Michał KrajniakMichał Krajniakwtorek, 6 grudnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1124
Ilość komentarzy: 0

Folia vs papier – sprawdzamy na przykładach

Folia kontra papier – jest to spór może nie odwieczny, ale toczący się co najmniej od kilku dziesięcioleci i dzisiaj wciąż jest aktualny. Oba te materiały mają podstawowe i nieodzowne zastosowanie w przemyśle produkcji opakowań. Za jednym i drugim surowcem przemawia siła wielu argumentów, które niekiedy bardzo ciężko jest zanegować. Wciąż bowiem trudno wyobrazić sobie świat bez opakowań foliowych, ale jeszcze trudniej bez tych, wykonanych z papieru.
Folia-vs-papier--sprawdzamy-na-przykadach

Czy papier dominuje nad folią?


Historia papieru sięga znacznie dalej niż historia folii. Każdy, kto choć trochę interesował się tym tematem na pewno wie, że pierwsze – dość prymitywne, ale jednak znajdujące szersze zastosowania – opakowania pojawiły się już w Starożytnych Chinach. W wiekach późniejszych papier z różnym powodzeniem sprawdzał się na rynkach wielu państw, również europejskich, aż wreszcie odkryto dla niego idealne wręcz zastosowanie w kiełkującym XIX-wiecznym przemyśle pakowniczym.

Jeśli zaś o folię chodzi, to jest to surowiec znacznie młodszy. Chemicy eksperymentowali w procesie tworzenia nowej tekstury, przez co przez lata udało się sprawdzić w praktyce wiele rodzajów tworzywa sztucznego. Ostatecznie – a było to już w XX wieku – folia stała się materiałem niezbędnym wręcz w produkcji opakowań. Jednakże nie minęło kilkadziesiąt lat, a okazało się, że odpady foliowe stanowią wręcz śmiertelne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zaczęto więc powracać do ekologicznego papieru, który jest w pełni biodegradowalny, a co za tym idzie – w pełni przyjazny dla środowiska.

Biorąc pod uwagę to, że papier ma znacznie dłuższą historię niż folia i że to on koniec końców zyskał większą liczbę zwolenników – nie tylko ze względu na ekologiczność ale też estetykę wykonania opakowań papierowych – można by wysnuć wniosek, że to właśnie papier dominuje nad folią. Tylko, czy we wszystkich aspektach?

A może to folia dominuje nad papierem?


Nie bez przyczyny ludzie zaczęli stosować wynalazek, jakim na początku XX wieku była folia. Szybko okazało się, że jeśli chodzi o wielokrotny użytek, to folia sprawdza się znacznie lepiej niż opakowania papierowe. Wolniej ulegała degradacji i korozji, mogła służyć nawet przez dziesięciolecia, podczas gdy papier wytrzymywał zaledwie kilka tygodni, a nierzadko nawet i po paru dniach nadawał się już tylko do wyrzucenia. Poza tym, opakowania papierowe nie były tak odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, co folia. Kiedy spadł zwykły deszcz papier nasiąkał i potem nie nadawał się już do użytku, a na folii nie robiło to najmniejszego wrażenia.

Warto też zauważyć ciekawe zjawisko, a mianowicie to, że swego czasu folia zaczęła wypierać papier ze względów… właśnie ekologicznych. W XX wieku pojawił się bowiem problem masowego wycinania lasów, a tym samym zaczęto zadawać sobie pytania o to, jak można chronić środowisko naturalne. Według logiki sprzed kilkudziesięciu lat folia była bardziej ekologiczna niż papier, bowiem do jej produkcji nie trzeba było wykorzystywać ściętych drzew. To dziś jak wiemy stanowi o wiele mniejszy problem, niż się kiedyś wydawało.

Kolejnym aspektem, w którym folia zdobyła przewagę nad papierem była kwestia ceny. Gdy na rynku po raz pierwszy pojawiły się opakowania foliowe klienci zachwycili się ich symbolicznymi opłatami. Mało tego – bardzo długo wszelkie opakowania z folii, zwłaszcza te dostępne w sklepach spożywczych były dołączane do zakupów za darmo, gdyż ich koszt był tak niewielki, że nawet rozdanie ich w dużych ilościach nie narażało na szwank budżetu właściciela placówki handlowej. Dopiero stosunkowo niedawno wprowadzono przepisy, wedle których należy doliczać klientowi opłatę za foliowe opakowanie, nawet jeśli wynosi ona tylko kilkadziesiąt groszy. Miało to przynieść skutek, w postaci ograniczenia sprzedaży tego typu wyrobów, z dość marnym zresztą skutkiem.

Papier pakowy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier pakowy

Pojedynek folii z papierem – konkretne przykłady


Jak wszyscy doskonale wiemy poszczególne produkty sprawdzające się jako opakowania mogą być równie dobrze wykonane z papieru jak i z folii. Ażeby więc spróbować rozstrzygnąć pojedynek tych dwóch materiałów warto przyjrzeć się plusom i minusom przykładowych produktów – ze szczególnym naciskiem na różnice dotyczące właśnie materiału wykonania. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, jak to wygląda w praktyce.
Folia-vs-papier--sprawdzamy-na-przykadach-1

Torba papierowa vs torba foliowa


Torba foliowa market jest produktem bardzo popularnym, który może znaleźć swoje zastosowanie praktycznie w każdej palcówce handlowej. Sposób wykonania tego opakowania sprawia, że nadaje się on do przenoszenia nawet bardzo dużej ilości towaru i to o sporej masie. Wytrzymałość torby sprawia, że jej użytkowanie jest w pełni bezpieczne.

Z kolej torba papierowa to produkt, który cechuje się znacznie wyższą estetyką wykonania. Jednakże zarówno to opakowanie, jak i jego foliowy odpowiednik są tak samo wytrzymałe i znajdują swoje zastosowanie w handlu, a także reklamie. Przewagą torby papierowej mogłoby być to, że jest ona ekologiczna, gdyby nie fakt, że i torbę foliową możemy oddać do recyklingu. Poza tym torba papierowa jest droższa niż foliowa.

Ten pojedynek kończy się remisem 1:1.
Folia-vs-papier--sprawdzamy-na-przykadach-2

Koperta papierowa vs koperta bąbelkowa


W wysyłce listów nic tak nie sprawdza się jak tradycyjna koperta papierowa. Jest tania, powszechnie dostępna, a korzystać z niej umie chyba każdy, kto potrafi też pisać. Jednakże jeśli połączymy tę kopertę z folią bąbelkową, to otrzymamy produkt jakim jest koperta bąbelkowa. W niej także możemy wysyłać listy, wygodnie ją adresować, a ma taką przewagę, że chroni swoją zwartość przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Tutaj musimy przyznać 0:1 dla koperty bąbelkowej.

Wypełniacze papierowe vs poduszki foliowe


Tutaj jest zbyt duża rozbieżność jeżeli chodzi o zastosowanie. Jednakże trudno uniknąć zestawienia, bo zarówno jeden jak i drugi produkt to rodzaje wypełniaczy. Pierwszy ma bardzo uniwersalne zastosowanie, drugi zaś sprawdzi się wówczas, gdy zawartość naszej paczki jest bardzo rucha.

Ze względu na zbyt duże rozbieżności nie przyznajemy punktu. Wynik końcowy: 0:0.
Folia-vs-papier--sprawdzamy-na-przykadach-3

Folie pakowe vs papier ozdobny


Bardzo często pakujemy różne rzeczy w folie pakowe, zapewniając im tym samym bezpieczeństwo. Natomiast papier ozdobny jak nic nada się na prezent. Z jednej strony możemy użyć folii do transportu prezentu, ale potem już zastosowanie będzie miał nasz papier. Tutaj też wkradają się pewne rozbieżności, ale trzeba przyznać, że pakowanie za pomocą papieru ozdobnego wymaga jednak większego kunsztu niż pakowanie we folię.

Po ciężkim dylemacie przyznajemy punkt papierowi ozdobnemu, który wygrywa z folią 1:0.

Folia vs papier – rozstrzygnięcie pojedynku


Sprawdzając na konkretnych przykładach otrzymaliśmy końcowy wynik 2:2. I można śmiało powiedzieć, że jest to dość wierne odzwierciedlenie rzeczywistości. W prawdziwym świecie jest bowiem tak, że raz to przewagę mają opakowania foliowe, innym razem znów papier dochodzi do głosu.
Folia vs papier – sprawdzamy na przykładach
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie