Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczśroda, 16 marca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 10267
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia spożywcza - jakie ma rodzaje i zastosowanie?


Folia-spoywcza--jakie-ma-rodzaje-i-zastosowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje folii, które mogą mieć kontakt z żywnością. Rolki folii spożywczej znajdują się praktycznie w każdym domu, kawiarni, restauracji lub sklepie. Dzisiaj poznamy nieco bliżej rodzaje folii spożywczej oraz jej zastosowania. Powiemy sobie zarówno o zastosowaniach tradycyjnych, które nikogo nie zdziwią, jak i o tych mniej typowych. Folia spożywcza jest bowiem wykorzystywana nie tylko do pakowania jedzenia. Ciekawy do czego jeszcze? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu! 

Folia spożywcza - rodzaje

Folia-spoywcza--jakie-ma-rodzaje-i-zastosowanie-1Na początek prześledzimy sobie różne rodzaje folii spożywczej, czyli takiej, która jest w pełni bezpieczna w kontakcie z produktami żywnościowymi. Nadaje się ona do ich magazynowania, jest stosunkowo tania i łatwa do zgrzewania. Do trzech najpopularniejszych typów folii spożywczych zaliczamy takie produkty jak:
 • folia aluminiowa
 • folia PVC
 • folia z tworzywa sztucznego 
W kolejnych akapitach dzisiejszego artykułu przejdziemy sobie przez charakterystykę i opis właściwości poszczególnych rodzajów folii. Następnie dowiesz się jakie produkty z folii spożywczej są wykorzystywane do przechowywania żywności. 

Folia aluminiowa 

Folia-spoywcza--jakie-ma-rodzaje-i-zastosowanie-2Folia aluminiowa to produkt powszechnie stosowany w każdym gospodarstwie domowym. Można ją wykorzystywać do przechowywania żywności w lodówce, dzięki czemu nie pochłania ona niepożądanych zapachów i dłużej pozostaje świeża. Folia aluminiowa nie jest przezroczysta, dzięki czemu chroni żywność przed działaniem światła słonecznego oraz wody. Z czego jest wykonywana? Produkuje się ją z delikatnego aluminium, które idealnie nadaje się do dłuższej obróbki cieplnej. Z jednej strony folia jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Błyszcząca odbija ciepło, natomiast matowa je pochłania, dlatego jeśli chcesz upiec mięso czy rybę w piekarniku, należy przyłożyć błyszczącą warstwę do produktu spożywczego, a matową pozostawić na zewnątrz. W przypadku chęci przechowania jedzenia np. w lodówce, należy owinąć produkt tak, żeby błyszcząca strona była na zewnątrz. Przedstawimy Ci teraz kilka rodzajów folii aluminiowej spożywczej, którą można kupić w naszym sklepie:
 • folia aluminiowa Maxfilm 290/11/0,9 - cienka, uniwersalna folia, która jest doskonałym termoizolatorem. Stosuje się ją nie tylko w gastronomii, ale także w domowej kuchni na przykład do wyścielania dna piekarnika przed pieczeniem lub kuchenki gazowej chroniąc ją tym samym przed zabrudzeniami. 
 • folia aluminiowa Maxfilm 290/75 Cutter Box - możesz wyposażyć się w folię, która posiada specjalne opakowanie ułatwiające odrywanie. Idealna do pakowania jedzenia na wynos w restauracjach i barach. Łatwiejsze odrywanie pozwala na użycie dokładnie takiej ilości materiału, jaką aktualnie potrzebujemy. 
Folia spożywcza

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia spożywcza


Folia spożywcza PVC

Folia PVC to drugi rodzaj folii spożywczej. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że jest przezroczysta i rozciągliwa. Dzięki temu można od razu rozpoznać jej zawartość, łatwo ją owijać i rozwijać. Bardzo dobrze przenika przez nią tlen czy para wodna do opakowanych produktów, dlatego nie narażamy ich na niepotrzebne parowanie. Ta folia spożywcza jest w pełni bezpieczna, trwała i odprona na jakiekolwiek uszkodzenia. Można się z nią spotkać niemalże w każdym sklepie mięsnym, rybnym czy w warzywniaku. Ze względu na dobrą cenę i właściwości, posiada ją większość osób w swojej kuchni. Do niewątpliwych zalet tego materiału z pewnością należy bardzo dobra izolacja produktów spożywczych przed wodą i wilgocią. Dzięki temu wędlina czy ryba owinięta folią PVC będzie dobrze zabezpieczona, a my nie narazimy naszego worka na zakupy na zabrudzenie. Z drugiej strony folia doskonale chroni produkty spożywcze przed wysychaniem. 
 • folia PVC żółta - jedna ze stron folii posiada specjalną warstwę klejącą, dzięki czemu łatwo przylega do siebie i szczelnie zabezpiecza przechowywane produkty. Nie wymaga przy tym żadnego dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci taśmy klejącej. Produkt jest sprzedawany w wygodnej rolce. Ma długość aż 200 m i 30 cm szerokości. Dzięki takim wymiarom doskonale pasuje do wielu dostępnych na rynku dyspenserów.
 • fioletowa folia PVC - produkt posiada takie same wymiary jak folia żółta. Jest często wybierany do sklepów, w których korzysta się z dyspenserów do jego aplikacji. Doskonałe właściwości zabezpieczają wędliny, sery i inne produkty spożywcze przed pochłanianiem zbędnych zapachów, wysuszeniem się czy szybkim zepsuciem. 


Folia spożywcza, sprawdź naszą ofertę:


Folia z tworzywa sztucznego 

Folia z tworzywa sztucznego to produkt, który jest bardzo szczelny. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako bariera dla różnego typu aromatów. Sprawia, że przechowywana w niej żywność nie oddaje swoich zapachów innym produktom znajdującym się np. w lodówce i ich nie wchłania. Dzięki zastosowaniu folii z tworzywa sztucznego możesz cieszyć się dłuższą świeżością pakowanej żywności. Warto jednak pamiętać, że tego typu folia nie jest przeznaczona do używania w piekarniku czy do gotowania np. na parze. Dzieje się tak z tego względu, że folia z tworzywa sztucznego może topić się pod wpływem wysokich temperatur. Można jednak z powodzeniem przechowywać w niej produkty w lodówce i zamrażalniku. Jednym z najczęściej kupowanych produktów w naszym sklepie jest folia JN z ostrzem w pudełku. Opakowanie zostało wyposażone w specjalne ostrze umożliwiające szybkie odcięcie odpowiedniego kawałka folii. 

Obcinarka do folii spożywczej

Folia-spoywcza--jakie-ma-rodzaje-i-zastosowanie-3Jeśli używasz dużo folii spożywczej do pakowania np. w sklepie mięsnym lub z wyrobami garmażeryjnymi, obcinarka może okazać się konieczna. Jest to produkt bardzo powszechnie stosowany w firmach cateringowych, cukierniach i restauracjach. Jednym z popularnych produktów jest obcinarka do folii spożywczej universal 300, która cechuje się lekkością i łatwością użytkowania. Dzięki temu można bez problemu przenosić ją z miejsca na miejsce oraz szybciej owijać pakowane produkty. Wykonana ze stali nierdzewnej, długo zachowuje swój nienaganny wygląd nawet w trudnych warunkach pracy. Elegancki, srebrny kolor pasuje do większości wnętrz, dzięki czemu nie zaburzy estetyki danego pomieszczenia. W sklepach spożywczych bardzo często możemy się spotkać także z odcinaczem do folii Max Mini S 450. Jest to stabilne urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej, które szybko przetnie folię w pożądanym miejscu. Może pracować wraz z folią na rolkach o szerokości 45 cm. Wygodne i szybkie cięcie folii to podstawa prawidłowego funkcjonowania wielu miejsc handlujących żywnością. 

Zgrzewarka do folii spożywczej 

Zgrzewarki impulsowe do folii spożywczej są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie produkt musi być doskonale zabezpieczony. Dzięki procesowi zgrzewania produkty spożywcze mogą być nie tylko szczelnie opakowane, ale także w pełni bezpiecznie trafią do sprzedaży. Niektóre towary wymagają szczelnego opakowania folią, ponieważ są wrażliwe na wilgoć, pleśń czy otarcia. Zgrzewarka impulsowa to podstawowy produkt, który cechuje się stosunkową niską ceną i bardzo dobrą efektywnością. Z takim urządzeniem foliowanie staje się szybkie i łatwe. Oczywiście warto postawić na sprzęt od sprawdzonych producentów. W naszym sklepie często wybieranym produktem jest zgrzewarka impulsowa typ pfs/fs 300 m nóż. Produkt jest łatwy w użyciu i nie sprawia trudności nawet mniej doświadczonym osobom. Może być wykorzystywany do pracy z różnymi typami folii, w tym z folią spożywczą. Urządzenie jest lekkie, ponieważ waży tylko 1,8 kg. Zdecydowanie ułatwia to jego przenoszenie i przewożenie. Innym, chętnie kupowanym modelem jest zgrzewarka impulsowa typ pfs/fs 300 abs. Świetnie współpracuje z różnymi materiałami, w tym z folią spożywczą, woreczkami foliowymi czy folią bąbelkową. Długość zgrzewu wynosi 300 mm, a szerokość 3 mm. Waga urządzenia jest nieco wyższa niż w przypadku pierwszego, prezentowanego tutaj produktu, bo wynosi 3,7 kg. Nadal jest to lekka zgrzewarka, która przyda się do profesjonalnego i bezpiecznego pakowania. 

Inne opakowania spożywcze z folii

Folia-spoywcza--jakie-ma-rodzaje-i-zastosowanie-4Choć pakowanie produktów spożywczych w folię jest nadal najpopularniejszym sposobem ich zabezpieczania, to na rynku znajdziemy inne ciekawe rozwiązania. Zapoznajmy się teraz z kilkoma z nich!
 • foliowe torebki śniadaniowe - powszechnie znany i lubiany sposób zabezpieczania jedzenia, a zwłaszcza kanapek, które zabieramy z domu na wynos. Torebki foliowe mogą przechowywać także produkty, które wkładamy do lodówki. Nie przepuszczają one wody ani tłuszczu, dzięki czemu jedzenie nie rozmoczy opakowania i zachowa świeżość na dłużej. Jedna torebka śniadaniowa wykonana z folii spożywczej ma wymiary 18x28 cm. W zestawie znajdziesz także specjalne klipsy do zamknięcia opakowania podnoszące komfort użytkowania woreczków.
 • rolka folii moletowanej - to produkt, który jest doskonałą osłoną dla żywności. Tego typu folia spożywcza może być stosowana do próżniowego pakowania produktów. W opakowaniu znajduje się 100 sztuk produktu. Dzięki temu jedna rolka wystarcza na długi czas. 
 • worki moletowane jednostronnie - popularne do próżniowego pakowania takich produktów jak twarogi czy sery. Można je spotkać w wielu sklepach spożywczych. Doskonale chronią produkt przed wilgocią, brudem i uszkodzeniami. 
 • torebki strunowe - popularny produkt do przechowywania zwłaszcza suchej żywności takiej jak kasze, mąka, ryż, przyprawy, kawa czy herbata. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się także worki strunowe typu doypack, które można postawić w pionie i mieć porządek w szafce kuchennej. 
 • worki do gotowania - odporne na działanie wysokich temperatur. Są odpowiednie do gotowania w próżni. Dzięki temu produkty zachowują swój aromat i smak. Wystarczy włożyć produkt do woreczka, zamknąć przy pomocy pakowarki próżniowej, a następnie poddać pasteryzacji w wysokiej temperaturze. 


Inne zastosowania folii spożywczej 


Folia spożywcza służy nie tylko do pakowania czy pieczenia jedzenia. Popularne jest na przykład malowanie na folii spożywczej. To doskonała zabawa dla dzieci, która rozwija ich kreatywność. Wystarczy owinąć folią nogi od stołu lub krzesła tworząc w powietrzu przezroczystą powierzchnię do działań sensorycznych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się także owijanie ciała folią spożywczą, czyli tzw. body wrapping. Owijanie się folią spożywczą pomaga wyszczuplić sylwetkę, dlatego możemy się z nim spotkać w wielu gabinetach kosmetycznych.
folia spożywcza sklep
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie