Paweł SaigomadePaweł Saigomadeczwartek, 9 lutego 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1449
Ilość komentarzy: 0

Historia i zastosowanie gumek recepturek

Gumki recepturki zna chyba każdy. Są to przedmioty codziennego użytku, które charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Powszechnie stosowane są one w różnych dziedzinach przemysłu. A także w rolnictwie i ogrodnictwie. Bardzo często wykorzystywane są w gospodarstwach domowych, biurach, urzędach, bankach i aptekach. W zasadzie ciężko jest znaleźć sektor, w którym nie miałyby zastosowania. Bez wątpienia trudno jest znaleźć drugi przedmiot, który nie charakteryzowałby się dużymi rozmiarami, ale za to, który wyróżniałby się tak dużym potencjałem.

Gumka recepturka zaczepiona o dwa palce

Co to jest gumka recepturka?


Jesteśmy skłonny zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi na świecie miała do czynienia z gumką recepturką i wie, jak ona wygląda. A co mówi definicja określenia "gumka recepturka"? Mianowicie to, że jest nią wąski i okrągły przedmiot wykonany z rozciągliwego materiału takiego jak lateks lub guma. Obwód tego okręgu nie powinien przekraczać 30 cm. A przeznaczeniem tego produktu, jest spinanie drobnych przedmiotów, takich jak np. długopisy, lekarstwa, kosmetyki itp. Mówiąc w tym kontekście o spinaniu, mowa jest oczywiście o raczej nietrwałej funkcji, wszak w każdym momencie można zdjąć gumkę.

Warto też zauważyć, że z biegiem czasu, oraz rosnącymi zarówno możliwościami produkcyjnymi, jak i oczekiwaniami konsumentów na rynku pojawiły się różne rodzaje gumek recepturek. Można wspomnieć tutaj o takim produkcie jak gumki recepturki krzyżowe. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że idealnie nadają się do łączenia ze sobą większej ilości dokumentów.

Jaka jest historia gumki recepturki?


Kiedy wynaleziono gumkę recepturkę? Wydarzenie to miało miejsce w XIV wieku. A dokonał tego Stephen Perry. Na samym początku, opaska, którą wynalazł, była wykonana z wulkanizowanej gumy, a w myśl jego założeń, wykorzystywana miała być do łączenia ze sobą luźnych dokumentów albo kopert. Jednak, jak to często bywa, rzeczywistość zweryfikowała te założenia. Dziś gumka recepturka widoczna jest niemal wszędzie. Można znaleźć ją, chociażby w aptece, gdzie farmaceuci łączą nią receptę z danym lekiem. I co ciekawe, właśnie od tego wzięła się nazwa tego produktu. Warto też wspomnieć o tym, że od chwili wyposażenia, do chwili obecnej, proces produkcji gumek nie uległ zbyt dużym zmianom. Wciąż polega on na odcinaniu wąskich kawałków gumowej rurki.

Pieniądze złączone przy pomocy gumki recepturki

Zalety gumek recepturek:

 • duża wytrzymałość;
 • bardzo dobra elastyczność;
 • niska cena;
 • możliwość wyprodukowania w wielu różnych kolorach i rozmiarach;
 • wiele możliwości zastosowania;
 • brak przewodnictwa elektrycznego;
 • brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, dzięki temu, że materiał się rozkłada;
 • miękkość, która nie pozwala na niszczenie przedmiotów, na których jest
 • używany.
Gumki recepturki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Gumki recepturki

Gumka recepturka, z czego została wyprodukowana?


Z czego zrobiona jest gumka recepturka? Do produkcji, tego produktu wykorzystuje się naturalne materiały lateksowe będące na bazie elastomerów pozyskiwanych w procesie wulkanizacji, lub na kauczuku. Zarówno jeden, jak i drugi materiał doskonale sprawdza się w produkcji, jednak można zauważyć, że szala delikatnie przechyla się na gumki kauczukowe. Najczęściej produkowane są z zawartością tego składnika na poziomie 60%. Kolejne rodzaje produkuje się w 10% odstępach. I tak np. w ofercie sklepu Neopak znajdziesz: Jeśli chodzi o rozmiary lub kolorystykę, to ocenie firmy produkujące tego rodzaju akcesoria ogranicza wyłącznie wyobraźnia.

Małe gumki recepturki w różnych kolorach

Zastosowanie gumek recepturek


Elastyczna gumka doskonale sprawdza się, gdy chcesz posegregować i złączyć ze sobą różnego rodzaju drobniejsze elementy. Są one bardzo łatwe i wygodne w użytkowaniu. Żeby skorzystać z możliwości, jakie dają, nie trzeba mieć żadnej instrukcji obsługi, czy specjalistycznych narzędzi. Gumki recepturki spotykasz np. w sklepie, gdzie pęczki włoszczyzny lub rzodkiewki są złączone razem. Oprócz tego stosowane są one w kwiaciarniach np. przy tworzeniu bukietów, czy łączeniu za sobą gałązek. Gumki recepturki są też bardzo ciekawym produktem, który znajduje zastosowanie w sprzedaży wysyłkowej. Złączone przy pomocy gumki markery, długopisy, karteczki samoprzylepne czy inne akcesoria znacznie lepiej wyglądają po otwarciu przesyłki. Ponadto jest mniejsza szansa na to, że rozwalą się w trakcie transportu.

Wspominaliśmy, że nazwa gumki recepturki wzięła się od tego, że bardzo upodobali ją sobie farmaceuci, którzy używali jej do złączenia leków z receptą. Tak jest do dziś, co możesz czasami zaobserwować również jako klient. Gumki recepturki przydają się też w magazynach, biurach, pasmanteriach i drogeriach. Wszystkie wymienione zastosowania to tylko kropla w morzu, gdy mówimy o gumce recepturce.

Bransoletki zrobione z gumek recepturek

Nietypowe zastosowania gumek recepturek:

 • założenie ich na bokach wieszaka na ubrania, dzięki czemu nie będą się one ześlizgiwały;
 • gdy obawiasz się, że płyn kąpielowy będzie wyślizgiwał się z rąk, możesz na butelkę założyć kilka gumek, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko;
 • uchwyt w przypadku różnego rodzaju ozdób, w tym np. bombek;
 • ozdabianie wielkanocnych pisanek;
 • prowizoryczna uszczelka;
 • zakładka do książki;
 • znaczniki.

Podsumowanie - znalazłeś odpowiedź na pytanie, gdzie używa się gumek recepturek?


Jeśli chodzi o dostępność gumek recepturek, to absolutnie nie ma z nią żadnego problemu. W ofercie sklepu Neopak znajdziesz różne wielkości, rodzaje i kolory. Wykonane z doskonałej jakości materiałów, wykazują odporność na rozrywanie i innego rodzaju uszkodzenia. Ich cena jest stosunkowo niewysoka, a zastosowanie bardzo szerokie. Bez wątpienia sprawdza się one nie tylko w pracy, czy szkole, ale zasłużyły też na honorowe miejsce w domowych akcesoriach.
Gumki recepturki w różnych kolorach
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie