Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnywtorek, 21 lutego 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2246
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia stretch, a BDO. Jaki kod wpisać dla folii stretch?

Folia stretch, a BDO. Jaki kod wpisać dla folii stretch?


Prośrodowiskowe zachowania i działania są obecnie w cenie, mówiąc potocznym językiem. Samo społeczeństwo stara się, aby nie przykładać ręki do rozpowszechniania się nieekologicznych produktów. Dobrym przykładem na to może być na przykład to, że na zakupy, większość z nas zaczyna zabierać wielorazowego użytku torby, na przykład materiałowe, które możemy zarzucić na ramię, lub większe, które również możemy kupić w sklepach na miejscu. Korzystanie z toreb na zakupy, wielokrotnego użytku przyczynia się do zmniejszenia ilości plastiku w obiegu.

Również władze Państw starają się wywrzeć odpowiednie działania różnymi środkami prawnymi. Przepisy prawa dotyczą zarówno zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców. W naszym kraju dobrym przykładem pro ekologicznych przepisów prawnych jest BDO, co w pełnym rozwinięciu oznacza Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Czym jest BDO i dlaczego obowiązuje wszystkich przedsiębiorców w naszym kraju? Pod jakim kodem znajduje się folia stretch i inne popularne produkty służące do pakowania? Co powinniśmy wiedzieć o BDO jako osoba prowadząca firmę? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w dalszej części tego artykułu.


eko


Co to jest BDO?


BDO to nic innego jak system informatyczny, swego rodzaju baza danych. Dokładne przepisy prawa określające istnienie i zasadność tej bazy danych to Ustawa o odpadach, a dokładnie artykuł 82, ustęp 1. Baza danych BDO ma na celu ewidencjonowanie oraz kontrolowanie podmiotów w naszym kraju, które wprowadzają na rynek opakowania, a także gospodarują odpadami. Kontrola wprowadzonych opakowań, gospodarowania odpadami, ma głównie na celu zapobieganie powstawania tak zwanych dzikich wysypisk śmieci, które jeszcze do niedawna były zmorą w naszym kraju. Przejdźmy jednak do sedna sprawy.

ochrona środowiska
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch


Kto musi zarejestrować się w BDO?


Według przepisów zawartych w odpowiedniej ustawie wpis do BDO muszą posiadać wszystkie podmioty, które poprzez swoją działalność, wytwarzają odpady, a także jednocześnie je ewidencjonują. Przedsiębiorcy, którzy na nasz rodzimy rynek wprowadzają takie produkty jak smary, oleje, baterie i akumulatory, produkty w opakowaniach, sprzęt elektroniczny i elektryczny – również są objęci obowiązkiem rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. Obowiązek rejestracji dotyczy również wszystkich producentów, importerów, a także nabywców opakowań.

Skoro wiemy, kto musi się zarejestrować w BDO, to sprawdźmy również, kto tego robić nie musi. Rejestrować się do BDO nie muszą wytwórcy odpadów komunalnych, również należy pamiętać o tym, że odpady, które powstają w socjalnych sekcjach miejsca pracy dla pracowników, traktowane są tak samo, jak komunalne odpady.

Na chwilę obecną wniosek o rejestrację w BDO można złożyć na kilka różnych sposobów. Będzie to osobista wizyta w UM, listowne wysłanie formularza lub skorzystanie z elektronicznej rejestracji.

recykling

Jaki kod w BDO posiada folia stretch?


Folia stretch, a więc materiał opakowaniowy, który jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych do zabezpieczenia przesyłek i towarów. Sprawdza się do tego idealnie, choćby ze względu na swoje właściwości. Jest to folia dostępna zarówno w wersji transparentnej, jak i czarnej, nieprzejrzystej. Kupić możemy ją również w innych kolorach. W wielu rozmiarach i długościach (choć ta podawana jest w jednostkach wagi).

W BDO folia stretch zaliczana jest pod kodem 15 01 02 – jest to kod oznaczający odpady z tworzyw sztucznych, dlatego też pod tym kodem znajdziemy inne produkty, jak chociażby folia bąbelkowa, MiniRapy, foliowe opakowania i wiele innych produktów z tworzywa sztucznego. Pod tym kodem znajdują się jedynie tworzywa sztuczne, nie można więc zastosować tego kodu jak przy segregacji normalnych opakowań komunalnych, w przypadku metali, będzie to kod 15 01 04.

Warto wiedzieć, pod jakimi kodami powinniśmy ewidencjonować odpady, ponieważ system BDO przewiduje kary finansowe, które mogą dotkliwie oddziaływać nawet na większe przedsiębiorstwa. Wszelkie nieścisłości, takie jak brak wpisu w rejestrze BDO, brak prowadzonej ewidencji, brak opłaty rocznej w terminie, to tylko niektóre przewinienia, za które przedsiębiorca może otrzymać karę administracyjną zaczynającą się od 5 tysięcy złotych, a kończącą nawet na jednym milionie złotych.

folia stretch

Gdzie kupić folię stretch?


Folia stretch to materiał, który sprawdza się przede wszystkim jako zabezpieczenie przesyłek przed działaniem niekorzystnych warunków, takich jak wilgoć, zanieczyszczenia w powietrzu. Sprawdzi się również w wielu niekonwencjonalnych zastosowaniach, o których pisaliśmy tutaj niejednokrotnie. Folię stretch możemy kupić na stronie internetowej nasz sklepu neopak.pl, a także na drugiej stronie, opako.com.pl. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty i asortymentu. Przy zakupach większych, hurtowych ilości produktów, możliwa jest negocjacja cen.
eko friendly
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie