Przemysław  KrawiecPrzemysław Krawiecwtorek, 19 lipca 202212 minut czytanialiczba wyświetleń: 2135
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Formaty opakowań i nie tylko

Podczas wykonywania naszych codziennych obowiązków spotkamy bardzo wiele różnych formatów, dzięki którym wydrukowanie dokumentów lub wypełnianie ich odręcznie będzie możliwe, a przechowywanie stanie się dużo łatwiejsze. Inne zastosowania będą przecież miały małe kartki papieru, a zupełnie inne te o dużych wymiarach. Zobacz jakie formaty papieru są najczęściej spotykane w sklepach oraz gdzie znajdą one swoje zastosowania. Różne formaty mogą być także wykorzystywane podczas wybierania opakowań do twojej firmy czy domu. Dzięki temu dużo łatwiej odnajdziemy interesujące nas koperty bądź pudełka kartonowe. Sprawdź jakie wymiary mają dane formaty oraz przekonaj się czy znasz je wszystkie.

Formaty z serii “A”

Format A0

Wybierając papier, na którym nadrukujemy informacje czy daną grafikę koniecznie warto zwrócić uwagę na wymiary. Papier A0 jest największym z tej serii i będzie miał wymiary 84,1 x 118,9 cm. Jest to więc dosyć spory arkusz, a co za tym idzie wysyłka będzie nadzwyczaj ciężka. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzą się tuby kartonowe o okrągłej lub kwadratowej podstawie. Te drugie będą znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, ale za to będą gorzej się prezentowały przy biznesach stacjonarnych.
Rozmiar

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Rozmiar

Format A1

Patrząc na dostępność formatów papieru odnajdziemy dziesiątki różnych możliwości. Papier ten będzie miał dokładnie 594 x 841 mm. Jest to więc sporo mniejsz niż wcześniej przedstawiona opcja. Dlatego też wybierając papier o danych parametrach zapamiętaj dokładnie jaki format potrzebujesz. W innym przypadku może dochodzić do bardzo kosztownych pomyłek, które będą również spowalniały wykonanie obowiązków.

Format A2

Papier lub płótna na obrazy tego typu nadal nie będą zbyt często wykorzystywane w codziennym życiu. Ze względu na duże wymiary (42 x 59.4 cm) jest to po prostu niepraktyczne i nie wykorzystuje się takich arkuszy do drukowanie dokumentów lub tym podobnym. Aby przechowywanie tego typu arkusze papieru były możliwe najłatwiej będzie zwinąć je w rulon i owinąć najprostszą gumką recepturką. W tym przypadku będziemy mogli także zastosować wcześniej wspomniane tuby kartonowe.

Format A3

Jak do tej pory mogliśmy zauważyć, że im większa cyfra będzie przy literze tym rozmiar papieru będzie mniejszy. Dokładnie tak samo będzie w tym przypadku i format A3 ma rozmiary 297 x 420 mm. Jest to więc dokładnie połowa wcześniej wspomnianego formatu i będzie on już użytkowany znacznie częściej. Bardzo wiele gazet może mieć właśnie tego typu rozmiar i dzięki temu na jednym arkuszu zmieścimy wystarczająco dużo tekstu, aby ten był czytelny. Na arkuszach w formacie A3 możemy nadrukować także różne plakaty czy ulotki reklamowe, które następnie będą miały za zadanie promować naszą działalność.

Format A4

Format A4 jest pewnością najczęściej spotykany w naszym codziennym życiu i większość dokumentów takich jak na przykład faktury lub inne podobne będą drukowane właśnie na najprostszych kartkach o wymiarach 21 na 29,7 cm. Dzięki temu przechowywanie oraz transportowanie dokumentów na duże odległości nie będzie aż tak problematyczne i będziemy mogli w tym celu wykorzystać najprostsze teczki tekturowe lub koperty, które odnajdziemy niemalże w każdej hurtowni papierniczej oraz sklepach sprzedających opakowania.

Wymiary formatu A4

Format A5

Z kartkami o rozmiarach 148 x 210 mm mamy do czynienia już od najmłodszych lat, gdyż większość zeszytów szkolnych będzie miało właśnie taki rozmiar. Jeżeli na przykład chcesz przechowywać tego typu artykuły papiernicze na pamiątkę lub aby móc w późniejszym czasie powtórzyć wiedzę możesz użyć zwykłych kartonów klapowych lub wykrojnikowych, które również są dostosowane do tego typu formatu. Aby złożenie opakowania było możliwe warto będzie zakupić także taśmę pakową odpowiedniej jakości.

Format A6

Format A6 jest znowu nieco rzadziej spotykany ze względu na niewielkie rozmiary (10,5 x 14,8 cm). Na takiej kartce nie zmieścimy przecież zbyt dużo informacji. Mogą znaleźć one jednak zastosowanie jako ulotki reklamowe, które będą następnie rozdawane na ulicach bądź wrzucane do skrzynek pocztowych przy naszych mieszkaniach. Tak więc nie znajdą one zbyt wielu zastosowań dla zwykłych użytkowników, aczkolwiek przy promocji firmy mogą być przydatne.

Format A7

Format A7 jak łatwo się domyślić będzie dokładnie o połowę mniejszy niż wcześniej przedstawiony, a więc jego wymiary będą równe 74 x 105 mm. Są to więc wartości naprawdę niewielkie i niektóre osoby będą wykorzystywały takie karteczki jako opcję do notowania pewnych informacji. Zapisanie danych będzie wówczas bardzo mało problematyczne, a przy tym zmieści się tam całkiem sporo. Jest to więc bardzo dobra opcja dla biura oraz domu w sytuacjach, kiedy lubisz mieć wszystko zanotowane.

Format A8

Wymiary formatu A8 to 5,2 x 7,4 cm Tak więc również może zostać on wykorzystany przy produkcji najpopularniejszych karteczek zwykłych lub samoprzylepnych które będziemy mogli przyczepić na różnych powierzchniach. Dlatego też jeżeli martwisz się już zapomnisz czegoś wziąć ze sobą bardzo będzie zanotować na karteczce i przykleić na przykład na drzwiach wejściowych bądź w innym miejscu które z pewnością zerkniesz wychodząc z domu.

Format A9

Format A9 jest jednym z najmniejszych, a jego rozmiary to jedynie 37 x 52 mm. Jest to więc naprawdę niewiele i najprawdopodobniej karteczki w takim wymiarze nie będą wystarczające w większości sytuacji. Nie zmieści się tam przecież zbyt dużo informacji, a jedynie zamontujemy tam na przykład termin jakiegoś wydarzenia oraz godzinę, o której się wszystko odbędzie. Jeśli jednak chcesz mieć więcej miejsca na zanotowanie warto będzie wybrać nieco większy odpowiednik.

Format A10

Ostatni format o nazwie A10 będzie zarazem najmniejszym i znajdzie on zastosowanie na przykład podczas oznaczania pewnych elementów. Tego typu karteczki odnajdziemy w wielu rozmaitych kolorach takich jak na przykład zielony, żółty lub czerwony, dzięki czemu oznaczenie pewnych elementów będzie dużo łatwiejsze. Jeżeli zaś chodzi o konkretne wymiary to format A10 będzie miał 2,6 na 3,7 cm. Jest to już naprawdę niewiele i zmieścimy tam wyłącznie symbole literowe lub więcej tekstu napisanego niewielkim rozmiarem.

Formaty z serii “B”

Format B0

Jeżeli chodzi o formaty szeregu B to również będą one zmniejszały się dokładnie o połowę ze wzrostem każdej kolejnej cyfry, aczkolwiek poziom wyjściowy będzie nieco inny. Arkusze oznaczone literą B będą nieco większe w porównaniu do tych popularniejszych z początkową literą A. Jeżeli chodzi o B0 to będzie miał on dokładnie 100 na 141,1 cm. Dlatego też znajdzie on zastosowanie podczas produkcji obrazów nadrukowanych za pośrednictwem specjalnych drukarek bądź innych prac artystycznych wykonywanych metodami ręcznymi.

formaty papieru

Format B1

Kolejne formatem stosowanym przy oznaczeniu opakowań oraz arkuszy papieru będzie B1 o wymiarach 707 na 1000 mm. Wielu osobom może marzyć się obraz lub inne dzieło sztuki, które zawiśnie nad łóżkiem lub w miejscu pracy przy działalności zdalnej. Odnalezienie czegoś takiego będzie dosyć łatwym zadaniem, aczkolwiek jeżeli chodzi o wysyłkę oraz przechowywanie będzie to już znacznie trudniejsze. Aby jednak było to możliwe warto będzie wybrać tubę kartonową z denkiem bądź odpowiednik o kwadratowej podstawie. Przy zastosowaniu tego drugiego rozwiązania konieczne okazuje się także zainwestowanie w taśmę pakową.

Format B2

Wysyłka formatu B2, którego wymiary to 50 x 70,7 cm jest dosyć problematyczna i zazwyczaj tego typu arkuszy papieru nie zapakujemy w najczęściej spotykane koperty papierowe czy tekturowe. W tym celu nadal będziemy musieli wykorzystać tubę tekturową najlepiej taką o kwadratowej podstawie, która jest uniwersalna w zastosowaniu oraz pozwoli na bezproblemowe przechowywanie nawet przez długi czas bez stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów poza taśmą pakową.

Format B3

Format B3 będzie różnił się nie tylko wymiarem, gdyż posiada on 353 x 500 mm, ale wysyłka tego typu przedmiotów również będzie już nieco łatwiejsza. Bez większych trudności przeglądając oferty różnych hurtowni opakowań odnajdziemy koperty tekturowe, które będą odpowiednio usztywnione, a przy tym umożliwiają przesyłanie różnych obrazów czy arkuszy papieru w formacie B3. Dodatkowo większość z nich będzie posiadała specjalną powłokę klejącą, co sprawia iż używania dodatkowych akcesoriów nie będzie konieczne.

Format B4

Format B4 będzie jako odpowiednikiem cyfrowym do najczęściej spotykanego A4, aczkolwiek będzie miał on nieco większe wymiary, gdyż będzie to 25 x 35,3 cm. Dzięki temu na tego typu papierze umieścimy trochę więcej informacji, a przy tym całość będzie prezentowała się bardziej elegancko oraz wyróżnieni się spośród innych popularnych formatów. Jeżeli więc przygotowujesz ulotki bądź na przykład popularne w ostatnim czasie gazetki ślubne podczas dawania zaproszeń dla najbliższych osób warto będzie wybrać nieco większy format, gdyż będziemy lepiej zapamiętali i całość zaprezentuje się znacznie bardziej profesjonalnie.

Format B5

Jeżeli chodzi o zastosowanie formatu B5 to będzie on z pewnością dosyć często spotykany przy produkcji różnych gazetek sklepów bądź działalności stacjonarnych, które to trafią do skrzynek potencjalnych odbiorców. Wymiary 17,6 x 25 cm sprawiają iż wszystko jest bardzo dobrze czytelne, a przy tym nie zajmie ona zbyt dużo miejsca w skrzynce. Również kolportaż będzie znacząco ułatwiony. Jeżeli jednak chcesz przyczepić reklamy na słupy ogłoszeniowe koniecznie wybierz nieco większy format, który będzie widoczny z większej odległości.

Format B6

Jeżeli chodzi o rozmiary formatów to nie tylko będą one wykorzystywane przy oznaczaniu arkuszy papieru bądź innych tego typu, aczkolwiek zastosujemy takie oznaczenia również podczas zamawiania opakowań. Tak też na przykład mając do czynienia z formatem B6 o wymiarach 125 x 176 mm odnajdziemy dziesiątki różnych kopert oraz innych opakowań, dzięki którym prześlemy korespondencję oraz niewielkie przedmioty na spore odległości. Dzięki temu będziemy w stanie odnaleźć opakowanie, które idealnie wpasuje się w nasze oczekiwania.

Format B7

Wymiar formatu B7 będzie równy 8,8 x 12,5 cm i jest to już dosyć niewielki rozmiar jak możesz zauważyć. W związku z tym opakowania w takim rozmiarze będą już praktycznie nieosiągalne, gdyż miałyby one bardzo niewiele zastosowań i produkcja jest po prostu nieopłacalne pod względem finansowym. Jeżeli mamy do wysyłki akcesoria właśnie o takich wymiarach konieczne będzie zakupienie nieco większej koperty, która również pomieści całą zawartość.

Format B8

Ostatnie formaty oznaczone literą A miały dosyć niewiele zastosowań ze względu na bardzo niewielkie wymiary. Dokładnie tak sama sytuacja będzie miała się tym przypadku i format B8 będzie cechował się wymiarami 62 x 88 mm, co sprawia iż znajdzie on zastosowanie praktycznie wyłącznie podczas produkcji karteczek zwykłych lub samoprzylepnych oraz niewielkich ulotek reklamowych czy też wizytówek. Te ostatnie warto będzie pokryte specjalną powłoką połyskową, co sprawi iż napisy nie będą się rozmazywały, a cała wizytówka zostanie zachowana w bardzo dobrym stanie przez dłuższy czas.

Format B9

Format B9 Jest już naprawdę niewielki i jego wymiary będą na poziomie 4,4 x 6,2 cm. Jak łatwo się domyślić zastosowanie kartek papieru bądź niewielkich tekturek w takim rozmiarze będzie bardzo niewielkie, aczkolwiek możemy zastosować je podczas usztywniania opakowania, w którym znajdują się artykuły w porównywalnych wymiarach. Dzięki temu będziemy mieli znacznie większą pewność, że całość dotrze w nienaruszonym stanie do odbiorcy. Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie przesyłki jest bardzo istotne niezależnie czy wysyłasz bardzo delikatny czy nieco bardziej odporne na uszkodzenia przedmioty.

Format B10

Format B10 jak już możesz wiedzieć będzie najmniejszym z tej serii i będzie miał on już naprawdę niewiele zastosowań. Bardzo podobnie jak w identycznej sytuacji z serią A stosować go możemy jako naklejki informujące na niektórych produkty czy elementy maszyn. Odpowiednie oznaczenie może być bardzo pomocne podczas składania niektórych konstrukcji oraz napraw wykonywanych samodzielnie w przydomowych warsztatach mechanicznych. Naklejki o wymiarach 3,1 x 4,4 cm nie będą więc miały szczególnie dużo zastosować, aczkolwiek niejednokrotnie mogą znacząco ułatwić wykonanie poszczególnych obowiązków.

Formaty z serii “C”

Format C0

Porównując różne formaty z szeregu A oraz B mogliśmy zauważyć iż te późniejsze miały nieco większe rozmiary porównując te same cyfry znajdujące się przy literach. Wielu osobom mogłoby się wydawać iż im litera będzie większa tym format początkowy również będzie ulegał zwiększeniu. Nic bardziej mylnego! Formaty z serii C nie będą największe, a ten początkowy, czyli C0 będzie miał wymiary 91,7 x 129,7 cm, co sprawia iż będzie ono pośrodku między A0, a B0.

Format C1

Papier w różnych formatach może być wykorzystywany podczas prowadzenia wielu działalności gospodarczych oraz w naszych gospodarstwach domowych podczas wykonywania wielu obowiązków życia codziennego. Jednym z wielu zastosowań formatu C1 będzie drukowywanie plakatów informujących o usługa, którymi się zajmujesz. Dzięki temu możesz przyciągnąć wielu nowych kupujących, a przy tym cały tekst będzie odpowiednio widoczny nawet z dużej odległości. Plakaty ten możemy przymocować z użyciem zwykłej i dwustronnej taśmy bądź różnych powłok klejących.

Formaty kopert

Format C2

Format C2 o wymiarach 45,8 x 64,8 cm nie jest szczególnie popularny, gdyż znacznie częściej wykorzystujemy nieco mniejszy o nazwie A2. Niektóre osoby chcą jednak nieco lepiej dostosować format do swoich potrzeb i wybierają właśnie nieco mniej standardowe rozwiązania. Jeżeli jednak będziemy chcieli wysłać dokumenty lub prace artystyczne w tak dużym rozmiarze konieczne okaże się kupienie tuby okrągłej lub kwadratowej, aby zrolować całość i włożyć do wnętrza opakowania.

Format C3

Wysyłka sporej ilości dokumentów o wymiarze A3 jest dosyć problematyczna dla wielu użytkowników. Wysokość takiego pliku może być przecież dosyć spora, a co za tym idzie nie zmieści się wszystko do najzwyklejszej koperty, która będzie dostosowana wyłącznie do kilku egzemplarzy danego rodzaju dokumentów. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, iż wszystko bez żadnych trudności zmieści się do środka warto będzie zainwestować w koperty o nieco większym rozmiarze, na przykład C3, który będzie miał wymiary 32,4 x 45,8 cm.

Format C4

Koperty o wymiarach odpowiadającym formatowi C4, czyli mające 229 x 324 mm sprawdzą się wręcz idealnie podczas przesyłania różnych dokumentów w najpopularniejszym formacie A4. Przeglądając oferty różnych hurtowni odnajdziemy wiele opakowań, które będą różniły się kolorem oraz rodzajem wykonania. Mogą posiadać one specjalne paski klejące, które sprawią, iż zamknięcie całość będzie banalnie proste lub odnajdziemy takie, które będą miały klej aktywowany pod wpływem wilgoci. Dokonanie odpowiedniego wyboru będzie jednak zależało od twoich zapotrzebowań oraz konkretnych zastosowań.

Format C5

Kolejnym rozmiarem z serii C będzie taki o wymiarach 16,2 x 22,9 cm. Będzie więc on dosyć niewielki, aczkolwiek mimo wszystko pozwoli nadal zabezpieczyć całkiem sporą ilość dokumentów lub innych przedmiotów, które nie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Koperty bowiem cechują się tym ich nie posiadają odpowiedniej wytrzymałości na zgniecenia jak jest to na przykład podczas wysyłki z użyciem kartonów. Tak więc koperty w formacie C5 będą wręcz idealne przy wysyłce niewielkich dokumentów oraz drobnych akcesoriów.

Format C6

Zastanawiasz się w jaki sposób zabezpieczyć oraz przesłać niewielkie artykuły, które nie są szczególnie podatne na uszkodzenia? W takiej sytuacji z pomocą przyjdą koperty w formacie C5 o wymiarach 114 x 162 mm, które dodatkowo mogą posiadać powłokę wykonaną z folii bąbelkowej, co chroni zawartość przed wstrząsami oraz innymi niekorzystnymi sytuacjami, które mogą przytrafiać się w trakcie transportu. Dodatkowo warstwa ta chroni całość przed nagłymi zmianami temperatur.

Format C7

Wymiar formatu C7 będzie równy niecałym 8 cm x 11,4 cm, co jak możesz zauważyć sprawia, iż format ten jest stosunkowo niewielki. Dokładnie tak samo jak we wcześniej wspomnianych dwóch poprzednich seriach formatów będzie on nadawał się do notowania pewnych informacji, które będziemy wykorzystywać w najbliższym czasie. Nie zapisanie pewnych szczegółów może spowodować, iż zapomnimy to po krótkiej chwili i będziemy musieli ponownie skontaktować się z drugą osobą.

Format C8

Jak bardzo dobrze wiemy opisywane formaty nie są stosowane wyłącznie przy produkcji arkuszy papieru, aczkolwiek znajdziemy dla nich inne zastosowanie w naszym codziennym życiu. Tak też na przykład C8 będzie miał wymiary 57 x 81 mm i wykorzystamy go podczas wytwarzania różnych akcesoriów do pakowania przesyłek, takich jak na przykład niewielkich woreczków foliowych, strunowych bądź wielu innych akcesoriów wykorzystywanych na magazynach oraz w domach.

Format C9

Przedostatnim formatem z szeregu C będzie taki o wymiarach 4 x 5,7 cm i przykładowo woreczki właśnie o takich wymiarach będą wręcz idealne przy pakowaniu drobnych akcesoriów oraz produktów sprzedawanych w sklepach stacjonarnych. Odpowiednie zabezpieczenie sprzedawanych produktów sprawi, że twoja firma będzie postrzegana jako bardziej profesjonalna, a klienci powinni być bardzo zadowoleni z obsługi oraz oferowanej jakości. Dlatego też warto inwestować w odpowiednie zabezpieczenie, którego koszt będzie stosunkowo niewielki, a może przynieść naprawdę bardzo dobre skutki.

Format C10

Ostatnim opisywanym formatem będzie ten o nazwie C10, który będzie zarazem najmniejszym z tego szeregu i jego wymiary to 2,8 x 4 cm. Jest to już naprawdę bardzo mały format, który znajdzie dosyć niewiele zastosowań, aczkolwiek na przykład karteczki w różnych kolorach mogą znacząco ułatwić oznacza niewielu zamówień, które to przetwarzamy na magazynach firm wysyłkowych.
Jak więc widzisz wybór różnych formatów jest wręcz nieograniczony i odnajdziemy bardzo wiele różnych, które z pewnością sprawią, iż dostosujesz coś do twoich potrzeb oraz twojej działalności. Wybierając więc opakowania oraz inne akcesoria do firmy koniecznie zwróć uwagę na to jakie będą wykorzystywane najczęściej i wybierz ten, który nie będzie ani zbyt duży ani zbyt mały. Przemyślane decyzję w sprawie iż będziesz w pełni zadowolony z dokonanych wyborów i unikniesz niepotrzebnych kosztów. Niedostosowane opakowania będą przecież najprawdopodobniej nieużywane, co sprawi iż niepotrzebnie wydasz pieniądze. Pamiętaj także, że formaty, które są wyżej opisane zastosujemy podczas opisywania opakowań kartonowych, kopert lub arkuszy papieru, ale również innych akcesoriów takich jak woreczki bąbelkowe ze specjalną taśmą klejącą czy chociażby tuby tekturowe.
fot.pexels
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie