Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczśroda, 31 stycznia 20248 minut czytanialiczba wyświetleń: 4964
Artykuł oceniony na 4.25 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia bąbelkowa - poznaj 12 zaskakujących faktów!

Folia-bbelkowa--poznaj-12-zaskakujcych-faktw

Według słownikowej definicji jest to „sprężysty, przezroczysty, plastikowy materiał używany zazwyczaj do pakowania delikatnych przedmiotów. Umieszczone w regularnych odstępach, wypełnione powietrzem pęcherzyki (bąbelki) zapewniają amortyzację dla wartościowych lub kruchych obiektów.” O czym mowa? Oczywiście o folii bąbelkowej! Znana i lubiana przez każdego, niezależnie od wieku. Przywołuje nostalgię i wspomnienia zabaw z dzieciństwa, a nieraz cieszy bardziej niż paczka, która jest nią owinięta. Masz ochotę poznać 11 zaskakujących faktów o folii bąbelkowej? No to zaczynajmy! 

1. Zaskakujące początki 

Folia bąbelkowa została wynaleziona przez dwóch inżynierów Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa w 1957 roku - późniejszych założycieli Sealed Air Corp. Zaprojektowali oni trójwymiarową plastikową tapetę, która co prawda nie weszła do produkcji, ale za to na jej podstawie powstała właśnie folia bąbelkowa. Czy oprócz relaksującego przebijania bąbelków możemy coś z nią zrobić? Dalej przedstawiamy Ci 10 kreatywnych sposobów ponownego użycia folii bąbelkowej. Zapewniamy, że przynajmniej o kilku z nich nigdy nie słyszałeś! Skorzystaj z nich i daj folii bąbelkowej drugie życie! 

2. Drugie życie folii bąbelkowej


Folia-bbelkowa--poznaj-12-zaskakujcych-faktw-1
Zacznijmy od czegoś najbardziej prostego i oczywistego. Już raz wykorzystaną folię możemy użyć ponownie w tym samym celu. Zawsze warto mieć jej kawałek w domu w razie przeprowadzki lub konieczności wysłania delikatnej przesyłki. Szczególnie istotna jest w przewozach szklanych przedmiotów oraz cennych artefaktów. Nie przepuszcza ona wody, wilgoci, kurzu ani innych zabrudzeń. Folia bąbelkowa antystatyczna oraz w wersji klasycznej zapewnia gwarantowaną ochronę rzeczy i wedle oczekiwań użytkownika dotrą one w stanie nienaruszonym do nowego miejsca. Również możemy użyć folii bąbelkowej jako wypełnienie kopert, unikając kupowania gotowych, jeśli akurat nie mamy takiej możliwości. Kolejnym sposobem na wykorzystanie folii wedle jej pierwotnego przeznaczenia jest ochrona warzyw i owoców przed obijaniem się. Wyłóż szufladę na świeżą zieleninę folią bąbelkową. Dzięki temu produkty nie będą się o siebie obijać za każdym razem, gdy wysuniesz pojemnik. Folia nie zawsze stosowana jest do zabezpieczania towarów poprzez ich owijanie. Niekiedy zastępuje się nią wypełniacze do paczek!
Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa

3. Folia bąbelkowa jako izolacja 


Nieocenioną właściwością folii bąbelkowej jest jej moc izolacji. Można jej używać również w gastronomii – zabezpieczy nasz posiłek zarówno przed wystygnięciem, jak i przed nadmiernym przegrzaniem. Owinięte folią bąbelkową jedzenie utrzyma swoją pierwotną temperaturę przez dłuższy czas, a do środka nie dostaną się niepożądane paprochy z otoczenia. W budownictwie jest niezastąpionym zamiennikiem wełny podczas ocieplania poddasza. Dzięki izolacji i nieprzemakalności możemy ją wykorzystywać w takich pracach domowych, gdzie każdy stopień Celsjusza jest ważny. Jednym ze skutecznych sposobów na podniesienie temperatury w domu jest oklejanie okien folią bąbelkową. Może nie będzie to najbardziej estetyczny sposób, ale w takich nagłych sytuacjach jak awaria okna w zimie, skuteczność zdecydowanie przewyższa wygląd. Wykorzystuje się wtedy duży opór cieplny materiału. Warstwa izolacyjna, w której skład wchodzi folia, nie pochłania energii, ale powoduje jej odbijanie. 

4. Folia bąbelkowa na catwalku 

Folia-bbelkowa--poznaj-12-zaskakujcych-faktw-2


Modna folia bąbelkowa w rolce? Cała przygoda zaczęła się w europejskiej stolicy mody – Paryżu w 2014 roku, gdy na wybiegu pojawiła się kolekcja domu mody MM6 Maison Martin Margiela, której jednym z produktów był T-shirt zrobiony z folii bąbelkowej. Jest to marka nie aż tak dobrze znana na naszym rodzimym podwórku, więc może wspomnimy o czymś bardziej popularnym w Polsce? Firma Urban Outfitters wypuściła w swojej kolekcji designerski płaszcz przeciwdeszczowy wykonany właśnie z folii bąbelkowej. Możemy wprost przyznać, że nie jest to popularny materiał, z którego nosimy nasze ubrania i możemy przyciągać wzrok wielu osób na ulicy w takim outficie. Jednak moda rządzi się swoimi prawami i jest to świetny sposób na wyrażanie siebie i swoich poglądów. Kierując się ideą less waste ubierając coś stworzonego z kartonu lub ze zużytej folii bąbelkowej dajemy tym opakowaniom drugie życie, a także zwracamy uwagę opinii publicznej na problem nadmiernego konsumpcjonizmu w XXI wieku. Ponadto, tworząc ubranie z czegoś, co na co dzień nim nie jest, pobudzamy różne obszary mózgu, ćwiczymy kreatywność, a przede wszystkim świetnie się bawimy. 
Folia bąbelkowa - 12 zaskakujących produktów:

5. Folia bąbelkowa na stres 

Stres towarzyszy każdemu przez większość dnia, a jak zauważono – nic nie odstresowuje bardziej, niż strzelające bąbelki folii. Według przeprowadzonych przez niezależnych psychologów badań już minuta pstrykania z folii bąbelkowej przynosi ukojenie zszarganym nerwom, a jest to porównywalne z półgodzinnym masażem. A jednak kawałek folii jest tańszy od takiej przyjemności w SPA. Dlaczego tak to działa? Zakłada się, że czynność strzelania bąbelkami działa na większość naszych zmysłów - dotyk, słuch i wzrok, a takie połączenie daje ogólne uspokojenie organizmu. Dźwięk pękających bąbelków stymuluje fale mózgowe oraz produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Można uznać, że dobrym pomysłem byłoby umieszczenie kilku arkuszy folii w gabinetach dentystycznych lub przed salami wykładowymi w czasie sesji!

6. Folia bąbelkowa jako narzędzie sensoryczne 


Folia-bbelkowa--poznaj-12-zaskakujcych-faktw-3

Używając folii bąbelkowej możemy stworzyć matę sensoryczną, czyli zabawkę antystresową, która wspomaga rozwój sensoryczno-motoryczny u najmłodszych. Wypukłe i wklęsłe elementy, które posiada folia to doskonałe narzędzie sensoryczne. Wciskanie bąbelków wspiera ponadto rozwój i precyzję rączek, ćwiczy koncentrację i rozwija zdolności manualne u dzieci. Taka zabawka antystresowa pozwala pozbyć się stresu i nagromadzonych emocji, pomaga w wyciszeniu i relaksacji, co przydatne jest często nie tylko dzieciom, ale również spiętym dorosłym. Jedynym minusem używania takiej maty jest jej jednorazowość, ponieważ po pęknięciu bąbelka nie jesteśmy w stanie ponownie nim strzelać. Jednak zużytą folię możemy zastosować jako np. osłona szyby samochodowej w zimie. Innym sposobem na wykorzystanie folii bąbelkowej w celach wspomagania rozwoju dziecka jest wypełnienie jej nietoksycznymi farbami i pozwolenie dziecku na zabawę kolorami przepływającymi przez bąbelki. Dźwięk i kolor pobudzają zmysły maluchów, a możliwość dotykania zachęca je do dalszej zabawy. Przeczytaj też: Co można zrobić z folii bąbelkowej dla dzieci?

7. Folia bąbelkowa jako ochrona roślin zimą


Folia bąbelkowa– Twój nowy pomocnik w ogrodzie. Produkt ten wyróżnia się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi i jest szczególnie przydatny w okresie późno wiosennym i zimowym w celu zabezpieczenia naszych roślin w ogrodzie. Nawet jeśli ogrodnictwo nie jest Twoją mocną stroną to ochrona kwiatów folią bąbelkową jest dziecinnie prosta. Metoda ta polega na szczelnym owinięciu donicy, w której znajdują się rośliny. To w zupełności wystarczy, żeby zapewnić im komfortowe warunki do przetrwania siarczystych mrozów. Nie można jednak zapominać o izolacyjnych cechach folii bąbelkowej – nie przepuszcza ona powietrza, więc konieczne będzie wykonanie kilku otworów wentylacyjnych. Dodatkowo, jeśli chcemy podnieść temperaturę w szklarni, lub sprawić, żeby utrzymywała się ona przez dłuższy czas to warto w takiej sytuacji skorzystać z właściwości folii bąbelkowej.

8. Bąbelkowe lifehacki 

Folia-bbelkowa--poznaj-12-zaskakujcych-faktw-4
Używanie folii bąbelkowej w codziennym życiu niesie ze sobą wiele korzyści, które możemy też nazwać lifehackami. Nic nie denerwuje kierowców tak bardzo jak konieczność skrobania szyb w okresie zimowym. Wystarczy wziąć odpowiedniej długości i szerokości pasek folii i zostawić go na przedniej szybie samochodu. Wsuń ją pod wycieraczki, które będą pełniły funkcję swoistego mocowania, dzięki czemu materiał się nie zsunie, a wycieraczki nie przymarzną do szyby. Kolejnym zastosowaniem folii bąbelkowej może być przechowywanie w niej butów i torebek, których nie będziemy już nosić w tym sezonie. Wystarczy owinąć ulubione akcesoria i schować je bezpiecznie do szafy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie dostanie się do nich kurz i wilgoć. Buty i torebki można również wypchać od środka folią bąbelkową, co zadba o nie odkształcenie się ich powierzchni, aby zawsze wyglądały jak nowe. Folia bąbelkowa na metry również zapobiega skraplaniu się wody na spłuczce. Wystarczy, że wyłożysz ją od środka folią. Taka izolacja zapobiegnie skraplaniu się wody na skutek różnicy temperatur w lecie. Ostatnim zastosowaniem w tej kategorii jest używanie folii jako zabezpieczenia ostrych kątów mebli przy małych dzieciach oraz wykładnie nią basenów, aby nie wpadały tam zanieczyszczenia.

9. Folia bąbelkowa a sztuka

Dzieło sztuki z folii bąbelkowej? Jest to świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych. Do wykonania takiego oryginalnego obrazu potrzebne będą:
  • arkusz folii bąbelkowej z dużymi bąblami BKS
  • kilka czystych kartek (najlepiej sprawdzą się klasyczne białe)
  • farby plakatowe

Zabawa jest dziecinnie prosta. Folię malujemy farbkami tworząc majestatyczny pejzaż, portret ukochanego lub artystyczną abstrakcję, a następnie ostrożnie odciskamy nasze dzieło na papierze. Następnie delikatnie zdejmujemy folię, a obraz odstawiamy do wyschnięcia. Voilà! Twoje własne dzieło sztuki gotowe. Sztukę możemy tworzyć z najmłodszymi kolorując ulubiony drewniany wóz strażacki lub ozdabiać kolorowo doniczki w ramach prezentu dla ukochanej mamy lub babci. Kolejną zabawą ze sztuką może być także jest wypełnianie poszczególnych pęcherzyków zabarwioną na różne kolory wodą. Arcydziełem może być również wypiek, szczególnie kreatywnie ozdobiony. Dla laików cukiernictwa przychodzi z pomocą… folia bąbelkowa! W prosty sposób możemy stworzyć wzór plastra miodu odciskając po prostu kawałek folii i dociskając go do boków ciasta. Prosty, ale bardzo spektakularny trik. 

10. Folia bąbelkowa na biwaku 


Spontaniczne nocowanie u koleżanki, a nie ma drugiego łóżka? Uratuje Cię folia bąbelkowa! Zadziała ona jako izolacja, dzięki czemu zimne podłoże nie będzie Ci straszne. Nawet, jeśli masz materac, to kładąc pod niego folią bąbelkową poprawimy jakość naszego snu. Aby przetrwać zimną noc wystarczy położyć pod materacem folię jako doskonałą izolację termiczną. Zapewni Ci to wygodę oraz swoiste ogrzewanie podłogowe i nawet najzimniejsza noc przespana na podłodze nie będzie Ci straszna. Również na kempingu lub biwaku folia bąbelkowa może stanowić doskonałą alternatywę dla zazwyczaj drogich mat układanych pod śpiworem. Zapewniamy, że folia w takim przypadku jest o wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem.

11. Folia bąbelkowa jako system antywłamaniowy

Ostatnim alternatywnym sposobem wykorzystania folii bąbelkowej jest ochrona naszego dobytku. Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe? Po pierwsze folia poinformuje Cię jeśli ktoś się będzie włamywać się do domu. Wystarczy, że włożysz arkusz folii pod wycieraczkę znajdującą się przy drzwiach wyjściowych. Gdy nieproszony gość zakradnie się nocą do twojego domu, folia pierwsza wyda dźwięk ostrzegawczy. Ciekawe kto będzie bardziej zaskoczony! Po drugie folia bąbelkowa ochroni Cię przed nagłymi opadami deszczu. Jest lekka i zajmuje mało miejsca, więc warto spakować ją ze sobą na biwak, aby nie zaskoczyły nas złe warunki pogodowe. Dodatkowo chroni nas przed niepożądaną wilgocią, która może pojawić się w uszkodzonym namiocie przy dużych opadach deszczu. 

12. Folia bąbelkowa w liczbach


Folia bąbelkowa ma wiele zastosowań, a większość z nich jest mało znana. Zaczynając od tak banalnych propozycji jak wykorzystanie jej do pakowania czy odstresowania, a kończąc na osłanianiu roślin, uszczelnianiu okien oraz tworzeniu obrazów i ubrań. Dajcie znać, o którym alternatywnym zastosowaniu już wiedzieliście, a które od dzisiaj będą Waszymi must have dnia codziennego. Na zakończenie przedstawimy kilka ciekawostek. Wiedzieliście, że folia bąbelkowa jest tak uwielbiana, że stworzono święto na jej cześć? W ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day („Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej”). W Księdze Rekordów Guinnessa również o niej wspomniano. Najdłużej pstrykającym człowiekiem w historii był Polak, który przepstrykał non stop 24 dni, 8 godzin, 24 minuty i 25 sekund. Ponadto w 2009 roku został ustanowiony rekord w strzelaniu bąbelkami na czas. Alex Young został mistrzem, dzięki przebiciu 71 bąbelków w czasie 15 sekund!
Ciekawostki na temat folii bąbelkowej
Wyślij emailem
  • Czy folia bąbelkowa sprawdzi się do wysyłki szklanych przedmiotów?

    Folia bąbelkowa to jeden z najlepszych materiałów służących do zabezpieczania przesyłek. Wypełniona jest pęcherzykami powietrza, co sprawia, że ma świetne właściwości amortyzujące. Doskonale sprawdza się przy pakowaniu szklanych, kruchych i delikatnych przedmiotów przeznaczonych do transportu. Zapakowany w nią przedmiot jest doskonale chroniony przed urazami mechanicznymi, czy czynnikami atmosferycznymi. Używając folii bąbelkowej mamy pewność, że wysłany przedmiot dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Jest nie droga, sprzedawana w bardzo wydajnych rolkach.

    Dobrej jakości folię bąbelkową w bardzo korzystnych cenach można kupić na stronie neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie