Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaczwartek, 3 listopada 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 5303
Ilość komentarzy: 0

Folia spożywcza vs folia stretch – podobieństwa i różnice

Mimo, iż na pierwszy rzut oka każda folia produkowana fabrycznie wygląda podobnie, to poszczególne typy zdecydowanie różnią się swoim zastosowaniem. Tak jest chociażby w przypadku folii spożywczej oraz typu stretch, które służą do zupełnie innych celów. Jedna z nich jest zdecydowanie bardziej miękka i nie nadaje się do pakowania każdego rodzaju przedmiotów wysyłkowych. Druga zaś sprawdzi się tam, gdzie potrzeba dużej wytrzymałości i solidności w zabezpieczaniu ładunków.

Rzecz jasna, folia spożywcza, jak sama nazwa zresztą wskazuje, przeznaczona jest do owijania produktów żywnościowych. Nie oznacza to jednak, że jest ona całkowicie bezużyteczna, jeśli chodzi o aspekt zabezpieczający wysyłany towar. W niektórych przypadkach może stanowić zamiennik, choć nie zawsze będzie to optymalny wybór. W poniższym materiale biorę na tapet właściwości tych dwóch typów owijek, które są dostępne w asortymencie sklepów z opakowaniami, w tym oczywiście Neopak. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią zamieszczoną niżej!

Z czego produkuje się folię – zastosowania praktyczne przyborów do owijania


Folia to jeden z najważniejszych wynalazków we współczesnej gospodarce. Każdego dnia na świecie zużywa się wiele ton tego materiału. Znajduje on swoje zastosowanie w niemalże każdej branży i gałęzi przemysłu. Bez niej ciężko sobie wyobrazić samochodowy, lotniczy czy morski transport towarów. Folia zabezpiecza pakunki zbiorcze, może stanowić także wypełnienie kartonów. Folię wykorzystuje się nie tylko w kontekście przemysłowym, ale także w użytku indywidualnym. Na co dzień stosujemy bowiem folię aluminiową, folię bąbelkową czy właśnie folię spożywczą.

folia-owoce

Sposób wytwarzania folii syntetycznej związany jest z wykorzystaniem materiału polietylenowego. Fachowo określany jest on skrótowcem LDPE, co oznacza materiał syntetyczny o niskiej gęstości. Folia może być także produkowana z innych materiałów, w tym np. polipropylenu. Współcześnie coraz częściej wykorzystuje się również biodegradowalne składniki w postaci domieszek recyklingowanych materiałów. Popularna folia stretch może być wytwarzana na różne sposoby, najczęściej stosuje się jedną z dwóch wiodących technik:
  • metodą rozdmuchu,
  • metodą CAST.

Specyfika wytwarzania folii syntetycznej


Zarówno jedno, jak i drugie przedsięwzięcie wymaga dość sporych nakładów finansowych związanych z przygotowaniem stanowiska fabrycznego. Produkcja folii nie jest sama w sobie tania – dopiero fakt, że materiał ten wytwarza się na szeroką skalę pozwala obniżyć koszty. Z tego też względu produkt finalny, który trafia do naszych domów wraz z zakupami, jest dosyć ekonomicznym materiałem. Nie może zatem dziwić fakt, iż jest ona powszechnie wykorzystywana, w zasadzie w każdym kraju na świecie.

W ramach procesu produkcji blow, czyli metodzie wytłaczania z zastosowaniem dodatkowego rozdmuchu, doprowadza się do stopienia materiału i wydmuchiwaniu go przez specjalnie do tego przygotowaną szczelinę. Dzięki procesom fizyczno-chemicznym tworzy się cienka warstwa przypominająca rękaw. Następnie stosuje się chłodzenie, zazwyczaj polegające na obniżeniu temperatury za pomocą strumienia powietrza. Tak przygotowana folia jest bardzo wytrzymała i posiada znakomite walory rozciągliwości. Drugi typ produkcji, czyli CAST, polega także na stopieniu materiału syntetycznego. Następnie przesuwa się ono do dysz i zostaje wytłoczone w cienkiej formie. Nie stosuje się tutaj etapu wydmuchiwania. Taki sposób produkcji jest zatem znacznie szybszy – w tym samym czasie można wytworzyć większą ilość folii.

Kolejne etapy wytwórcze – jak z wytworzonej folii zrobić coś przydatnego?


Następnie zawija się arkusze za pomocą specjalistycznych maszyn na szpule. Trafiają one do zakładów, w których przetwarza się folię do innych postaci. Opcjonalnie ten sam zakład tworzy folię skonkretyzowaną, która posiada różne rozmiary i zastosowania. Folia może być bez problemu cięta i w takim przypadku nie utraci swoich walorów wytrzymałościowych. To znakomity wynalazek, bez którego ciężko sobie wyobrazić tak sprawne funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki. 


Klasyfikacja rodzajów folii – czy spożywcza i stretch to ten sam produkt?


Generalnie rzecz biorąc, folia stretch jest terminem bardzo ogólnym, odnoszącym się do wielu typów folii. Zwykle jednak mówiąc o rodzaju stretch mamy na myśli tradycyjną, przemysłową folię na dużych rolkach, która posłuży do owijania pakunków, palet i ładunków przed przetransportowaniem ich w inne miejsce. W sensie praktycznym folia spożywcza może być określona po prostu folią stretch. Można nawet znaleźć określenia, które wskazują, że owijka do żywności posiada nazwę: folia spożywcza stretch. Jest w tym sporo racji, ponieważ folia do żywności posiada podobną strukturę i formę do tej, która cechuje folię przemysłową stretch. W zasadzie każda typowa folia do żywności jest folią stretch, ale nie każda folia stretch ma odpowiednie parametry, które pozwolą ją stosować do owijania żywności. 
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch


Czym szczególnym charakteryzuje się folia spożywcza?


Folia do użytku gastronomicznego, w tym także domowego, służy do pakowania żywności. Posiada specjalną warstwę przylegającą, zlokalizowaną na jej wewnętrznej części. Jej obecność sprawia, że znacznie lepiej trzyma się różnego rodzaju produktów żywnościowych, zapewniając dobre parametry izolujące. Folia spożywcza znakomicie przylega do obiektu, do którego została zastosowana. W toku jej produkcji wykorzystuje się specjalne polimery, które mogą być stosowane do pakowania jedzenia. Są to bezpieczne plastiki, które nie ulegają zniszczeniu – w wyniku czego mikrocząsteczki mogłyby przenikać do miejsc, w których nie powinny się znaleźć.

jedzenie-folia

Folia spożywcza znajduje szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej. Stosuje się ją także w warunkach domowych, np. do owijania wypieków, przykrywania gotowych dań, zabezpieczania pojemników czy pakowania kanapek. W krótkim użyciu nie jest szkodliwa dla żywności, choć należy uważać, aby nie stosować jej w przypadku zabezpieczania gorących dań, które mogłyby naruszyć jej strukturę. Folia nie wchodzi w kontakt z żywnością, o ile posiada odpowiednie oznaczenia na opakowaniu. Należy zawsze bardzo dokładnie sprawdzić nadruki na etykiecie, aby upewnić się, że można ją bezproblemowo zastosować w kuchni.


Folia spożywcza vs folia stretch – podobieństwa


Na pierwszy rzut oka zarówno folia spożywcza, jak i folia stretch do owijania przesyłek wyglądają podobnie. Na tym jednak kończą się największe podobieństwa. Można jeszcze wspomnieć, że oba typy folii wytwarzane są w dosyć podobny sposób, choć oczywiście nie każdy typ będzie produkowany identycznie. Cechą wspólną obu rodzajów folii jest duża zdolność do rozciągania, zadowalająca wytrzymałość użytkowa i wszechstronność zastosowania. Wytwarzane są z materiałów syntetycznych, a ich produkcja odbywa się w zakładach przemysłowych. Jedna i druga może posiadać w sobie materiały pochodzące z recyklingu, a także być zdatna do ponownego przetworzenia.


Jakie jeszcze cechy wspólne posiadają oba rodzaje folii?


Folia spożywcza oraz folia stretch są stosunkowo tanie, jeśli chodzi o ich jednorazowe użycie. Koszt zabezpieczenia przesyłki, posiłku czy niewielkiego pudełka nie przekracza kilku groszy. Co prawda, najczęściej będziemy zobligowania do zakupu większej ilości (np. kilku lub kilkunastu metrów bieżących), co jednak w przypadku prowadzenia biznesu czy długotrwałego użytku domowego nie powinno być znaczącym problemem. Obie folie cechuje solidność, nieprzepuszczalność cieczy i nieznaczna izolacja termiczna.

rolka-stretch


Folia spożywcza vs folia stretch – różnice


Folia stretch nie jest przystosowana do zawijania w nią produktów do spożycia. W wyniku takiego działania do pożywienia mogą przenikać toksyczne związki, które wpłyną nie tylko na smak, ale również i zdatność do spożycia. Folia stretch jest pakowana zwykle w masywne, duże rolki. W przypadku owijek żywnościowych mamy do czynienia z niewielką rolką, którą bez problemu można owijać produkty jedną dłonią. Folia spożywcza ma nieco bardziej deliktaną strukturę i łatwiej ulega przedarciom. Folia stretch z kolei ma bardzo wysoką solidność i może być stosowana do zabezpieczania nawet bardzo masywnych ładunków.


Inne różnice pomiędzy folią spożywczą a stretch


Kolejną występującą różnicą jest fakt, że folia spożywcza jest najczęściej transparentna. Folia stretch może mieć różne zabarwienie – od przezroczystej do czarnej. Co więcej, zwykle posiada specyficzny zapach, który mógłby negatywnie oddziaływać na pakowany w nią pokarm – choćby dlatego warto takiego przeznaczenia unikać. O ile ta, która jest stososowana do żywności może niekiedy być polecana do zamrażania w niej potraw, o tyle skrajnie niskie temperatury niekoniecznie pozytywnie oddziałują na folię stretch. Produkt magazynowy może zostać poddany tzw. aktywacji, co umożliwia nanoszenie na takiej folii różnych wzorów i nadruków. Z wiadomych względów takich działań zwykle nie podejmuje się w kontekście folii żywnościowej.

czarny-stretch


Folia spożywcza vs folia stretch – krótkie podsumowanie artykułu


Folia do pakowania to uniwersalny produkt, który okazuje się pomocny w wielu różnych przedsięwzięciach. Należy jednak dokładnie zwracać uwagę na to, do jakich celów stosujemy poszczególne rodzaje folii. Folia do żywności jest neutralna dla zdrowia ludzkiego, dlatego mogą być nią owijane przedmioty, które mają zostać spożyte, lub w których znajdują się rzeczy do zjedzeniaTym samym nie powinnyśmy stosować jej do pakowania innych rzeczy, np. owijania całych kartonów. Takie jej zastosowanie będzie po prostu nieekonomiczne. 

Wówczas zdecydowanie lepiej sięgnąć po folię stretch. Drugi rodzaj folii ma szeroki zakres zastosowań, jednakże nie będzie nadawał się do zastosowania w kontakcie z żywnością. Folią stretch z kolei zabezpieczymy przesyłki, owiniemy paletę czy wykorzystamy jako dodatkowe wypełnienie do kartonu. Jedna i druga folia jest wytwarzana w podobny sposób, choć nieco kosztowniejszym działaniem jest wyprodukowanie folii do żywności – a to ze względu na konieczność zastosowania bezpieczniejszego, gęstszego materiału syntetycznego.
folia-do-zywnosci
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie