Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnysobota, 29 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2633
Ilość komentarzy: 0

Gumki recepturki, jak działają i do czego używać?

Jak działają gumki recepturki? Jak ich używać i do czego?


Metod pakowania, zabezpieczania towarów, przedmiotów, dużej ilości niewielkich przedmiotów jest naprawdę mnóstwo, każdy z nas na pewno spotkał się z gumkami recepturkami. Dzisiaj praktycznie każdy dorosły Polak wie, czym jest gumka recepturka, jednak czy wiemy, na jakiejś zasadzie one działają? W jaki sposób zostały wymyślone, a przede wszystkim skąd się wzięła ich nazwa w naszym kraju? Gumki recepturki mają bardzo ciekawą historię oraz szeroki zakres wykorzystania, o którym na pewno opowiemy poniżej.
gumki recepturki

Jak powstały gumki recepturki? Czyli, krótka historia


Początek oficjalnego powstania gumki recepturki datuje się na 17 marca 1845 roku, wtedy, kiedy to człowiek o nazwisku Perry otrzymał oficjalny patent na ten wynalazek. Londyński wynalazca Stephena Perry w początkowym założeniu wymyślił, że gumka recepturka będzie wykorzystywana do spinana arkuszy papieru, luźnej dokumentacji czy po prostu plików papierów. W niedługim czasie od zatwierdzenia patentu gumkę recepturkę w szczególności upodobali sobie ludzie z branży aptekarskiej. Gumka recepturka była dla nich idealnym produktem do tego, by umieszczać na szklanych butelkach czy innych opakowaniach leków recepty lub po prostu etykiety. Jak wiadomo, w aptekach sporą część leków robi się na bieżąco, na zamówienie, tymczasowe przymocowanie recepty na szklanej butelce za pomocą gumki recepturki było i nadal jest idealnym rozwiązaniem. Co ciekawe w naszym kraju właśnie od tego zastosowania wzięła się nazwa gumka recepturka.

Rok 1923, a więc prawie osiemdziesiąt lat później, gumki recepturki bardzo zainteresowały wydawców prasy w Stanach Zjednoczonych. W tamtych czasach duża część prasy była dostarczana każdego ranka pod drzwi domostw przez tak zwanych paper-boy’ów. Rzucane pod drzwi gazety niejednokrotnie rozlatywały się w wyniku pędu powietrza. Gumka recepturka sprawdziła się jako idealne rozwiązanie dla tego problemu. Gazeta owinięta gumką recepturką nigdy więcej się nie rozpadła.
zwykłe gumki recepturki

Gumki recepturki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Gumki recepturki

Z czego zrobiona jest gumka recepturka i w jaki sposób jest produkowana?


Jako ciekawostkę można powiedzieć już na samym początku, że produkcja gumek recepturek nie zmieniła się praktycznie w żaden sposób od momentu jej opatentowania. Ten proces produkcji po prostu był najprostszy i najbardziej efektywny już w momencie ich wynalezienia. Polega on oczywiście na tym, że z gumowej rury odcina się żądaną szerokość gumki. Jedynym usprawnieniem są nowsze maszyny, które mogą to robić szybciej. Sama technologia produkcji nie odbiega praktycznie niczym od oryginału.
Same gumki recepturki są wykonana głównie z naturalnego kauczuku lub elastomerów, powstałych w procesie wulkanizacyjnym. Jednak gumki recepturki kauczukowe posiadają lepsze właściwości, choć są mniej trwałe w porównaniu do tych, produkowanych z wulkanizowanej gumy.
kolorowe gumki recepturki

Domowa produkcja gumek recepturek, czy to możliwe?


Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku, dlatego też, w pewnym momencie, posiadając wiedzę, że gumka recepturka to gumowy pasek zamknięty w okrąg, a nie posiadając takiej gumki pod ręką, można było szybko samemu stworzyć gumki recepturki do domowych potrzeb. Jak? W bardzo prosty sposób wystarczyło mieć starą, dziurawą dętkę, choćby od roweru i ostre nożyczki. Reszty chyba tłumaczyć nie musimy.
gumki recepturki w różnych kolorach

Do czego używa się gumek recepturek w dzisiejszych czasach?


Pierwotnie wymyślona po to, by spinać dokumenty, pliki papierów, potem wykorzystywana do skutecznego dostarczania codziennej prasy, umieszczania recept na aptekarskich butelkach szklanych. W dzisiejszych czasach gumka recepturka ma o wiele więcej zastosowań, niż mogłoby nam się wydawać.

Obecnie gumka recepturka służy do wiązania nie tylko korespondencji w solidne kupki, które się nie rozsypią. W popularnych warzywniakach możemy spotkać się z pęczkiem rzodkiewki związanej gumką recepturką, czy szczypiorkiem owiniętym w folię i finalnie zabezpieczonym właśnie taką gumką.

W warsztacie może nam służyć do tymczasowego przymocowania przewodów, dodatkowego zabezpieczenia wieka farby folią lub nawet złączenia gwoździ czy innych śrubek, by ten nie rozsypały nam się po całym stole warsztatowym.

Gumki recepturki często są elementem domowo wykonanych zabawek, któż z nas nie używał jej jako napinacza do prowizorycznej procy. W bardziej zaawansowanych zabawkach może być elementem napędowym.
kula z gumek recepturek

Gdzie i za ile kupić gumki recepturki?


Gumki recepturki możemy kupić dosłownie wszędzie, w większych supermarketach, sklepach budowlanych, a także w sklepach specjalizujących się sprzedażą produktów związanych z branżą opakowaniową.

Gumki recepturki kupimy również na stronie internetowej naszego sklepu neopak.pl. Wystarczy wejść w odpowiedni dział. Dzięki obecnej technologii produkcji, gumki recepturki możemy kupić w najróżniejszych kolorach, szerokościach oraz grubościach.

gumki recepturki
Wyślij emailem
  • Gdzie kupić gumki recepturki dobrej jakości?

    Gumki recepturki najczęściej wytwarzane są w 60% z kauczuku naturalnego i mają wszechstronne zastosowanie. Stosowane są w wielu firmach różnych branż, ale również w gospodarstwach domowych. Są niezwykle elastyczne, a gumki dobrej jakości powinny być również trwałe i odporne na chemikalia. Sprzedawane są najczęściej w kilogramowych, ekonomicznych pakietach. Można je kupić w różnych kolorach, o różnej grubości i średnicy.
    Dobrej jakości gumki recepturki w różnych kolorach i wymiarach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl. Produkty w tym sklepie mają konkurencyjne ceny, a dodatkowo przy zakupie większej ilości sztuk można uzyskać, aż do 15% rabatu.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie