Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczczwartek, 1 września 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 10610
Artykuł oceniony na 3.33 / 5Ilość komentarzy: 0

Formularz zwrotu jak wypełnić i co powinien zawierać?


formularz zwrotuZakupy przez internet to obecnie nieodłączna część życia wielu ludzi. Niektórzy korzystają z takiej formy kupowania okazjonalnie, inni używają jej na co dzień. Aktualnie korzystając z możliwości handlu elektronicznego możesz kupić zarówno produkty do domu, meble, ubrania, jak i produkty spożywcze czy rośliny. Zdarza się jednak, że zakupiony artykuł nie spełnia oczekiwań klienta lub po jego dostarczeniu następuje zmiana decyzji i chęć wycofania się z umowy sprzedażowej. Na podstawie prawa klient ma możliwość zwrotu towaru i odzyskania swoich pieniędzy przez określony czas od momentu zakupu.

Elementem niezbędnym przy odsyłaniu zakupionych produktów jest prawidłowo wypełniony formularz zwrotu. Co powinno się znaleźć na takim formularzu i gdzie szukać wzorów do wypełnienia? Jak wypełnić formularz zwrotu do poszczególnych sklepów? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest formularz zwrotu?

Formularz zwrotu to dokument obowiązkowy do wypełnienia i przesłania do danego sklepu, celem zwrócenia zakupionego towaru. Niektóre sklepy internetowe dołączają gotowy wzór formularza do zamówienia, aby ułatwić swoim klientom ewentualny proces zmiany decyzji. 


Jak wypełnić formularz zwrotu towaru?


jak wypełnić formularz zwrotuJeżeli jednak nie otrzymałeś formularza zwrotu, znajdziesz go na stronie danego sklepu internetowego w dedykowanej zakładce, dotyczącej zasad zwrotu towarów. Na formularzu zwrotu należy zawrzeć takie informacje, jak:
 • numer i data zamówienia (lub numer z paragonu fiskalnego),
 • dane klienta (imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz adres),
 • numer konta bankowego, na który mają zostać zwrócone pieniądze,
 • nazwa towaru oraz ilość,
 • cena brutto towaru,
 • przyczyna zwrotu,
 • podpis klienta.

Wszystkie te dane są niezbędne, aby zwrot mógł zostać prawidłowo przyjęty. Nie zapomnij o podpisie na końcu formularza, aby potwierdzić swoją tożsamość.
Pamiętaj, że zwrot w różnych sklepach może przebiegać nieco inaczej. Poniżej pokazujemy na przykładach poszczególnych platform, jak wygląda cała procedura. 


Jak wypełnić formularz zwrotu Allegro?


jak wypełnić formularz zwrotu allegroJeżeli dokonałeś zakupu za pośrednictwem platformy Allegro i chcesz zwrócić dany towar, musisz skorzystać ze swojego konta w tej domenie. Wystarczy się zalogować i przejść do zakładki “Moje zakupy”, odnajdując tam towar, który chcesz zwrócić. Przejdź do szczegółów zamówienia i wybierz opcje “zwróć zakup”. Zostaniesz przekierowany do listy produktów z których należy wybrać artykuły do zwrotu oraz odpowiedni powód rezygnacji z umowy. Do każdego produktu możesz wybrać osobny powód zwrotu. Po wypełnieniu formularza i naciśnięciu pola “zwróć produkty” sprzedający zostanie poinformowany mailowo o Twojej decyzji. W ten sposób nie musisz również drukować żadnych dokumentów, a cały proces zwrotu odbywa się elektronicznie. Jeżeli sprzedający nie udostępnił u siebie formularza zwrotu, możesz przejść na jego stronę by sprawdzić zasady zwracania towarów. 

Formularz zwrotu allegro do druku - gdzie znaleźć?


jak wypełnić zwrot towaruJeżeli chcesz wydrukować formularz zwrotu i przesłać go sprzedawcy wraz ze zwracanym produktem, możesz tego dokonać w taki sam sposób, jak powyżej. Wystarczy, że po uzupełnieniu formularza pobierzesz go na swoje urządzenie. Formularz będzie już wypełniony elektronicznie i gotowy do wydruku oraz wysyłki. Pamiętaj, że niektóre produkty, jak artykuły spożywcze, nie podlegają zwrotom na platformie Allegro. Warto zaznajomić się z zasadami panującymi na tym serwisie, by wiedzieć, czy możesz zwrócić dany przedmiot. 
Jeżeli kupujesz z wykorzystaniem Allegro Smart!, przysługuje ci również możliwość darmowej wysyłki zwracanego produktu. Należy jednak upewnić się, jaką drogą należy ją nadać, oraz czy będzie wymagany wyłącznie kod nadawczy czy dedykowana etykieta.


Eobuwie formularz zwrotu - jak to wygląda?


zwrot ecommerceKażdy sklep internetowy powinien mieć swój własny formularz zwrotu, który będzie zawierał takie same lub podobne elementy jak inne dokumenty tego rodzaju. Popularnym sklepem internetowym, w którym można kupić buty wielu rożnych rodzajów, jest eobuwie.pl. Na ich stronie możesz znaleźć zakładkę z warunkami zwrotów, gdzie znajdziesz także ich własny formularz zwrotu. Przyglądając się zauważysz, że ten dokument do wydruku zawiera podstawowe pola, wymagane w każdym formularzu dotyczącym zwrotu zakupionych towarów. Widnieje tam miejsce na wszystkie dane klienta, numer zamówienia, numer konta bankowego do zwrotu, a także pole z nazwą produktów oraz powodem zwrotu. 
UWAGA! Możesz wydrukować formularz i wypełnić go odręcznie, a następnie przesłać wraz ze zwracanym towarem. Nie zapomnij o podpisie na końcu dokumentu, potwierdzającym Twoją tożsamość!
Magazyn

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Magazyn


Formularz zwrotu Empik


Opcja zwrotu produktu, który nie spełnia Twoich oczekiwań przysługuje Ci również w sieci popularnych sklepów Empik. W tym wypadku zwrot zależy od formy, w jakiej dany produkt został nabyty. Jeżeli zakupiłeś przedmiot w salonie i chcesz go zwrócić również na miejscu, możesz to zrobić, zabierając ze sobą wyłącznie produkt oraz paragon jako dowód zakupu. Jeżeli podczas transakcji użyłeś karty Empik, przydatny będzie także jej numer. Cała procedura zajmuje tylko kilka minut, a środki zwracane są w postaci karty prezentowej. W przypadku zwrotu artykułów zakupionych przez stronę internetową, należy odnaleźć formularz zwrotu, dostępny w zakładce “Moje konto” i przesłać go elektronicznie lub wydrukować. W tym wypadku możesz zarówno zanieść produkt do salonu i zwrócić go za darmo lub nadać paczkę na własny koszt za pośrednictwem paczkomatów na adres podany na stronie internetowej.

Przykładowy formularz zwrotu


Jeżeli potrzebujesz przykładowego formularza zwrotu, aby móc odpowiednio wypełnić własny dokument, możesz z łatwością znaleźć propozycje uzupełnienia formularza w wyszukiwarce internetowej. Wiele sklepów posiada również dokładną instrukcję z wizualizacją do wypełniania formularzy zwrotu. W razie wątpliwości przy uzupełnianiu danych możesz również liczyć na pomoc ze strony działu Obsługi Klienta. Przekonaj się, że zwrot produktów oraz uzupełnianie niezbędnej dokumentacji wcale nie musi być skomplikowane.
jak wypełnić formularz zwrotu
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie