elektronika często jest tak czuła na prąd statyczny, że nawet mały ładunek elektryczny może ją uszkodzić.
 • Woreczki bąbelkowe - służą do ochrony małych przedmiotów w pudełku podczas transportu. Są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie trzeba owijać szczelnie przedmiotu. Wystarczy go włośyć i zakleić woreczek.
Folia bąbelkowa jest szczególnie ceniona w transporcie dzieł sztuki i mebli. Bardzo często służy również do pakowania różnych szklanych przedmiotów  do wysyłki lub przy przeprowadzce. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji i masz mnóstwo szklanek i talerzy do zapakowania, to folia bąbelkowa stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. 
 

Folia-bbelkowa--jak-pakowa-szklane-przedmioty

Zdjęcie z Pexels

Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa


Jak używać folii bąbelkowej do wysyłania szklanych przedmiotów? 

 

Aby zapakować szkło i inne szklane przedmioty, takie jak butelki, talerze czy zdjęcia w szklanych ramkach, należy zrobić to w odpowiedni sposób i przy użyciu odpowiednich materiałów. Pomoże to zapobiec uszkodzeniom podczas transportu. Folia bąbelkowa jest niezawodna do tego typu zadań. I tak wysyłając zdjęcia w szklanych ramkach, lustra lub inne przedmioty ze szkła płaskiego, należy zabezpieczyć szkło, krzyżując je dwoma warstwami folii w kształcie litery X.

Jeżeli planujesz wysłać delikatne, szklane przedmioty, owiń każdy przedmiot papierem, a następnie folią bąbelkową i zabezpiecz materiały za pomocą taśmy do pakowania. Upewnij się, że krawędzie są chronione odpowiednią amortyzacją. Włóż je do kartonu, wypełnionego materiałem amortyzującym. Następnie wypełnij dodatkowe przestrzenie poduszkami bąbelkowymi. Na koniec upewnij się, że przedmioty się nie przemieszczają i zaklej pudełko taśmą. Możesz również zaznaczyć karton etykietą „Delikatne” lub „Ostrożnie”. Należy jednak pamiętać, że firma kurierska nie ma obowiązku traktowania takich przesyłek inaczej niż tych zwykłych.

Jeśli wysyłasz mały, pojedynczy przedmiot, dużo lepiej sprawdzi się koperta. Folia bąbelkowa, wklejona wewnątrz koperty, doskonale zabezpiecza przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapewnia również doskonałą ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Taka koperta jest również bardzo szybka w obsłudze, a spakowanie nie wymaga w ogóle wysiłku. Dzięki niej wyślesz swoje przedmioty szybko i bezpiecznie.


Folia bąbelkowa - najpopularniejsze produkty

 

Czy folia bąbelkowa odpowiednio zabezpieczy naczynia kuchenne na czas przeprowadzki?

 

Folia bąbelkowa zabezpiecza różnego rodzaju przedmioty na czas transportu, dlaczego by nie miała się sprawdzić jako zabezpieczenie do naczyń kuchennych na czas transportu? Folia bąbelkowa będzie idealnym wypełniaczem przestrzeni pomiędzy naczyniami, wystarczy dociąć odpowiedniej wielkości arkusze i skrupulatnie poprzekładać je pomiędzy naczyniami. Dzięki pęcherzykom powietrza skutecznie będzie amortyzować wszelkie wstrząsy. Pozostałe puste miejsce w kartonie możemy uzupełnić papierem makulaturowym.


Jak pakować szklane przedmioty podczas przeprowadzki?


Folia bąbelkowa to jeden z niezbędnych elementów podczas przeprowadzki. Służy prawie do wszystkiego. Dzięki niej bezpiecznie spakujesz szklanki, talerze, lampy, wazony czy lustro. Co więcej, jest wielokrotnego użytku i dopasowuje się do wszystkich kształtów przedmiotów. Możesz nią owinąć również sofę, telewizor i meble. Małe, szklane przedmioty warto pakować do kartonów przeprowadzkowych, które należy dodatkowo wyścielić wypełniaczem, aby mieć pewność, że nic się nie przesunie.

Pakując szklane przedmioty musisz owinąć folią bąbelkową każdy przedmiot z osobna. Dostosuj rozmiar folii bąbelkowej do artykułu. Aby wszystko zabezpieczyć, sklej folię taśmą klejącą. Po spakowaniu każdego przedmiotu umieść je w pudełku. Dla lepszej ochrony użyj dwóch warstw bąbelków. Ważne jest, aby nie pozostawiać pustej przestrzeni w kartonie. Podczas transportu artykuły muszą być dobrze zaklinowane i nic nie powinno się ruszać.

Aby ograniczyć ryzyko pęknięcia, nie mieszaj szklanek na nóżkach i bez. Unikaj mieszania przedmiotów o różnej wadze, aby cięższe nie łamały lżejszych. Pamiętaj również, że puste szkło jest bardzo delikatne. Rozważ wypełnienie wnętrza szklanki ręcznikiem papierowym lub gazetami. Zrób to samo z innymi pustymi przedmiotami, takimi jak wazon lub świecznik. Warto też przemyśleć wypełnienie pudełka. Jeżeli nie chcesz inwestować w wypełniacze, połóż na dnie trochę ubrań czy ręczniki. To złagodzi wstrząsy.


W jaki sposób owijać szklane przedmioty folią bąbelkową?


Do zawijania naczyń (szklanki, talerze, a nawet wazon itp.) użyj rolki folii 0,5 x 50 m. W przypadku większych obiektów (komputer, telewizor itp.) użyj większej rolki 1 x 50 m. Pamiętaj  również, żeby swoje szklane przedmioty owijać odpowiednią stroną. Płaska część, to znaczy bez pęcherzyków, musi znajdować się na zewnątrz. I odwrotnie. Powierzchnia z wydostającymi się bąbelkami znajduje się po wewnętrznej stronie. Pęcherzyki powietrza utworzą w ten sposób  ochronny materac, który amortyzuje uderzenia i wstrząsy, aby zachować nienaruszoną zawartość. Co więcej, jeśli powierzchnia bez pęcherzyków jest na zewnątrz, łatwiej jest przykleić taśmę. Bąbelki umieszczone bezpośrednio na artykule sprawdzają się zdecydowanie lepiej pod względem ochrony. Konkretnie, bąbelki muszą być w środku. Jednak nie martw się, jeżeli przez przypadek owiniesz swoje szklanki odwrotnie. Nadal będą one chronione tylko już nie tak skutecznie. Jeżeli resztę przedmiotów owiniesz poprawnie i dobrze wyłożysz pudło, nic nie powinno się stać.


Pakowanie małych szklanych przedmiotów krok po kroku

 

Zabierając się do pakowania szklanych przedmiotów najpierw przygotuj wszystkie niezbędne przybory. Na pewno przyda Ci się podstawa kartonowa lub pudło przeprowadzkowe, wypełniacz, który zapełni puste przestrzenie między przedmiotami a ściankami pudełka, folia bąbelkowa, taśma klejąca, mocująca elementy opakowania, nóż lub nożyczki. Tak przygotowany możesz zabrać się do pracy. 

Najpierw posortuj naczynia według wielkości. Wcześniej owinięte szklanki czy talerze umieść w pudełku. Powinny być one oddzielone od siebie materiałem opakowaniowym i kawałkami tektury. Ma to na celu oddzielenia od siebie przedmiotów o różnych rozmiarach i usztywnienie. Puste przestrzenie w kartonie wypełnij papierem lub folią bąbelkową. Na górze pudełka połóż dodatkowy arkusz tektury. Na koniec szczelnie zaklej taśmą klejącą, a w miejscu, w którym znajduje się góra, wykonaj znak, który będzie przypominał, że takie pudła powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością podczas transportu.

Jeśli potrzebujesz zapakować produkty szklane w postaci kieliszków to lepiej je przetransportować w oryginalnym opakowaniu, tj. w tym, w którym zostały sprzedane. Zapewni to bezpieczeństwo przewożonych produktów. W przeciwnym razie będziesz musiał starannie owinąć każdy produkt folią, włożyć je do pudełek, przenieść je dowolnym miękkim materiałem opakowaniowym i oddzielić warstwy za pomocą arkuszy kartonowych. Jeśli musisz zapakować kilka szklanek (ramki ze zdjęciami, szklane drzwiczki szafki itp.), to powinieneś wcześniej przygotować kawałki tektury zgodnie z rozmiarem szklanek. Połóż szkło na folii bąbelkowej i owiń. Jedna warstwa powinna wystarczyć. Następnie owiń szklankę dodatkowo tekturą i wszystko razem sklej taśmą. Tak zapakowane szkło będzie niezawodnie chronione przed wpływami zewnętrznymi i wytrzyma każdy transport.

Jeśli potrzebujesz przetransportować szkło o dużych rozmiarach, na przykład okna z podwójnymi szybami do domu lub domku letniskowego, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. W każdym mieście istnieją specjalne firmy, które oferują swoje usługi w zakresie transportu takich towarów. Posiadają specjalne maszyny wyposażone w „piramidę” – specjalne urządzenie z łącznikami. Przed zapakowaniem szkła meblowego, ram i innych produktów, wszystkie okucia są z nich najpierw usuwane. Aby zapobiec wypadaniu luster podczas transportu, lepiej umieścić je w samochodzie między łóżkiem a materacem lub szafą a oparciem krzeseł. Można użyć pasów mocujących. W każdym razie doświadczeni kierowcy bezpiecznie dostarczą szyby, duże lustra czy okna do miejsca przeznaczenia.

W przypadku przewozu obrazów, luster i innych płaskich przedmiotów możesz również użyć specjalnych kartonów. Są to, zagięte do rozmiarów obrazu, arkusze tektury falistej, zwykle trójwarstwowe. Takie specjalne opakowanie zapewnia ochronę szyby czy lustra podczas transportu. Co więcej, każdy płaski i szklany przedmiot pakowany jest w indywidualne pudełko, co zwiększa ochronę. Możesz również zaopatrzyć się w kartony z przekładkami, stworzone specjalnie do transportu szklanek, kubków czy kieliszków. Komórki, w takim kartonie mogą przybierać kształt w zależności od konkretnego rodzaju pakowanych przedmiotów. Jest to więc uniwersalny karton, w którym możesz też przewieźć inne, nie szklane, przedmioty.

Folia-bbelkowa--jak-pakowa-szklane-przedmioty-2


Kilka dodatkowych wskazówek dotyczących pakowania i transportu naczyń

 

Przeczytaj te wskazówki, a będziesz mieć gwarancję, że wszystkie Twoje naczynia dotrą bezpieczne do nowego domu:

 • Zanim zaczniesz pakować naczynia podczas przeprowadzki, musisz je dobrze umyć. Jeśli w nowym miejscu nie zaczniesz ich od razu używać, pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach, który przyciągnie niechciane owady.
 • Lepiej używać papieru pakowego niż gazet, ponieważ zadrukowany papier z gazety może  poplamić naczynia i trzeba będzie je ponownie umyć.
 • W przypadku kubków i szklanek najsłabszym punktem są uchwyty, które pękają jako pierwsze. Dlatego należy je osobno owinąć kilkoma papierowymi serwetkami, a podczas wkładania do pudełka upewnić się, że uchwyty nie dotykają innych przedmiotów i nie są obrócone do wewnątrz kartonu.
 • Podczas układania naczyń w stosy przestrzegaj następującej zasady: największy i najcięższy umieszcza się na dnie pudełka. Powyżej jest już mniejszy i lżejszy. Puste przestrzenie należy wypełnić materiałem opakowaniowym, folią bąbelkową lub innym wypełniaczem.
 • Wygodniej jest umieścić naczynia w kilku małych pudełkach niż w jednym dużym. Jest on łatwiejszy do przenoszenia. Pamiętaj też, że lepiej zbić lub uszkodzić tylko niektóre przedmioty niż wszystkie naczynia na raz.
 • Pakując kolejny karton, koniecznie go podpisz. W tym celu możesz użyć naklejek lub markera. Ponadto wskazane jest sporządzenie szczegółowej listy tego, co znajduje się w danym pudle. I nie chodzi o prosty podpis „talerze”, ale konkretniejsze notatki na przykład „głębokie talerze do zupy”. Kartkę z listą rzeczy możesz zamocować za pomocą wąskiej lub szerokiej taśmy na górze lub bokach kartonu. Gdy zaczniesz rozpakowywać pudła w swoim nowym mieszkaniu, zrozumiesz, o ile łatwiej będzie Ci znaleźć potrzebne rzeczy.
 • Bez względu na to, jak dobrze spakujesz swoje naczynia, są szanse, że się zepsują. Dlatego ubezpiecz rzeczy w firmie przewozowej, jeżeli z niej korzystasz. Zrób zdjęcia lub notatki, aby być przekonującym w przypadku szkody.

 

Folia bąbelkowa czy piankowa?

 

Przygotowując się do przeprowadzki, zastanawiasz się pewnie czy do pakowania szklanych naczyń możesz użyć pianki. Folia piankowa to folia ochronna na bazie polietylenu. Chroni delikatne powierzchnie, takie jak szkło, okna, lustra, wazy, lampy czy elektronikę. Istnieją różne grubości pianki, ale im grubsza, tym skuteczniejsza jest ochrona przed zarysowaniami i uderzeniami. Folia piankowa i bąbelkowa mają podobny wygląd, jednak różnią się zastosowaniem i produkcją. Oba produkty są wykonane z polietylenu, ale pianka wymaga polietylenu o zamkniętych komórkach o niskiej gęstości, podczas gdy folia bąbelkowa jest wykonana z dowolnego polietylenu.

Folia piankowa, stosowanie zgodnie z instrukcją, skutecznie chroni meble, takie jak sofa i szafa, co można również zrobić za pomocą folii bąbelkowej. Jednak folia bąbelkowa zapewnia lepszą ochronę szklanych, delikatnych przedmiotów, dzięki podwójnej funkcji ochrony. Jeśli chodzi o ich punkty wspólne, to obie zapewniają skuteczną ochronę przed zadrapaniami, uderzeniami, kurzem i promieniami UV, występują w kilku grubościach w zależności od kruchości towaru, mogą służyć jako przekładki np. do zawijania naczyń oraz są często używane podczas przeprowadzek.

Wyszkiwarka folii bąbelkowej w naszej sklepie - znajdź taką folię jaką potrzebujesz! 

Opakowanie, z którym przynajmniej raz w życiu zetknął się każdy, folia bąbelkowa to ostatecznie najpopularniejsze zabezpieczenie w transporcie szklanych przedmiotów, dzieł sztuki czy innych delikatnych produktów. Łatwość użycia i różnice w grubościach i technikach (neutralne pH, antystatyczność itp.) pozwalają również na dostosowanie jej do bardzo różnych przedmiotów o różnych rozmiarach. Jeżeli pragniesz pełnej ochrony, możesz użyć folii bąbelkowej wzmocnionej pianką, która zapobiega porysowaniu powierzchni.

 

Jak ograniczyć stosowanie folii bąbelkowej? 

 

Folia bąbelkowa jest ceniona za ochronę, jaką zapewnia przedmiotom. Jest wytrzymała i łatwa w obsłudze oraz sprawdza się znacznie lepiej niż gazeta jako ochrona przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak folia bąbelkowa to nadal plastik, więc jeżeli chcesz zminimalizować zużycie folii, użyj gazety, ręcznika papierowego, ubrań, bibuły itp. Przy tego typu ochronie, nie możesz mieć niestety całkowitej pewności, że Twoje rzeczy dotrą na miejsce nieuszkodzone. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób wykorzystać folię bąbelkową po przeprowadzce.

Folia bąbelkowa jest świetnym izolatorem termicznym. Możesz zapakować w nią mrożonki na zakupach. Zapobiegnie to roztopieniu się żywności przed powrotem do domu. Trzymaj ją w swoim aucie i korzystaj z niej. A może masz ogród i  zamierzasz sadzić sadzonki? Dobry architekt krajobrazu zawsze zakrywa delikatne rośliny folią bąbelkową. Zimą również sprawdzi się do ochrony roślin przed mrozem. Folia bąbelkowa to też świetna zabawka dla dzieci. Połóż folię bąbelkową na podłodze i tańczcie. Twoje dzieci będą zachwycone wybuchającymi bąbelkami pod stopami. Bawcie się dobrze!

 

Pakowanie szklanych przedmiotów w folię bąbelkową
Wyślij emailem
 • Czy folia bąbelkowa jest odpowiednia do pakowania szklanych przedmiotów?

  Folia bąbelkowa nie tylko potrafi ukoić nerwy, każdy zna tę funkcję folii bąbelkowej. Nie mniej jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo wysyłanych towarów, to folia bąbelkowa nie ma sobie równych. 

  Produkt wykonany z folii, ze specjalnymi "bąbelkami", które dodatkowo amortyzują wszelkie, niewielkie uderzenia podczas transportu, czy jednak sprawdzi się w przypadku wysyłki szklanych przedmiotów? Jak najbardziej tak. Odpowiednia ilość warstw folii bąbelkowej potrafi zabezpieczyć nawet najbardziej kruche przedmioty.

  Folię bąbelkową możemy kupić na stronie https://neopak.pl/folie/folia-babelkowa.
 • Czy folia bąbelkowa jest lepsza od papieru do pakowania szkła?

  W trakcie przeprowadzki czy nawet dłuższego przechowywania szklanych naczyń często możemy zastanawiać się, jakie rozwiązanie będzie lepsze do zabezpieczenia szkła. Papierowe gazety, makulatura i tym podobne, czy może jednak folia bąbelkowa?

  Odpowiedź może być tylko jedna — folia bąbelkowa. Jest ona wykonana z wytrzymalszego materiału, doskonale zabezpiecza przed wilgocią, a dzięki pęcherzykom powietrza, idealnie sprawdzi się jako ochrona przed wstrząsami.

  Folię bąbelkową możemy kupić w odpowiednim dziale sklepu internetowego neopak.pl
 • Czy folia bąbelkowa jest produktem ekologicznym?

  W obecnych czasach folia bąbelkowa jest produktem bardzo często wykorzystywanym nawet w codziennych czynnościach. Często jednak pada pytanie, czy folia bąbelkowa jest ekologiczna. Niestety odpowiedź na to pytanie jest przeczące, folia bąbelkowa nie jest ekologiczna. Jest ona wykonana z polietylenu. 

  Jednak odpowiednia segregacja śmieci niweluje problem, jakim jest ekologiczność tego materiału wykorzystywanego do zabezpieczania i pakowania. Istnieje również alternatywne rozwiązanie w postaci papieru bąbelkowego, który możemy kupić na stronie internetowej neopak.pl.
 • Czy do pakowania szkła powinno używać się folii bąbelkowej antystatycznej?

  Często w przypadku przeprowadzki czy generalnego sprzątania mieszkania możemy mieć problem z odpowiednim zabezpieczeniem szkła. Wybór najczęściej pada na makulaturę lub folię bąbelkową. Jednak czy powinniśmy używać foli bąbelkowej antystatycznej do takiego zabezpieczania szkła?

  Nie konieczne jest używanie tego rodzaju folii. Folia antystatyczna bąbelkowa jest przeznaczona do zabezpieczenia elektronicznego sprzętu, który jest wrażliwy na wyładowania elektrostatyczne. Różnego rodzaju folie bąbelkowe możemy znaleźć w sklepie na stronie neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie